Domů
Obnovitelné zdroje
Lesy ČR prodaly biomasu za 3,5 miliardy Kč bez výběrového řízení miliardáři Pauknerovi
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Lesy ČR prodaly biomasu za 3,5 miliardy Kč bez výběrového řízení miliardáři Pauknerovi

Forbes již v minulém roce informoval, že se miliardáři Petru Pauknerovi podařilo uzavřít desetiletou smlouvu se státním podnikem Lesy ČR na odběr zbytků po těžbě dřeva. Detaily tehdy známy nebyly, sám Paukner ale uvedl, že se jedná o „obrovský kontrakt“. Nové informace přinesly Hospodářské noviny, podle kterých se celková hodnota kontraktu pohybuje okolo 3,5 miliardy Kč. Za Lesy ČR měl být kontrakt podepsán dnes již odvolaným generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Společnost CB-EKO od Petra Pauknera uzavřela v loňském roce s Lesy ČR kontrakt o prodeji zbytků po těžbě dřeva. Jednat se má za celou dobu desetiletého kontraktu o přibližně 5,5 milionů m³. Hospodářské noviny udávají, že celková hodnota kontraktu se odhaduje na 3,5 miliardy Kč. Nynější cena dřevní štěpky se na trhu pohybuje na úrovni 130 Kč/GJ.

Co se týče ceny dřevní štěpky, tak stejně jako v případě ostatních energetických komodit její cena v posledním roce výrazně vzrostla. Po odeznění kůrovcové kalamity a vzhledem k přechodu mnoha tepláren ze spalování uhlí na spalování biomasy, které se legislativně považuje za uhlíkově neutrální, lze navíc předpokládat i budoucí navýšení její ceny.

Kupní cena zbytků po těžbě dřeva měla v letech 2021 a 2022 pro společnost CB-EKO činit 33 Kč/GJ. Nutno dodat, že dřevo se musí nejprve naštěpkovat a dopravit do tepláren.

Celková cena za dopravu je poté ovlivněna přepravovaným množstvím dřevní štěpky, které je závislé na její výhřevnosti. Výhřevnost dřevní štěpky závisí na obsahu vody. Bezprostředně po těžbě vlhkost bývá okolo 55 %. Objemová hmotnost činí cca 300 kg/m³ a výhřevnost se obvykle pohybuje mezi 8-12 GJ/t.  V případě vysoušení se výhřevnost zvyšuje.

Některým znalcům ovšem i tak připadá 33 Kč/GJ jako moc nízká cena. Další naopak poukazují na to, že hromady klestu dávaly Lesy ČR v minulosti odběratelům levněji nebo i zdarma. Cena se má po roce 2022 upravovat dle poměrů na trhu.

Objem zakázky, kdy Lesy ČR prodaly bez výběrového řízení velkou část své biomasy jedinému obchodníkovi, ovšem udivuje účastníky trhu. Ti se shodují, že jde o velice neobvyklou věc, která se historicky nestala. CB-EKO navíc může využít i opci na dalších 10 let.

Milionové odměny vedení Lesů ČR

Lesy ČR oponují tím, že prodej jedinému obchodníkovi je výhodný. Dále argumentují dlouhodobým nezájmem o zbytky po těžbě dřeva. Smlouvu za Lesy ČR podepsal Josef Vojáček, který byl na konci minulého roku odvolán Marianem Jurečkou kvůli nevydařené reorganizaci společnosti.

Hospodářské noviny v tomto týdnu navzdory tomu informovaly o vysokých odměnách top managementu společnosti, které se pohybovaly v jednotkách milionů v uplynulých letech. Například Vojáček si měl jen loni přijít na odměnách takřka na 5,5 mil. Kč.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pavel
4. únor 2022, 08:02

Řídit stát jako firmu - bez výběrového řízení. Tak určitě bezmezně věřím tomu, že to bylo výhodné pro stát. Asi tak jako fotky Alenky Z říše divů.

Omega
4. únor 2022, 09:42

No u tohoto kontraktu by asi bylo podstatné vědět, zda si ten materiál musí sám z lesa naložit a odvést.

Ono zpracovat zbytkové větve je hodně práce - proto o to nebyl zájem. A mechanizace to může zjednodušit, ale tu základní práci - postahovat větve na jedno místo, kde se zpracují - tak ta se pořád dělá ručně.

