ICIS: Německo letos trojnásobně navýší dovoz elektřiny
Zatímco ještě před několika lety bylo Německo jedním z největších vývozců elektřiny v Evropě, tato karta se postupně obrací. V loňském roce se německá přeshraniční obchodní bilance s elektřinou dokonce propadla do záporných hodnot, poprvé za 20 let. Jedním z klíčových faktorů bylo odstavení posledních tří jaderných bloků, které ještě v roce 2022 dodaly přes 30 TWh. Podle společnosti ICIS by měl čistý dovoz Německa přitom letos ještě vzrůst, a země by se mohla dostat dokonce na pozici druhého největšího dovozce.
Německo je jako největší výrobce i spotřebitel elektřiny v EU významným hráčem na evropském trhu. S cenami elektřiny v Evropě nejvíce hýbou kromě rizik ceny paliv, včetně uhlí a plynu, a emisních povolenek. Přeshraniční obchod je však rovněž důležitý, zejména z pohledu cenových rozdílů mezi jednotlivými zeměmi.
Německo v loňském roce podle zprávy ICIS citované serverem Montel dosáhlo čistého dovozu o hodnotě téměř 12 TWh. Pro představu, tento objem představuje přibližně pětinu čisté spotřeby elektřiny v ČR v loňském roce. Podle analytiků společnosti ICIS by přitom německý dovoz elektřiny mohl v letošním roce dále výrazně měnit.
"Jedním z největších trendů, které je třeba v roce 2024 sledovat, je rostoucí úroveň čistého dovozu do Německa. V dekádě do roku 2022 bylo Německo druhým největším čistým vývozcem elektřiny v Evropě, hned za Francií. V roce 2023 však země přešla do stavu čistého dovozce v důsledku postupného vyřazování jaderných elektráren z provozu, spolu se snížením výkonu černo a hnědouhelných elektráren," uvádí analytici ICIS ve své zprávě.
Analytici ICIS dále uvádí, že jejich prognózy naznačují další růst čistého dovozu v letošním roce. Německo by totiž z trhu mělo vyřadit na 10 GW instalovaného výkonu v uhelných zdrojích. Ve srovnání s loňskými téměř 12 TWh by dovoz letos mohl dosáhnout 38 TWh, tedy zhruba trojnásobku. Tím by se země z pohledu čistého dovozu dostala na druhou příčku za tradičně silně deficitní Itálii.
"To znamená, že by se Německo posunulo z pozice druhého největšího čistého vývozce elektřiny v Evropě na pozici druhého největšího čistého dovozce během pouhých dvou let," pokračují analytici.
Mohlo by vás zajímat:
ako je to len mozne. Ved OZE im malo nasekat kvanta lacnej elektriny. A namiesto toho, sa stavaju velkymi dovozcami. Ako je to len mozne.
Mozno to poniektorym prehnanym OZE fandom pomoze otvorit oci. Aj ked nieco mi hovori, ze tu fakty nepomozu.
Za leden 2024 je Německo čistým vývozcem + 1,5 TWh.
OZE v Německu proti lednu 2023 zvýšilo výrobu o + 2,5 TWh.
Podíl OZE v Německu se zvýšil v lednu 2024 už na 60% (v lednu 2023 = 53%)
Hlavní věc, která se změnila je to, že pro Němce je aktuálně finančně výhodnější část elektřiny dovážet než ji vyrábět ve vlastních uhelných a plynových elektrárnách. Jestli se tyhle počty změní, zase je budou pouštět více. Přece jen, OZE pokryly loni asi 60% poptávky, ne všechno.
Není to na vás moc složité?
Ceny elektřiny na Lipské burze jsou mnohem nižší (spotové i ty forwardové na 2025) než ceny za které nyní prodává ČEZ elektřinu spotřebitelům (zhruba tu polovinu, co si nekoupí na spotových cenách).
To je realita ČR. Prý levně vyrábíme (ano, ve starých odepsaných elektrárnách, jaderných i uhelných) ale vím, že draho prodáváme (protože se před určitou dobou podařilo vyhnat ceny na burze vysoko).
