V belgické zoo vyroste solární park na střeše krytého parkoviště. Instalovaný výkon parku bude 20 MW, čímž stane se největším projektem ve své kategorii na světě. Solární park částečně pokryje spotřebu zoo, s postupem času bude park napájet až 800 nabíjecích míst pro elektromobily a přebytek výroby půjde do sítě.

Zpravodajský portál Platts informoval o developerském plánu v Belgické zoo. V belgické zoo Pairi Daiza má vyrůst solární park na střeše krytého parkoviště. Dle současného plánu by instalovaný výkon solárních panelů měl být 20 MW, ročně by měl vyrobit zhruba 20 GWh elektrické energie.

Využití dostupného místa

Výroba ze střechy krytého parkoviště by měla pokrýt spotřebu elektřiny v zoo. Navíc bude pro návštěvníky zoo k dispozici 80 nabíjecích míst pro elektromobily s rozšířením až na 800 dobíjecích míst v budoucnu. Jakákoliv zbytková výroba bude putovat do sítě.

Projekt je významný tím, že ve své kategorii se stane největším projektem na světě. Solární panely by měly začít dodávat elektřinu na jaře příštího roku a jelikož se bude jednat o střešní panely, zoo bude moci co nejvíce maximalizovat využití své zastavěné plochy.

Celý projekt je sponzorován investiční společností Green 4 Power, která se specializuje na sponzorování projektů spojených s obnovitelnými zdroji. Green 4 Power je z 70 % vlastněna společností Integrale a z 30 % společností Perpetum, která je zároveň developerem projektu.

Belgie musí přidat

V Belgii možná uvidíme více podobných projektů v budoucnu. Země se zavázala dosáhnout 13% podílu obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě energie.

Belgie musí do konce roku představit svůj plán do roku 2030. Dle současného draftu Belgie plánuje zvýšit závazek výroby energie z obnovitelných zdrojů na 18 %. Závazek Evropské Unie jako celku je 32 % do roku 2030, přičemž Evropská komise doporučila Belgii zvýšit svůj cíl do roku 2030 minimálně na 25 %.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *