Domů
Obnovitelné zdroje
I druhou společnou aukci v Německu ovládly solární elektrárny, cena šla opět nahoru
latest solar panels and wind turbines for homes concept

I druhou společnou aukci v Německu ovládly solární elektrárny, cena šla opět nahoru

Na začátku listopadu v Německu proběhlo druhé kolo společných aukcí pro obnovitelné zdroje, ve kterých se o podporu uchází současně developeři větrných i fotovoltaických elektráren. Stejně jako v prvním kole, které proběhlo letos v dubnu, uspěly pouze projekty fotovoltaických elektráren. Výsledek není žádným překvapením, do aukce byl totiž přihlášen pouze jediný projekt větrné elektrárny.

I ve druhém kole se developeři větrných a fotovoltaických elektráren mohli ucházet o 200 MW výkonu. Podle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur bylo do aukce přihlášeno 50 projektů o celkovém výkonu 307 MW. Mezi nabídkami byl pouze jediný projekt větrné elektrárny, který však v aukci vzhledem k výši nabízené ceny neuspěl. Fakticky se tak jednalo o další kolo aukce pro fotovoltaické elektrárny.

„I tentokrát byly úspěšné pouze nabídky pro fotovoltaické elektrárny. V aukci byla pouze jediná nabídka na výstavbu větrné elektrárny, která byla nad hranicí vysoutěžených cen,“ říká k druhému společnému kolu aukcí Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V aukci nakonec uspělo 36 projektů fotovoltaických elektráren o výkonu 201 MW. Developeři úspěšných projektů v aukci vysoutěžili ceny od 46,5 do 57,9 EUR/MWh, v průměru cena dosáhla 52,7 EUR/MWh. Oproti prvnímu kolu společné aukceposlednímu kolu samostatné aukce z letošního října, ve kterých průměrná cena dosáhla 46,7 EUR/MWh, resp. 46,9 EUR/MWh, se tak jedná o více než 12% nárůst.

Vysoutěžené ceny pro fotovoltaiku tak opět vzrostly i navzdory ukončení opatření omezujících dovoz solárních panelů z Číny do EU a omezení podpory pro výstavbu fotovoltaických elektráren v Číně, od kterého analytici očekávali pokles cen fotovoltaických panelů na globálních trzích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
frank
20. listopad 2018, 12:09

Celkem žádné velké cenové překvapení, proč by to mělo zlevňovat když celkově jde cena elektřiny nahoru ?

Ovšem to že soláry vyhrávají letos tak masivně nad větrem povede i k tomu že příští rok nebudou mít tak volný limit neboť to, co letos dostali " navíc", se jim prostě škrtá z bundesbjemu na rok 2019 a 2020 :)

A odnese to nejvíce kdo ? No přeci drobné střešní projekty...

Martin Hájek
20. listopad 2018, 17:06

A proč by se měly dělat malé střešní projekty, když jsou mnohem dražší a zábor půdy a devastace krajiny nikoho nezajímá?

AP
20. listopad 2018, 13:47

Všude čtu proklamace, že technologie OZE zlevňuje, jak vývoj jde dopředu. A když jde o zasmluvneni dotace, tak ceny neustále rostou.

Martin Hájek
20. listopad 2018, 14:15

Tak snad už věrozvěstové nekonečného poklesu cen fotovolatiky dají konečně pokoj nebo se alespoň malinko začervenají. A taky nás přestanou ohlupovat těmi malými pěknými projektíčky. V této aukci je průměrný výkon FVE 5,5 MW! Takže lány panelů, zaplevelená zdevastovaná krajina, místo zeleného nebe spíš zelené peklo obehnané ostnatým drátem.

Emil
20. listopad 2018, 14:40

Prosím Vás, to je přeci pouze klid před bouří, resp. vzpourou polovodičů v roce 2020. Všichni odborníci to vědí, tak proč by někdo investoval do té již teď v podstatě zastaralé technologie. Jako byste to neznal.

Carlos
20. listopad 2018, 18:33

Pane Hájku,

fotovoltaika má na půdu menší dopad než její zemědělské využití, které moc neumíme a neumí je skoro nikdo v průmyslovém světě, jen někde je ta destrukce větší než jinde.