Tak v tomhle si tady žijeme...
ČEZ bude mít letos opět vysokou dividendu (místo aby dal zisk do investic). A až půjde jeho hodnota dolů, stát ho třeba odkoupí. Občane plať.
1) Spotřebitelé si nekupují polovinu na spotových cenách.
2) Že dlouhodobé kontrakty reagují na aktuální ceny se zpožděním je opravdu "objev". Když ceny elektřiny rostly, byly zase naopak levnější. Pokud se ceny ČEZu nebo jiného dodavatele spotřebiteli nelíbí, nic mu nebrání si zvolit jiného dodavatele. Konkurence je vysoká.
3) O výši dividendy rozhoduje hlavní akcionář, což je ministerstvo financí, na příliš vysokou dividendu si můžete stěžovat tam.
4) Není důvod, proč by měla jít hodnota ČEZu dolů, naopak by šla výrazně nahoru, nebýt manipulací s jeho hodnotou typu zákon o přeměnách, daň z nadměrných tržeb nebo nadměrných zisků, které postihly v podstatě jen minoritní akcionáře ČEZu.
Asi nečtete místní web,
Já psal "zhruba polovinu", Vy na to "Nekupují si polovinu". Opět demagogické triky, samozřejmě si nekupují přesně polovinu... Diskuse zbytečná.
Čtu místní web, Vaněčku, na "místním webu" se ale nic o polovině ani "zhruba polovině" nepíše, protože to není zhruba polovina ale spíš zhruba třetina. Už jsem vám vysvětloval důvod, "demagogickými triky" totiž do čitatele zahrnujete import a export, a ve jmenovateli je zahrnuté nemáte.
Přesně tak. Obchodníci nakoupili pro spotřebitele elektřinu v dlouhodobých kontraktech , takže je i cena elektřiny vysoká.
Předpokládám, že nyní ČEZ neprodává na dlouhodobé kontrakty 2025+ uhlí, protože by byl v mínusu. Takže se prodá elektřina z JE a otázka je co bude s uhelkama.
Uhelky se budou rychle zavírat, jak rychle roste podíl OZE (letos OZE v EU meziročně přidá 120 TWh) snižuje se potřeba EE z uhelek. V lednu tak došlo meziročně ke snížení výroby v českých uhelkách o 600 GWh, v celé EU pak klesla meziročně výroba z uhelek za leden o 8 TWh. Jinak OZE si v lednu meziročně polepšil o 10 TWh.
Na tu dividendu se těším. Každoročně výrazně překoná výši mého účtu za energie a i kdyby ČEZ stát odkupoval za polovinu dnešní hodnoty, pořád budu v plusu.
Takže díky vám všem, kteří mi přispíváte na mé energie i kratochvíle. Děkuji vám, že hezky i nadále topíte přímotopy v nezateplených domech, používáte žravé spotřebiče, neinstalujete si na střechu fotovoltaiky a sveřepě blokujete výstavbu větrníků ve své obci. Čiňte tak zvesela dál. Faktury za energie od letoška řešit nemusím, tak ať se mi dividendy za vaši spotřebu hezky sypou do prasátka na nový elektrovůz.
Drtivá většina těch dividend "drobných akcionářů" jde do zahraničí, Takže 70% dividend dostane a vyplýtvá stát, odhaduji 28% dividend jde do zahraničí a ty 2% lidem jako pan Kosařík.
Taky jsem měl akcie ČEZu, ale prodal jsem je před mnoha lety a investoval do bydlení svého a svých dětí. Hodnota nemovitostí roste mnohem rychleji než akcie a dividendy ČEZu...
Jak jste myslel větu "Drtivá většina těch dividend drobných akcionářů jde do zahraničí"? Dividendu dostane každý, kdo k rozhodnému dni drží akcie dané společnosti a je úplně buřt, jestli je to drobný střadatel, stát, nebo zahraniční kapitálový fond. Stačí je jen držet, nic víc. Přijde Vám hezky zdaněná na účet, doslova jako ten pečený holoubek do úst.
