Nový rekord německých OZE: V prvním pololetí by měly pokrýt 44 % celkové výroby elektřiny

DomůNěmeckoNový rekord německých OZE: V prvním pololetí by měly pokrýt 44 % celkové výroby elektřiny

Obnovitelné zdroje energie se v Německu v prvním pololetí letošního roku podílely na celkové výrobě elektřiny v zemi 44 %. Významný nárůst na výrobě zaznamenaly především větrné elektrárny a to jak onshore turbíny na pevnině, tak i jejich offshore protějšky na moři. Na základě předběžných dat zveřejnila výsledky německá asociace BDEW.

Postupný nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu stále pokračuje. Za první pololetí tohoto roku vyrobily obnovitelné zdroje o 5 % více elektřiny než v roce předešlém. Do roku 2030 chce Německo vyrábět 65 % elektřiny z těchto zdrojů, některé asociace ovšem varují, že současný nárůst není pro dosažení tohoto cíle dostatečný.

Hlavní zásluhu na rekordní výrobě mají větrné elektrárny, a to především díky příznivým povětrnostním podmínkám. Výroba větrných elektráren na pevnině se meziročně zvýšila o 18 % a výroba elektráren na moři o 30 %. Mírně se zvýšila i výroba solárních elektráren, která zaznamenala čtyřprocentní nárůst.

Naopak výroba ostatních obnovitelných zdrojů, kterými jsou například vodní elektrárny nebo elektrárny spalující biomasu, snížily svou výrobu meziročně o 1 %.

Větrná farma blízko Dardesheimu ve východním Německu. Zdroj: PtrQs/wikipedia

Celkové množství elektřiny, které vyrobily větrné elektrárny v Německu v prvním pololetí, bylo 68 terawatthodin. Pro srovnání, celková spotřeba elektřiny v České republice za první pololetí loňského roku byla pouze 31,1 TWh. Lze však doplnit, že se okamžitá výroba větrných elektráren se pohybovala v rozmezí od zhruba 0,7 GW až do 45,5 GW a v některých hodinách výroba větrných elektráren pokrývala pouze 1,3 % poptávky po elektrické energie (55,3 GW).

Budoucnost OZE je nejistá

Další rozvoj zelené energetiky v Německu je nicméně nejistý. Nově nastavený aukční způsob přidělování dotací sice pomalu snižuje dotace výrobcům oproti původnímu systému garantovaných výkupních cen a tím pádem i poplatky za výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojích, které platí zákazníci, zároveň se ale snižuje počet elektráren, které jsou aktuálně ve výstavbě.

Další rozvoj obnovitelných zdrojů proto zůstává nejasným. Německá asociace BDEW odhaduje, že současným tempem by v roce 2030 pokrývala výroba z obnovitelných zdrojů pouze 54 % celkové výroby elektřiny. I proto se snaží tlačit na vládu, aby další výstavbu větrných i solárních elektráren podpořila více.