Pavel
20. listopad 2018, 21:39

Tím chceš říct, že by tě neměli pouštět ani k energetice ani k zemědělství.

Petr
20. listopad 2018, 14:48

Širé rodné lány,

za dotace přeorány

v drahé čínské fotolány :)

Carlos
21. listopad 2018, 00:11

Kdybyste se uměl chovat alespoň trochu, tak vám pošlu souřadnice kde si asi na 200m můžete na vlastní oči srovnat "cennou zemědělskou půdu" a "zničenou půdu" ve FVE, ale takto se musíte spokojit s tím že kde je hospodaří jézedák, je eroze a zničená půda, neroste tam ani ten pitomý plevel, kde je FVE, tak tam mezi roste všechno možné a zatímco zemědělci vítr půdu přenáší do baráků v dědině, tak z FVE nemá jak co uletět pro trvalý travní porost, který se nestříká a jen dvakrát ročně sjede sekačkou.

Carlos
21. listopad 2018, 00:12

Pardon, bylo to na Pavla, nějak to uletělo.

Milan Vaněček
20. listopad 2018, 16:03

I když škodafil povoluje jen 3 komentáře za týden, musím Vám všem odpovědět. 1)cena cca 1300 Kč za MWh je pořád pěkná cena, o tom se novému jádru ani nezdá

2) realita poklesu není nikdy přímka dle pravítka, podívejte se na typické learning curves

3) do cen se promítá nejen technický vývoj který vede v hromadné výrobě kestálému snižování ceny nebo zvyšování výkonu, ale i politika. Investoři (spekulující) čekají na rozhodnutí uhelné komise. Když zvítězí aktivisté s požadavkem rychlého odstavení uhlí, cena OZE které ho má nahradit, zprvu klesat nebude, spíš naopak. Když zvítězí průmysl, sociální smír a selský rozum, tak odchod od uhlí bude pomalejší a cena OZE bude klesat, brzy už pod 1000Kč za MWh.

Tož tak.

Martin Hájek
20. listopad 2018, 17:04

Pane Vaněčku pozor, ta Komise vydá zprávu už za 14 dní a brzy budou v DE další aukce FVE. Doteď jste nám vyprávěl o roce 2050, tak to bylo zcela bez rizika, ale z těchto Vašich předpovědí Vás už brzy vyzkouším.

AP
20. listopad 2018, 16:14

Maďaři při výstavbě jaderky operují pro návratnost projektu s cenou 56 Euro/MW. Naše jaderky budou v podobných relacích. Tak to výstavba jaderek se pomalu stává ekonomický proveditelna.

energetik
20. listopad 2018, 17:06

"Ale i v maďarském modelu je hodně pozitivních prvků.

Například?

Třeba že projekt pojali jako státní zájem. Úvěr na výstavbu si vzala vláda. A stát na výstavbě nechce vydělat, přistupuje k tomu stejně jako k dálnici nebo železnici. Elektřina tedy bude stát něco mezi 50 a 60 euro za megawatthodinu. Když by to dělal komerční subjekt, bude se návratnost počítat podle požadavků kapitálového trhu a elektřina bude pro občany dvakrát dražší."

https://ekonomika.idnes.cz/cez-daniel-benes-energetika-jadro-plyn-rusko-fm6-/ekonomika.aspx?c=A181109_094808_domaci_jabe#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main

Milan Vaněček
20. listopad 2018, 17:36

Ad AP a Hájek: Dlouhodobá projekce založená na zrealizovaných či téměř zrealizovaných projektech jaderných a fotovoltaických elektráren v EU v letech 2009-2018 je zcela jasná: zatímco jaderné elektrárny (Flamanville, Olkiluoto) za tu dobu zdražily 2-3 krát a stále nejsou v provozu, solární elektrárny klesly s cenou z garantovaných 12,50 Kč za kWh na 1,3 Kč na hodinu=DESETKRÁT.

Jak může mít někdo drzost demagogicky se točit na okamžitém růstu o pár procent (zvláště když ceny jejich oblíbených komodid-uhlí fluktulují o mnoho desítek procent neustále). Demagogie a arogance může na pár dní zvítězit ale realita na časové ose let je zcela jednoznačná.

