Domů
Obnovitelné zdroje
Bavorsko je německým lídrem v rozvoji OZE i přes svůj odpor k větrným elektrárnám
Větrná elektrárna Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Bavorsko je německým lídrem v rozvoji OZE i přes svůj odpor k větrným elektrárnám

Německá spolková země Bavorsko je i nadále lídrem v rozvoji obnovitelných zdrojů energie v Německu. Vyplývá to z údajů německého síťového regulátora pro rok 2023. Země svého prvenství dosáhla i přesto, že téměř nestaví větrné elektrárny.

Podle údajů německého síťového regulátora (BNetzA) přibyly v Bavorsku v loňském roce elektrárny s celkovým instalovaným výkonem přibližně 3 682 MW. Jedná se o čistý přírůstek, tedy po odečtení odstavených elektráren.

V kontextu celého Německa to odpovídá jedné pětině všech nově instalovaných obnovitelných zdrojů energie. Za Bavorskem následovalo Severní Porýní-Vestfálsko (2 586 MW), Bádensko-Württembersko (1 946 MW) a Dolní Sasko (1 911 MW).

Téměř 99 % nově instalovaných obnovitelných zdrojů v Bavorsku byly fotovoltaické elektrárny. Naproti tomu větrné elektrárny se v Bavorsku téměř nestaví. Vloni jich přibylo pouze 23 MW, a Bavorsko tak obsadilo dvanácté místo mezi německými spolkovými zeměmi.

Například Šlesvicko-Holštýnsko postavilo vloni 1 109 MW nového čistého instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině, následované Dolním Saskem (483 MW) a Severním Porýním-Vestfálskem (413 MW).

Bavorsko, rozlohou největší německá spolková země, má přibližně 27 GW instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů energie.  83 % z toho jsou fotovoltaické elektrárny se 940 000 instalacemi. Větrné elektrárny se podílí necelými 10 % a biomasa přibližně 7 %. Pro srovnání, Česká republika, která je rozlohou i počtem obyvatel srovnatelná s Bavorskem, má zhruba desetinu instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů.

Bavorsko je opakovaně kritizováno za restriktivní politiku v oblasti rozvoje větrných elektráren a nedostatečných ambic při přechodu na obnovitelné zdroje. Země v roce 2014 zavedla tzv. pravidlo 10H, které umožňuje instalace větrných elektráren pouze ve vzdálenosti větší než desetinásobek výšky elektrárny od nejbližších obydlí. Moderní větrné elektrárny přitom dosahují výšky více než 200 metrů. Od doby zavedení pravidla se výstavba větrných elektráren v Bavorsku prakticky zastavila.

Německo si dalo za cíl pokrýt do roku 2030 80 % své spotřeby elektřiny výrobou z obnovitelných zdrojů energie. Vloni obnovitelné zdroje poprvé pokryly více než polovinu německé spotřeby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(49)
richie
2. únor 2024, 10:10

to David Vobořil ( autor )

"..Vloni obnovitelné zdroje poprvé pokryly více než polovinu německé spotřeby..."

ta posledna veta je dezinformacia (mozno z nezpochopenia prblematiky) - v minulom roku tvoril nadpolovicny podiel obcasnych zdrojov elektriny na domacej vyrobe, ale nie na spotrebe

- zaujimavu cast tej vyroby totiz museli vyviezt za hranice (kedze ju nedokazali doma spotrebovat)

- na druhej strane v case nedostatocnej vyroby OZE (typicky kazdodenna ranna a vecerna spicka, ako aj obdobia s nedostatocnymi podmienkami) museli elektrinu dovazat (a to aj z nie OZE zdrojov)

- naviac znacne umelo znizili vlastnu vyrobu - kde jednym z dovodov bol aj nepriaznivy trend rastu emisii na vyrobenu kWh (posledne tri roky im tento ukazovatel rastol napriek masivnym investiciam do OZE) - cim sa dostali do pozicie cisteho dovozcu elektriny (a to napriek tomu, ze maju instalovany vykon viac ako 3-nasobne prevysujuci potrebu)

