Domů
Komoditní trhy
Švédská banka SEB: Další pokles cen plynu je nepravděpodobný
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Švédská banka SEB: Další pokles cen plynu je nepravděpodobný

Podle analytiků jedné z největších švédských bank, SEB, je pokračování nynějšího poklesu cen zemního plynu nepravděpodobné. Nižší ceny plynu totiž dle SEB jednak podporují poptávku po plynu, pak ale také zapříčiňují, že Evropa jako destinace pro odbyt LNG ztrácí ve srovnání s asijským trhem svou atraktivitu. Zástupci banky se tak shodují i s dalšími analytiky v tom, že následující topná sezóna bude pro EU kritická.

Rostoucí atraktivita Asie pro dodávky LNG

V důsledku poklesu cen zemního plynu napříč celou EU ztrácí Evropa ve srovnání s asijským trhem v průběhu letošního roku svou atraktivitu. Snížení atraktivity může pro EU znamenat komplikaci z pohledu naplnění jejich zásobníků před další zimní sezónou.

Nynější dobrý stav naplněnosti evropských zásobníků se zemním plynem, na úrovni 68 % naplněnosti, nicméně vlévá evropským představitelům optimismus do žil. Záležet však bude na dalším vývoji spotřeby zemního plynu a stavu zásobníků ke konci této topné sezóny.

Další výrazný pokles cen plynu očekávat nelze

Spotřeba plynu byla během prosince a ledna vzhledem k nadprůměrně teplému počasí panujícímu v Evropě relativně nízká, což do značné míry zapříčinilo dobrý stav zásobníků. I v kombinaci s uváděním francouzských jaderných elektráren zpět do provozu proto došlo k významnému poklesu cen plynu a elektřiny.

Jak ale uvádí SEB, další pokles cen plynu je limitován, přestože ještě může nějakou dobu trvat. SEB totiž předpokládá jednak nárůst v poptávce ze strany průmyslu, pak ale také úbytek dodávek se zkapalněným zemním plynem (LNG) směřujících do Evropy. SEB se domnívá, že ceny okolo 60 EUR/MWh mohou již být pro velké odběratele natolik lákavé, aby si zafixovali svůj odběr i na příští rok a dále se nezaobírali vývojem na trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Karel Salaj
14. únor 2023, 09:43

To je jasné, že tyhle nesmyslné ceny by se prodejcům líbily. Jedno je jisté, že když se nezapojí do prodeje plynu Rusko se svými plynovody, tak cena bude vždy vyšší, proto taky došlo k likvidaci trubek plynovodu Nord 1 a 2

ursula l
14. únor 2023, 10:34

to krasne ukazuje poziciu EU ako kolonie. Kedze si EU necha beztrestne vyhadzovat svoju kriticku infrastrukturu do luftu, neostava nic ine ako platit svojmu kolonizatorovi za predrazeny plyn

Karel Salaj
14. únor 2023, 11:47

Myslím, že Němci moc nevěřili, že ve vyhození trubek mají prsty USA. Jenže nic se nedá ututlat dlouho, hlavně když je v tom zapojeno víc lidí a techniky. Němci nyní maji jasno, kdo stojí za ekonomickým úpadkem Německa a krachujícími podniky.

Dpetr
14. únor 2023, 12:45

To je zpravodajství sputniku?

ursula l
14. únor 2023, 18:52

mozno sa niektorym otvoria oci, ale otazka ci vacsine. tam u mna pretrvava skepsa. A dalsia otazka je, ci s tym vobec mozu nieco urobit. ked uz su v tom "demokratickom objati"

Dpetr
14. únor 2023, 20:22

Ano, většina vám na tyhle neskáče. Snad to tak i zůstane.

feliz navidad
14. únor 2023, 11:08

Nevím, nakolik jsou ceny okolo 60 EUR/MWh pro velké odběratele lákavé, spíš bych ale řekl že příliš ne, protože někteří si stěžují, že při cenách 75EUR/MWh mají skoro 7x vyšší ceny plynu než konkurence v USA...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516