Pánové, vemte si studený obklad, aspirin a přestaňte blouznit. I fantasmagořit o cenách JE co si myslí Maďaři. Mám je rád a můžou si myslit cokoliv. Mě zajímá cenový vývoj realizovaných či již téměř realizovaných elektráren v EU. Tady žiju a budu žít.

Tož tak.

Milan Vaněček
20. listopad 2018, 17:44

oprava: na 1,3 Kč na kWhodinu

Emil
20. listopad 2018, 18:02

To jste ale zůstal tak nějak na půli cesty, např. ČEZ už dnes vykupuje přebytky z FVE dokonce za 0,5 Kč za kWh. Trend, nebo chcete-li learning curve, je jasný...

AP
20. listopad 2018, 18:37

Vy neustále mluvíte o OZE, což je max. 30% nestále spotřeby. Já řeším spolehlivou spotřebu pro základní zatížení. OZE má své místo na trhu a ať se prosazuje, jedině dobře. Jen nezapomínejme, že jde jen o doplněk.

AP
20. listopad 2018, 18:41

Oháníte se 1,3 Kč za MWh, ale nějak jste zapomněl připočítat náklady na záložní zdroje (kapacitní mechanismus). Pak se opět dostaneme cenově s OZE mimo realitu.

Martin Hájek
21. listopad 2018, 09:21

Ten růst je pane Vaněčku, už několikátý v řadě, není to první případ, je to už trend. A já jen upozorňuji na to, že Vaše předpovědi neustálého poklesu cen FVE prostě nevychází. Chápu, že Vás to vytáčí, ale to realitu nijak nemění.

Lukáš Brandejs
21. listopad 2018, 11:30

Pane Vaněčku, pokud se nemýlím, není to prvý případ z poslední doby, kdy ceny v aukcích vykázaly rostoucí tendenci... Takže se můžete (spíše musíte) ohánět obdobím 2009-2018 a vykazovat výrazný pokles, ale trend je jiný a už ani nemůžete tvrdit, že by šlo jen o ojedinělý výkyv.

A je mi lhostejné, zda za to může politika, obavy z nestability či spekulanti - stálý pokles, o kterém zde nadšeně léta píšete, se konečně ukazuje tím, čím zcela logicky být musel - nesmyslem.

Milan Vaněček
21. listopad 2018, 11:53

Pane Brandejsi a Hájku, Váš problém je v tom, že do té problematiky nevidíte. Kdyby jste sledovat dlouhodobě learning curve tak by jste viděl že "se vlní okolo linie poklesu" dané zákonitostí learning curve.

A když jste "insiders" tak umíte i rozklíčovat příčiny toho zvlnění okolo linie poklesu.

Váš hlavní problém je v tom, že své přání (ohledně uhlí či jádra) se snažíte vydávat za realitu.

Kdežto já se samolibostí bývalého profesionála jenom sleduji, jak OZE a moje milovaná fotovoltaika vítězně táhne celým světem. Je to dobrý pocit, věřte mi.

Ondra
21. listopad 2018, 13:47

Pane Vaněčku hlavně že Vy všecko víte ... všude byl všechno zná. Pořád tady komentujete FV elektrárny, větrný elektrárny, jaderný elektrárny, fosilní paliva, biomasu, baterie, elektromobilitu, P2G, P2L a kdo ví co ještě. Možná by ste jako "insider" měl vědět že FV elektrárna =/= FV panely. Cena FV modulů pořád klesá ale ceny v aukcích letos jenom rostou. Čím to asi bude?! K vašim proklamacím typu "moje milovaná fotovoltaika vítězně táhne celým světem" zbývá dodat už jenom pravda a láska zvítězí ...

https://www.pv-magazine.com/features/investors/module-price-index/

Lukáš Brandejs
21. listopad 2018, 16:45

Nikdo nejsme neomylní, pane Vaněčku. Nikdo. Jenže já hovořím o trendu a nekáži 100% (svaté) pravdy. Vy jste holt kazatel...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se