Dalej v clanku chyba par udajov pre sirsi pohlad

- uz spominany rozdiel vyrobaspotreba

- to ze nadpolovicneho podielu vyroby elektriny dosiahli pri instalacii viac ako 2-nasobku potrebneho vykonu v OZE potreba vykonu sa hybe 35~75GW a v OZE (FVE+VTE) maju aktualne ~150GW

- to ze maju k tym OZE dalsich 100% potrebneho vykonu vo fosilnych zdrojoch + dalsie desiatky GW v roznych fosilnych rezervach, ktore nevstupuju do prehladu elektrarni (lebo je to riadenie siete a podobne)

- a ze bez parazitovania na susedoch by ich situacia bola este vyrazne horsia

teda vysledkom ich takmer dvadsatrocneho usilia a miliardovych inevsticii je ze elektrina je celkovo nasobne drahsia (a to nie len pre nich, ale aj pre okolite kraijiny vdaka prepojeniu) a uhlikova stopa rastie .. a naviac dochadza k postupnej deindustrializacii a zvysovaniu zavislosti na krajinach "tretieho" sveta (kde presuvaju svoje kominy)

Milan Vaněček
29. leden 2024, 15:34

Tady je v přímém přenosu vidět, kolik může ČR nainstalovat fotovoltaiky. Náš bezprostřední západní soused Bavorsko má menší plochu než ČR, o trochu více obyvatel, a má už zhruba 22 GW fotovoltaiky nainstalováno, hodně z toho na střechách.

A tady někteří diskutující stále "argumentují", že pro ČR je moc i plánovaných +6 GW fotovoltaiky do 2030, že 10 GW celkových je nemožné, že FVE nikdy nebudou schopny dodávat přes 20 TWh elektřiny ročně (třetina současné spotřeby ČR). Síť se zhroutí, vše se zhroutí, to "néééjde"...

A my v současnosti můžeme těch našich dalších 20GW nové fotovoltaiky vybudovat mnohem levněji než to udělali Bavoři. A víc než 10x levněji, než to budovala ČR v letech 2009-10. A máme na to o dost více prostoru....

Emil
29. leden 2024, 15:44

Kolik už jste si nainstaloval vy?

Milan Vaněček
29. leden 2024, 16:33

Za mě to instalují moje děti, mají na svých domech 1x 8 kW fotovoltaiky+baterie a 1+1 ohřev teplé vody (fototermální kolektory). Já dělal jen základní a aplikovaný výzkum a patenty. A vychovával doktorandy.

Jsem rád, že ti, kdo si to nyní nainstalovali jsou spokojeni, a píší sem na web pozitivní věci. A ti, co to nemají rádi, ať si to raději neinstalují. Myslím, že i někteří lidé čekají na to, až to bude bez podpory státu. Nechtějí dotace (já taky ne, žádnou jsem nikdy nevzal, dovedu se o sebe postarat).

Fotovoltaika je nádherná věc z technického hlediska plus dělá Vás to více samostatným, nezávislým.

Emil
29. leden 2024, 17:23

1) Úplně stačilo napsat že nula.

2) Stejnou "logikou" můžeme tvrdit, že to za ČR dělá Bavorsko.

3) Není povinnost si to instalovat s podporou státu, lze to instalovat bez ní už teď a vždycky šlo.

Roman Kosařík
30. leden 2024, 09:27

Ad stavba bez dotací: Tady nejde o to, že to dneska jde/nejde postavit bez dotací. Ďábel se skrývá v detailu: instalační firmy jsou zmlsané, jelikož si díky dotacím a obrovském zájmu v letech 2022/23 zvykly na hodně vysoké marže. Navíc, mají plné sklady zboží za loňské ceny. O to větší je teď čeká pád hubu. Stačí se podívat na počty připojených FVE u distributorů za poslední půlrok...

