Domů
Obnovitelné zdroje
Ceny v německé aukci pro fotovoltaiky po letech klesly pod 50 EUR/MWh
Ilustrační foto. Foto: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Ceny v německé aukci pro fotovoltaiky po letech klesly pod 50 EUR/MWh

Na začátku loňského prosince v Německu proběhlo třetí a zároveň poslední kolo aukcí pro pozemní fotovoltaiky v roce 2024. Zájem o aukci byl opět velmi silný, kdy objem přihlášených projektů oproti předchozímu kolu vzrostl o více než 10 %. Vysoutěžené ceny opět mírně klesly, jejich průměr se dostal pod hodnotu 50 EUR/MWh poprvé od začátku roku 2019.

V Německu loni proběhla tři samostatná kola aukcí na podporu výstavby pozemních solárních elektráren. V aukci německý síťový regulátor Bundesnetzagentur nabídl k soutěžení přes 2,1 GW výkonu. O aukci byl znovu velmi silný zájem, kdy objem přihlášených projektů se 4,7 GW překonal objem aukce více než dvojnásobně.

Z celkově podaných 524 nabídek musel regulátor vyřadit 45 projektů, tedy téměř desetinu. I tak se aukce bezpečně zaplnila a podporu si zajistilo 242 projektů o instalovaném výkonu 2150 MW. Z regionálního hlediska je situace stabilní, kdy nejvíce úspěšných projektů připadalo na Bavorsko (916 MW). Dále následovaly s velkým odstupem spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko (213 MW), Dolní Sasko (192 MW) či Bádensko-Württembersko (176 MW).

Vysoutěžené ceny se pohybovaly od 38,8 do 49,5 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 47,6 EUR/MWh. Oproti minulému kolu tak průměrná cena klesla o zhruba 3 EUR/MWh. V prosincové aukci průměrná cena vůbec poprvé od února 2019 klesla pod 50 EUR/MWh. V březnu 2019 ceny následně prudce vzrostly a držely se nad 50 EUR/MWh po několik let v řadě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Milan Vaněček
13. únor 2025, 14:35

Pokles cen fotovoltaických panelů a stále více zkušeností s kvalitní montáží FVE se propisuje do poklesu cen nejen v krajinách s vysokým slunečním osvitem, ale i u našich sousedů. Ceny pod 40 EUR/MWh u některých FVE pak ukazují že pokles cen ve fotovoltaice nelze zastavit.

Bob
13. únor 2025, 15:36

Četli jsme vůbec stejný článek?

Já čtu, že po 6 letech zdražení a stagnace cena elektřiny z pozemních solárních parků klesla o cca 5% a pan Vaněček čte: "Ceny....pak ukazují že pokles cen ve fotovoltaice nelze zastavit".

Milan Vaněček
13. únor 2025, 18:40

Bobe, já četl a zde na webu odkázal na tyto data už před pár dny, to zaprvé. Za druhé, Vy asi nevíte jakou EU prodělalo inflaci v posledních 5 letech.

Za třetí dejte to do kontextu s dříve slibovanou CfD pro Dukovany 2 (60 EU/MWh a později slibovanou CfD už ve výši 90 EUR/MWh, a jaká bude nakonec, toho se obávám ještě více.

Takže vidíte, že když v tomto ekonomickém a geografickém prostředí uspěje občas fotovoltaika i s cenou pod 40 EUR/MWh, tak je to opravdu úspěch fotovoltaiky (a další budou následovat v dalších letech...)

Přemýšlejte.

Omega
13. únor 2025, 21:55

Ano, Dukovany budou dodávat elektřinu za 90 EUR/MWh v době, kdy ji potřebuju. Soláry budou dodávat elektřinu za 45 EUR/MWh v době, kdy ji nepotřebuju.

Jestli mají vznikat nové soláry, které budou vyrábět v době kdy elektřinu nepotřebuju - tak nevidím žádná důvod toto dotovat. Tam ať se to staví za vlastní.

