Domů
Německo
Habeck: Rusko začalo používat dodávky plynu jako zbraň. S přerušením dodávek německému Gazpromu se vyrovnáme
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Habeck: Rusko začalo používat dodávky plynu jako zbraň. S přerušením dodávek německému Gazpromu se vyrovnáme

Rusko začalo používat dodávky fosilních paliv jako "zbraň", důkazem je přerušení dodávek Gazpromu Germania, bývalé dceřiné společnosti Gazpromu. Situace se sice vyhrocuje, ale ovlivněné objemy plynu lze kompenzovat. Německo by se se zastavením dodávek ruského plynu mohlo vyrovnat již v nadcházející zimě. Uvedl to německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck.

Německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck uvedl, že Rusko začalo využívat dodávky fosilních paliv, jako je ropa a plyn, jako "zbraň", ale že Německo je na tuto situaci připraveno.

"Situace se vyhrocuje takovým způsobem, že oznámení o použití energie jako zbraně se na různých místech stávají realitou," řekl Habeck na tiskové konferenci uspořádané v reakci na oznámení Ruska, že uvalí sankce na společnost Gazprom Germania, bývalou dceřinou společnost Gazpromu v Německu. Tu dočasně vyvlastnila německá vláda.

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom ve společnosti Gazprom Germania ukončil svou účast. Německo následně ustanovilo správcem firmy německého síťového regulátora (Bundesnetzagentur).  Minulý týden ve středu pak ruská vláda informovala o uvalení sankcí na společnost Gazprom Germania a zhruba tři desítky jejích divizí.

Důsledkem sankcí je zastavení dodávek plynu společnosti Gazprom Germania a některým jejím divizím. Pro Německo to znamená přerušení dovozu plynu odpovídajícímu přibližně 3 % celkové roční spotřeby země. Ty by mohly být kompenzovány, řekl Habeck. Dodal, že vláda může poskytnout "finanční pomoc a další záruky" a "udělat vše pro stabilizaci" Gazpromu Germania.

Gazprom Germania Vlastnická struktura společnosti Gapzorm Germania. Zdroj: Gazprom Germania

Německo téměř celou svou spotřebu zemního plynu pokrývá dovozem. Z Ruska v roce 2021 pocházelo přibližně 55 % v Německu spotřebovaného plynu. Dvě třetiny plynu spotřebovávají průmysl (37 % v roce 2021) a domácnosti (31 %). Zbylá třetina připadá na podniky (13 %), výrobu elektřiny (12 % včetně KVET), dálkové vytápění (7 %) a dopravu (0,2 %). Zástupci průmyslu i německá vláda uvádějí, že zastavení dodávek plynu z Ruska by mělo pro německou ekonomiku vážné důsledky.

Stupeň "pohotovosti" prozatím vyhlášen nebyl

V současnosti zůstává nadále v oblasti plynu v platnosti fáze "včasného varování", která spočívá v důkladnějším monitorování trhu. Stupeň "pohotovosti" Německo prozatím nevyhlásilo. Ten by byl nutný pouze v případě, že by objem plynu klesl natolik, že by nebylo možné naplnit zásobníky pro nadcházející zimu.

Stupeň "pohotovosti" je druhým ze tří stupňů. Teprve ve třetím stupni "nouze" by stát přímo zasáhl do trhu s plynem, aby omezil dodávky "nechráněným zákazníkům", které představují zejména průmysloví spotřebitelé.

Jeden z bloků moderní paroplynové elektrárny Irsching. Zdroj: Uniper

Habeck: Německo by se se zastavením dodávek ruského plynu mohlo vyrovnat již v nadcházející zimě

V rozhovoru pro deník WirtschaftsWoche Habeck uvedl, že Německo by se se zastavením dodávek ruského plynu mohlo vyrovnat již v nadcházející zimě. Politik strany Zelených uvedl, že občané a průmysl by mohli pomoci ukončit dodávky z Ruska snížením spotřeby.

"Pokud budeme mít na přelomu roku plné zásobníky, pokud budou dva ze čtyř plovoucích LNG terminálů, které jsme si pronajali, již připojeny k síti a pokud budeme hodně šetřit energií, budeme schopni zimu v případě přerušení dodávek ruského plynu poměrně dobře přečkat," řekl Habeck.

"I kdyby byly splněny všechny výše uvedené podmínky, ceny plynu by byly na konci zimy jistě velmi vysoké a zásobníky vyčerpané," dodal Habeck a upozornil, že ukončení dodávek ruského plynu by v žádném případě nebylo snadné.

Ministr dosud tvrdil, že země by mohla ukončit svou závislost na ruském plynu do roku 2024. Náhlé zastavení dodávek by však mohlo přinést recesi a ohrozit pracovní místa. To potvrzuje i ratingová agentura Fitch Ratings, podle níž by náhlé zastavení dodávek způsobilo vážné a rozsáhlé důsledky pro německou ekonomiku.