Marek Kuchejda
29. leden 2024, 17:47

Pane Vaněčku, dávám Vám za pravdu. Ještě před rokem jsem byl fanatickým podporovatelem jádra. Až vysoké ceny elektřiny a bezmoc něco ovlivnit mi nahlodalo dlouhodobý pohled na svět. Padlo rozhodnutí nechat si postavit fotovoltaiku. Oslovením 5 firem a současně studiem, co to ta fotovoltaika vše obnáší, padlo rozhodnutí, že si to postavím sám. Ta totální změna paradigmatu u mě trvala 14 dní. Byl jsem fascinován jednoduchostí a rychlostí vše zařídit. Nepracuji v oboru elektro, ale elektřina mě v mládí, tj. 30-40 let nazpět velice bavila. Vše jsem si zařídil a postavil úplně sám, včetně dotace. Jen jsem potřeboval revizního technika, který mi uděl nový hlavní rozvaděč a celkovou revizi. Hrál jsem si s tím po práci sám 3 měsíce. Instalace SOLAX, 10 kWp v N panelech a 16,4 kWh baterie. Po dostavbě, zprovoznění a zjištění, že vše funguje přesně tak jak má jsem měl neskutečnou radost. Byla to výzva a já v ní obstál. Zároveň jsem nalezl a osvojil si mnoho nových postupů a pohledů pro budoucí svět. A to je to, co považuji za nejcennější. Všem doporučuji, aby se taky začali o fotovoltaiku, které má budoucnost bez debaty zajištěnou, zabývat.

Milan Vaněček
30. leden 2024, 12:03

Pane Kuchejdo, děkuji za reakci. Ano, tak se to má dělat. Ušetříte spoustu peněz (když to zvládnete naistalovat sám) a ještě získáte kvalitní vzdělání a praxi.

hlpb
29. leden 2024, 16:38

A kolik jaderných bloků máš ty?

Emil
30. leden 2024, 12:46

Proč bych měl mít jaderné bloky, Bláho? Já tu na rozdíl od Vaněčka pokrytecky nevykládám pod každým druhým článkem, co mají ostatní dělat, aniž bych se tím sám řídil a nehnul prstem, jak to dělá Vaněček.

Jiří Švarc
29. leden 2024, 16:36

Prosím o odkaz na příspěvek, kde někdo tvrdil, že je technicky nemožné v ČR mít 10 GW FVE.

hlpb
29. leden 2024, 16:46

Takových příspěvků tady byly desítky, můžeš si je v pohodě dohledat. Jinak jen do roku 2030 vzroste instalovaný výkon FVE u nás na 13-15 GW. Potenciál střech je spočítán při současné účinnosti panelů na cca 30 GW. Do budoucna nebude problém V ĆR nainstalovat 50-60 GW.

Emil
30. leden 2024, 12:48

Vyhledat by je měl Vaněček nebo vy, když se jimi oháníte, Bláho. Kdyby jich skutečně byly desítky, nebyl by přece pro vás žádný problém nějaký najít. Jde o klasický argumentační faul, důkazní břemeno je na vaší straně, navíc dokázat neexistenci něčeho takového je nemožné.

Milan Vaněček
29. leden 2024, 16:47

Ted už to netvrdí snad ani největší nepřítel FVE. Ale co říkáte na to, že můžeme mít klidně 22 GW výkonu fotovoltaických elektráren?

Já, jako experimentální fyzik, pozoruji, měřím a interpretuji REALITU. A jaká je realita u našich sousedů, to všichni mohou a MAJÍ vědět.

Aby netvrdili "to néééjde", instalovat u nás přes 22 GW "nameplate" výkonu fotovoltaických elektráren ....

Emil
29. leden 2024, 17:24

Takže to sice někdo netvrdil, ale mohl by...

Milan Vaněček
29. leden 2024, 18:35

Neinformovaní lidé nebo lobbysté pro starou energetiku to tvrdili již od počátku tohoto století, kdy prvně vsoupila fotovoltaika do energetického sektoru (všichni "to néééjde"). Nebudu je jmenovat, na nich už vůbec nezáleží, ale v roce 2000 jsem napsal prvý článek v češtině na podporu fotovoltaiky (do čs. čas. fyz., je i na webu FZU) a od té doby informuji o fotovoltaice a diskutuji s jejími odpůrci.

Dříve to byl jen zdroj pro spotřební elektroniku, vzpomeňte třeba na solární kalkulačky, nebo drahý zdroj elektřiny pro družice. V roce 2001 vstoupila na pole energetiky.

A od let 2008-10 nastoupila cestu masové výroby fotovoltaických panelů, stále levnějších, jak následek celosvětového pokroku ve vědě a technologiích a hromadné velkoprodukce, především v Číně.

A kdy budeme mít i u nás nainstalováno 22 GW fotovoltaických elekráren?

Odhaduji tak okolo roku 2040. To ještě asi nebudou v provozu Dukovany 2, Bavorsko už bude na cca 50 GW FVE a celé Německo na 250 GW. Problém levné elektřiny na 8 měsíců v roce v našem regionu bude vyřešen, problém levné elektřiny na zimu vyřeší větrné elektrárny, těch stačí Němcům nainstalovat cca 150 GW.

Že to jde tak rychle jsem se neodvážil tvrdit ani já,

ani v roce 2000 (to šlo o to zda to v energetice vůbec půjde),

ani v roce 2010, to bylo vidět že to půjde jen v bohatých zemích (fotovoltaika byla ještě velmi drahá),

v roce 2020 to již vidět bylo (to se odhadovalo , kdy se ve světě instaluje prvý TW výkonu slunečních elektráren a zase bylo to dříve, než se čekalo),

nyní, rok 2024 čekáme, zda do konce dekády to budou 4TW nebo 5TW celosvětově.

Emil
29. leden 2024, 19:03

Takže ze "stále argumentují" najednou máme počátek století a jako bonus další nijak neověřitelné věštby roku 2040. Typická Vaněčkova taktika, kdykoliv by se chtěl někdo pokusit jakékoliv jeho tvrzení nedejbože nějak ověřovat.

Jiří Švarc
29. leden 2024, 18:35

15:34: někteří diskutující stále "argumentují"

16:47: Ted už to netvrdí snad ani největší nepřítel FVE

Tahle lhát, styděl bych se nazývat fyzikem.

Bob
30. leden 2024, 09:34

Tak teoreticky můžeme mít instalováno i 22 GW ve FVE.

Ovšem při příkonu přes den celé ČR v hodnotě cca 7,5 GW a v noci 5,5 MW (červenec, srpen , září) to bude za slunečného počasí skoro 3* předimenzované. A to nepíši o tom, že současně budou vyrábět Vte, VE i klasické JE (které neumí ráno vyrábět, v poledne přestat a večer zase najet). Ostatně to je problém i pro uhelné a PPE, jedině PE (s nižší účinností) to nevadí. Dokonce i po doplnění FVE akumulátory a "rozprostření" na celý den to bude jen ze samých FVE moc. Nehledě na to, že s akumulací už to nebude levné.

Všude okolo na tom budou podobně, prodat nebude kam. Buďto budou FVE platit za to, aby mohly dodávat, nebo se vypnou. I v tom druhém případě to povede k plýtvání prostředky (finančními i surovinami) a drahé elektřině.

Nepřidávejte prosím pohádku o levné akumulaci do vodíku z přebytků FVE.

Bob
30. leden 2024, 09:58

Chybička se vloudila: příkon v ČR 7,5 GW přes den, 5,5 GW přes noc samozřejmě.

Ještě pro p. Vaněčka: podle něho bude Německu stačit 150 GW na zimu v době, kdy už nebudou mít uhelné a pravděpodobně ani plynové elektrárny.

Ty ale vyrábějí i v létě. Trochu méně, dejme tomu 120 GW. k tomu ještě 250 GW FVE.

Tak nevím, že by Němci měli za letního poledne více, než 2* větší spotřebu oproti zimě?

Možná si odhlasují, že topit se bude v létě místo zimy a každý si povinně pořídí na léto otevřený bazén vyhřívaný elektřinou na 38°C.

Nebo to bude jen neekonomické, drahé a v konečném důsledku i neekologické? Protože vyrobeno "made in china" většinově energií z uhlí a i jinak bez ohledu na ekologii.

P.s. To s těmi bazény není úplný výmysl. Tak se chovali u nás někteří co měli vysokou podporu (zelený bonus) za elektřinu, kterou spotřebují a při prodeji do sítě by dostali cca 1 Kč/kWh.

Milan Vaněček
30. leden 2024, 10:04

Bobe, přemýšlejte, než vyřknete své soudy. Vy tu elektřinu vyrobenou nad ten průměrný příkon elektřiny pro ČR nebudete vůbec dodávat do distribuce, vy ji použijete na svůj (nebo sousedův) přímý ohřev vody nebo nabíjení elektroauta. Uvědomte si že elektřina je jen malá část energie spotřebované v ČR v současnosti. Důležitější je PŘÍMÁ náhrada fosilních paliv pomocí fotovoltaiky, bez nějaké centrální distribuce.

Jinek bude stále u nás přibývat instalací FVE s maximem výkonu odpoledne a dopoledne a jen s minimen výkonu v pravé poledne. To už všichni z oboru vědí, jak to dělat, teď už jsou panely hodně levné a dotace na vyrobené Mwh se už nové nedávají-to byla zhouba, byl to hon za co nejvyšší roční výrobu a ne optimalizovaná výroba pro skutečné spotřebitele.

Petr prochaska
30. leden 2024, 10:07

22 GWp v průměrný letní den vyrobí 90 GWh. V průměrný letní den se spotřebuje asi 160 GWh, JE udělají 72 GW (počítám, že v létě je 1GW vypnuto na výměnu paliva), takže dohromady 162 GW, což je akorát. Samozřejmě spotřeba ještě vzroste z důvodu elektromobilů a ohřev vody místo plynu se dá nahradit elektřinou, takže 22 GW není ohledně přebytků problém.

Bob
30. leden 2024, 10:21

Spíše přemýšlejte Vy (Vaněček), než něco napíšete.

Pokud tu FV elektřinu spotřebuji sám, na celkovou bilanci to nebude mít vliv. Ovšem z předimenzované FVE nespotřebuji.

Maximálně je možno nahradit energii ze ZP na ohřev TV. Ale zase se více rozšíří TČ, takže spotřeba klesne. "Nula od nuly pojde". Kvůli Vám a FV Němci nezvýší násobně svou spotřebu TV v létě a neomezí v zimě. Množství akumulace do vody je také omezené a ani časový posun v průběhu dne moc nepomůže, když předimenzovanou FVE budete mít akumulaci nabitou třeba už v 9 ráno. Ještě více, než vody se to týká akumulátorů násobně dražších. Také elektromobil, kterým odjedete do zaměstnání zadarmo na domácí nabíječku nepřipojíte. A i kdyby doma byl, pravděpodobně ho budete mít téměř nabitý od předchozího slunečného dne.

Bob
30. leden 2024, 10:27

A zapomněl jsem: jako často Vaněček šíří dezinformace.

Ani optimalizované FVE (orientace V+Z) nemají v poledne výraznější minimum, jen mají v průběhu dne vyrovnanější výrobu. Závislost na počasí a roční době je pochopitelně stejná, jako u všech FVE.

Jiří Švarc
30. leden 2024, 10:50

Petr prochaska: Zapomněl jste začátek:

Nechť máme přenosovou soustavu schopnou distribuce 10 GW výkonu mezi dvěma libovolnými místy v republice a rovnoměrně rozdělená úložiště v řádu vyšších desítek GWh, pak platí...

Petr prochaska
30. leden 2024, 11:28

to Bob:

Ukládání energie do TUV jsem myslel především bytové domy a teplárny. Ty nyní používají uhlí nebo plyn.

hlpb
30. leden 2024, 11:31

Tak Bavorsko v tom není samo. Brzy se tady objeví článek jak Čína nainstalovala v roce 2023 neuvěřitelných 216 GW FVE = cca 250 TWh/rok. Na výrobu stejného množství elektrické energie by muselo být v Číně spuštěno za jediný rok 30 nových jaderných bloků. Dosavadní čínský rekord roční instalace FVE byl z roku 2022 = 87 GW.

Milan Vaněček
30. leden 2024, 12:11

ad Bob, 10:27. Nejste informován o vývoji, o bifaciálních panelech montovaných svoji plochou kolmo k zemi, je to jako plot z panelů orientovaný sever-jih. V poledne generujete nulu z přímého slunce, proud máte jen z rozptýleného či od země odraženého osvětlení. To je vhodný způsob pro agrovoltaiku, možný i pro ploché střechy.

Bob
30. leden 2024, 12:59

ad Milan Vaněček 30. leden 2024, 12:11

Vy už o sobě nikdy netvrďte, že jste odborník na FVE!