Takže ano přemýšlím - a nechápu proč mám z Vašeho komentáře pocit, že propagujete vyhazování peněz za nesmyslné plýtvání, místo abyste propagoval zdravý rozum a efektivní alokace zdrojů.

Milan Vaněček
13. únor 2025, 22:13

Nemáme JEN solární a jaderné elektrárny. Máme spoustu jiných elektráren. Ale chceme co nejlevnější elektřinu, podle současných technických a investičních možností. Do budoucna preferovat drahou elektřinu je šílenství.

Když to "nepůjde" tak EU nebude konkurenceschopná ostatnímu světu, to už snad (skoro) každý v EU vidí...

A Dukovany nebudou dodávat elektřinu za 90 EUR/MWh (bez dalších státních dotací).

Petr Zelený
14. únor 2025, 08:20

Těch 50EUR není cena za MWh - ale přirážka k tržní ceně. Vyrobenou tedy na trhu prodají ať formou PPA nebo denním trhu elektřinu třeba ve váženém průměru např. za 40 EUR, tak k tomu dostanou těch dalších 50 EUR. Navíc účast v aukcích není automatickou překážkou pro čerpání investičních dotací. Projekty musí pouze splňovat pravidla nedvojí podpory (avoidance of double funding), která omezují kombinaci veřejných zdrojů z více programů na stejné náklady, takže si ještě nahrabou ještě dotaci na výstavbu a celková cena za MWh ze solárův Německu je někde mezi 100-200 EUR za MWh.

Omega
14. únor 2025, 11:02

No stále mám na stole tu jednoduchou otázku.

Proč mám dotovat FVE - které je podle Vás nejlevnější řešení, takže nebude mít problém se na trhu prosadit.

Pane Vaněček - dokážete mi na toto odpovědět?

Milan Vaněček
14. únor 2025, 12:04

Pane Zelený, to si myslíte Vy. Realita je jiná, nefabulujte. Podívejte se na tržní ceny elektřiny z FVE na agentuře, co monitoruje Evropské PPA.

Josef Sedlák
14. únor 2025, 11:09

Triviální a jednoduché řešení „levné energie“ z FVE: Od provozovatele požadovat dodávku 24/7 tak aby on si musel nasmlouvat komplementární výrobu ze stabilního zdroje a aby on musel hradit ty náklady. Za kolik by asi byl schopen nabízet MWh? Byl by to asi nejdražší proud. A ten nejdražší proud vlastně platíme, když se na ty náklady spojené se začleňováním OZE zdrojů skládáme my všichni! Pan Vaněček neustále srovnává hrušky s jablky. Nestabilní OZE zdroje, které házejí do stability soustavy neskutečné vidle, a „drahé“ jaderné zdroje, které dodávají base load elektřinu a tu stabilitu udržují. Německý Ampirion nedávno odstartoval výstavbu měnírny k HVDC 300km přenosu 2GW. Tento A-Nord bude přenášet především energii z 600km dlouhého VE koridoru na jih Německa a navíc bude poskytovat stabilizační funkce lépe než nákladná úložiště.

Milan Vaněček
14. únor 2025, 12:13

Pane Sedlák, svět už je jinde, žijeme ve věku počítačů, informatiky, bleskurychlé bateriové akumulace a regulace sítě, k nám to taky někdy přijde. Němci mají stabilnější dodávky elektřiny než my (podle EU statistik poruch dodávek).

A obchodníkům neraďte, jak mají nakupovat. Když chtějí vydělávat, vždy nakoupí tam, kde můžou nejlevněji, i když to nepokryje všechny jejich nákupy. Od toho jsou obchodníci, aby si vše zajistili.

Když budou nakupovat za stabilní vysoké ceny, tak moc nevydělají... No a my spotřebitelé zapláčem nad vysokými cenami elektřiny (viz současná situace).

