Domů
Německo
Průzkum: Většina Němců se staví proti zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje
Německo, Hamburg, zdroj Flickr: Thilo Hilberer
Zdroj: Flickr / Thilo Hilberer

Průzkum: Většina Němců se staví proti zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje

Německo
15 komentářů
2. únor 2022, 11:12
ČTK

Většina obyvatel Německa se staví proti Evropskou komisí navrhovanému zařazení jádra a zemního plynu mezi zelené investice. Podle agentury DPA to vyplývá z dnes zveřejněného výzkumu veřejného mínění společnosti Innofact. Jen zhruba pětina (21 procent) respondentů souhlasí, aby finanční prostředky na rozvoj udržitelné energetiky směřovaly do těchto dvou zdrojů elektřiny.

Na 36 procent dotazovaných v sondáži pro srovnávací portál Verivox uvedlo, že zelené investice by se neměly týkat ani jádra, ani plynu. Pro 19 procent Němců by bylo přijatelné, kdyby peníze směřovaly do plynových elektráren a nikoliv do jaderných. Naopak jen pro šest procent by bylo v pořádku, kdyby se investovalo do jaderných elektráren a ne do plynových. Tři čtvrtiny dotazovaných by v zásadě uvítaly, kdyby stát investorům vydával potvrzení, že investice splňuje závazné minimální standardy z hlediska udržitelnosti.

Evropská komise dnes představí konečné znění pravidel pro dočasné zařazení energie vyráběné z jádra a plynu mezi ekologicky udržitelné investice, které představila na přelomu roku. Brusel vyslyšel volání řady zemí včetně České republiky, které chtějí jádro či plyn využívat jako náhradní zdroj při odstavování neekologických uhelných elektráren či tepláren.

Německo sice dlouhodobě odmítá atom, avšak stojí o podporu plynu jako přechodného zdroje energie. Spíše se proto očekává, že plán Evropské komise podpoří. Politická scéna je však v tomto bodě rozpolcena. Vlivný ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck, zastupující ve vládě Zelené, doporučil jeho odmítnutí kvůli obavám z provozu jaderných elektráren či ukládání vyhořelého paliva. Naproti tomu sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz se k němu vyjadřuje pozitivněji, neboť Německo stojí o podporu plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
maly jarda
2. únor 2022, 11:19

Němci si myslí že snědli všechnu moudrost a pořád chtějí ostatním řídit život .. ale koncepční myšlení nechápou ani teoreticky. Národ narcisistů bez sebereflexe. Není náhoda že prohráli dvě světové války.

Miloslav Černý
2. únor 2022, 12:09

S těch válek se mají už aspoň z čeho poučit. Bylo dobrý si připomenout, že byli průkopníkem nových technologií, které nabyly celosvětového významu. Jenom mi jsme ještě stále ukolébaný, že proti negativnímu vlivu východu toho moc nenaděláme, přitom reálné možnosti mluví o opaku. Další příkladná informace ze Švýcarska. Začínají s fotovoltaickým zastřešováním vhodných veřejných komunikací, což je běh na dlouhou trať, ale s dlouhodobého hlediska nezanedbatelným přínosem nejenom pro energetiku samotnou, ale i pro šetrnější údržbu a větší provozní bezpečnost na těchto komunikací, včetně umístění dobíjecích stanic. Jednalo by se velikostně o značnou nevyužitou plochu vztáhnuto na Česko.

Petr prochaska
2. únor 2022, 14:22

Zastřešení komunikací je na úkor bezpečnosti - velké množství sloupů a nevidíte do dálky.

Lepší by bylo zastřešit vlakové koridory.

Miloslav Černý
2. únor 2022, 18:37

Na dálnicích by měly být svodidla a přemíra rychlé jízdy není žádoucí. Sluneční oslunění to rovněž sníží. Švýcary moc dobře vědí co dělají, tam je ta morálka někde jinde pro nás do budoucna hlavně příkladná.

nikdo
3. únor 2022, 12:58

Až budou potřebovat přepravit nadměrný náklad například list větrné elektrárny tn.nova.cz/auto/clanek/425848-dechberouci-zabery-neuverite-ze-jde-na-nakladaku-prevezt-neco-takoveho

tak jim to zastřešení silnic znemožní.

Jan Veselý
2. únor 2022, 12:17

Přitom právo na absolutní pravdu mají čeští "malí jardové", kteří sežrali všechnu moudrost světa a celý svět se k nim chodí učit, co?

miro novak
2. únor 2022, 12:51

staci si pozriet, co tvrdila miestna uderka pred 5 rokmi, aby sme si urobili obraz ich nadhladu.

Jan Veselý
2. únor 2022, 12:59

Tak sa pozri a až budeš něco mít, tak přijď.

miro novak
2. únor 2022, 14:19

pozriem a pridem, ked nazraje spravny cas, teraz si este vychutnavajte svojich 5 minut slavy.

Jan Veselý
2. únor 2022, 17:39

A čas zraje a zraje.

Milan Vaněček
2. únor 2022, 13:01

doplňuji: miestná jaderná úderka....

miro novak
2. únor 2022, 14:18

som jaderne ambivalentny, zo mna ti proletarska psenka nepokvete, milanku.

Omega
2. únor 2022, 14:54

Víte jak se dělá průzkum veřejného mínění :D

Vsaďte se, že dokážu poskládat dotazník z kterého vyjde že 85% němců je pro obnovení jaderných elektráren.

Jaroslav Loudil
2. únor 2022, 15:01

Ano, stačí jeden pořádný blackout , až bude někdy mínus 15 , zataženo a bezvětří a výsledek referenda zase vyjde úplně obráceně. Tohle nemá žádnou vypovídací hodnotu. Kdyby bývalo bylo v Německu hlasování o Hitlerovi , tak roku 1940 by ho 98 % Němců zbožňovalo, ale už roku 1945 by ho zase 98 % nejraději nakopalo s chutí do řiti. Stejné jako s jádrem.

nikdo
3. únor 2022, 13:08

To že je většina Němců proti nic neznamená dokud se nevyjádří obyvatelé ostatních zemí EU.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516