Domů
Komoditní trhy
Platts: Přetrvávající vlna veder by mohla zvednout cenu elektřiny až o 5 EUR/MWh
jaderná elektrárna
Zdroj: Pixabay

Platts: Přetrvávající vlna veder by mohla zvednout cenu elektřiny až o 5 EUR/MWh

Cena elektrické energie by se v letních měsících mohla dle analytiků zahraničního portálu S&P Global Platts zvýšit v průměru až o 5 EUR/MWh, pokud by aktuální vlna veder přetrvala. Analytici tak uvedli na své tiskové konferenci konané 18. června.

Dvojí chlazení v důsledku COVID-19

Bylo by tak i v důsledku tzv. „dvojího chlazení“, kdy se zvedá poptávka po elektřině za účelem chlazení, a to jak od v domácnostech, vlivem práce v home-office, tak i pro chlazení kancelářských prostor. To by mohlo v kombinaci se sníženou dostupností vodních, tepelných nebo jaderných elektráren v důsledku silné vlny veder (resp. sucha) vyústit v nárůst cen.

Právě sucho hrozilo i v loňském roce, kdy byla například v indikativním bodě řeky Rýn, lokalitě Kaub, která je klíčová pro lodní dodávky uhlí do vnitrozemí, naměřena na počátku května vodní hladina hluboko pod normálovou hodnotou – na 160 cm. Historicky měla problémy se suchem i maďarská jaderná elektrárna Paks, která musela omezovat v roce 2018 svůj výkon tak, aby nedošlo k překročení limitního ohřátí chladící vody, která je vypouštěna zpátky do Dunaje.

Vzhledem k aktuální vlně veder přešla u chladících věží do letního režimu  například i jaderná elektrárna Temelín.

„Pokud v rámci scénáře prodloužené vlny veder pro třetí kvartál vezmeme v potaz zvýšenou poptávku po chlazení spojenou s vysokou úrovní práce z domova, tak by ceny v průměru vzrostly o 4-5 EUR/MWh,“ uvedl analytik Glenn Rickson.

Cestovní omezení, která jsou zavedena v souvislosti se snahou omezit šíření COVID-19, však mohou zmírnit obavy z poptávky po chlazení na jihu Evropy. Dle analytiků bývá přesun obyvatel ze severu na jih Evropy typicky zaznamenávána během července a srpna.

„Tu ale letos neuvidíme ve stejné míře, a to kvůli cestovním restrikcím, což se odrazí v menší poptávce na jižních trzích a ve větší poptávce na těch severních,“ vysvětluje Rickson.

Základní scénář

Strana nabídky by za podmínek blížících se těm normálovým, a to vzhledem ke zlepšené dostupnosti francouzských jaderných elektráren a novým solárním přírůstkům v Německu a Španělsku, znamenala relativně pohodlný výhled pro třetí kvartál letošního roku.

„Dostupnost francouzských jaderných elektráren byla loni extrémně nízko, avšak dostupnost během letošního léta je vyšší, než je obvyklé, protože odstávky byly posunuty na zimu, zatímco současný cenový signál je takový, že nevidíme úroveň poklesu, kterou byste mohli obvykle očekávat,“ prohlásil Rickson.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
PetrV
22. červen 2021, 12:46

Kde jsou vetrniky slunečníky se zapornou cenou ee?

Milan Vaněček
22. červen 2021, 18:43

Fotovoltaických elektráren je stále málo, je jich potřeba mnohem více, pak i občané uvidí dlouhodobý pokles jarní a letní (i podzinmí) ceny.

Ale tempo růstu FVE je stále vysoké, koncem příštího roku resp začátkem 2023 již přesáhne nominální výkon FVE jeden Terawatt. Do roku 2030 se dočkáme již 3 TW.

Vlk
22. červen 2021, 22:41

Pane Vaněčku, chcete mi tvrdit že když bude víc větrných elektráren, že lidé pocítí levnější cenu energie ?

Tohle si snad může myslet jenom blázen, proč by to kdo dělal a snižoval cenu, jaký by k tomu takový gigant jako ČEZ měl vůbec důvod ? Je to pane Vaněčku naprostý nesmysl ! Jako když ze zahraničí dovezu levnější zeleninu, na krámě ji bude mít spotřebitel pořád za stejné peníze, nebo spíše drazší.

T
22. červen 2021, 14:02

Kdyz se jedna o zdrazeni,vzdy se nejaky /i nezozumny /duvod najde...

Miroslav
22. červen 2021, 15:29

Jaký rozumný důvod?? Cena EE je daná aktuálním množstvím a poptávkou na burze. Pokud by byl přebytek z větrníků a FVE, tak bude klesat až třeba do záporu. To se nestalo. Logicky když svítí sluníčko a lidi potřebují klimatizaci, tak by měli být přebytky z FVE.

PetrV
22. červen 2021, 18:32

To se spíš nevyplatí provozovat uhelné zdeoje a moc krom bouřek nefouka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se