Domů
Obnovitelné zdroje
I druhou společnou aukci v Německu ovládly solární elektrárny, cena šla opět nahoru

I druhou společnou aukci v Německu ovládly solární elektrárny, cena šla opět nahoru

Na začátku listopadu v Německu proběhlo druhé kolo společných aukcí pro obnovitelné zdroje, ve kterých se o podporu uchází současně developeři větrných i fotovoltaických elektráren. Stejně jako v prvním kole, které proběhlo letos v dubnu, uspěly pouze projekty fotovoltaických elektráren. Výsledek není žádným překvapením, do aukce byl totiž přihlášen pouze jediný projekt větrné elektrárny.

I ve druhém kole se developeři větrných a fotovoltaických elektráren mohli ucházet o 200 MW výkonu. Podle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur bylo do aukce přihlášeno 50 projektů o celkovém výkonu 307 MW. Mezi nabídkami byl pouze jediný projekt větrné elektrárny, který však v aukci vzhledem k výši nabízené ceny neuspěl. Fakticky se tak jednalo o další kolo aukce pro fotovoltaické elektrárny.

„I tentokrát byly úspěšné pouze nabídky pro fotovoltaické elektrárny. V aukci byla pouze jediná nabídka na výstavbu větrné elektrárny, která byla nad hranicí vysoutěžených cen,“ říká k druhému společnému kolu aukcí Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

V aukci nakonec uspělo 36 projektů fotovoltaických elektráren o výkonu 201 MW. Developeři úspěšných projektů v aukci vysoutěžili ceny od 46,5 do 57,9 EUR/MWh, v průměru cena dosáhla 52,7 EUR/MWh. Oproti prvnímu kolu společné aukce a poslednímu kolu samostatné aukce z letošního října, ve kterých průměrná cena dosáhla 46,7 EUR/MWh, resp. 46,9 EUR/MWh, se tak jedná o více než 12% nárůst.

Vysoutěžené ceny pro fotovoltaiku tak opět vzrostly i navzdory ukončení opatření omezujících dovoz solárních panelů z Číny do EU a omezení podpory pro výstavbu fotovoltaických elektráren v Číně, od kterého analytici očekávali pokles cen fotovoltaických panelů na globálních trzích.

Komentáře

(24)

frank

20. listopad 2018, 12:09

Celkem žádné velké cenové překvapení, proč by to mělo zlevňovat když celkově jde cena elektřiny nahoru ?

Ovšem to že soláry vyhrávají letos tak masivně nad větrem povede i k tomu že příští rok nebudou mít tak volný limit neboť to, co letos dostali " navíc", se jim prostě škrtá z bundesbjemu na rok 2019 a 2020 :)

A odnese to nejvíce kdo ? No přeci drobné střešní projekty...

Martin Hájek

20. listopad 2018, 17:06

A proč by se měly dělat malé střešní projekty, když jsou mnohem dražší a zábor půdy a devastace krajiny nikoho nezajímá?

AP

20. listopad 2018, 13:47

Všude čtu proklamace, že technologie OZE zlevňuje, jak vývoj jde dopředu. A když jde o zasmluvneni dotace, tak ceny neustále rostou.

Martin Hájek

20. listopad 2018, 14:15

Tak snad už věrozvěstové nekonečného poklesu cen fotovolatiky dají konečně pokoj nebo se alespoň malinko začervenají. A taky nás přestanou ohlupovat těmi malými pěknými projektíčky. V této aukci je průměrný výkon FVE 5,5 MW! Takže lány panelů, zaplevelená zdevastovaná krajina, místo zeleného nebe spíš zelené peklo obehnané ostnatým drátem.

Emil

20. listopad 2018, 14:40

Prosím Vás, to je přeci pouze klid před bouří, resp. vzpourou polovodičů v roce 2020. Všichni odborníci to vědí, tak proč by někdo investoval do té již teď v podstatě zastaralé technologie. Jako byste to neznal.

Carlos

20. listopad 2018, 18:33

Pane Hájku,

fotovoltaika má na půdu menší dopad než její zemědělské využití, které moc neumíme a neumí je skoro nikdo v průmyslovém světě, jen někde je ta destrukce větší než jinde.

