Domů
Německo
Německo v pořádku přečkalo zimu i bez ruského plynu, řekl kancléř Scholz
Německý kancléř Olaf Scholz
Zdroj: Preiss/MSC / Creative Commons / CC-BY-3.0-DE (licence)

Německo v pořádku přečkalo zimu i bez ruského plynu, řekl kancléř Scholz

Německo
7 komentářů
2. březen 2023, 10:19
ČTK

Berlín 2. března (zpravodaj ČTK) – Německo v pořádku přečkalo zimu, ačkoli mnozí to bez ruského plynu považovali za nemožné. Dnes to v projevu ve Spolkovém sněmu prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který za klíčové označil jednotu a rozhodné jednání, za což Němcům poděkoval. Řekl také, že v německé zásobníky plynu jsou stále plné ze 70 procent, což pomůže překonat i nadcházející zimu.

„I bez ruských dodávek plynu jsme zimu dobře přečkali,“ řekl Scholz.

„Mluvilo se o studených bytech, nuceném odpojování celých průmyslových odvětví, horkém podzimu a zimě plné vzteku. Nic z toho nenastalo,“uvedl.

Řada zastánců energetické spolupráce s Moskvou tvrdila, že Německo a Evropa se bez energetických dodávek z Ruska neobejdou. Tvrdili také, že podzim bude pro vlády horký, neboť vypuknou protesty nespokojených obyvatel, které se během zimy ještě více vyhrotí. To, že nic takového nenastalo, je podle Scholze výsledkem jednoty a rozhodnosti.

Radiátor, topení
Ilustrační foto

Scholz poukázal na to, že ceny energií po prudkém růstu neustále klesají a že těžké období pomáhají domácnostem i podnikům v Německu překonat rozsáhlé balíky úlev včetně stanovení maxim na ceny plynu, dálkového tepla a elektřiny.

Kancléř poslancům řekl, že Německo bude nadále posilovat svou energetickou bezpečnost budováním čistých zdrojů energie. Slíbil také posílit odolnost energetické a komunikační infrastruktury, aby dokázala čelit sabotážím a kybernetickým útokům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Zdeves Pavel
2. březen 2023, 11:43

No a také jim sdělil, že je to stálo více jak 200 mld. EUR, které mohly být užity efektivně místo toho aby sponzorovali převážně US a Norsko.

Ivan
2. březen 2023, 13:23

zimu :D, kterou ? vždyť pomalu žádná nebyla

Michal K.
2. březen 2023, 14:30

naklady na dovoz plynu isli o 100% hore. dovezeny objem o 30% dole. a to bola tepla zima

Petr Dolák
2. březen 2023, 17:38

Prostě polopravdy bývají nejúčinnější formou lži. To ví přeci každý demagog prostě.

FKus
3. březen 2023, 08:01

To je mantra, jak se bez ruského NG obejdeme. No obejdeme, jen nikdo neřekne jaké dopady to bude mít na ekonomiku EU. Průmyslová výroba v Evropě se neustále propadá. V tržním systému je nabídka a poptávka vyvažována cenou, pokud se to nebude dodavatelům vyplácet, pak dodávky přesměrují jinam. A náklady na těžbu LNG se odhadují na 90 EUR za MWh.

No a topite-li plynem, tepelným čerpadlem nebo peletami, pak se nestačíte divit. A do toho růst cen v ostatních oblastech, stagnace ekonomiky (mírně řečeno), pak českou společnost nečeká jednoduchý život. Ale optimisticky, lidé přežili a zvládli horší věci.

Petr Hariprasad Hajič
4. březen 2023, 06:01

Ano, zadarmo to nebylo. To, co je na zprávě pozitivní, je právě to, že se bez Ruska obejdeme. Jsme v informační a ekonomické válce. Nemůžeme čekat, že si budeme zase šťastně jezdit do Alp na lyžovačku jako by se nic nedělo. Ono se děje, ale dá se to zvládnout.

Zdeves Pavel
5. březen 2023, 17:01

Ano pokud se EU postupně vrátí do středověku, zapomene na hnojiva a průmysl, tak nepochybně se obejde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se