Domů
Obnovitelné zdroje
Evropská komise plánuje zrušení cílů pro OZE v sektoru dopravy
Řepka olejka. Zdroj: Pixabay

Evropská komise plánuje zrušení cílů pro OZE v sektoru dopravy

Podle současně platné směrnice mají členské státy Evropské unie dosáhnout alespoň 10% podílu obnovitelných zdrojů v dopravě. Během revize, kterou se bude Evropská komise zabývat na konci letošního roku, má však být kvóta pro podíl OZE v dopravě ze směrnice vypuštěna.

Zrušení minimálního podílu obnovitelných zdrojů v dopravě oznámila v úterý Marie C. Donnelly, ředitelka direktorátu pro obnovitelné zdroje, výzkum a inovace a energetickou efektivitu při Evropské komisi.

„Pokračování cíle pro sektor dopravy je něco, co nebylo přijato a v našem návrhu na konci roku se neobjeví. Zaměříme se obzvláště na problémy a příležitosti obnovitelných zdrojů včetně biopaliv,“ cituje Marie C. Donnelly server EurActiv.

Na využívání biopaliv se často snáší vlna kritiky. Největším problémem jsou biopaliva první generace, která jsou založena na plodinách určených původně ke konzumaci. Vědci varují, že efekt jejich využívání může být spíš negativní, jelikož jejich zvýšená produkce přispívá k nedostatku jídla a odlesňování krajiny. Jejich vyššímu využívání však již brání horní 7% hranice pro podíl na obnovitelných zdrojích v dopravě.

Na konci minulého roku Komise rovněž zahájila vyšetřování možného umělého navyšování cen biopaliv. Do hledáčku komise se tak dostali tři evropští producenti biopaliv, které komise podezírá z manipulace benchmarkových cen.

Znamená to konec?

Zrušení minimálního podílu obnovitelných zdrojů v dopravě by mohlo způsobit nemalé komplikace producentům biopaliv. Novou nadějí by jim mohl být diskutovaný návrh na zavedení minimálního podílu biosložky přimíchávané do automobilových a leteckých paliv.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje
22. červen 2022, 17:56
Co všechno musíte vědět, než dáte soláry na střechu
16. červen 2022, 06:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Peppa
8. květen 2016, 13:15

Z ropy se vyrábí jídlo a z jídla se vyrábí pohonné hmoty. Kam jsme to dospěli?!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se