Na začátku listopadu v Německu proběhlo druhé kolo společných aukcí pro obnovitelné zdroje, ve kterých se o podporu uchází současně developeři větrných i fotovoltaických elektráren. Stejně jako v prvním kole, které proběhlo letos v dubnu, uspěly pouze projekty fotovoltaických elektráren. Výsledek není žádným překvapením, do aukce byl totiž přihlášen pouze jediný projekt větrné elektrárny.

I ve druhém kole se developeři větrných a fotovoltaických elektráren mohli ucházet o 200 MW výkonu. Podle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur bylo do aukce přihlášeno 50 projektů o celkovém výkonu 307 MW. Mezi nabídkami byl pouze jediný projekt větrné elektrárny, který však v aukci vzhledem k výši nabízené ceny neuspěl. Fakticky se tak jednalo o další kolo aukce pro fotovoltaické elektrárny.

„I tentokrát byly úspěšné pouze nabídky pro fotovoltaické elektrárny. V aukci byla pouze jediná nabídka na výstavbu větrné elektrárny, která byla nad hranicí vysoutěžených cen,“ říká k druhému společnému kolu aukcí Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V aukci nakonec uspělo 36 projektů fotovoltaických elektráren o výkonu 201 MW. Developeři úspěšných projektů v aukci vysoutěžili ceny od 46,5 do 57,9 EUR/MWh, v průměru cena dosáhla 52,7 EUR/MWh. Oproti prvnímu kolu společné aukce a poslednímu kolu samostatné aukce z letošního října, ve kterých průměrná cena dosáhla 46,7 EUR/MWh, resp. 46,9 EUR/MWh, se tak jedná o více než 12% nárůst.

Vysoutěžené ceny pro fotovoltaiku tak opět vzrostly i navzdory ukončení opatření omezujících dovoz solárních panelů z Číny do EU a omezení podpory pro výstavbu fotovoltaických elektráren v Číně, od kterého analytici očekávali pokles cen fotovoltaických panelů na globálních trzích.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *