Dovoz solárních panelů do USA se po poklesu se zavedením cel již zotavil

DomůObnovitelné zdrojeDovoz solárních panelů do USA se po poklesu se zavedením cel již zotavil

Poté, co Spojené státy americké zavedly v lednu 2018 cla na dovoz solárních článků a panelů, se poptávka po zahraničních panelech v zemi snížila. Cla však tamní výrobce panelů před levnějším dovozem nicméně dlouho neochránila, když globální ceny panelů po několika měsících výrazně poklesly.

Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dovoz solárních panelů do USA skokově rostl především v průběhu roku 2017. Po zavedení cel nicméně import poklesl na méně něž 300 MWp měsíčně, tedy téměř čtvrtinu objemu z podzimu roku 2017.

Před možnými negativními dopady cel varovala například analytická a konzultační firma GTM Research, podle které se mohlo jednat o jedno z největších rizik pro budoucnost amerického solárního průmyslu a vést až ke dvoutřetinovému propadu v poptávce po panelech.

Měsíční dovozy solárních panelů do USA. Zdroj: EIA

Prudký pokles cen solárních modulů na světových trzích, který přišel po oznámení Číny o omezení podpory pro výstavbu nových solárních elektráren, nicméně účinek přijatých cel po několika měsících znegoval.

V průběhu prvních čtyř letošních měsíců se tak měsíční dovoz panelů do USA pohyboval již na úrovni přesahující 640 MW, což je o přibližně 16 % více než ve stejném období roku 2017.

Ceny křemíkových panelů od loňského léta stagnují

Vyššímu dovozu panelů do USA pomohl propad cen v první polovině loňského roku, kdy průměrné globální spotové ceny fotovoltaických panelů poklesly více než o čtvrtinu. Od loňského léta se ceny solárních panelů podle dat společnosti Bloomberg New Energy Finance stabilizovaly.

Průměrné měsíční spotové ceny solárních panelů na světovém trhu. Zdroj: EIA