Domů
Klima
Klimatický balíček EU je podle expertů pro ČR splnitelný, je však třeba znát dopady

Klimatický balíček EU je podle expertů pro ČR splnitelný, je však třeba znát dopady

Klima
29 komentářů
2. listopad 2021, 16:09
ČTK
Klimatický balíček EU má podle expertů splnitelné cíle, měl by ale respektovat možnosti členských zemí a promyslet jeho dopady na hospodářství a občany. Zaznělo to dnes na senátním semináři o dekarbonizaci české ekonomiky do roku 2030. Evropská komise chce do uvedeného roku snížit opatřeními pod názvem Fit for 55 emise v Evropské unii o 55 procent.
„Respektujeme ten závazek, zároveň si ale myslíme, že není respektována technologická neutralita,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla.

Podle něj je třeba navrhovaná opatření ještě přezkoumat, zda jsou proveditelná. Například cíle v oblasti čisté energetiky bude schopna ČR splnit, cíle v oblasti vytápění, chlazení nebo dopravy jsou ale podle náměstka pro Česko nerealizovatelné .

Neděla uvedl, že cíle v úsporách konečné spotřeby energií Česko plní ze 70 procent, takže jejich zamýšlené zvýšení z 0,8 procenta ročně na dvojnásobek je v ČR nesplnitelné, neboť do úspor nově nebude možné započítat omezování fosilních paliv.

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého je třeba propočítat dopady opatření na výrobce. Podobné námitky měl i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, podle něhož se z plánů Evropské komise pod názvem Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu) musí stát Real Deal, tedy uskutečnitelná dohoda.

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek uvedl, že návrh Evropské komise jen plánem pro Západní Evropu a její přežití. Nejsou známé jeho dopady na obyvatele, z jejichž odvodů budou státy platit realizaci opatření ve veřejné sféře, dodal Samek. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) uvedl, že plán se bude projednávat v unijních orgánech nejméně rok. Jeho cíle pokládá za dosažitelné, ale podle něho je třeba na rozšíření obnovitelných zdrojů energie využít nejméně třetinu z jednoho bilionu eur (zhruba 25 bilionů korun), které mají být v rámci EU vyčleněny.

Cestou je podle expertů větší využívání obnovitelných zdrojů, tedy rozvoj solárních a větrných elektráren. Česko usiluje o možnost více využívat jadernou energii, což však některé státy EU nebo ekologické organizace odmítají.

Senát bude klimatický balíček projednávat v pátek 5. listopadu, což je poslední den, kdy mohou parlamenty členských zemí vznést k jednomu ze souboru opatření své připomínky. Pokud by se na nich shodla třetina parlamentů, Evropská komise by je musela přezkoumat, uvedl předseda pořádajícího evropského výboru Mikuláš Bek (za STAN).

Potřebujete být v obraze ohledně klimatu?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti klimatu a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Klíčové výbory odmítly označení jádra a plynu za ekologické investice. Rozhodovat budou europoslanci
14. červen 2022, 12:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
jozka
2. listopad 2021, 16:46

Skoda, ze v clanku zadna vyjadreni tech expertu z nadpisu nejsou uvedena.

Vladimír Šťastný
4. listopad 2021, 13:23

Expert měl být asi ten Niedermayer, který byl do doby, než zasedl v europarlamentu pouze expert na počítání papírových desetikorun:-))

Hans
2. listopad 2021, 18:03

Green deal ja naprostá nutnost. Desetiletí promarněná váháním nás dnes staví před velice těžké výzvy a jakékoliv další prodlení jen zhorší problémy, kterým budeme muset čelit. Už není kam uhnout před problémy, které přináší klimatická změna. S panem Dlouhým v čele průmyslové lobby mám však velké pochybnosti o úspěchu přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku u nás. Nevím nakolik je pravdou, že to byl právě odpor průmyslu k zavedení tvrdého lockdownu co nám přivodilo obrovské ztráty na životech a zadlužení v době pandemie. Obávám se, že se bude tato situace analogicky opakovat v případě zavádění nových technologií. Mám obavy, že tu opět vznikne kočkopes bez patřičného efektu s prohlubující se zaostalostí a sníženou konkurenceshopností v rámci vyspělé Evropy.

