Domů
Německo
Ambiciózní plány Německa na rychlejší rozvoj větrné energetiky ohrožují chybějící projekty
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Ambiciózní plány Německa na rychlejší rozvoj větrné energetiky ohrožují chybějící projekty

Německo se stále spoléhá na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, především fotovoltaických a větrných elektráren, které mají v zemi v budoucnu nahradit vyřazené jaderné a uhelné zdroje. V případě větrných elektráren na souši však Německu již několik let chybí dostatek projektů, což je znát i na nevyužitém objemu aukcí na podporu jejich výstavby. Nejistý je i výhled pro následující měsíce a roky, kdy sice během letošních prvních devíti měsíců meziročně mírně vzrostl objem nově zprovozněných elektráren, nicméně objem nově schválených projektů zásadně poklesl.

Přestože větrné elektrárny hrají v německých plánech na další rozvoj využívání obnovitelných zdrojů zásadní roli, v posledních letech zemi trápí nedostatek projektů, což se negativně podepisuje na jejich výstavbě. Kritický nedostatek schválených projektů je patrný především v tamních aukcích, které se často nedaří ani zaplnit, kvůli čemu nedochází mezi developery k žádné soutěži.

Přestože čísla o samotné výstavbě onshore větrných elektráren v Německou za letošních prvních devět měsíců jsou lehce optimistická díky 5% nárůstu nového výkonu vůči loňskému roku, v případě počtu objemu schválených projektů je situace diametrálně odlišná. Podle serveru Clean Energy Wire, který se odkazuje na předběžná data německé Spolkové asociace pro větrnou energii (BWE), poklesl objem schválených projektů za stejné období vůči loňskému roku o 16,2 %.

Podle prezidenta asociace Hermanna Alberse nyní čekají na stolech příslušných úřadů ke schválení projekty o celkovém výkonu 10 GW, přičemž pro dosažení vytyčených cílů pro obnovitelné zdroje je dle něj nutné urychlit výstavbu.

„Jelikož povolení představují budoucí výstavbu, situace je znepokojivá. Aby mohly být povolovací procesy dokončeny do konce roku, bylo by potřeba nakopnout rozhodovací procesy. Aby toho bylo dosaženo, spolkové země musí nyní zajistit okamžitou implementaci značného veřejného zájmu v rámci zákona o obnovitelích zdrojích,“ sdělil Hermann Albers dle deníku Handelsblatt německé tiskové agentuře.

Důležitý je rovněž regionální aspekt, jelikož většina instalovaného výkonu větrných elektráren se v Německu nachází na větrnějším severu, který nabízí vhodnější podmínky pro jejich provoz. Na jihu Německa rychlejší výstavbu blokuje zejména Bavorsko s ohledem na striktní pravidlo 10H, které stanovuje minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí.

„Spolkové země, které po léta zaostávaly jak z pohledu celkového instalovaného výkonu tak nové výstavby, nezprovozní v následujících letech dostatek nového výkonu, aby vyrovnaly nerovnováhu mezi severem a jihem,“ uvedla BWE.

Přenos výroby větrných elektráren ze severu na jih země pak značně komplikuje nedostatečná energetická infrastruktura, kterou se kvůli značným zpožděním nedaří rozšiřovat dostatečně rychlým tempem. Některé ze severních spolkových zemí volají po rozdělení jednotné německé obchodní zóny na více regionálních zón, což by vedlo k rozdílné ceně elektřiny v různých částech země. Nedostatečná přenosová kapacita by rovněž mohla omezit vývoz elektřiny z Německa do sousedních zemí během zimy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(40)
Emil
26. říjen 2022, 13:45

Moc nepomáhá ani odstraňování větrných turbín, které stojí v cestě rozšiřování hnědouhelného lomu. Energiewende v praxi...

balkangreenenergynews. com/wind-farm-in-germany-is-being-dismantled-to-expand-coal-mine/

hlpb
26. říjen 2022, 16:42

Neviděl bych to nijak tragicky:

Za období 1-8/2022 bylo v Německu instalováno:

1. FVE = 4,23 GW

2. VTE onshore = 1,4 GW

3. VTE offshore = 0,1 GW

Celkově tyto nové OZE vyrobí v příštím roce cca 7-8 TWh = 1 jaderný blok v Temelíně.

Tzn. že tempo výstavby VTE + FVE je v Německu doslova obrovské, za pouhých 8 měsíců Němci nainstalovali tak velké množství, jako by postavili jeden jaderný blok.

Emil
26. říjen 2022, 17:03

A oni mezitím tři ještě větší odstavili...

hlpb
27. říjen 2022, 07:28

Emile, tak to určitě, oficiální zdroje o instalovaném celkovém výkonu mluví jinak než Emil z Horní Dolní, sorry jako, ale asi se nemusíme bavit, kdo má větší informační hodnotu. Ale jestli ti to udělá radost, tak si klidně napiš, že odstavili všechny větrníky a demontovali i všechny solární panely.

Ale jen pro tvé poučení ti posílám přehled vyrobené elektřiny v Německu k 26.10.2022 dle jednotlivých zdrojů:

1. OZE = 203,7 TWh (podíl 50,7%)

2. fosil = 170,1 TWh (podíl 42,4%)

3. JE = 27,6 TWh (podíl 6,9%)

Tak pápá.

Emil
27. říjen 2022, 07:35

Jak jinak mluví "oficiální zdroje" a které "oficiální zdroje" mluví jinak a co mluví jinak? Tvrdil jste "Celkově tyto nové OZE vyrobí v příštím roce cca 7-8 TWh = 1 jaderný blok v Temelíně." Já nepíšu nic jiného, než že "mezitím tři ještě větší odstavili". Takže chcete zpochybňovat, že na začátku "období 1-8/2022" odstavili tři jaderné bloky nebo že ty odstavené jaderné bloky jsou větší než ty v Temelíně?

richie
27. říjen 2022, 22:27

on totizto blaha ma evidente problem s porozumenim pisaneho textu a kedze nevie ako ma odpovedat, tak tak sa to snazi zakryt cislami mimo debatu, ktorym ale tiez nerozumie co mu vsak nebrani aby si domyslal, ze niekoho tym ohuri a ze priniesol tu nieco nove ..

a takto je to s drvivou vacsinou jeho prispevkov ..

ale nechajme ho sa obhajit a nech vysvetli co tymi cislami chcel vyvratit ci povedat ... pretoze zatial to nespravil pri ziadnom prispevku ..

Pravoslav Motyčka
26. říjen 2022, 22:35

No jo jenže odstaví 32TWh z JE v roce 2023 . Dále pak Němci vyrábí asi 12,28 EJ energie ( všech druhů ) z toho 2,26 EJ jsou OZE a za posledních 10 let vzrostly OZE jen o 1EJ. takže nám zbývá zhruba 10EJ fosilních paliv. Tímto tempem pokud vám to ještě nedošlo bude Německu trvat asi 110 let než dosáhnou uhlíkové neutrality. Při dnešní spotřebě energie Pokud je Vám toto tempo zdá obrovské pak se mýlíte není obrovské je zcela nedostatečné aby mohli dosáhnout svých cílů do roku 2045 alespoň teoreticky musí zvýšit tempo výstavby nejméně 4 krát a dále pak výrazně snížit spotřebu , protože mnoho energie se zmaří na výrobě umělých paliv. Uvádíte tady čísla , kterým vůbec nerozumíte.

Karel Zeman
26. říjen 2022, 23:28

Nezbývá než ten Temelínský blok podle počasí někdy provozovat na 4 GW a když nebude svítit a foukat, tak ho vypnout, a podobnost bude dokonalá :-D

hlpb
27. říjen 2022, 07:35

Karle, je fajn, že si myslíš, že jsi rádoby vtipný. Možná se ti doma smějí děti nebo manželka. Ale jen jsi se ztrapnil, v Temelíně žádný blok o instalovaném výkonu 4 GW neexistuje. Tak si to, prosím tě, nastuduj. U solárních panelů alespoň víme, že fungují ve dne a v noci ne. U rádoby stabilních JE na příkladu Francie, nebo aktuálně Dukovan, vidíme, že je výroba z JE zcela náhodná.

Emil
27. říjen 2022, 07:52

Tak jistě budete schopen z "oficiálních zdrojů" doložit na konkrétních datech nějaký stabilnější zdroj než jsou ty jaderné elektrárny, Bláho. Stále od vás čekám nějaký stabilnější zdroj a stále jsem se nedočkal.

Milan Vaněček
26. říjen 2022, 17:26

Je zcela jasné, že Němci musí mnohem rychleji stavět FVE a VtE pomaleji odstavovat staré uhelné elektrárny.

Jejich cesta přes levné (investičně i provozně) plynové elektrány jim nevyšla (byla "odstřihnuta") a tak musí mnohem rychleji stavět nové FVE a VtE a nerušit zatím elektrány uhelné.

Koncentraci CO2 v ovzduší to prakticky neovlivní, o té rozhoduje Čína, USA a Indie. A ti všichni staví FVE a VtE maximální rychlostí

(a jak jsem psal jinde, již letos navýšila Čína kapacitu výroby FV panelů na 600 GWp, to je obrovské číslo, nárust výrobních kapacit o 66% vůči loňsku, terawattová fotovoltaika je zde a 5 TW nainstalovaných je na dohled za pár let).

A přitom Čína, USA a Indie neodstavují fosilní zdroje, spíš naopak. Nechtějí si zlikvidovat průmysl. Bez průmyslu se Energiewende skoro zastaví.

Kdy už ti Francouzi dají ty své jaderné elektrány do pořádku? To je obrovský výpadek ve výrobě EU, to je v EU citelně vidět, je to mnohem větší než odstavení/neodstavení 3 německých JE. Do ledna to nebude, to víme. To by nám měl Emil objasnit, má o tom své informace.

Emil
26. říjen 2022, 18:20

Do roku 2015 byla v Německu průměrná doba výstavby onshore větrné turbíny od zahájení povolení k umístění 65 měsíců (5,5 roku). Pokud vám to připadá hodně, tak k roku 2022 se ta doba prodloužila na 88 měsíců (> 7 let). Trend je tedy úplně opačný než ta mnohem rychlejší výstavba.

Jinými slovy, když dnes tímhle tempem začnou stavět 5000 průměrných 4 MW větrných turbín, v roce 2030 budou mít náhradu za ekvivalent roční výroby těch 3 odstavených jaderných elektráren ze začátku letošního roku. Pokud budou chtít nahradit i ty co se chystají odstavit za půl roku, měli by jich postavit dalších 5000, aby je v roce 2030 nahradili. Do té doby budou dál pálit uhlí. Kompenzovat jejich přerušovanou výrobu je další level, tím to už radši nebudu komplikovat.

Jak s tím souvisí Francie netuším, asi tradiční Vaněčkovo zametání nepohodlných témat pod koberec a snaha odvést řeč jinam.

Ivan Švančara
26. říjen 2022, 18:38

ked na to upozornoval pan Wagner, bol tu vyhlasovany za vyvrhela. Ktovie, co to boli za mena pisatelov?

Milan Vaněček
26. říjen 2022, 21:26

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kolega Wagner neustále tvrdil, že Němci nezrealizují Energiewende. Teď se to snaží tvrdit i PR agentura Emil.

A jaká je realita: v Německu=chtějí více energiewende, mnohem více FVE a VtE, nakonec je postaví, třeba o pár let později, rozhodně mnohem dřív než Francie první novou jadernou elektrárnu.

A o světě jsem psal: Čína, USA, Indie, to je dohromady půlka světa, staví FVE a VtE již rychleji než Německo. Energetický přechod běží naplno. Ale ty tři jmenované státy si neničí svůj průmysl tím, že by se z politických důvodů zbavovaly klasických elektráren. Nechtějí poškodit svůj průmysl, vědí, že bez průmyslu to nejde.

