Domů
Obnovitelné zdroje
Do 7 let by u pobřeží USA mělo dle současných plánů vyrůst 6 GW offshore větrných elektráren
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

Do 7 let by u pobřeží USA mělo dle současných plánů vyrůst 6 GW offshore větrných elektráren

Zatímco v případě některých evropských zemí jsou offshore větrné elektrárny součástí jejich energetických mixů již řadu let, u pobřeží Spojených států zatím výroba elektřiny z větru na moři nijak zásadně rozvinutá není. V následujících letech by se nicméně tato situace měla postupně měnit, kdy by současný instalovaný výkon o hodnotě několik desítek MW měl do roku 2029 vzrůst na více než 6 GW.

Na rozdíl od jiných částí světa, offshore větrné elektrárny zatím v USA nezažily žádný zásadní rozvoj, a to zejména kvůli jejich vyšším nákladům na výstavbu oproti tradičním větrným elektrárnám umístěným na souši. V současné době jsou tak u pobřeží USA v provozu pouhé dva offshore větrné parky o celkovém instalovaném výkonu 42 MW.

První offshore větrnou farmou, která byla v USA zprovozněna, se v roce 2016 stal projekt Block Island. Ten disponuje celkem 5 větrnými turbínami o souhrnném výkonu 30 MW. Zbylých 12 MW tvoří dvě větrné turbíny offshore parku Coastal Virginia, tento projekt by se nicméně měl v budoucnu stát největší aktuálně plánovanou offshore větrnou elektrárnou v USA, kdy by do roku 2027 měl být instalovaný výkon navýšen na bezmála 1,3 GW.

Podle dat reportovaných americké vládní agentuře U.S. Energy Information Administration (EIA) by v následujících 7 letech mělo u pobřeží USA, převážně východního, zahájit provoz několik nových offshore parků o celkovém instalovaném výkonu přes 6 GW. V případě onshore větrných elektráren dosahoval dle agentury celkový výkon v USA k letošnímu březnu celkem 135 GW, do roku 2026 by přitom měly být uvedeny do provozu další elektrárny o výkonu 21 GW.

Aktuální a plánovaný instalovaný výkon offshore větrných elektráren v USA (2016-2029) Aktuální a plánovaný instalovaný výkon offshore větrných elektráren v USA (2016-2029). Zdroj: EIA

Pro vybudování offshore větrné farmy u pobřeží USA je dle agentury nutné si pronajmout lokalitu od úřadu pro správu energie oceánů (BOEM), který spadá pod americké ministerstvo vnitra. Úřad dle EIA pronajal developerům od roku 2013 již několik lokalit u východní pobřeží země. Pronájem nicméně nezahrnuje připojení offshore parku k přenosové soustavě, což je běžné například v některých evropských zemích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Navratil
8. červenec 2022, 08:58

Musí se vše řádně předem naplánovat, my jsme také měli pětileté plány a jak vše pěkně fungovalo a co se všechno vybudovalo....:-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516