Nový rekord německých OZE: V prvním pololetí by měly pokrýt 44 % celkové výroby elektřiny
Obnovitelné zdroje energie se v Německu v prvním pololetí letošního roku podílely na celkové výrobě elektřiny v zemi 44 %. Významný nárůst na výrobě zaznamenaly především větrné elektrárny a to jak onshore turbíny na pevnině, tak i jejich offshore protějšky na moři. Na základě předběžných dat zveřejnila výsledky německá asociace BDEW.
Postupný nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu stále pokračuje. Za první pololetí tohoto roku vyrobily obnovitelné zdroje o 5 % více elektřiny než v roce předešlém. Do roku 2030 chce Německo vyrábět 65 % elektřiny z těchto zdrojů, některé asociace ovšem varují, že současný nárůst není pro dosažení tohoto cíle dostatečný.
Hlavní zásluhu na rekordní výrobě mají větrné elektrárny, a to především díky příznivým povětrnostním podmínkám. Výroba větrných elektráren na pevnině se meziročně zvýšila o 18 % a výroba elektráren na moři o 30 %. Mírně se zvýšila i výroba solárních elektráren, která zaznamenala čtyřprocentní nárůst.
Naopak výroba ostatních obnovitelných zdrojů, kterými jsou například vodní elektrárny nebo elektrárny spalující biomasu, snížily svou výrobu meziročně o 1 %.
Celkové množství elektřiny, které vyrobily větrné elektrárny v Německu v prvním pololetí, bylo 68 terawatthodin. Pro srovnání, celková spotřeba elektřiny v České republice za první pololetí loňského roku byla pouze 31,1 TWh. Lze však doplnit, že se okamžitá výroba větrných elektráren se pohybovala v rozmezí od zhruba 0,7 GW až do 45,5 GW a v některých hodinách výroba větrných elektráren pokrývala pouze 1,3 % poptávky po elektrické energie (55,3 GW).
Budoucnost OZE je nejistá
Další rozvoj zelené energetiky v Německu je nicméně nejistý. Nově nastavený aukční způsob přidělování dotací sice pomalu snižuje dotace výrobcům oproti původnímu systému garantovaných výkupních cen a tím pádem i poplatky za výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojích, které platí zákazníci, zároveň se ale snižuje počet elektráren, které jsou aktuálně ve výstavbě.
Další rozvoj obnovitelných zdrojů proto zůstává nejasným. Německá asociace BDEW odhaduje, že současným tempem by v roce 2030 pokrývala výroba z obnovitelných zdrojů pouze 54 % celkové výroby elektřiny. I proto se snaží tlačit na vládu, aby další výstavbu větrných i solárních elektráren podpořila více.
Mohlo by vás zajímat:
To je velký úspěch Energiewende. A jasná odpověď těm co říkali "to néééjde". A to samé by mohla dosáhnout V4, má obdobné klimatické a geografické podmínky jako Německo. A tím, že by to dosáhla o 10 let později, tak by cena byla cca čtvrtinová, kdyby si dala cíl 50% OZE v roce 2040, cena by byla minimálně 5krát nižší než co za to zaplatí Němci. No a 5 krát chudší snad my, Poláci, Slováci a Maďaři nejsme.
A kdo říkal, že néééjde pokrýt 44% výroby (neplést se spotřebou) elektřiny z OZE? Vy někoho takového znáte? Já ne.
A k tomu zbytku: není žádný důvod dotovat něco, co bude přece podle Vás za pár let bez dotací. Tak čekáme na ten zlom. A druhá věc je, že bývá slušnost dohrát nejdřív jeden zápas než začnu hrát druhý, a to i když v poločase toho prvního prohrávám 10:0...
Nedělejte ze sebe hlupáka, těch "to néééjde" tu bývaly spousty, nějak poslední dobou mizí ????
Já mluvím o ceně za vybudování OZE energetiky (třeba z 50%). Když vycházela cena vyšší než tržní cena elektřiny byly zapotřebí dotace. Když začíná být nižší, dotace ubývají až zmizí úplně. Co je na tom pro Vás těžkého pochopit? Říkám jen: "Kdo si počká ten se dočká"
1) Ptám se Vás znovu: Kdo říkal, že nejde pokrýt 44% výroby elektřiny z OZE? Oba dobře víme že nikdo, a Vy jako obvykle překrucujete, mlžíte a lžete. Několikrát jsem Vás vyzýval, ať takový konkrétní výrok najdete, a vždy jste se ztratil jak pára nad hrncem.
2) Žádné dotace nemizí, občas se objeví nějaký marketingový projekt "bez dotací" ve stádiu úvah, ale skutek zatím "utek". Dotuje se vesele dál.
El. energie je asi 20% spotřeby ? Německo má celkově spotřebu OZE asi 14% podobně jako my. Kdyby se peníze co se u nás naházeli do černé díky zvané OZE dali do jádra měly jsem celou elektroenergetiku bez emisní a ještě dálkové vedení tepla do mnoha velkých měst z jaderných el. včetně Prahy a Němci to samé. Takhle mají zničené severní pobřeží VTE, likvidují obce kvůli těžbě uhlí a užívají si téměř nejdražší elektrickou energii pro domácnosti na světě. Německá energetika je stejně atraktivní jako svobodná matka co má 2 děti každé s někým jiným....
Znáte to rčení o rybnících, ne?
Jádro je némlich stejná černá díra jo byly před deseti lety OZE, projekty ve Francii a Finsku mluví myslím za vše.
Představy o dálkovém zásobování teplem z JE jsou sice hezké, ale vzhledme k tomu že ten systém by musel být natažený na vzdálenost asi 40km, tak se obávám, že to není moc realizovatelné.
Jaderná energetika by potřebovala zcela jiný přístup a jiné technologie, než nabízí v současnosti.
Uhlí by byla snaha vytěžit tak jako tak, pokud se pamatuji dobře, tak hranice těžby byly stanoveny už někdy v 70., takže tlak na vyuhlení by byl tak jako tak.
Ohledně ničení severního pobřeží/moře, to je dle vkusu.
Jestli je podle Vás Německá energetika atraktivní jako svobodná matka se dvěma dětmi, každým s jiným otcem, tak ta čeká je asi atraktivní jako baba Jaga.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se