Můžete s tím nesouhlasit, ale to nic neznamená, taková je realita..

Emil
26. říjen 2022, 22:38

Vaněčku, přestaňte laskavě prohlašovat co kdo tvrdil bez toho, aniž byste to byl schopen citovat, protože ještě nikdy nikdo nic z toho co vy prohlašujete netvrdil, jen si neustále vymýšlíte.

Jan Kopecký
27. říjen 2022, 07:02

I z článku je vidět, že v Německu velká část nechce, třeba Bavorsko, a jsou nuceni si svou zem zaplevelit větrníky "pěkně po soudružsku".

richie
27. říjen 2022, 22:50

ad Vanecek

A jaká je realita: v Německu=chtějí více energiewende, mnohem více FVE a VtE, nakonec je postaví, třeba o pár let později, rozhodně mnohem dřív než Francie první novou jadernou elektrárnu.

uz som, sa vas pytal aj inde, ale vyhybate sa odpovedi, kedy zacnu k tym nahodnym zdrojom stavat aj zodpovedajucu akumulaciu, aby prestali parazitovat na stabilnych zdrojoch susedov *hlavne francuzska)?

A o světě jsem psal: Čína, USA, Indie, to je dohromady půlka světa, staví FVE a VtE již rychleji než Německo. Energetický přechod běží naplno. Ale ty tři jmenované státy si neničí svůj průmysl tím, že by se z politických důvodů zbavovaly klasických elektráren. Nechtějí poškodit svůj průmysl, vědí, že bez průmyslu to nejde.

ano, idu na to pragmaticky a preto tie tri staty (podla vas polovica sveta) na rozdiel od nemecka stavaaju aj JE .. a najrychlesie cina

Můžete s tím nesouhlasit, ale to nic neznamená, taková je realita..

Milan Vaněček
28. říjen 2022, 09:41

ad Richie: jaká je realita ve světě ve fotovoltaice a bateriové akumulaci: v současnosti instalace fotovoltaiky přesáhly 1 TWp instalovaného výkonu, v této dekádě vzrostou ještě na cca čtyřnásobek, vítr a fotovoltaika vyrobily již loni ve světě za rok více TWh elektřiny než jádro.

A jsou prvé realizace obrovské bateriové akumulace nad 1 GWh, v Číně a USA. A každý milion elektromobilů představuje bateriovou akumulaci 50 GWhodin. A třeba Německo mělo již loni milion registrovaných elektromobilů.

Vše chce svůj čas, bohužel v EU hysterie ovládla energetiku,

kdyby se v této dekádě budovaly jen OZE a akumulace a dobře udržovaly a nerušily staré tepelné a jaderné elektrárny, tak jsme měli elektřinu stále levnou a ne tak nesmyslně drahou, jako nyní. Energetický přechod chce svůj čas.

Ale protože na hysterii se ohromně dobře vydělává, jsme tam kde jsme.

A tu Vaši větu: "kedy zacnu k tym nahodnym zdrojom stavat aj zodpovedajucu akumulaciu, aby prestali parazitovat na stabilnych zdrojoch susedov *hlavne francuzska" jste asi myslel jako vtip, přestaňte si dělat legraci ze "stabilních JE ve Francii", oni by potřebovali spíš naši pomoc....

Emil
28. říjen 2022, 10:24

To jste myslel spíš jako vtip vy, Vaněčku, ne? Proč celý týden naopak teče elektřina z Francie do Německa (momentálně to jsou 3 GW), když údajně potřebuje naši pomoc? Podle této "logiky" potřebuje pomoc spíš Německo, ne? A stejně jako jsem se zatím nedočkal odpověď od Bláhy, čekám odpověď i od vás: jaký stabilnější zdroj máme k dispozici? Jaderky nejsou ten zdroj který náhodně osciluje s výkonem v intervalu 0-100.

