Německo pokročilo v diskuzi ohledně pravidel pro solární a větrné elektrárny

23. květen 2020, 11:18
DomůNěmeckoNěmecko pokročilo v diskuzi ohledně pravidel pro solární a větrné elektrárny

V Německu bylo dosaženo kompromisu ohledně kontroverzního pravidla jednokilometrové vzdálenosti mezi větrnou turbínou a obydlenou oblastí. O pravidlu na svém území si nyní rozhodnou jednotlivé spolkové země. Zároveň se zruší dotovaná hranice 52 GW pro solární elektrárny.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o klíčovém zlomu v diskuzích ohledně pravidel pro obnovitelné zdroje. Dlouhé měsíce velká německá koalice vyjednávala, ale s mizivým výsledkem. V pondělí se však konečně dohodla na kompromisu.

Na mrtvém bodě

Bodem, na kterém vyjednávání zamrzla, bylo kontroverzní rozhodnutí o povinné minimální vzdálenosti 1 kilometr mezi větrnou turbínou a obydlenou oblastí. Nyní se koalice dohodla, že o platnosti tohoto pravidla na svém území si rozhodne každá spolková země sama.

Tamní ministr hospodářství Peter Altmaier ze strany CDU kompromis uvítal slovy: „dobrý den pro ochranu klimatu v Německu“. Podobně kompromis viděla i ministryně pro životní prostředí Svenja Schulzová z koaliční strany Sociální demokraté.

Kontroverzní pravidlo jednoho kilometru, které blokovalo další debatu ohledně podpory obnovitelných zdrojů v Německu, nejvíce podporoval kruh konzervativních podnikatelů blízkých straně CDU/CSU.

Omezení potenciálu větrníků o 20 až 50 %

V souvislosti s pravidlem různé studie ukázaly, že zmíněné pravidlo jednoho kilometru pro větrné turbíny bez dalších regionálních specifikací by snížilo potenciál pro výstavbu nových větrných elektráren o 20-50 %. To by víceméně znemožnilo Německu dosáhnout ambiciózního cíle mít 65 % obnovitelných zdrojů ve svém energetickém mixu do roku 2030, kterého bude už tak velice složité dosáhnout.

Některé spolkové země již naznačily, že by chtěly pro sebe menší vzdálenost než jeden kilometr. Ale například Bavorsko chce zůstat u svého ještě striktnějšího omezení, které zadává povinnou minimální vzdálenost mezi větrnou turbínou a nejbližší obydlenou zónou jako desetinásobek výšky větrné elektrárny. To by například pro dvousetmetrovou elektrárnu znamenalo vzdálenost 2 km.

Velká úleva pro solární průmysl

Díky vyřešení problému s větrnými elektrárnami se mohla zrušit i dotovaná hranice 52 GW instalovaného výkonu pro solární průmysl, které by se mohlo dosáhnout již do konce května.

Nová legislativa také zjednoduší a urychlí plánování a schvalovací proces. Navíc se zavedou pravidelné revize plánu rozvoje obnovitelných zdrojů spolkových zemí a celého státu.

Autor úvodní fotografie: Daxis