Domů
Německo
V Německu pokročila jednání o rozdělení nákladů na emise z vytápění mezi nájemce a majitele nemovitostí
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

V Německu pokročila jednání o rozdělení nákladů na emise z vytápění mezi nájemce a majitele nemovitostí

Německá vláda se podle tamních médií shodla na klíčových bodech systému, dle kterého by se měly rozdělovat náklady na emise spojené s vytápěním domů mezi jejich majitele a nájemce, kteří je obývají. Rozdělení nákladů by dle aktuálního návrhu mělo záviset na emisní náročnosti budov, kdy s vyšší emisní náročností bude na majitele připadat vyšší podíl, naopak v úspornějších stavbách budou větší část hradit nájemci.

Německá vláda plánuje postupně rozšiřovat zpoplatnění emisí na další sektory, přičemž již od loňského roku jsou v zemi částečně zpoplatněny emise z vytápění a dopravy. Pro rok 2021 počáteční sazba činila 25 EUR/t CO2, přičemž do roku 2025 by tato sazba měla postupně vzrůst na 55 EUR/t. Po roce 2025 by následně měly být povolenky draženy, kdy původní plány počítaly s cenou 55 až 65 EUR/t. Nelze však vyloučit, že cena emisí z vytápění a dopravy nebude ještě vyšší, zejména s ohledem na aktuální ceny emisních povolenek obchodovaných v rámci systému EU ETS.

Jedním z klíčových témat, které německé vlády v této oblasti v posledních letech diskutují, je možnost přenesení části těchto nákladů na majitele nemovitostí, které jsou pronajímány. Nájemci totiž běžně nemají možnost ovlivnit systém vytápění v dané budově, stejně tak stav budov a jejich energetickou náročnost s ohledem na zateplení či výměnu oken. Přenesení části nákladů na majitele by je tak mělo motivovat k investicím na snížení energetické a emisní náročnosti.

Podle tiskové agentury AFP se aktuálně diskutuje několikastupňový model, v rámci kterého by se náklady dělily na základě emisní náročnosti na metr čtvrteční za rok. V případě, kdy by emisní náročnost nemovitosti byla nižší než 5 kg CO2 na metr čtvrteční, by veškeré náklady na emise z vytápění nesli nájemci. Naopak v nemovitostech s emisní náročností přesahující 45 kg CO2 na metr čtvrteční ročně by většina těchto nákladů připadala na majitele a nájemci by hradili pouhých 10 %.

Tento model by mohl být v Německu zaveden již na začátku letošního června. Na rozdělení těchto nákladů se vládnoucí strany dohodly v koaliční dohodě, přičemž pokud nebude možné dosáhnout shody na modelu včas, měly by být vyšší náklady na emise z vytápění rozděleny mezi nájemce a majitele od stejného data rovným dílem.

Tento model se má vztahovat na obytné budovy, v případě komerčních prostor, jako například kancelářských budov či obchodních center, zatím žádné dohody dosaženo nebylo. Podle informací německých médií je příčinou nedostatek potřebných dat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Omega
17. únor 2022, 14:19

Tak tohle pobavilo. Vím přesně, jak tohle dopadne. Prostě pronajímatel o danou částku zvýší nájemné a potom papírově bude platit tu částku on, ale reálně to celé zaplatí nájemník.

Jediný funkční postup, jak zajistit rekonstrukci nemovitosti včetně zateplení je nabídnout na danou akci velkou dotaci, takže se majiteli nemovitosti oplatí do rekonstrukce jít dříve, než je běžný plán.

minduton
20. únor 2022, 11:33

Samozřejmě, že to majitel bytu připočte k nájmu - ale je zřejmé, že na konkurenčním trhu bude takový byt obecně v nevýhodě a bude se majiteli hůře uplatňovat na trhu. při obecné nouzi o byty pravděpodobně sežene nájemníka i tak, ale bude ho to "bolet", protože si nebude moci říci o víc než ty zateplené byty.

nikdo
17. únor 2022, 15:17

Koukám že Německá vláda už neví jak by občany zdanila tak vymýšlí nesmysly, pokud to bude obchodovatelné na burze tak mě je našich sousedů líto.

miro novak
17. únor 2022, 15:48

Jednoduchy politik oblbuje jednoducheho volica jednoduchymi rieseniami prenosu nakladov na vyrobcov, majitelov, …

Jednoduchemu volicovi nikdy nedojde, ze to nakoniec zaplati iba on.

Ale netlieskajme od radosti, ked je to take jednoduche, ze, roztlieskavaci?

Richard Vacek
17. únor 2022, 16:54

Nač ta skromnost? Šel bych ještě dál.

Vytápění nemovitosti na horách by platil jenom majitel, protože na horách je chladněji a neměl tam ten hlupák nic stavět.

A rovnou bych dal majiteli i platit celý nájem, pokud není nemovitost v blízkosti hromadné dopravy. Jakpak si myslí, že se nebohý nájemník dostane do práce, když mu postavil nemovitost tak nevhodně?

Vojvodik Petr
17. únor 2022, 18:47

Němci se stěhují na jih. Tam tolik neprotopí.

Lukáš
18. únor 2022, 07:31

Aktuálne kupujem byt, ešte možno týždeň dva a bude podpísaná zmluva. Ide o lokalitu pri Achensee v Rakusku a je to pekná novostavba, dokončené to ma byt zhruba o rok a v rezidenciali bude spolu 20 bytov.

Ešte je zopár voľných no všetko tu skupuju nemci, ktorým je šum a fuk kolko zaplatia za energie a to sme skoro 1000m nad morom, sem tam dobre prituhne. Aj keď náklady na energie budú nižšie ako v klasickej slovenskej bytovke.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se