V Německu proběhlo na začátku října další kolo aukcí pro výstavbu větrných a fotovoltaických elektráren. Po prudkém poklesu cen v loňských kolech se letos ceny zatím výrazně snižovat nedaří. Na vyšší ceně se v případě větrných elektráren podepisuje i nedostatek projektů, které o podporu soutěží. V případě fotovoltaických elektráren však cena oproti minulému kolu, navzdory velkému zájmu investorů, rovněž mírně vzrostla.

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky letošní čtvrté aukce pro výstavbu onshore větrných elektráren a třetí aukce pro fotovoltaické elektrárny, které proběhly na začátku tohoto měsíce. Ačkoliv aukce proběhly ve stejný den, jednalo se o separátní tendry. Německo nicméně testuje i společné aukce, kdy první kolo proběhlo letos v dubnu, další je naplánováno na začátek listopadu.

Zájemci o podporu pro výstavbu větrných elektráren v posledním kole mohli soutěžit o celkem 670 MW výkonu, do aukce byly nicméně přihlášeny projekty o souhrnném výkonu pouhých 400 MW. V aukci nakonec obdrželo podporu 57 projektů o výkonu 363 MW, jelikož 5 projektů musel regulátor z aukce vyřadit. Největší objem projektů byl vysoutěžen v Bavorsku (69 MW), Většina výkonu byla nicméně soustředěna na větrnějším severu Německa, kdy v jižní části země bylo podle regulátora vysoutěženo celkem 100 MW.

„Navzdory teoreticky dostatečnému počtu projektů s povolením se toto kolo aukce jednoznačně nenaplnilo,“ uvedl k nízkému počtu projektů přihlášených do aukce pro větrné elektrárny Jochen Homann, prezident německého regulátora Bundesnetzagentur.

Vysoutěžené ceny se pohybovaly od 50 do 63 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 62,6 EUR/MWh, tedy téměř horní hranice ceny 63 EUR/MWh, se kterou se developeři mohli do aukce přihlásit. Oproti srpnovému kolu, ve kterém byla vysoutěžena průměrná cena 61,6 EUR/MWh, se tak jedná o mírný nárůst. V poslední loňské aukci se přitom soutěžily ceny i pod hranicí 40 EUR/MWh.

Další stlačení ceny se v posledních kolech nedaří ani u fotovoltaiky

Na rozdíl od aukce pro větrné elektrárny, která se v posledním kole ani nezaplnila, panuje o fotovoltaiku větší zájem. V říjnovém kole německý regulátor nabídl k soutěžení celkem 182 MW, do aukce developeři přihlásili 76 projektů o výkonu 551 MW, tedy zhruba trojnásobek soutěženého výkonu. Podporu nakonec obdrží 37 projektů o výkonu 192 MW, z toho opět nejvíce v Bavorsku.

V aukci uspěly nabídky s cenou od 38,6 do 51,5 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 46,9 EUR/MWh. Ve srovnání s minulým kolem, kdy průměrná cena dosáhla 45,9 EUR/MWh, se jedná o další mírný nárůst. Vysoutěžené ceny pro fotovoltaiku tak vzrostly i navzdory ukončení opatření omezujících dovoz solárních panelů z Číny do EU a omezení podpory pro výstavbu fotovoltaických elektráren v Číně, od kterého analytici očekávali pokles cen fotovoltaických panelů na globálních trzích.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *