Domů
Komoditní trhy
Analytici: Cíl EU naplnit zásobníky z 80 % není bez Nord Streamu 1 proveditelný
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Analytici: Cíl EU naplnit zásobníky z 80 % není bez Nord Streamu 1 proveditelný

Částečné nebo úplné zastavení toku plynu přes Nord Stream 1 by znemožnilo naplnění evropských zásobníků s plynem alespoň na 80 % před nadcházející zimní sezónou, jak si vytyčila za cíl EU. To by rovněž dle analytiků znamenalo dlouhodobější setrvání rekordně vysokých cen energetických komodit, jak informuje zahraniční portál Montel.

Účastníci velkoobchodních trhů s energiemi se obávají, že plynovod Nord Stream 1 (NS1) neobnoví svůj provoz po pravidelné údržbě. Pravidelná údržba má proběhnout mezi 11. až 21. červencem letošního roku. Ceny energií v důsledku tohoto očekávání letí do závratných výšin.

Bez NS1 mohou ceny plynu dosáhnout 250 EUR/MWh, uvedl pro Montel jeden analytik. Aktuálně se cena srpnového plynového kontraktu pohybuje na nizozemském obchodním bodě TTF okolo 180 EUR/MWh. Další analytik pak uvedl, že ceny mohou jít bez NS1 prakticky kamkoli. Dle Wayna Bryana ze společnosti Refinitiv by ceny byly určeny v závislosti na tom, jak dlouho by pravděpodobně zůstal plynovod mimo provoz.

„Ztráta Nord Streamu 1 [po dobu pravidelné odstávky] již byla cenově zohledněna, teď je k vidění zvyšující se riziko [neobnovení provozu],” uvedl Bryan.

Zásobníky s plynem nejsou všespásné

Cíl EU v podobě naplnění zásobníků s plynem alespoň z 80 % před zimní sezónou nebude v případě dlouhodobého odstavení NS1 proveditelný.

„Bez Nord Streamu 1 nebude prostě možné zásobníky naplnit. Směřujeme k výpadkům, i kdyby jel plynovod jen na 40 %,“ uvádí další analytik oslovený Montelem.

Konzultant Jens Voeller z Team Consult upozorňuje, že zásobníky nejsou dimenzovány na to, aby zvládly pokrýt zimní spotřebu členských států EU bez potrubních dodávek. Zastavení potrubních dodávek by znamenalo vážné problémy, i kdyby zásobníky byly naplněny zcela. Neznámou zůstávají plovoucí LNG terminály, které mohou situaci zmírnit. Neznámou je doba jejich zprovoznění a plnohodnotné napojení na pozemní soustavu plynovodů.

Jednou z nejvíce ohrožených společností, pokud by došlo k přerušení toku plynu přes NS1, je německá společnost Uniper. Ta by pravděpodobně ztratila dodávky skrze své dlouhodobé kontrakty a byla nucena nakupovat plyn za spotové ceny, jež by byly rekordní. Uniper se již v důsledku omezených toků plynu ocitl v krizi a Německo jedná o jeho záchraně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Peter Zachara
9. červenec 2022, 15:21

zaujimave, ako dokaze ozraty zeleny muzik zo zemlanky zatocit so svetovou ekonomikou.

Rejpal
9. červenec 2022, 22:08

Rusko je ekonomicky nejmocnější stát na světě a to ne velikostí svojí ekonomiky , ale tím že vyváží potraviny a energie. Obojí se velmi těžko nahrazuje. EU vůči tomu vyváží průmyslové výrobky ,které dnes snadno nahradí Asie , proto se také tzv. sankce se Rusů prakticky nedotkly kdežto EURO už padlo o 20%. Západ svými sankcemi potrestal především sám sebe a svět se raduje, že nadvláda Američanů definitivně skončila.

PetrD
10. červenec 2022, 00:30

Leda, že by sankce fungovaly. A Rusové byli čím dal tím chudší. A to je oficiální cenzurovaný web. https://www. kp.

ru/daily/27414/4613343/

A svět se neraduje. Multipolární svět bude mnohem horší. Ostatně ani Rusko nemá důvod se radovat. Čína si z něj vezme levné suroviny a Rusko jim bude líbat prsten. Od Ruska utíká kdo může, naposledy Kazachstán, s 25% Rusů.

PetrD
10. červenec 2022, 00:46

Dlouhý komentář neprošel tak jen krátce. Ve skutečnosti už sankce Rusko tvrdě zasáhly. A od Ruska utíká kdo může, naposledy Kazachstán, se čtvrtinou etnických Rusů.

Peter Zachara
9. červenec 2022, 22:10

mas, zial, pravdu.

Nezvratime to, pokial si neuvedomime, kde smerujeme.

Karel Navratil
9. červenec 2022, 15:30

Už by bylo potřeba schválit nákupy v rublíkách a bylo by vsjo :-)

Karel Navratil
9. červenec 2022, 19:13

V televizi šíří poplach, že nám západní státy nepomůžou s dodávkami plynu a na Rusko jsme sami dali embargo.....turbína, která je podmínkou k další dodávce plynu nejspíš vrácena nebude, protože Zelenskyj žádá, aby embargo bylo plněno.....takže, do zimního období budou zásobníky prázdné, hlavně, že Putin od nás nedostane peníze na válčení...

Petr prochaska
11. červenec 2022, 10:41

Turbína vrácena bude a jak nám západní státy pomůžou, když samy budou mít málo, víme z případu roušek na začátku korony. Tenkrát zabavili a přeplatili i zaplacenou dodávku roušek.

PetrD
11. červenec 2022, 10:55

A stejně špatně jsme se chovali my. Teď se to nesmí opakovat.

PetrD
11. červenec 2022, 16:07

Pokud P.... vypne plyn, Němci a Češi si vypomohou, shodli se ministři

Zdroj: https://www. idnes. cz /ekonomika/domaci/energetika-krize-rusko-prumysl-obchod-habeck-plyn.A220711_135058_ekonomika_jla

Anton Meško
9. červenec 2022, 20:42

Stačí aby Nemci povolili spustenie NS2 a je po probléme.

Jimi
10. červenec 2022, 08:11

Staci aby Rusko opustilo Ukrjinu vcetne Krymu, zaplatilo reparace a NS2 bude schvalen :)

Anton Meško
10. červenec 2022, 10:47

Môj návrh je rýchlejšie realizovateľný aj realistickejší. RF Krym už Ukrajine nevráti, oberie ju aj o Donbas, kde žilo veľa ľudí ruskej národnosti, ktorým vláda v Kyjeve upierala základné ľudské práva. napríklad používať materinský, ruský jazyk.

Láďa
10. červenec 2022, 16:14

Tak to není pravda. Ruština nebyla zakázána jen nebyla uznána jako úřední řeč.

Michal K.
11. červenec 2022, 10:36

Pane vy ste srandista. Rustina nebola zakazana, len ju nemozu pouzivat :-)

Aj volit mozu ist. Ale vsetky strany ktore by nepodporovali Kyjev su zakazane.

Teda vo vasom slovniku, nie su zakazane, len ich nikto nemoze volit :-)

Taka idealna slobodna a demokraticka spolocnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se