Pavel

20. listopad 2018, 21:39

Tím chceš říct, že by tě neměli pouštět ani k energetice ani k zemědělství.

Petr

20. listopad 2018, 14:48

Širé rodné lány,

za dotace přeorány

v drahé čínské fotolány :)

Carlos

21. listopad 2018, 00:11

Kdybyste se uměl chovat alespoň trochu, tak vám pošlu souřadnice kde si asi na 200m můžete na vlastní oči srovnat "cennou zemědělskou půdu" a "zničenou půdu" ve FVE, ale takto se musíte spokojit s tím že kde je hospodaří jézedák, je eroze a zničená půda, neroste tam ani ten pitomý plevel, kde je FVE, tak tam mezi roste všechno možné a zatímco zemědělci vítr půdu přenáší do baráků v dědině, tak z FVE nemá jak co uletět pro trvalý travní porost, který se nestříká a jen dvakrát ročně sjede sekačkou.

Carlos

21. listopad 2018, 00:12

Pardon, bylo to na Pavla, nějak to uletělo.

Milan Vaněček

20. listopad 2018, 16:03

I když škodafil povoluje jen 3 komentáře za týden, musím Vám všem odpovědět. 1)cena cca 1300 Kč za MWh je pořád pěkná cena, o tom se novému jádru ani nezdá

2) realita poklesu není nikdy přímka dle pravítka, podívejte se na typické learning curves

3) do cen se promítá nejen technický vývoj který vede v hromadné výrobě kestálému snižování ceny nebo zvyšování výkonu, ale i politika. Investoři (spekulující) čekají na rozhodnutí uhelné komise. Když zvítězí aktivisté s požadavkem rychlého odstavení uhlí, cena OZE které ho má nahradit, zprvu klesat nebude, spíš naopak. Když zvítězí průmysl, sociální smír a selský rozum, tak odchod od uhlí bude pomalejší a cena OZE bude klesat, brzy už pod 1000Kč za MWh.

Tož tak.

Martin Hájek

20. listopad 2018, 17:04

Pane Vaněčku pozor, ta Komise vydá zprávu už za 14 dní a brzy budou v DE další aukce FVE. Doteď jste nám vyprávěl o roce 2050, tak to bylo zcela bez rizika, ale z těchto Vašich předpovědí Vás už brzy vyzkouším.

AP

20. listopad 2018, 16:14

Maďaři při výstavbě jaderky operují pro návratnost projektu s cenou 56 Euro/MW. Naše jaderky budou v podobných relacích. Tak to výstavba jaderek se pomalu stává ekonomický proveditelna.

energetik

20. listopad 2018, 17:06

"Ale i v maďarském modelu je hodně pozitivních prvků.

Například?

Třeba že projekt pojali jako státní zájem. Úvěr na výstavbu si vzala vláda. A stát na výstavbě nechce vydělat, přistupuje k tomu stejně jako k dálnici nebo železnici. Elektřina tedy bude stát něco mezi 50 a 60 euro za megawatthodinu. Když by to dělal komerční subjekt, bude se návratnost počítat podle požadavků kapitálového trhu a elektřina bude pro občany dvakrát dražší."

https://ekonomika.idnes.cz/cez-daniel-benes-energetika-jadro-plyn-rusko-fm6-/ekonomika.aspx?c=A181109_094808_domaci_jabe#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main

Milan Vaněček

20. listopad 2018, 17:36

Ad AP a Hájek: Dlouhodobá projekce založená na zrealizovaných či téměř zrealizovaných projektech jaderných a fotovoltaických elektráren v EU v letech 2009-2018 je zcela jasná: zatímco jaderné elektrárny (Flamanville, Olkiluoto) za tu dobu zdražily 2-3 krát a stále nejsou v provozu, solární elektrárny klesly s cenou z garantovaných 12,50 Kč za kWh na 1,3 Kč na hodinu=DESETKRÁT.

Jak může mít někdo drzost demagogicky se točit na okamžitém růstu o pár procent (zvláště když ceny jejich oblíbených komodid-uhlí fluktulují o mnoho desítek procent neustále). Demagogie a arogance může na pár dní zvítězit ale realita na časové ose let je zcela jednoznačná.

