Australská vláda podpoří projekty pro zlepšení předpovědi výroby větrných a solárních elektráren

DomůObnovitelné zdrojeAustralská vláda podpoří projekty pro zlepšení předpovědi výroby větrných a solárních elektráren
Electricity generation, Environmental, Infrastructure, Renewable, Sustainable, Connect21, Non-regulated business. Zdroj: http://media.nationalgrid.com/

Australská agentura pro obnovitelné zdroje ve spolupráci s tamním operátorem trhu podpoří více než desítku projektů, které mají za cíl zvýšit přesnost krátkodobého predikování výroby obnovitelných zdrojů. Finanční podpora ve výši bezmála 10 milionů dolarů má pomoci ověřit možnosti předpovídání výroby konkrétních větrných a solárních elektráren z místních dat.

Australská agentura pro obnovitelné zdroje (ARENA), spadající pod australskou vládu, přidělila celkem 9,41 milionů dolarů 11 projektům, které mají ověřit možnosti předpovídání výroby u velkých větrných a solárních farem napříč Austrálií.

Zdroje by tak měly být schopné na základě místních meteorologických údajů předpovídat vlastní výrobu po pětiminutových intervalech a tato data zasílat do systému australského operátora trhu (AEMO).

„Ve spolupráci s AEMO podporujeme tyto testy, abychom výrobcům pomohli vyhnout se neférovým penalizacím za nepřesné předpovědi a zvýšili bezpečnost energetického systému lepším sesouhlasením poptávky s očekávanou výrobou z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Darren Miller, výkonný ředitel agentury ARENA.

Těchto 11 farem s celkovým výkonem 3,5 GW podle agentury tvoří zhruba 45 % veškerého výkonu větrných a solárních farem registrovaných na národním trhu s elektrickou energií.

V současné době za předpovídání výroby větrných a solárních elektráren zodpovídá tamní operátor trhu. Pokud jsou předpovědi nepřesné, kdy výrobci nedokáží poskytnout predikovaný výkon či naopak výroba převyšuje původní předpoklady, znamená to zvýšení nestability sítě a růst nákladů na její provoz.

„Podobně jako v případě tradičních zdrojů chceme ukázat, že obnovitelné zdroje jsou schopné poskytovat přesné měření výroby. S téměř polovinou větrných a solárních zdrojů zapojených do projektů v rámci této iniciativy toto povede k lepším podmínkám pro větrné a solární elektrárny, nižším nákladům a přesnějším datům pro AEMO,“ dodal Miller.

Kamery sledující oblačnost, meteorologické radary či umělá inteligence

V rámci 11 projektů budou otestovány různé technologie včetně kamer pro snímání oblačnosti, které dokáží vliv přecházejících mraků na solární elektrárny, větrných radarů, japonských meteorologických satelitů či strojového učení.

„Některé solární a větrné farmy ozkouší několik různých technologií a některé technologie budou otestovány na více místech, abychom mohli porozumět výhodám různých přístupů v různých lokalitách. Zlepšení předpovídání výroby z větrných a solárních zdrojů pomůže lépe integrovat variabilní obnovitelnou energii so sítě, omezí síťovou nestabilitu a sníží náklady,“ říká Miller.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují