Domů
Německo
Uhelná komise: Německo by mělo ochránit domácnosti i průmysl před růstem cen elektřiny
RWE Německo uhelný důl a elektrárna

Uhelná komise: Německo by mělo ochránit domácnosti i průmysl před růstem cen elektřiny

Německo by mělo ochránit domácí spotřebitele elektrické energie před růstem její ceny spojeným s uzavíráním uhelných elektráren. Podle návrhu zprávy uhelné komise by rovněž měli provozovatelé uhelných elektráren obdržet finanční kompenzaci, pokud bude jejich zdroj předčasně vyřazen z provozu.

Německo v současné době stále řeší, jak konkrétně má po ukončení provozu všech jaderných elektráren přistoupit k další skupině zdrojů, uhelným elektrárnám. Za účelem vypracování harmonogramu jejich postupného uzavírání společně s útlumem domácí těžby uhlí byla v Německu zřízena Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost.

Takzvaná uhelná komise měla zprávu předložit již loni v listopadu. Podle současné 133stránkové verze návrhu, jež měla k dispozici agentura Reuters, by měly být německé domácnosti i podniky uchráněny před značným růstem cen elektřiny.

Podle návrhu by měly být domácnostem i průmyslu sníženy poplatky za využití sítí, stejně tak by provozovatelé uhelných elektráren měli obdržet finanční kompenzaci za jejich případné předčasné uzavření.

„Komise předpokládá, že při jednáních s provozovateli hnědouhelných elektráren bude celé plánovací období do roku 2030 vyřešeno vzájemnou dohodou,uvádí se podle agentury Reuters v návrhu zprávy uhelné komise.

Přestože zpráva nezmiňuje žádná konkrétní čísla, v případě kompenzací by se dle komise mělo jednat o částky srovnatelné s podobnými případy z minulosti. Některé energetické společnosti již obdržely zhruba 600 milionů euro za GW výkonu, aby provoz svých zdrojů ukončily a přesunuly je do strategické rezervy.

„Prostředky potřebné pro financování doporučených opatření musí zajistit stát. Žádné přirážky k ceně elektřiny nebudou,“ stojí v návrhu zprávy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Martin Hajek
23. leden 2019, 13:54

Tak nám to z těch Němců pěkně leze kus po kuse. Takže stát bude dotovat tarify za použití sítí, nádhera. Jak říká František ve filmu Všichni dobří rodáci, když vidí dříve prosperující statek vydrancovaný bolševiky: "Vy jste to zrajtovali..."

Monck
23. leden 2019, 14:57

A vyjednávat budou pro celé plánovací období do r. 2030. Takže se dohodnou že zavřou v letech 2028 - 2035 :-))

Emil
23. leden 2019, 14:00

To se jistě všem ulevilo, že ten "značný růst cen elektřiny" nebudou muset hradit spotřebitelé, ale jen daňoví poplatníci...

eM
23. leden 2019, 14:18

S ohledem na rozvoj elektrických aut je stejně jasný, že cena elektřiny poroste tak jako tak.

Zdražování se nevyhnou.

Milan Vaněček
23. leden 2019, 18:14

Takže to vypadá na rozumné řešení pozvolného přesouvání uhelných elektráren do rezervy, jak jsem o tom psal. Kdybychom se i my dočkali snížení síťových poplatků, to by všichni spotřebitelé ocenili.

Katastrofické scénáře padají, vypadá to že vítězí inženýrský přístup postupného zajištěného přechodu (Energiewende) nad zeleným aktivismem.

To budou zase naši i němečtí aktivisté poplašeně kejhat.

Petr
24. leden 2019, 12:34

Multimiliardové dotace se přesunou z větrníků do sítí a kompenzací předčasně uzavíraných elektráren, plus se na těch dotacích bude do budoucna násobně víc podílet stát a všeobecní daňoví poplatníci.

Já tam teda vidím nějaká jasná pozitiva maximálně tak pro německý neOZE průmysl.

rch
24. leden 2019, 16:52

Oni riešia cenu silovej elektriny, ktorá najmä v prípade Nemecka je nevýznamná oproti ostatným poplatkom (najmä na podporu OZE). Sú tu aj pomýlené komentáre o rozumnom riešení (Milan Vaněček). Treba všetkých tých ekozaslepencov odkázať na štatistiky eurostatu, kde Nemecko má pre domácnosti najvyššiu koncovú cenu elektriny v celej EU (vyše 300 EUR/MWh), pre porovnanie ČR cca 140 EUR. Takže to prípadné zdraženie silovej elektriny o pár desiatok eur je úplne zanedbateľné oproti tomu, čo za ten čas prinieslo a ešte prinesie zdraženie koncovej ceny kvôli OZE. Ďalšia vec je, že zavierať nevyužité, zdravé elektrárne pred koncom ich životnosti je plytvanie. Proste na vybudovanie tých elektrární sa dalo toľko emisií CO2, zdrojov a všetkého, že je proti životnému prostrediu to teraz len tak zahodiť.

voio
28. leden 2019, 06:05

Němci si vytunelovali energetiku pomocí energiegewende. Teď si budou jen rvát vlasy na hlavě. Nedej bože, když dojde u nich k blackoutu, pokud OZE budou mít nepříznivé podmínky pro provoz. Také mohou vyhlásit Zuruckgewende.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se