Doufám, že jste poznal lehce ironický nádech mého příspěvku. Narážel na některé zde přítomné diskutéry. Pokud mi ale díky jejich postojům budou i nadále sypat prostředky do kapsy, proč bych se na ně zlobil. Ať si tlachají.
Pane Kosaříku, ti tak zvaní drobní akcionáři, to jsou především americké, německé a jiné zahraniční fondy, ty mají po těch několika procentech akcií ČEZu, dohromady to dá tak 28% a jenom ty 2 % akcií (jen můj odhad, budu rád, když to někdo zde uveřejní, já to kdysi viděl, ale pamět už není tak dobrá jako kdysi) jsou ty tisíce drobných českých akcionářů. Někteří z nich mají obrovskou radost jak jim tam cca 4 miliony českých domácností sype korunky za předraženou elektřinu. To píši bez lehké ironie, to je hořká skutečnost.
Pane Kosaříku, ti "drobní akcionáři", to jsou z cca 28% zahraniční fondy a jen asi 2% jsou skutečně drobní čeští akcionáři jako Vy. No a ty fondy si ty peníze, odebrané cca 4 milionům českých domácností vezmou ven do ciziny. Už jste to pochopil?
Jako že Německo zase otevře ty uhelné elektrárny, které mají být v rámci boje s klimatem trvale odstaveny? No to byl skutečně obrovský úspěch zelené energetiky, na to si koupím lístky do první řady.
Neotevře. Jak se můžete sám přesvědčit i zde pod svým příspěvkem, neotevře.
Zelený virus zjevně greténizuje napadené mozky ireverzibilně...
Blackout nenastal a dovoz jednotek % je problém?? Oni si poměrně slušně pošetří využití svých záložních zdrojů nákupem přeshranice. Třeba 2-3GW z ČR, protože jsme přeci všechny uhelky po spuštění Temelína vypnuli, počkat vlastně, my jse vesel pálili uhlí dál na vývoz, to je koncepční.....
A v čem je problém? Ze severských zemí se tlačí tolik levné zelené energie, že by toho nevyužil jen naprostý idiot.
Problémy jsou minimálně dva:
1) Ta elektřina není vždy, když potřebujeme a vždy levná.
2) Není jak ji k nám dostat. Není kapacita přenosových sítí a to hlavně za našimi hranicemi.
A jaké severské země budou prosím letos exportovat 38 TWh elektřiny, které má Německo dovést?
Loni Švédsko 30 TWh, Norsko 20 TWh = 50 TWh.
A hlavně Německo žádných 38 TWh importu potřebovat nebude. Sice proti loňskému roku přišlo o 6 TWh JE, ale v loňském roce vybudovalo nové OZE, které letos vyrobí cca 20-25 TWh.
Tunisko a Alžírsko.. a otočte někdo Péťovi tu mapu
Tady to máte za 1 rok, po měsících, i s průměrnou cenou. Místo keců si to prostudujte (klikněte si vždy na tu barvu a dostanete kvantitativní údaj pro každý stát)
Místo keců... ehm, doporučuji nastavit rozlišení "hodina" ("Stunde". Nutno zkrátit rozsah, 365 dní v kuse mi padalo. Ještě výstižnější by bylo zobrazit každý okamžik, ale to tahle mašinka neumí, hodně náročné, uznávám), prostudovat, a teprve pak se eventuálně vyjadřovat.
Moc nerozumim vypnuti tech jaderek, pokud tedy byly v dobrem stavu (to mi neprijde ani ekologicke ani ekonomicke rozhodnuti). V tom, ze docasne budou dovazet elektrinu, problem nevidim. Naivni bylo nemecko (stejne jako CR) v zavislosti na ruskem plynu - kdyby bylo rusko normalni, tak by ta nemecka energiewende prosla mnohem hladceji.
Jo - Němci byli vždycky v čele! I teď nám Německo co Energoführer Evropy ukazuje cestu do světlé evropské budoucnosti!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se