Domů
Německo
RWE: Pokud chce Německo urychlit odklon od uhlí, bude muset vyplatit energetické společnosti
Autor: glasseyes view https://www.flickr.com/photos/axelhartmann/11779265075/

RWE: Pokud chce Německo urychlit odklon od uhlí, bude muset vyplatit energetické společnosti

Německo
1 komentář
28. listopad 2018, 08:05
Jan Budín

Výkonný ředitel německé energetické společnosti RWE Rolf Martin Schmitz v pondělí uvedl, že pokud bude chtít Německo urychlit uzavírání uhelných elektráren, bude muset vyplatit energetické společnosti. Ve stejný den přišla organizace Greenpeace s nabídkou na převzetí hnědouhelných aktiv RWE, které by do roku 2025 následně uzavřela.

CEO německé energetické společnosti RWE v pondělí na konferenci německé energetické agentury (dena) v Berlíně řekl, že výrobci elektřiny z uhlí jsou ochotni uzavřít svá aktiva za předpokladu, že získají adekvátní kompenzaci.

RWE podle zahraničního serveru Montel naznačila podniknutí právních kroků, pokud německá uhelná komise, jejíž oficiální název zní „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“, doporučí uzavření elektráren bez kompenzace.

S dosavadní prací uhelné komise je nespokojená německá kancléřka Angela Merkelová, která její práci minulý týden kritizovala. Je tak pravděpodobné, že závěry a doporučení komise budou prezentovány až v lednu. Dle původního harmonogramu měly být výsledky a závěrečná zpráva představeny začátkem prosince.

Nabídku Greenpeace RWE nebere vážně

Uzavření hnědouhelných elektráren a dolů RWE by do svých rukou ráda vzala mezinárodní ekologická organizace Greenpeace. Ta v pondělí představila svou nabídku ve výši 348 milionů eur na převzetí hnědouhelných aktiv RWE v Německu.

Podobný krok organizace Greenpeace podnikla již v roce 2015, kdy se jednalo o prodeji německých hnědouhelných aktiv švédského Vatenfallu, které nakonec získal Křetínského Energetický a průmyslový holding (EPH) v konsorciu s PPF Investments (PPFI).

Podle zahraničního serveru Montel ve svém návrhu organizace Greenpeace uvedla, že by v první vlně uzavřela šest hnědouhelných bloků v elektrárnách Neurath, Niederaussem a Weisweiler o celkovém instalovaném výkonu 2 GW.

V roce 2022 by bylo odstaveno dalších šest bloků s instalovaným výkonem 4,2 GW a zbylé bloky s instalovaným výkonem zhruba 3,4 GW by byly uzavřeny v roce 2025.

RWE v emailovém prohlášení pro server Montel uvedla, že nabídku Greenpeace nelze brát vážně.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Miliardové investice a noví dodavatelé: Jak se Německo snaží vymanit ze závislosti na ruské energii
18. květen 2022, 05:00
Několik divizí německé firmy Gazprom Germania nedostává plyn z Ruska
12. květen 2022, 11:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
AP
28. listopad 2018, 12:17

To není žádná nová zpráva, jde o standardní krok v právním státě. Je to podobné, jako u zavírání jaderek, Německo musí kompenzovat ztráty v řádu miliard euro. Stejně kompenzovat bude muset i uhelky. A všechno to zaplatí daňoví poplatníci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se