Uhelná komise: Německo by mělo ochránit domácnosti i průmysl před růstem cen elektřiny

DomůNěmeckoUhelná komise: Německo by mělo ochránit domácnosti i průmysl před růstem cen elektřiny

Německo by mělo ochránit domácí spotřebitele elektrické energie před růstem její ceny spojeným s uzavíráním uhelných elektráren. Podle návrhu zprávy uhelné komise by rovněž měli provozovatelé uhelných elektráren obdržet finanční kompenzaci, pokud bude jejich zdroj předčasně vyřazen z provozu.

Německo v současné době stále řeší, jak konkrétně má po ukončení provozu všech jaderných elektráren přistoupit k další skupině zdrojů, uhelným elektrárnám. Za účelem vypracování harmonogramu jejich postupného uzavírání společně s útlumem domácí těžby uhlí byla v Německu zřízena Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost.

Takzvaná uhelná komise měla zprávu předložit již loni v listopadu. Podle současné 133stránkové verze návrhu, jež měla k dispozici agentura Reuters, by měly být německé domácnosti i podniky uchráněny před značným růstem cen elektřiny.

Podle návrhu by měly být domácnostem i průmyslu sníženy poplatky za využití sítí, stejně tak by provozovatelé uhelných elektráren měli obdržet finanční kompenzaci za jejich případné předčasné uzavření.

„Komise předpokládá, že při jednáních s provozovateli hnědouhelných elektráren bude celé plánovací období do roku 2030 vyřešeno vzájemnou dohodou,uvádí se podle agentury Reuters v návrhu zprávy uhelné komise.

Přestože zpráva nezmiňuje žádná konkrétní čísla, v případě kompenzací by se dle komise mělo jednat o částky srovnatelné s podobnými případy z minulosti. Některé energetické společnosti již obdržely zhruba 600 milionů euro za GW výkonu, aby provoz svých zdrojů ukončily a přesunuly je do strategické rezervy.

„Prostředky potřebné pro financování doporučených opatření musí zajistit stát. Žádné přirážky k ceně elektřiny nebudou,“ stojí v návrhu zprávy.