USA hrozí kvůli Nord Stream 2 "zdrcujícími" sankcemi německému přístavu. Ten bude i přesto pokračovat v provozu

DomůNěmeckoUSA hrozí kvůli Nord Stream 2 "zdrcujícími" sankcemi německému přístavu. Ten bude i přesto pokračovat v provozu

Německý přístav Mukran by měl pokračovat v provozu navzdory hrozbě sankcí ze strany USA, uvedl včera ministr energetiky spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Přístav, který se stal hlavním výchozím bodem pro pokládku zbývajících části potrubí je nyní pro dokončení projektu stěžejní.

Minulý týden tři američtí senátoři poslali dopis přístavu Mukran, nacházejícím se v severovýchodním německém městě Sassnitz, s tím, že přístav „vědomě“ poskytuje podporu Nord Stream 2, a že by tak mohl být vystaven americkým sankcím.

Mukran je v současné době výchozím bodem pro aktivity spojené s pokládkou zbývajících 160 km potrubí plynovodu Nord Stream 2, které mají být položeny v dánských vodách, a také místo, kde je od konce května ukotveno ruské plavidlo Akademik Čerskij upravené pro pokládku potrubí plynovodu.

Akademik Čerskij. Zdroj: Gazprom

Američtí senátoři uvedli, že dopis slouží jako „formální právní upozornění“, že podpora projektu plynovodu Nord Stream 2 riskuje vystavení přístavu Mukran a jeho provozovatele, společnosti Fährhafen Sassnitz „zdrcujícím právním a ekonomickým sankcím, které bude americká vláda nucena uvalit“.

„Tyto sankce zahrnují potenciálně fatální opatření, která odříznou Fährhafen Sassnitz od USA, komerčně a finančně. Jediným odpovědným postupem je, aby Fährhafen Sassnitz využil smluvní možnosti, které má k dispozici k ukončení těchto činností,“ stojí dle agentury Platts v dopise.

Přístav odmítl situaci komentovat, ale dopis se setkal s přísnou reakcí ministra energetiky Meklenburska-Předního Pomořanska, Christiana Pegeleho.

„Sankce, které americká vláda uvaluje vůči těm, kdo se podílejí na projektu Nord Stream 2, ať už jako dodavatel, subdodavatel nebo poskytovatel finančních služeb, jsou nepřijatelná a porušují mezinárodní pravidla,“ uvedl Pegel.

„Poté, co se [USA] dlouho pokoušejí podkopat suverenitu evropské energetické politiky, nyní neúnavně útočí na německou společnost. Tohle je nová, děsivá úroveň eskalace,“ dodal Pegel.

Pegel rovněž dodal, že doufá v to, že německá vláda a Evropská komise budou reagovat „vážnými“ protiopatřeními.

Zároveň se prozatím neočekává, že by hrozby sankcí měly jakýkoliv vliv na provoz přístavu.

„Očekáváme, že přístav bude pokračovat standardně ve své činnosti a bude dodržovat závazky a plnit smlouvy, které uzavřel,“ uvedla mluvčí ministerstva energetiky Meklenburska-Předního Pomořanska.

Sankce proti plynovodu platí od prosince

USA v prosinci loňského roku uvalily sankce na firmy podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Po jejich zavedení švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě.

V současné době se také zvažují rozšířené sankce proti projektu, které by se zaměřily na více společností zapojených do pokládky konečného segmentu linky, včetně poskytovatelů služeb a pojišťoven. Hovořilo se dokonce i o potenciálních sankcích proti německé vládě.

Svařovací práce na potrubí na palubě instalačního plavidla Castoro Dieci (C10). Zdroj: © Nord Stream 2 / Paul Langrock

Dilema Evropy

Jednotliví politici v Německu diskutují o protiopatřeních, například o dovozním tarifu na dodávky plynu z USA do Evropy. Zároveň nikdo nechce uvést do pohybu spirálu zpřísňujících se sankcí.

Evropa tak čelí dilematu, pro které neexistuje elegantní řešení. Všechny alternativní postupy jsou problematické. Nejméně slibnou věcí však zůstává zůstat neaktivní a čekat na další provokaci z USA.