PETR
2. listopad 2021, 18:14

Staci ,aby se kazdy trosku uskromnil/nejen nemec,ale i cech/,ve vysledku mohou zavrit nejednu uhelnou elektrarnu.Omezit odber na hlavu v urcitych hodinach, jinak si mnohonasobne priplati a vyjde to levneji,nez emisni povolenky ,ci stavba nove JE.

Vladimír Šťastný
2. listopad 2021, 20:13

Začněte a předveďte.

hellokitty
4. listopad 2021, 18:17

ja som svoj odber znizil asi o 70%, zacal som uz v roku 2018, kedy sa k tomu dostanete aj vy?

Antonín Mikeš
5. listopad 2021, 13:34

Uveďte prosím jak, také bych to rád udělal.

hellokitty
5. listopad 2021, 17:25

hybridna fve s ukladanim prebytkov do baterie a do ohrevu vody

Jaroslav Loudil
2. listopad 2021, 19:20

Během čtvrtohor se vystřídalo v Evropě asi 20 glaciálů a interglaciálů. Tedy dob "ledových" a "teplých". Při poslední době ledové se dostal ledovec ze Skandinávie až na svahy Krkonoš a na Moravě se dokonce "proplazil" Moravskou bránou až na střední Moravu. Pak se zase brutálně oteplilo a ledovce kompletně zmizely a zanechaly po sobě jenom tzv."bludné balvany" a na horách ledovcová jezera. V době ledové u nás pobíhaly polární lišky, sobi a mamuti. Poté se tu zase objevily zvířata běžná dnes v dalekých subtropech. Když mohli lovci mamutů odolat době ledové , jsem dnes připraven odolat době zase - "o něco teplejší". Střídání dob studených a teplých zařizuje zřejmě sama příroda a člověk hraje roli veskrze okrajovou. Nejsem fandou Grety Thurnbergové a dalších podobných týpků , kteří zřejmě nic nečetl i o čtvrtohorách . Ať mi slečna Greta osvětlí, proč se polární ledovec náhle díky teplu stáhl od Olomouce zpátky za polární kruh do Norska, když tu před desítkami tisíc let neběžela jediná uhelná elektrárna a nejezdilo jediné benzínové auto ??? , které by vypouštěly ten "ohavný" CO2 ??

Vladimír Šťastný
2. listopad 2021, 20:16

To vám nevysvětlí nejenom ta slečna, ta byla vpodstatě vmanipulována do situace, kterou možná ani moc nechápe, ale zdůvodnit své konání nedokáže ani většina politiků, horující pro GD.

Ivo Kohn
3. listopad 2021, 12:26

Myslím, že nikdo ze zelenáčů nezpochybňuje klimatickou historii. Dění ve čtvrtohorách si myslím, že zná velká část přírodovědně vzdělaných lidí poměrně dobře. Ten, kdo to myslí se zájmem o klimatickou změnu alespoň trochu vážně, jistě zná dílo Vojena Ložka, který mimo jiné dával postglaciální jevy často do souvislosti i s činností člověka. Z tohoto důvodu bych spíše Vám doporučil, abyste si dostatečně dostudoval roli CO2 (a činnost člověka v posledním století) v klimatickém dění. Možná pak nebudete tak plošně kategorizovat a obviňovat z neznalosti čtvrtohorních dějů a třeba v tom Vašem srovnání uvidíte malinko prostor pro alternativní hypotézy.

hellokitty
4. listopad 2021, 18:22

aka tu prosim vas existovala v ctvrtohorach v obdobi tychto glacialov civilizacia? nemyslim lovcov a zberacov, ale zemedelcov a remeselnikov, ktori sa usadili a boli zavisli na okolnom prostredi a jeho surovinach

dakujem za info

Richard Vacek
2. listopad 2021, 22:30

Chtělo by to porovnat náklady a výnosy boje za záchranu planety. Nezdá se totiž, že by teplé periody v historii země byly obdobím strádání.