BASF's production site Schwarzheide is located in the Lausitz region of southern Brandenburg, Germany, and is one of the company's largest production sites in Europe. A state-of-the art plant for the production of cathode materials is to be built at this site in 2022. The plant will initially run on energy from the highly efficient CHP plant (left) and will also use renewable energy in the future. Výrobní závod společnosti BASF Schwarzheide je jedním z největších výrobních závodů společnosti v Evropě. V roce 2022 má být v tomto závodě vybudován nejmodernější závod na výrobu katodových materiálů. Závod bude zpočátku využívat energii z vysoce účinné kogenerační jednotky (vlevo) a v budoucnu bude využívat také energii z obnovitelných zdrojů. Zdroj: BASF

Vláda poskytne finanční záruky potřebné pro nákup plynu

Habeck uvedl, že vláda podpoří sankcionované společnosti při obstarávání ztracených dodávek plynu. Dceřiné společnosti Gazprom Germania přišly kvůli ruským krokům o dlouhodobé smlouvy na dodávky za nižší ceny, než je aktuálně možné obstarat na trhu.

"Aby tyto ceny mohly být zaplaceny, jsou zapotřebí finanční záruky, které poskytneme," řekl Habeck.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Peter Zachara
16. květen 2022, 20:00

Takze sankcie zbran nie je. Zaujimave.

Rejpal
16. květen 2022, 20:18

Rusko jen reaguje na nepřátelské akce západu proti Rusku , jeho spojencům a jeho občanům. Za několik let dojde k přesměrování veškerých Ruských zdrojů energie a vzácných kovů na východ. Asie bude mít levné suroviny a vzácné kovy pro elektromobilitu a další špičkové technologie, EU se s heslem hlavně nic netěžit stane totálně nekonkurenceschopná, tomu také bude odpovídat místní životní úroveň.

Jan Veselý
17. květen 2022, 09:44

Ano jsou lidi, kteří by kvůli příslibu levného plynu i svou duši prodali.

Rejpal
18. květen 2022, 00:34

Jo nejlepší je dodávat na Ukrajinu zbraně aby tam ta válka trvala co nejdéle a pokud možno aby se do toho dostalo celé SNS. PS: Dnes USA rozhodli o tom že napadnou Somálsko pošlou tam Armádu , protože se jim nelíbí co se v té zemi děje - jak je to teď s tou Vaší duší. Jistě jsou tam teroristé na Ukrajině zase nacisté , každá propaganda má svoje termíny, kde je pravda co Vaše duše zabíjení v zájmu z USA s tím problém nemáte jak jsem pochopil. Po jednom co podporoval útočnou válku se u nás pojmenovalo letiště, druhý co to podepsal sedí na hradě a jiní lidé za podporu jiné útočné války jsou souzeni není to na hlavu ? Víte co je morálka asi ne, protože lidem jako jste vy to přijde normální.

PetrD
18. květen 2022, 08:10

Základní rozdíl je v tom, že USA nenapadly Somálsko.

Rusko napadlo UA, aby si ji připojilo do svého sojuzu, nyní už tedy jen kus východu.

Maly Jarda
18. květen 2022, 14:40

USA za posledních 50 let napadly desítky zemí , a to včetně Somálska

PetrD
18. květen 2022, 16:31

Malý Jarda - Hovadina. Které území si USA přivlastnily? Osvoboditel se pozná tak, že po osvobození nechá národ vládnout sebe.

nikdo
19. květen 2022, 00:42

Za bombardování Srbska může Slobodan Miloševič a jemu podobní nacionalističtí politici, kdyby vedli umírněnou politiku tak by se mohla Jugoslávie rozpadnout nenásilně a nemuselo zemřít statisíce lidí.

Richard Vacek
16. květen 2022, 20:19

To je nějaké divné. Vždyť sama EU usiluje o to, aby se odstřihla od levných ruských surovin. Kdyby to měla být ruská zbraň, tak Rusko zavře kohoutky okamžitě. Stejně, jako EU okamžitě ukončila dodávky pokročilých technologií do Ruska.

Ivan Novák
17. květen 2022, 10:23

Nejsilnější ruskou zbraní není odstřižení, nýbrž hrozba odstřižení. Ta tlačí ceny nahoru, protože, jak z praxe známo, nejdražší je nejistota, obchodníci maximalizují rizikové prémie, ani se nemusí domlouvat na kartelu. Rusko potřebuje, aby EU zůstávala koupěschopná, neválčí přece s námi ale s Ukrajinou. A válku je třeba financovat, bez peněz se nemá chodit nejen do hospody.

Michal K.
17. květen 2022, 10:09

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze
vysledok sankci

echo24. cz/a/SMjXz/drahy-plyn-a-embargo-na-dovoz-ze-zapadu-rusky-bezny-ucet-je-v-rekordnim-prebytku

ukazka, ze vedenie EU je particka imbecilov .......

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se