Obrovská bateriová akumulace "nad 1 GWh" a "milion elektromobilů představuje bateriovou akumulaci 50 GWhodin", to bude asi taky další vtip, ne?

Milan Vaněček
28. říjen 2022, 18:01

To jsou opravdu hloupé vtipy mluvit zde o spolehlivosti francouzských jaderných elektráren, když jich velká část stojí a existuje jen slib, že to opraví do 19. února (to už bude možná ve Francii po zimě).

Ale když dostane PR agentura zadání, tak musí pořád tvrdit to samé.

A prý: "Jaderky nejsou ten zdroj který náhodně osciluje s výkonem v intervalu 0-100."

Tak to já si myslel, že když JE stojí (jako jich stála ve Francii polovina) tak má výkon 0 a když jede tak 100%. Ale souhlasím, není to o náhodě, je to o zanedbané údržbě a šlendriánu, bylo to i o stávkách a problémech s chlazením, zkrátka je toho hodně a hlavně: je to o rizikách havarie.

Emil
28. říjen 2022, 19:17

Tak znovu, "PR agenturo" Vaněček, opakuji otázku: "jaký stabilnější zdroj máme k dispozici," když vám jaderné elektrárny nepřipadají dost spolehlivé? Přestaňte se vykrucovat a odpovězte!

Jestli jste "myslel", tak to bohužel není vůbec poznat. Když stojí nějaký blok jaderné elektrárny, neznamená to že stojí elektrárna celá, natož že stojí elektrárny všechny. To se bohužel o občasných zdrojích říci nedá.

Souhlasíte jako obvykle jen sám se sebou, já jsem nic z toho s čím vy "souhlasíte" nepsal.

richie
29. říjen 2022, 00:21

ad Milan Vaněček 28. říjen 2022, 09:41

ad Richie: jaká je realita ve světě ve fotovoltaice a bateriové akumulaci: v současnosti instalace fotovoltaiky přesáhly 1 TWp instalovaného výkonu, v této dekádě vzrostou ještě na cca čtyřnásobek, vítr a fotovoltaika vyrobily již loni ve světě za rok více TWh elektřiny než jádro.

absolutne zbytocny uvod pod vasu uroven (ocakaval by som to od blahu nie od vas) .. naviac zbytocne ste tam spomenuli bateriove uloziste, pretoze tieto narastli zanedbatelne

A jsou prvé realizace obrovské bateriové akumulace nad 1 GWh, v Číně a USA. A každý milion elektromobilů představuje bateriovou akumulaci 50 GWhodin. A třeba Německo mělo již loni milion registrovaných elektromobilů.

tie velke instalacie su zatial ojedinele instalacie a vobec este neukazuju ziadny trend .. a to v2g beriem ako pokus o srandu, zatial je to totiz len sen zalenych aktivistov (ktori ale ziadne ev nevlastnia)

Vše chce svůj čas, bohužel v EU hysterie ovládla energetiku,>/i>

tu suhlasim

kdyby se v této dekádě budovaly jen OZE a akumulace a dobře udržovaly a nerušily staré tepelné a jaderné elektrárny, tak jsme měli elektřinu stále levnou a ne tak nesmyslně drahou, jako nyní. Energetický přechod chce svůj čas.

a tu uz nie.. ak by sa (konkretne v nemecku) budovala v tejto dekade akumulacia, tak to dramaticky pomoze ako nemecku, tak celej europskej energetike a to aj bez toho aby pribudol co len GW v OZE

Ale protože na hysterii se ohromně dobře vydělává, jsme tam kde jsme.

ano suhlasim

A tu Vaši větu: "kedy zacnu k tym nahodnym zdrojom stavat aj zodpovedajucu akumulaciu, aby prestali parazitovat na stabilnych zdrojoch susedov *hlavne francuzska" jste asi myslel jako vtip, přestaňte si dělat legraci ze "stabilních JE ve Francii", oni by potřebovali spíš naši pomoc....