JVr
3. listopad 2021, 02:22

Vždy je třeba se zamyslet v kotextu a tyto kontexty znát.

Ačkoliv můžeme tvrdit,že ochlazení a oteplení tu byla už v minulosti, je třeba dolnit i informaci, že v té době na Zemi nežilo 7,7 miliard obyvatel, kteří zkratka potřebují podmínky vhodné pro život.

Nyní jsme v takové situaci, že to tak je, a pokud se např. Indie stane neobyvatelná (vzestup moře, extrémní tepla a sucha), musíme počítat s tím, že tu máme migrační vlnu v hodnotě 1,3 miliardy obyvatel.

Ano, můžeme dospět k tomu, že zkrátka ke změně dojde a měli bychom se spíše přizpůsobit, ale pravdou je, že by mělo dojít k porovnání toho, co bude "bolet" méně, jestli emise neřešit a řešit ekologické migranty, nebo řešit již nyní tak-jako-tak neudržitelnou energetiku a využívání neudržitelných fosilních paliv. To ani není tak o tom zda přejít, ale kdy, popř. jak rychle přejít.

K tomu je třeba dodat to,že ona hranice oteplení planety o 1,5 až 2 stupně povede pravděpodobně k dalším kaskádovým efektům, které oteplí planetu o další stupně... a finále tak nemusí byt ony dva stupně ale treba i 5 nebo více. A to se všemi dalšími důsledky.

richie
3. listopad 2021, 11:47

"..Vždy je třeba se zamyslet v kotextu a tyto kontexty znát..."

pozname vsetky "kontexty"?

"..Ačkoliv můžeme tvrdit,že ochlazení a oteplení tu byla už v minulosti,.."

a to bez pritomnosti/cinnosti ludi ..

"..Ano, můžeme dospět k tomu, že zkrátka ke změně dojde a měli bychom se spíše přizpůsobit, ale pravdou je, že by mělo dojít k porovnání toho, co bude "bolet" méně.."

a otazka je ci vobec vieme (ci je v nasich silach) tuto zmenu akokolvek ovplyvnit ..

s ostatnym v podstate suhlasim, netesi ma ta vizia, ale myslim, ze je lepsia sa pripravit na burku, ako sa snazit burku zastavit ..

Petr prochaska
3. listopad 2021, 18:08

Migranti budou tak jako tak. Je to dáno demografií a exponenciálním růstem počtu obyvatel v Africe. Je na nás jak se k tomu postavíme. Jestli je budeme živit a dávat jim peníze u nás, což bude mít následek, že naší populaci nahradí a výsledná populace bude tmavší s nižším IQ, bez vědců, něco jako v Karibiku.

Další možností je sem prostě nepouštět.

TechnikTom
2. listopad 2021, 23:29

Já tedy nevím...

když kouknu na tento graf:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Klimatick%C3%A1_zm%C4%9Bna#/media/Soubor:Vostok_Petit_data.svg

tak snad jen člověk mdlého rozumu nevidí tu periodicitu ve změnách teplot v minulosti.

Skoro to spíš vypadá, že činnost člověka v posledních 5000 letech nám zachránila zadek od dalšího nástupu doby ledové. A to by byl asi větší problém než máme dnes.

Co kdyby se hypoteticky civilizace dostala na stejnou úroveň jako je dnes před 140 000 nebo 240 000 lety?

Z hlediska historie planety je to jen mžik.

Možná bychom právě ojovali proti námi způsobenému globálnímu oteplování, které ale jak vidno stejně nastalo nehledě na činnost člověka.

Hans
3. listopad 2021, 16:29

Do nástupu průmyslové revoluce a masivního uvolnění po miliony let nastřádaného uhlíku do atmosféry nelze hovořit o globálním vlivu člověka na klima. To je evidentní v posledních 100 letech, že se tu děje něco neobvyklého. https://faktaoklimatu.cz/

TechnikTom
3. listopad 2021, 22:16

Proto se ptám, kdo způsobil ten nárůst oproti té naší dnešní vztažné nule o 3 stupně před cca 120 000 nebo 320 000 lety?

