Domů
Obnovitelné zdroje
Australská vláda podpoří projekty pro zlepšení předpovědi výroby větrných a solárních elektráren
Zdroj: National Grid

Australská vláda podpoří projekty pro zlepšení předpovědi výroby větrných a solárních elektráren

Australská agentura pro obnovitelné zdroje ve spolupráci s tamním operátorem trhu podpoří více než desítku projektů, které mají za cíl zvýšit přesnost krátkodobého predikování výroby obnovitelných zdrojů. Finanční podpora ve výši bezmála 10 milionů dolarů má pomoci ověřit možnosti předpovídání výroby konkrétních větrných a solárních elektráren z místních dat.

Australská agentura pro obnovitelné zdroje (ARENA), spadající pod australskou vládu, přidělila celkem 9,41 milionů dolarů 11 projektům, které mají ověřit možnosti předpovídání výroby u velkých větrných a solárních farem napříč Austrálií.

Zdroje by tak měly být schopné na základě místních meteorologických údajů předpovídat vlastní výrobu po pětiminutových intervalech a tato data zasílat do systému australského operátora trhu (AEMO).

„Ve spolupráci s AEMO podporujeme tyto testy, abychom výrobcům pomohli vyhnout se neférovým penalizacím za nepřesné předpovědi a zvýšili bezpečnost energetického systému lepším sesouhlasením poptávky s očekávanou výrobou z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Darren Miller, výkonný ředitel agentury ARENA.

Těchto 11 farem s celkovým výkonem 3,5 GW podle agentury tvoří zhruba 45 % veškerého výkonu větrných a solárních farem registrovaných na národním trhu s elektrickou energií.

V současné době za předpovídání výroby větrných a solárních elektráren zodpovídá tamní operátor trhu. Pokud jsou předpovědi nepřesné, kdy výrobci nedokáží poskytnout predikovaný výkon či naopak výroba převyšuje původní předpoklady, znamená to zvýšení nestability sítě a růst nákladů na její provoz.

„Podobně jako v případě tradičních zdrojů chceme ukázat, že obnovitelné zdroje jsou schopné poskytovat přesné měření výroby. S téměř polovinou větrných a solárních zdrojů zapojených do projektů v rámci této iniciativy toto povede k lepším podmínkám pro větrné a solární elektrárny, nižším nákladům a přesnějším datům pro AEMO,“ dodal Miller.

Kamery sledující oblačnost, meteorologické radary či umělá inteligence

V rámci 11 projektů budou otestovány různé technologie včetně kamer pro snímání oblačnosti, které dokáží vliv přecházejících mraků na solární elektrárny, větrných radarů, japonských meteorologických satelitů či strojového učení.

„Některé solární a větrné farmy ozkouší několik různých technologií a některé technologie budou otestovány na více místech, abychom mohli porozumět výhodám různých přístupů v různých lokalitách. Zlepšení předpovídání výroby z větrných a solárních zdrojů pomůže lépe integrovat variabilní obnovitelnou energii so sítě, omezí síťovou nestabilitu a sníží náklady,“ říká Miller.

Komentáře

(1)

Pavel

23. březen 2019, 22:04

"Podobně jako v případě tradičních zdrojů chceme ukázat, že obnovitelné zdroje jsou schopné poskytovat přesné měření výroby." Když jsou oze parodie na elektrárny "schopné", tak proč se do nich lijí další miliony a ty ještě žvaní o "neférovosti"?

Jinými slovy, vaněčkovy či veselého bláboly o tom jak oze parodie jsou sto naprosto přesně plánovat výrobu podle předpovědi počasí patří do kategorie starých pověstí tunelářských a jsou leda pro srandu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.