Domů
Německo
Německá vláda podepsala memorandum, které má zajistit dodávky LNG pro plánované terminály
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Německá vláda podepsala memorandum, které má zajistit dodávky LNG pro plánované terminály

Německo plánuje v následujících letech zprovoznit řadu terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), které mají zemi pomoci zajistit alternativní možnost k dovozu plynu a snížit závislost na Rusku. Klíčovým však bude kromě samotných terminálů i zajištění dodávek LNG, k čemuž by mělo přispět i memorandum o porozumění, jež německá vláda toto úterý podepsala s několika tamními energetickými společnostmi.

Náhrada dodávek zemního plynu z Ruska si v Evropě, a především Německu, vyžádá v následujících letech zásadní navýšení kapacity pro dovoz plynu z jiných regionů. Zásadní roli mají sehrát zejména plovoucí LNG terminály (FSRU), které mohou být oproti klasickým terminálům na pevnině připojeny k soustavě v mnohem kratší době.

Jen samotné Německo plánuje během následujících dvou let uvést do provozu několik plovoucích importních terminálů, přičemž v zajištění čtyř jednotek se angažovala přímo německá vláda. Dva z těchto plovoucích terminálů by měly zahájit provoz již na přelomu roku.

Terminály jsou pouze polovinou řešení

Zajištění importní kapacity je však pouze polovinou řešení, druhou je zajištění dodávek LNG. Německá vláda tak podle serveru S&P Global Platts v úterý podepsala memorandum o porozumění se společnostmi Uniper, RWE, EnBW a VNG, které má za cíl právě zajištění dodávek zkapalněného plynu pro první plovoucí terminály, aby mohla být jejich kapacita zcela využtita.

"Toto memorandum zajišťuje, že tyto FSRU budou zásobovány plynem do března 2024. Dovozem LNG snižujeme svou závislost na dodávkách plynu z Ruska plynovody. Memorandum nám nabízí nezbytnou záruku, že tyto terminály budou zcela využity po následující dvě zimy, a maximálně tak přispějí k zajištění bezpečnosti dodávek v Německu a Evropě," uvedl dle serveru německý ministr hospodářství Robert Habeck, který memorandum za německou vládu podepsal.

První dva z plánovaných plovoucích terminálů, které by po plném zprovoznění a při dostatečné přepravní kapacitě v rámci Německa měly umožnit dovést až 12,5 miliard kubíků plynu ročně, budou provozovat společnosti Uniper a RWE. Kromě jich samotných budou dodávky LNG do těchto terminálů dále zajišťovat i společnosti EnBW a VNG. Potřebné závazné smlouvy jsou dle německého ministerstva aktuálně v procesu přípravy.

Podle německého ministra je globální trh s LNG zcela funkční, přičemž v letošním roce se očekává celkový objem obchodů na úrovni 500 miliard kubíků plynu. Do pěti let by přitom měla vzrůst globální exportní kapacita o dalších 200 miliard kubíků, které by mohly směřovat i do Německa.

Zásadní otázkou však stále zůstává zajištění dodávek během následující zimy, a to zejména s ohledem na omezené dodávky plynu z Ruska plynovodem Nord Stream 1. Podle Habecka tak aktuálně neexistují žádné zaručené scénáře, Německo tak bude zvyšovat odolnost svého plynárenského sektoru budováním infrastruktury pro dovoz LNG, plněním zásobníků plynu a úsporami.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Němci i Britové se chystají na blackout. Mějte doma sbaleno jako do kempu, radí lidem obce
2. prosinec 2022, 05:30
Německé ministerstvo financí chce uvalit na energetické firmy windfall tax ve výši 33 procent
29. listopad 2022, 15:53
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Švančara
17. srpen 2022, 10:19

este pred rokom bol pre EU plyn tak strasne bekany, ze uz len diabol z vychodu bol bekanejsi. Teraz idu investovat do LNG. Mam plakat, alebo sa smiat nad tym, koho sme si urcili ako politicke elity?

Michal K.
17. srpen 2022, 13:50

nielen plyn ale aj jadro a uhlie. A dnes sa spaluje uhlie o 100-sest.

Viete, riadia to sikovni a rozumni ludia. O tom snad nikto nepochybuje.

co znamena EU ? este uvidite

Michal K.
17. srpen 2022, 13:51

Ja len dufam, ze sa bude prihliadat na skutocnost, ze LNG ma daleko vyssiu emisnu stopu ako zemny plyn dodavany cez trubky.

To znamena, ze uzivatelia LNG plynu by mali platit vyssie poplatky cez emisne povolenky a takisto v statistikach o emisiiach CO2 by tato skutocnost mala byt zohladnena.

Jan Stehlik
17. srpen 2022, 15:10

Memorandum je právně nezávazný akt . Krásný příklad je to naše lithiové memorandum . Stále je pod zemí :-)

Ivan Švančara
18. srpen 2022, 10:12

myslis to memorandum? :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se