tak aspon doteraz som si myslel, ze uvazujete realisticky .. ale tu ste klesli na blahovu uroven a mate to potrebne? .. ved len kratky pohlad na tvrde data (ktore mate tak rad) na agore clovek vidi ako je to nazaj .. ved napriek nestandardnemu subehu odstavok vacsieho mnozstva francuzskych JE, stale (a takmer pravidelne) zachranuju nemecko v casoch vykonnostnych spiciek, ked nemecke FVE nedodavaju a VTE maju malo vetra

richie
29. říjen 2022, 00:27

ad Milan Vaněček

ale stale ste sa vyhli odpovedi, len to okecavate dookola .. tak to skopirujem este raz:

..uz som, sa vas pytal aj inde, ale vyhybate sa odpovedi, kedy zacnu k tym nahodnym zdrojom stavat aj zodpovedajucu akumulaciu, aby prestali parazitovat na stabilnych zdrojoch susedov (hlavne francuzska)?

hlpb
27. říjen 2022, 07:46

Kam vůbec zmizel pan W., od 24.2.2022 ho není nějak přestalo být vidět.

Emil
27. říjen 2022, 08:02

Pan Wagner nikam nezmizel, Bláho, např. před deseti dny přispíval do diskuse k článku "Americká jaderná elektrárna dosáhla významného milníku, Vogtle 3 se tak přiblížil spuštění".

hlpb
27. říjen 2022, 07:44

Emilku, ty jsi opět nepochopil základní věc, Němci odstavené JE rozhodně nechtějí nahrazovat jen VTE, ale i FVE a kolem roku 2026 i spalováním vodíku v plynových elektrárnách + kabely z Norska, Dánska, Švédska. Jen letos nahradí díky novým VTE + FVE cca 12 TWh/rok. Toto tempo je už několik let stabilní, mění se jen poměr FVE a VTE. Máš v tomto mezery, dostuduj. Těch zbývajících jaderných 30 TWh/rok nahradí Němci zcela v pohodě do poloviny roku 2025.

Emil
27. říjen 2022, 07:57

Bláho, naopak vy jste nepochopil základní věc, že já jsem psal o tom, jak dlouho by trvalo nahradit Německu ekvivalent roční výroby tři jaderných elektráren výstavbou větrných elektráren při současném tempu jejich výstavby. Prostý teoretický výpočet, na rozdíl od vašich věšteb. A samozřejmě opět zapomínáte na to, že zdroj základního zatížení rozhodně nenahradí občasný zdroj energie.

hellokitty
27. říjen 2022, 11:25

iba taka korekce k tomu jednemu vyroku: do te doby budou palit "cim dal tim mene" uhli, aby to bolo fakticky spravne

Emil
27. říjen 2022, 12:40

No to právě není úplně fakticky správné, když momentálně spouští už odstavené uhelné elektrárny a oproti předchozím rokům pálí naopak čím dál více uhlí.

hellokitty
2. listopad 2022, 13:34

neinstaluju sa, lebo legislativa zamrzla v minulom storoci, v US alebo Australii uz sa to zacina instalovat docela dost

hellokitty
27. říjen 2022, 16:16

ano ale postupne ich budu zasa vypinat ako bude rast kapacita inych zdrojov v sieti

richie
27. říjen 2022, 22:43

..ano ale postupne ich budu zasa vypinat ako bude rast kapacita inych zdrojov v sieti..

a konkretne akymi stabilnymi zdrojmi (realne dostupnymi) ich chcete nahradit .. pretoze ked FVE vyraba nic, tak aj tisic krat nic bude stale nula a rovnake je to pri VTE

hellokitty
29. říjen 2022, 17:20

zas tieto pohadky o tom ako FVE nevyraba nic, lebo vsetky FVE su asi koncentrovane na 1 mieste kde zrovna nesvieti slnko a neinstaluju sa ziadne uloziska energie

richie
30. říjen 2022, 01:03

ad hellokitty 29. říjen 2022, 17:20

zas tieto pohadky o tom ako FVE nevyraba nic, lebo vsetky FVE su asi koncentrovane na 1 mieste kde zrovna nesvieti slnko a neinstaluju sa ziadne uloziska energie

tak az doteraz som vas povazoval za vcelku rozumneho prispievatela (mozno az na par prispevkov, ale v ramci rozumnej tolerancie to bolo ok).. naviac s osobnou skusenostou s vlastnou FVE (aj ked mozno nie vsetko z domacich FVE vieme vztiahnut na utility scale isntalacie) .. ale tato reakcia je uz trochu moc (ako chapal by som tom vecer po flaske vina ...)

