Domů
Obnovitelné zdroje
Evropa nemá dostatek zaměstnanců v oblasti solární energetiky
Instalace střešní solární elektrárny
Zdroj: GW Solar Institute / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0

Evropa nemá dostatek zaměstnanců v oblasti solární energetiky

Evropa má velké plány v oblasti solární energetiky. Zaostává ale, co se týče množství a kvality proškolení pracovníků, kteří mohou solární systémy vyrábět, instalovat a opravovat. V Polsku roste počet zaměstnanců v solární energetice nejrychleji.

Solární energetika v Evropě roste. Třetí výroční zprávu EU o pracovním trhu v oblasti solární energetiky vydala asociace SolarPower Europe. Informoval o ní server CEEnergy News. Zpráva uvádí, že do roku 2025 bude v EU více než 1 milion pracovníků v solární energetice. Kapacity, co se týče proškolení zaměstnanců, ale chybí. Odborná kvalifikace je přitom klíčová pro výrobu a instalaci dobře fungující a bezpečné solární elektrárny.

"Když se podíváme na kvalifikaci v oblasti solární energetiky, Evropa nyní začíná řešit kvantitu. Alespoň zdvojnásobit ale musíme i naše úsilí o kvalitu. Občané a podniky musí mít jistotu, že jejich solární projekt je vyroben, instalován a udržován řádně vyškolenými, důvěryhodnými profesionály," řekla Walburga Hemetsbergerová, generální ředitelka SolarPower Europe.

Růst solárního trhu se odráží v růstu počtu pracovníků v tomto sektoru. Od roku 2021 do roku 2022 vzrostl počet pracovníků zaměstnaných v odvětví o téměř 200 000 lidí. V roce 2022 dosáhne sektor kolem 648 000 zaměstnanců a pro rok 2023 je dle SolarPower Europe predikováno 800 000. Stejně jako v předchozích letech v podílu pracovníků nadále dominuje instalační segment, který zaměstnává 84 % z celkového počtu. Provozování a údržba elektráren představuje 8 % pracovníků, přičemž strategické pracovní pozice ve výrobě zajišťují více než 7 % pracovních míst.

Polsko zaujímá vedoucí postavení v EU ve vytváření pracovních míst v oblasti solární energie – což je důkazem jeho velkého rezidenčního solárního sektoru – s téměř 150 000 pracovními místy v oblasti solární energie. Následuje Španělsko a Německo, každé s přibližně 100 000 solárními pracovníky.

Zpráva asociace shrnuje problematická místa spojená s růstem tohoto sektoru a uvádí sedm politických doporučení k zajištění většího objemu pracovní síly, která je zároveň řádně proškolená. Kromě vytvoření rekvalifikačních programů zaměřených především na současné zaměstnance ve fosilním odvětví či usnadnění volného pohybu pracovníků v rámci EU doporučuje také například přeshraniční uznávání certifikací a dovedností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vladimír Šťastný
4. říjen 2023, 18:56

To je divné, že mezi těmi milióny vysoce kvalifikovaných plaváčků z Afriky, kteří od roku 2015 nalezli do Evropy, není ani pár takových, kteří by se staveb FVE ujali. Nedělá někde EU chybu?

JVr
5. říjen 2023, 10:23

Nejde jen o to jestli jsou schopní, ale i o to jestli je k tomu někdo vůbec pustí...

Pravoslav Motyčka
4. říjen 2023, 21:45

Pokud zaměstnanost v nějakém oboru roste o 20% ročně , pak je jasné ,že nejsou lidi, až se ustálí růst instalací , tak bude v oboru lidí dost.

Baton David
5. říjen 2023, 14:56

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Evropa nemá celkově zaměstnance v technických oborech, zato specialisty na všech 78 různých pohlaví a jejich integtaci ve společnosti by mohla vyvážet
.

Josef
5. říjen 2023, 17:55

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

A to si představte, že Evropa má pořád jen 2 pohlaví. Těch 78 je genderů, což je něco jiného a krásné je jak to pořád jedinci jako Vy nerozlišují, ale počet stále navyšují.
.

Vladimír Šťastný
5. říjen 2023, 19:31

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jo, ale pokrokáři by stejně chtěli nejlépe pro každý gender samostatný hajzlík. A jedinci jako vy, jim to neustále konzumují a radostně hýkají nad každou další ,nekonstruktivní přiblblostí.
.

Jan Veselý
5. říjen 2023, 20:20

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jmenujte 3 takové "pokrokáře". Já zatím jen zaznamenal hysterčení ohledně záchodků u samozvaných konzervativců, v reálu reakcionářů, v USA.
.

Baton David
5. říjen 2023, 20:16

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

bakalářská práce na téma vlivů seriálu Simpsonovi na genderovou vyváženost je k dispozici online
.

Baton David
7. říjen 2023, 10:44

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

a odborníků na cenzuru těch má Evropa také dost
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se