A jak to, že to život na planetě přežil?

Když podle současných věrozvěstů bude +2 st, katastrofa?

A před 17 000 lety ( skoro včera ) byla hladina moře o 120m níž než dnes a stoupala rychlostí 4m za století.

A před 5000 lety o 10 metrů výš?

Proč si někteří myslí, že nějaká hodnota z doby začátku průmyslové revoluce je ta správná a optimální a budeme se jí držet ať to stojí co to stojí?

feliz navidad
4. listopad 2021, 07:12

Kromě toho, že bylo o 3 stupně tepleji, byl také max obsah CO2 jenom 280-300ppm.

Jak to, že nyní máme obsah CO2 412ppm, a teplota je o 3C nižší? Při tomto obsahu CO2 by musela dnešní průměrná teplota být o 8-10C vyšší!

Je jasné, že to s tím vztahem CO2 - teplota bude poněkud jinak, než je dnes předkládáno.

hellokitty
4. listopad 2021, 18:28

jasne, sice 99,9% vedcov sa zhodlo, ze zvysovanie CO2 v atmosfere ma vliv na oteplenie a nicivejsie prejavy pocasia, ale kazdy operator vyroby z Koprivnice vie ze "s tim vztahem CO2 - teplota to bude ponekud jinak", je to jedna velka obrovska konspiracia zelenych organizacii, ktore si zaplatili skoro vsetkych vedcov na svete, lebo maju od iluminatov giganticky rozpocet, ovela vacsi nez vydavaju kazdy rok fosilne lobby

hellokitty
4. listopad 2021, 18:37

40% svetovej populacie zije v blizkosti morskeho pobrezia, vsetky tie mesta a priemyselne centra co su postavene okolo vody z dovodu pouzivania pre transport produkcie lodami su strasny omyl, proste sa zmylili, nepocitali s tym, ze pred existenciou velkych civilizacii bola optimalna a spravna ta hodnota co tu mame poslednych 200 rokov, je to tak proste a dinosaurom a praludom co migrovali podla toho kde boli zrovna podmienky na zivot to bolo jedno a zabudli nam nechat ten dolezity odkaz na nastennych malbach v jaskyniach

hellokitty
4. listopad 2021, 18:42

pred 400000 rokmi boli vsetky tie fosilne paliva este bezpecne ulozene v zemi, ake boli hodnoty ppm a teploty pred milionmi rokov ked tu zili dinosaury, ktore sme z tej zeme vykopali a vyhodili do luftu to nevieme, kazdopadne to bola doba, v ktorej nemohol prezit clovek a tak sa vtedy este nevyvinul, nieto este nejaka civilizacia, z archeologickych nalezov ale mozeme sudit, ze v tej dobe bolo aj na uzemi ceska more (obdobie prvohor a druhohor)

richie
5. listopad 2021, 13:11

len technicka .. 400tis rokov do minulosti sme stale v stvrtohotach (az do cca 1.7mil rokov) .. a clovek tam uz v pohode zil (teda predchodca) ..

a len v tomto (geologicky kratkom) obdobi bolo mnozstvo (v podstate periodickych) "velkych" klimatickych zmien (viac ako 10) kedy sa hladina vody menila v rozsahu 100m, uroven CO2 v rozsahu 150ppm a teplota v rozsahu ~6K ... pricom tieto vykyvy celkom navzajom koreluju .. a to vsetko bez vplyvu cloveka ...

toto nas (podla mna) opravnuje polemizovat nad nasledovnym:

- co je skutocna pricina/nasledok (napr CO2 je pricina, alebo prejav/nasledok?)