tak prve co napadne aj skolaka je ze rytmus den/noc plati pre celu europu +- rovnako a ked je noc v spanielsku/francuzsku, tak bude aj v nemecku aj v cesku a aj keby sme pridali FVE 1000x, tak nebudu vyrabat nic (teda okrem tych spanielskych na ktore svietia v noci umelym svetlom) .. a to nie je ziadna rozpravka ako tvrdite ..

a prenasat elektrinu vyrobenu z FVE z druheho konca zemegule, je rozpravka, ktorej dufam neverite ani vy .. teda ano striedanie dna a noci skutocne plati rovnako v podstate vsade

a aj ak by sme sa bavili na mensej urovni (v ramci dna), tak aj na to uz su vypracovane studie, kde tie korelacie boli dokazane - teda ked sa daju do porovnania dlhodobe udaje z vyroby nemeckych FVE a FVE v cechach, tak je tam velmi velka korelacia, taktiez ked si len pozriem elektricity map - tak hned vidim aj prakticky ako to vyzera zhruba rovnako na vyrobe FVE v ramci europy ..

a nie, tu sa skutocne nebavime o tom, ze vam zacloni jeden mracik vasu FVE, resp. oblast par sto m2, pripadne par km2 .. ale o vacsie oblacnosti a frontalne systemy, ktore postihuju velke uzemia a tam su tie korelacie uz skutocne potvrdene

richie
30. říjen 2022, 01:06

ad hellokitty 29. říjen 2022, 17:20

zas tieto pohadky o tom ako FVE nevyraba nic, lebo vsetky FVE su asi koncentrovane na 1 mieste kde zrovna nesvieti slnko a neinstaluju sa ziadne uloziska energie

a este som zabudol doplnit - ano, to nie je rozpravka, ale skutocne sa neinstaluju adekvatne uloziska energie .. a stale sa bavime o velkych utility scale instalaciach, nie o tom co mate na streche ci v garazi vy ...

asdfrb
26. říjen 2022, 22:30

Takze Francuzi ku koncu augusta mali nejakych 20 GW funkcnych atomiek, momentalne maju vyse 30 GW funkcnych atomiek. Tych 10 GW atomiek za 24 hodin vyrobi tak 200 - 220 MWh elektrickej energie. Kolko vyrobi tych 6 GW naistalovanych OZE v priemere za jeden den. Daju aspon 30 MWh za 24 hodin ci ani to ?

asdfrb
26. říjen 2022, 22:32

Takze vychadza, ze tie istalovane OZE dokazu denne vyprodukovat tak 20 MWh za 24 hodin, takze boli by ich treba tak 10 viacej, aby nahradili len 10 GW francuzkych jadroviek.

Ivan Švančara
26. říjen 2022, 22:56

ja ze si si vsimol chybu vo vypoctu.

asdfrb
27. říjen 2022, 11:27

O.K. Takze nahradit MW a MWh za GW a GWh. Som sa sekol s jednotkami.

hellokitty
27. říjen 2022, 11:29

co to znamena "v priemere" za jeden den? z coho sa pocita ten priemer? z rocnej spotreby? v tom pripade 6GW vyrobi rocne cca 6TWh (skor viac) co mi vychadza denne na nejakych 16GWh, ako ste sa dopocitali k tym 20MWh? lebo to mi nevychadza ani v zime, tam by 6GW vyrobilo za den nejake 3GWh

to bude nejake carovanie s cislami alebo mozno cielena manipulacia

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se