EDF nabírá čínský vítr - první akvizice na Dálném východě

DomůObnovitelné zdrojeEDF nabírá čínský vítr - první akvizice na Dálném východě

Francouzská energetická společnost EDF vstupuje na čínský větrný trh. Prostřednictvím své dceřiné  společnosti EDF Energies Nouvelles získala majoritní podíl ve společnosti UPC Asia Wind Management, developera větrných elektráren v Číně a jihovýchodní Asii.

Čínský trh je pro větrnou energetiku největší na světě a své postavení si udrží i v následujících letech. Svůj podíl na něm bude mít i francouzská skupina EDF.

EDF Energie Nouvelles provedlo akvizici 80% podílu ve společnosti UPC Asia Wind Management, sídlící v Hongkongu. Zbývajících 20 % zůstane ve vlastnictví UPC China a amerického investičního fondu Global Environment Fund (GEF). K úspěšnému uzavření obchodu vedly především silné vazby, které si EDF vybudovala v Číně díky svým aktivitám během posledních 30 let v oblasti jaderné, klasické i vodní energetiky.

EDF vsází na čínský růst

EDF věří v budoucí růst větrné energetiky v Číně, proto se stala první významnou evropskou energetickou společností, která do tohoto segmentu investovala své prostředky. Podle prohlášení EDF je čínský trh s obnovitelnými zdroji pro francouzskou společnost prioritní a vstupuje na něj s vysokými ambicemi.

Díky této akvizici se rozroste větrné portfolio EDF o 1,3 GW. Jedná se o sumu výkonu elektráren, které jsou ve schvalovacím procesu, ve výstavbě a již uvedených do provozu. Celosvětově tak bude EDF spravovat výkon 10 GW ve větrných elektrárnách.

„V rámci firemní strategie CAP 2030 je naším cílem navýšit nízkouhlíkovou výrobu a diverzifikovat náš energetický mix tak, aby v něm měly vyváženou úlohu jak jaderná, tak větrná energetika. Rozvoj na trzích s vysokým růstovým potenciálem, jako je ten čínský, plně zapadá do našeho konceptu,“ prohlásil výkonný ředitel EDF Jean-Bernard Lévy.