Pánové, vemte si studený obklad, aspirin a přestaňte blouznit. I fantasmagořit o cenách JE co si myslí Maďaři. Mám je rád a můžou si myslit cokoliv. Mě zajímá cenový vývoj realizovaných či již téměř realizovaných elektráren v EU. Tady žiju a budu žít.

Tož tak.

Milan Vaněček

20. listopad 2018, 17:44

oprava: na 1,3 Kč na kWhodinu

Emil

20. listopad 2018, 18:02

To jste ale zůstal tak nějak na půli cesty, např. ČEZ už dnes vykupuje přebytky z FVE dokonce za 0,5 Kč za kWh. Trend, nebo chcete-li learning curve, je jasný...

AP

20. listopad 2018, 18:37

Vy neustále mluvíte o OZE, což je max. 30% nestále spotřeby. Já řeším spolehlivou spotřebu pro základní zatížení. OZE má své místo na trhu a ať se prosazuje, jedině dobře. Jen nezapomínejme, že jde jen o doplněk.

AP

20. listopad 2018, 18:41

Oháníte se 1,3 Kč za MWh, ale nějak jste zapomněl připočítat náklady na záložní zdroje (kapacitní mechanismus). Pak se opět dostaneme cenově s OZE mimo realitu.

Martin Hájek

21. listopad 2018, 09:21

Ten růst je pane Vaněčku, už několikátý v řadě, není to první případ, je to už trend. A já jen upozorňuji na to, že Vaše předpovědi neustálého poklesu cen FVE prostě nevychází. Chápu, že Vás to vytáčí, ale to realitu nijak nemění.

Lukáš Brandejs

21. listopad 2018, 11:30

Pane Vaněčku, pokud se nemýlím, není to prvý případ z poslední doby, kdy ceny v aukcích vykázaly rostoucí tendenci... Takže se můžete (spíše musíte) ohánět obdobím 2009-2018 a vykazovat výrazný pokles, ale trend je jiný a už ani nemůžete tvrdit, že by šlo jen o ojedinělý výkyv.

A je mi lhostejné, zda za to může politika, obavy z nestability či spekulanti - stálý pokles, o kterém zde nadšeně léta píšete, se konečně ukazuje tím, čím zcela logicky být musel - nesmyslem.

Milan Vaněček

21. listopad 2018, 11:53

Pane Brandejsi a Hájku, Váš problém je v tom, že do té problematiky nevidíte. Kdyby jste sledovat dlouhodobě learning curve tak by jste viděl že "se vlní okolo linie poklesu" dané zákonitostí learning curve.

A když jste "insiders" tak umíte i rozklíčovat příčiny toho zvlnění okolo linie poklesu.

Váš hlavní problém je v tom, že své přání (ohledně uhlí či jádra) se snažíte vydávat za realitu.

Kdežto já se samolibostí bývalého profesionála jenom sleduji, jak OZE a moje milovaná fotovoltaika vítězně táhne celým světem. Je to dobrý pocit, věřte mi.

Ondra

21. listopad 2018, 13:47

Pane Vaněčku hlavně že Vy všecko víte ... všude byl všechno zná. Pořád tady komentujete FV elektrárny, větrný elektrárny, jaderný elektrárny, fosilní paliva, biomasu, baterie, elektromobilitu, P2G, P2L a kdo ví co ještě. Možná by ste jako "insider" měl vědět že FV elektrárna =/= FV panely. Cena FV modulů pořád klesá ale ceny v aukcích letos jenom rostou. Čím to asi bude?! K vašim proklamacím typu "moje milovaná fotovoltaika vítězně táhne celým světem" zbývá dodat už jenom pravda a láska zvítězí ...

https://www.pv-magazine.com/features/investors/module-price-index/

Lukáš Brandejs

21. listopad 2018, 16:45

Nikdo nejsme neomylní, pane Vaněčku. Nikdo. Jenže já hovořím o trendu a nekáži 100% (svaté) pravdy. Vy jste holt kazatel...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.