Domů
Obnovitelné zdroje
Europoslanci podporují ambicióznější cíl podílu OZE do 2030

Europoslanci podporují ambicióznější cíl podílu OZE do 2030

Výbor Evropského parlamentu zabývající se energetikou v pondělí potvrdil, že europoslanci chtějí, aby byly cíle podílu obnovitelných zdrojů v energetice do roku 2030 ambicióznější než cíl navržený Evropskou komisí. Ke zmínce konkrétního čísla nicméně prozatím nedošlo. Informace o existujícím konsenzu vychází z prozatímních diskuzí ve výboru EP týkajících se tohoto tématu.

Výbor Průmysl, výzkum a energetika (ITRE) debatoval o úpravách původního návrhu nové směrnice Evropské komise o podpoře obnovitelných zdrojů. Návrh směrnice je klíčovou součástí legislativního balíku EU (tzv. zimního balíčku), jenž byl představen v listopadu 2016. Mezi mnohými změnami navrhovanými Evropským parlamentem vyvstal jasný konsenzus o zvýšení navrhovaného 27% podílu OZE v energetice do 2030.

Cíl 20 % obnovitelných zdrojů v energetice do roku 2020 je pro EU závazný. Rovněž byly pro jednotlivé členy vytvořeny dílčí cíle, aby byl splněn celounijní práh 20 %. Současného plánovaného cíle 27 % do 2030 se toto ale netýká. Vlády jednotlivých členských zemí si mohou nastavit své vlastní cíle – nicméně musí si vytvořit takové cíle, aby byl cíl 27 % v celé EU splněn.

Ilustrační foto.

Málo ambiciózní cíle?

Zpravodaj navrhované směrnice José Blanco López (Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů, S & D) tvrdí, že počet a podoba úprav navrhovaných v Evropském parlamentují naznačují, že nová legislativa by měla obsahovat cíle právně závazné a celkově ambicióznější. Konzervativní politici v europarlamentu s tímto ale nesouhlasí. Seán Kelly (Evropská lidová strana, EPP) se vyjádřil spíše pro lepší organizaci a správu k dosažení cíle, než pro závazné národní cíle.

Konkrétní číslo vyššího cíle Evropským parlamentem prozatím nebylo diskutováno. Na jednání se čeká do té doby, až Komise dodá potřebná aktuální data. Zástupce Komise řekl, že se v současnosti pracuje na aktualizaci hodnocení dopadů plánované směrnice, které je důležité zejména kvůli odhadům nákladů realizace cílů plánované směrnice.

Výbor EP Průmysl, výzkum a energetika se opět sejde příští týden ve Štrasburku a hlasování výboru o zprávě týkající se návrhu směrnice je naplánováno na 28. listopad. Celé jednání je tedy na úplném začátku. Prozatím se ale zdá, že Evropský parlament bude podporovat právní závaznost cíle i jeho zpřísnění.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.