Vladimír Krteček
13. únor 2025, 16:03

A pane Vaněček. Uz se Vam a Vasim sousedum podarilo nejak vyresit / zastavit tu trapnou nocni a zimni nevyrobu? Dovedete si predstavit, ze vsechny staty pojedou JEN A JEN na OZE ? Protoze podle Vas jsou vsechny ostatni zdroje špatné.

Milan Vaněček
13. únor 2025, 18:48

Pane Krtečku, všechny ostaní zdroje nejsou špatné a nikdo je nechce vyhubit (pardon, jen EU chce vyhubit fosilní zdroje). A nikdo nechce jen a jen jeden zdroj.

Ale pro spotřebitele je nejlepší, když se nejvíce rozšiřují ve světě zdroje nejčistší a NEJLEVNĚJŠÍ.

David
13. únor 2025, 19:15

Pane Vaněčku, já v létě v Chorvatsku na pláži objevil nejlevnější a čistější zdroj tepla, nemáte nějaký tip jako ho zabalit na zimu ?

Josef Sedlák
14. únor 2025, 11:32

Levná energie z FVE by pane Vaněčku byla jen tehdy, kdyby ji bylo možné levně a s velkou účinností využít tam, kde ta energie právě chybí. A na to funguje již dávno známé řešení: HVDC přenosy. Nyní s rozvojem součástkové základy tak zejména HVDC-VSC stejnosměrné přenosy poskytují dříve nedostupné schopnosti. Kromě možností realizovat je jako podzemní kabelová vedení (fyzikálně nedostupné u střídavých sítí), přenášet vysoké výkony s násobně nižšími ztrátami na vzdálenosti nedostupné pro střídavé sítě, propojovat odlehlé a nesouběžné střídavé sítě, tak VSC principy poskytují navíc ještě schopnost „vylepšování sítě“, což znamená plné řízení činného i jalového výkonu, tedy i funkci statického kompenzátoru.

Milan Vaněček
14. únor 2025, 12:17

V Číně to staví jako diví. A ABB a Siemens to umí, k nám se to taky někdy dostane. Snad.

Peter
13. únor 2025, 19:32

David, keď budeš nabudúce v Chorvátsku choď na strechu hotela. Nájdeš tam kotolňu na uhlie alebo FV? Napíš mi potom Ako ti zohrievali vodu, varili atď.

koumák
14. únor 2025, 07:40

Alec ten hotel v Chorvatsku funguje pouze od května do září. V ostatních měsících jim fungují uhelky a plynovky. To máme stejně nastavit i spotřebu u nás? Zajímavé.

Roman Kosařík
14. únor 2025, 11:01

Máte stará data, uhlí už je passé. Od začátku roku už jedou Chorvati jen na vítr, slunce, plyn a vodu + import z JE Krško.

https://www.energy-charts.info/charts/power/chart.htm?l=en&c=HR&interval=month&month=01

Jediná zbývající uhelná elektrárna v Bakaru přešla na plyn:

https://www.novilist.hr/rijeka-regija/rijeka/kraj-zagadenju-i-uvozu-termoelektrana-rijeka-u-roku-cetiri-godine-prelazi-na-plin/

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_power_stations_in_Croatia

Petr Kasan
15. únor 2025, 09:52

Chorvatsko za rok 2024, pokud se dívám správně: voda = 38,9%, plyn = 17,9%, vítr = 16,3%, import = 15%, uhlí = 4,5%, biopaliva = 4,2%, nespecifikované obnovitelné zdroje = 1,7%, slunce = 1,5%

https://lowcarbonpower.org/region/Croatia

Milan Vaněček
14. únor 2025, 12:20

Proč ne? V zimě je nejčistší a nejvýhodnější topit plynem. Něco se hodí na letní období, něco na zimní období.

Taky je lepší mít letní pneumatiky a zimní pneumatiky na autě...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se