Svisle postavené panely orientované na J (JV, JZ) samozřejmě nemají v poledne nulovou výrobu. I ty vyrábějí v poledne z přímo dopadajícího světla.

Takové panely se nepoužívají k vyrovnávání výroby v průběhu dne, ale v průběhu roku.

Mají oproti orientaci na max. roční výrobu sice roční výrobu menší, ale oproti nim je výroba v průběhu roku více vyrovnaná.

Milan Vaněček
30. leden 2024, 13:08

Bobe, já o voze Vy o koze. Vy jste asi nedočetl celou tu moji větu, že ano?

Bob
30. leden 2024, 13:53

Pane Vaněčku:

Doložte odkazem na změřená data tato Vaše tvrzení:

"Jinek bude stále u nás přibývat instalací FVE s maximem výkonu odpoledne a dopoledne a jen s minimen výkonu v pravé poledne. "

"bifaciálních panelech montovaných svoji plochou kolmo k zemi, je to jako plot z panelů orientovaný sever-jih. V poledne generujete nulu z přímého slunce, proud máte jen z rozptýleného či od země odraženého osvětlení."

Tak prosím změřené hodnoty, kde svislé panely s orientací V,J,Z budou mít v poledne nulu z přímého slunce (stačí nákres, že přímé slunce na ně nedopadá) a hodnoty s jen minimem výkonu v poledne a maximem dopoledne a odpoledne.

Milan Vaněček
30. leden 2024, 16:32

Bobe, třeba tady máte slušný rozbor situace s obrázky. V tom poledním lokálním minimu klesne výkon velmi zhruba na 1/2 dopoledního lokálního maxima, pak to zase stoupá, kam až, to záleží na koeficientu bifacility

greendealflow.com/exploring-optimal-pv-setup-for-agrovoltaics/

Milan Vaněček
30. leden 2024, 16:34

podívejte se na FIg. 8

Bob
30. leden 2024, 17:44

P. Vaněčku:

Děkuji za odkaz

Ten pokles v poledne tam u kolmého bifaciálu skutečně je.

Nicméně, toho se dá dosáhnout i utlumením výroby FV panelů s optimálním sklonem na J.

Ale kolmý bifaciál V-Z není v produkci elektřiny dopoledne a odpoledne významně lepší, než s optimálním sklonem obrácený na J.

Bohužel tam není na porovnání FVE s polovinou panelů na JV (V) a polovinou na JZ (Z) s optimálním sklonem. S plochou větší úměrně nižší ceně běžných panelů oproti bifaciálním. U této konfigurace lze očekávat průběh a výsledky lepší.

Z pohledu výroby tam nevidím zásadní výhodu. Jedině ve specifických případech (třeba hlukové bariéry u cest, ale tam si nevyberete orientaci, nebo na stěnách, ale tam zase ne bifaciální).

Milan Vaněček
30. leden 2024, 18:12

Bobe, zásadní výhoda je z pozice "agrovoltaika". Nezabírá to prakticky žádnou zemědelskou půdu, je to "jen oplocení".

A je to optimální z hlediska rozložení výroby elektřiny z FVE. Zmizelo polední maximum.

Petr prochaska
30. leden 2024, 18:54

Hlavně z pozice "agrivoltaika" se dá okolo kolmého panelu jednoduše sekat a i krávy se tam můžou pást. Panely v jiném sklonu se musí podpírat, což znemožňuje sečení a i pro krávy to není nic moc, protože by se musely pod panely pro trávu shýbat a ještě by hrozilo poškození kabelů u panelů.

Pravoslav Motyčka
29. leden 2024, 20:21

Bavorsko mimo jiné má 97 vodních el. a 2 přečerpávací , el. , nemá vlastní oddělenou elektrickou síť , ale je ta je součástí Německa. Pokud by ČR dne měla 22GW výkonu ve FVE , docházelo by k tomu , že výroba z nich by při jasný dnech přesahovala okamžitou spotřebu ČR bylo by nutné část z nich odstavit nebo alespoň jim zakázat přetoky.

Bob
30. leden 2024, 09:09

Bavory zatím drží uhelné elektrárny a dodávky z VtE ze severu. Částečně taky úzká spolupráce s VE v Rakousku.

Pro uhelné elektrárny v záloze mají dojednanou výjimku na kapacitní platby. To my nemáme.

Karásek
29. leden 2024, 19:57

ČR nepostavila a nemá ve větru ani to co Bavorsko. Snad se to v Bavorsku jednou změní a větrné elektrárny se začnou pořádně stavět. V ČR to platí dvojnásob. Ve větrnostně srovnatelném Rakousku to jde.

jiri sekerac
29. leden 2024, 20:43

je to otazkou jestli je to pravda, instalovano v solarech jen za Bavorsko temer 25GW?

Milan Vaněček
29. leden 2024, 21:10

Ano, když si klinete na ten první odkaz v článku tak uvidíte, že mají v Bavorsku nainstalováno 22,25 GW špičkového výkonu všech fotovoltaických elektráren. Oficielní data. Úžasná velikost instalací nám podobného souseda již ke konci roku 2023.

Bob
30. leden 2024, 10:38

Zapomněl jste k tomu dodat, kolik muselo být v Bavorsku vyrobeno elektřiny záložními fosilními zdroji, když nesvítí (včetně ranní a večerní odběrové špičky v létě) a kolik vyplaceno kompenzací za nespotřebovanou možnou výrobu ve FVE.

A z toho vyplývající platby, které se pak rozpočítají na všechny odběratele v Německu.

jiri sekerac
29. leden 2024, 21:43

Pekny grafy. S timhle tempem to skutecne instaluji i za nas. Tady budeme tento rok radi za opakovani 1GW. Dik

Ivan Novák
29. leden 2024, 21:51

Nákladů hafo, kanibalizované výnosy míří dolů... ještě že jsou daňoví poplatníci (tzv. hejlové) ochotní to živit.

Pravoslav Motyčka
29. leden 2024, 22:13

Ještě k dovysvětlení pro pana Vaněčka: FVE mají jednu velkou nevýhodu a tou je nárazová nahodilá výroba , dám Vám příklad , který hovoří sám za sebe. Mám velkou FVE a dnes třeba její výkon více než dvojnásobně překročil mojí spotřebu a to topím tepelným čerpadlem a víte já jsem většinu toho výkonu pustil do sítě a teď elektřinu kupuji a víte proč. Protože bych musel koupit další baterii ,která by v součtu stála více než 500 000 korun. Jen abych nemusel kupovat ve slunných zimních dnech elektřinu pro pohon tepelného čerpadla v noci, kdybych chtěl mít takovou baterii ,která by mi dokázala zajistit abych mohl tuto elektřinu použít v následujících dnech kdy panuje zamračené počasí pak taková baterie by stála ne 500 000 , ale 3 miliony.

A kolik bych ušetřil , kdybych takovou baterii měl ? 8-9 tisíc korun ročně. Dokud je FVE málo a jejich podíl na výrobě elektřiny je nízký , pak majitelé jako já přes den prodávají a večer kupují. vlastně to funguje jenom proto ,že někde běží velké točivé stroje, které vyrovnají svým výkonem nahodilou spotřebu z FVE a přes den se tak šetří uhlí, jenže ta nenávratná investice , kterou jsem zde zmínil a která by zajistila že občas by mi vydržela občas v lednu elektřina až do rána bude muset být udělána pokud mají mít FVE větší než malý podíl na konečné spotřebě. A kdyby jejich výkon měl růst dál pak už mluvíme ne o akumulaci na 16 hodin , ale o akumulaci na nižší jednotky dní-

Ta elektřina z FVE ve skutečnosti může být levá jen v případě , že FVE je marginální zdroj a nebo bude existovat levný způsob jak akumulovat elektřinu a ten nemáme. FVE se budou rozvíjet bude se jim přizpůsobovat spotřeba budou se spouštět různé ohřevy atd , budou se nabíjet elektromobily , ale dokud nebude levná akumulace elektřiny, pak podíl FVE na celkové konečné spotřebě elektřiny státu bude nízký. Až se to rozjede tak FVE budou vyrábět tolik ,že cena elektřiny na burze ve slunných dnech padne k nule. Výkupci nebudou chtít vykupovat jinak než za burzovní cenu a majitelé budou sami FVE vypínat proto , aby za dodávku neplatili to podlomí další investice kromě těch co s prodejem do sítě nebudou vůbec kalkulovat. Asi ten největší efekt bude, že FVE přinese levnou elektřinu ne jen těm co jí mají , ale i těm co jí nemají a zejména přes léto budou moci pouštět domácí spotřebiče v době , kdy bude cena elektřiny nízká. O něco více se pak bude platit v zimě a také vyšší cenu distribuce kterou někdo zaplati také musí. FVE je výborný a ekologický zdroj , ale pro svůj provoz potřebuje výbornou a levnou akumulaci a tu zatím nemáme. Tím tomu celému nastavujeme limity a ty jsou pro ČR asi někde okolo 10GW výkonu a akumulací bychom se dostali třeba na 30GW tj někam na polovinu celkové výroby elektřiny a nebo jestli chcete tak na 10% konečné celkové spotřeby energie v ČR 90% celkové spotřeby energie se bude muset pokud nedojde k průlomu v akumulaci vyrobit jinak.

Petr prochaska
29. leden 2024, 23:07

FVE si člověk pořizuje, aby ušetřil svoji spotřebu, ne aby se dalo vydělávat na prodeji.

Pravoslav Motyčka
30. leden 2024, 00:12

To záleží jakou FVE si pořizujete , pokud je to FVE v řádu jednotek kW pro domeček , pak ano. Jenže čím si pořídíte menší FVE tím je dražší a méně efektivní.

Petr prochaska
30. leden 2024, 12:37

Samozřejmě, že menší je dražší. Nicméně se vyplatí dát si větší i s tím, že od října do března mi taková FVE vyrobí více, takže nebude potřeba tolik dokupovat se sítě. Takže se větší vyplatí i za předpokladu, že je cenový rozdíl oproti menší malý a za přetoky stejně nic nekápne.

Milan Vaněček
30. leden 2024, 09:45

Pane Motyčko, s variabilitou denního počasí člověk musí počítat vždy, v tom přece každý člověk na Zemi žije od nepaměti. Ale teď už umíme přesně určit předpověď počasí aspoň na celý den. Čili výroba z FVE na následující den je velmi dobře předvídatelná. Nekupujte si další baterie za půl milionu...

Říkáte " Ta elektřina z FVE ve skutečnosti může být levná jen v případě , že FVE je marginální zdroj a nebo bude existovat levný způsob jak akumulovat elektřinu a ten nemáme."

Ale máme, sám o tom neustále píšete, když zdůrazňujete, že spotřeba energie je mnohonásobně vyšší než spotřeba elektřiny. Levná akumulace dlouho existující je tedy do ohřevu vody. Ušetříte TWh fosilního paliva na ohřev. Další akumulace je do stále rostoucí elektromobility, už jsem zde mnohokrát vyčíslovat její význam (pro Německo, ale k nám to taky přijde). Opět ušetříte spoustu ropy, a to jsou obrovské položky šetření primární energií.

A to vše je o DECENTRALIZOVANÉ akumulaci.

Další příspěvek který umožní další nárust FVE i přes 20 GW instalovaného výkonu u nás je komunitní energetika a řízená spotřeba podle výroby (cen) elektřiny z FVE či VtE.

Souhlasím s Vámi, že "Asi ten největší efekt bude, že FVE přinese levnou elektřinu ne jen těm co jí mají , ale i těm co jí nemají a zejména přes léto budou moci pouštět domácí spotřebiče v době , kdy bude cena elektřiny nízká". A to samé bude přes zimu díky VtE z Německa a Polska i našim VtE.

A co se týče těch: "90% celkové spotřeby energie", tak ta už mizí s lepším zateplením budov, stavbou pasivních budov, s přechodem na elektromobilitu, s ohřevem vody ze sluneční energie, až nakonec bude s fosilu především zdroj surovin pro průmysl a výroba elektřiny z fosilu bude jen velmi okrajová, někdy až po 2060-70, až to vyřeší i Čína a Indie.

Chce to svůj čas; spěch a hysterie=spekulace a vysoké ceny energií i stavebních materiálů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se