
Výroba elektřiny z jádra se ve Francii nadále zotavuje, EDF navýšila cíle
Výroba elektřiny z jaderných elektráren se ve Francii během posledních dvou let výrazně zotavila poté, co se v roce 2022 propadla dokonce pod 300 TWh ročně. Ke konci minulého týdne tak francouzská EDF upravila výrobní cíle pro letošní a následující rok. Ty jsou nicméně stále relativně konzervativní oproti plánům vedení navýšit výrobu z jádra na 400 TWh ročně. Nejen díky zotavení výroby z jádra Francie exportuje velmi silné objemy elektřiny, kdy v loňském roce vývoz dosáhl nového rekordu.
Jaderná energetika ve Francii loni zažila silný rok, kdy se výroba zotavila na hodnoty srovnatelné s rokem 2021. Během let 2021 a obzvlášť 2022 se výroba z jádra v zemi propadla, na čemž se podepsaly především rozsáhlé odstávky spojené mimo jiné s napěťovou korozí a kontrolou řady svarů. V roce 2024 se však výroba z jádra ve Francii silně zotavila, kdy překonala 361 TWh. Oproti roku 2022 byla o více než 80 TWh vyšší, což je hodnota přesahující celkovou výrobu elektřiny v Česku.
Pro letošek EDF očekává opět silnou výrobu svých francouzských jaderných elektráren, čemuž má pomoci i nedávno spuštěný blok Flamanville 3. Minulý týden tak společnost podle agentury Reuters mírně navýšila cíle pro letošní a příští rok na 350 až 370 TWh. Původně přitom pro oba roky počítala s 335 až 365 TWh.
"Mohli jsme očekávat, že výroba jaderných elektráren bude i nadále stoupat. Chápu to tak, že na jaderné flotile je stále ještě značné množství práce, což vede k těmto konzervativním prognózám," uvedl podle Reuters Nicolas Goldberg ze společnosti Colombus Consulting.
Vedení společnosti si nicméně klade za cíl navýšit výrobu z jádra ve Francii až na 400 TWh. I z tohoto důvodu označil Goldberg současný cíl za konzervativní.
Silná výroba táhla rekordní export
Díky zotavení výroby jaderných elektráren si Francie loni utvrdila svou pozici největšího vývozce elektřiny v Evropě. Čistý export elektřiny z Francie dosáhl v loňském roce 89 TWh, což je nejvyšší hodnota v historii. Předchozí rekord v čistém exportu byl stanoven v roce 2002 na úrovni 77 TWh. Kromě jádra se na rekordním exportu loni podepsala i velmi silná výroba elektřiny ve vodních zdrojích.
Obecně silná výroba elektřiny měla ve Francii i vliv na výskyt záporných cen elektřiny na tamním denním trhu. Podle některých odborníků je v tomto případě nicméně jednou z hlavních příčin štědrá podpora pro obnovitelné zdroje energie. Ta totiž provozovatele těchto zdrojů nemotivuje omezovat jejich výrobu. Dalším faktorem je vliv sousedních zemí, které se také potýkají se zápornými cenami, jako například Německo či Nizozemsko.
Mohlo by vás zajímat:
No nevím jak dlouho jim tento optimismus vydrží, když se nyní ve Francii nestaví jediný nový blok a Flamanville - 3 stavěli 17 let. Flotila jejich reaktorů není zrovna nejmladší a posouvat životnost přes 60 let není zrovna bezpečné ! Myslím si, že budou rychleji vyřazovat přestárlé bloky než stavět nové.
Naštěstí o tom jestli je bezpečné prodloužit životnost JE rozhodují odborníci a je samozřejmě podmíněné taky patřičnou údržbou a modernizací. Moderní bloky jsou už od počátku plánované na životnost 80 let.
USA měly v provozu ještě před pár lety v provozu 112 bloků, nyní jich mají 94. Mínus 18 bloků. A ve Francii je stáří bloků velmi podobné. Ano, nové bloky můžou být i 80 let v provozu, u starých lze většinou počítat jen se 60.
Není to pravda. Od roku 2014 v USA zavřeli celkem devět jaderných bloků, dva nové ale postavili. A z těch devíti se ještě tři zřejmě vrátí zpět do provozu. Nebyly zavřené kvůli konci životnosti ale kvůli konkurenci tehdy levného zemního plynu, takže se provozovatelům nevyplatilo investovat do prodloužení životnosti. Dnes se to vyplatí. I ty staré bloky postupně získávají licenci na 80 let provozu a mluví se i o 100 letech, ale to je ještě daleko.
Přeci jen si mylím, že je lepší čínská cesta k jádru = 30 nyní rozestavěných bloků celkem a každý další rok 6 dalších , než postup USA = NULA nových rozestavěných bloků a Francie také NULA. Když na jaře nezasadím na zahradě žádný brambor, tak mi na podzim jaksi NIC nevyroste.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se