- aky je skutocny prispevok cloveka (ked sme sa "trafili" do stupajucej krivky)

- a ci vobec mame sancu tento trend zvratit (ked sme sa "trafili" do stupajucej krivky

feliz navidad
5. listopad 2021, 15:08

richie, vy nemáte co polemizovat, vy máte VĚŘIT, protože 99,9% vědců se shodlo, že zvyšování obsahu CO2 má vliv na oteplení, jak píše hellokitty. Jenom zapomněl zmínit, že je to 99,9% těch, kteří jsou placeni z grantů na výzkum změny klimatu...

richie
5. listopad 2021, 15:45

ano .. asi tak ..

inak ja nemam problem uverit "..že zvyšování obsahu CO2 má vliv na oteplení.." .. len je otazka aky presne ten vplyv je ..

teda ci aj 2-3-nasobne zvysenie CO2 oproti dnesnemu dnu realne sposobi zvysenie globalnej teploty v jednotkach stupnov (alebo len v stotinkach) .. a HLAVNE ci znizenie tej hodnoty CO2 (ak by sme to ciste teoreticky v dohladnej dobe boli schopny) bude mat zelany nasledok a to znizenie globalnej teploty (kedze historia niekolko stotisic rocna nam hovori nieco ine - ze tu boli vyssie teploty aj pri nizsom CO2)..

IBA ak by to uz niekto mal spocitane (alebo na to stavil) ze sme "na dohlad" pred dalsim zlomom teploty, kedy to pojde znova dolu (nezavislo od toho co robime, alebo ci existuje ludstvo) a kalkuluje s tym ze "zachrani" svet ..

inak ked sa pozriem na takyto graf:

http://www.antarcticglaciers.org/glaciers-and-climate/climate-change/

tak mi to silno pripomina rezonancne netlmene kmitanie .. co zas vyvolava dalsie otazky/obavy z hranicnych hodnot .. nastastie pre mna/nas je dlzka amplitudy dostatocne dlha, aby ma to trapilo..

hellokitty
5. listopad 2021, 17:34

ked tu zili dinosaury, tak tu skutocne ziadny clovek este nekracal, ani nejaky jeho vzdialeny predchodca a ani pred tymi 400000 rokmi clovek rozhodne nezil "v pohode", kazdy den bol boj o zivot v znameni lovu a zberu, ked sa vylovilo a vyzbieralo, tak sa posunuli dalej, zasa len zdoraznim, ze tu rozhodne neexistovala nejaka vyspela civilizacia, ktora ma vybudovanu rozsiahlu infrastrukturu a osidlenie na pobrezi oceanov a mori

kto sa chce upokojovat tym, ze tu boli obdobia v nedavnej minulosti kedy teplota kolisala, tak mozem upokojit tym, ze planeta si bez civilizacie poradi, civilizacia bez planety nie

richie
8. listopad 2021, 11:42

este poznamka .. podla poslednych udajov bola druha najvyssia uroven hladiny v stvrtohorach pred cca 5tis rokmi - cca +5m k dnesnej (v predchadzajucej periode stupania vystupala hladina na cca +8m oproti dnesku a cca 4 periody predtym - stale stvrtohory - vystupala az na +20m oproti dnesnej hladine)

ale spat k poslednej "spicke" kedy stupla hladina o cca 25m v obdobi -10tis az -5tis rokov (k dnesku .. teda cca 8tis pred nasim letopoctom az 3tis pred nasim letopoctom) ..a aj globalna teplota bola vyssia ako teraz (takmer o 1K) v tom case uz tu boli aj civilizacie, tak mi to vychadza, ze asi stary egyptania pri stavbe pyramid museli zdvihnut strasne hladinu CO2, ked sa tak zvysila teplota a aj hladina mora .. hmm .. len to CO2 sa zatial v tom obdobi nenaslo nenaslo..

richie
8. listopad 2021, 11:47

este som zabudol dovetok

"..kto sa chce upokojovat tym, ze tu boli obdobia v nedavnej minulosti kedy teplota kolisala, tak mozem upokojit tym, ze planeta si bez civilizacie poradi, civilizacia bez planety nie.."

ci to skor nie je tak, ze planeta si robi co chce bez ohladu na civilizaciu .. a zatial nie je v nasich silach aby sme jej to nejak prekazili ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se