Martin Prokš
4. únor 2022, 10:42

Dobrý den,

S tímto nic nemám společného a nic o tom nevím. Ale ze svého předchozího zaměstnání jsem se 2x setkal s výběrovým řízením a dodnes když slyším výběrové řízení tak se mi ježí všechno všude.

Je strašně snadné na někoho nasazovat když neznáte podmínky kontraktu. Např. jak tu někdo psal, jestli to je včetně toho že si to z toho lesa má Paukner vytahat na vlastní náklady, tak to je bude dost práce a nákladů a nepřekvapuje mě informace, že jiný zájemce asi ani nebyl.

Podobně pokud Lesy ČR to řešili globálně pro celou ČR, tak mi ukažte firmu, která to celé pro celou ČR zastřeší. To je přesně co občas kritizují na Neviditelném psu lesáci, že to vede k totálním nesmyslům. Malé lokální firmy a lidi na vesnicích takový kontrakt nedají a nemají jistotu, že ta obří firma se na ně obrátí. Spíše neobrátí, protože o nich ani neví... Celý ten systém je totálně utržený od reality.

Dvou výběrových řízení jsem se zúčastnil a je to peklo. Rozhodně pro toho koncového technika, který potřebuje výsledek. Víte co chcete, tušíte jakou cca to má hodnotu, víte kdo by to byl schopen dodat v dobré kvalitě, ale musíte vypsat výběrové řízení se všemi formalitami. A začít se modlit. Že jste tam napsali technicky vše správně, že vám ty technické věci nějaký kreativní manager nad váma neproškrtal nebo si něco nevložil. Že se nepřihlásí někdo kdo podsekne cenu a tím to vyhraje, ale o kom v lepším případě nevíte nic, v horším neoficiálně rovnou víte že je neseriozní, ale nemáte právně relevantní důkazy. Nebo že se nějaký manager nezačne točit na nějaké nepodstatné drobné formalitě, která vám technicky i dle zkušeností nejlepšího a nejserioznějšího uchazeče odstřelí. A když už někoho snad použitelného vyberete, tak se někdo odvolá. Takže jste něco potřebovali relativně rychle v rámci čtvrt roku, ale s výběrovým řízením dřív jak za rok to nebude a nejspíše dostanete něco stěží použitelného. Ale vše je dle zákona a tak jak má být a nikdo nikoho nemůže za nic žalovat a to je hlavní!

Takže si dokážu představit, že tímto systémem starat se o les, kde kůrovce od zjištění do spálení zbytků a sanování půdy je nutné vyřešit do 14 dnů, je způsob jak pěstovat kůrovce a les měnit na Tunguzskou krajinu po meteoritu.

Jak říkám nic o tomto konkrétním případu nevím, ale tak jak je článek napsaný to na mě působí jako startovní výstřel honu na čarodejnici jménem Josef Vojáček.

Daniel Grecman
4. únor 2022, 12:39

Dobrý den, pane Prokši,

krátká reakce. S VŘ, se kterými jste se setkal nemůžu hodnotit. Chápu, že s nimi můžete mít špatnou zkušenost.

Dále je třeba rozlišovat mezi VŘ soukromé společnosti a státní společnosti. Soukromé společnosti si mohou zjednodušeně dělat, co chtějí s požehnáním vlastníků/akcionářů. U státních by to mělo fungovat v případě velkých zakázek ale jinak. V opačném případě to vzbuzuje pochybnosti. Jak to komentovali účastníci trhu na HN, tak obdobný kontrakt s tak dlouhým trváním a opcí na dalších 10 let v minulosti nikdy nebyl. Proč potom na to neupozornit.

Uplynulé roky byly Lesy ČR dále vysoce ztrátové - viz odkazovaný článek HN. VŘ jim mohlo pomoci získat lepší cenu za štěpku. Mohlo to dopadnout stejně, ale nemuselo. Přestože byly ztrátové, top management pobíral milionové prémie. V loňském roce Marian Jurečka odvolal p. Vojáčka z důvodu nevydařené restrukturalizaci. Ve stejném roce byly prémie p. Vojáčka lehce pod 5,5 mil. Kč. Proto je na to v článku poukázáno, jelikož z logiky věci by tyto dvě věci měly jít proti sobě.

S pozdravem

Daniel Grecman

maly jarda
4. únor 2022, 12:04

Je evidentní že z toho bude pan miliardář vyrábět pelety aneb zajištěný odbyt i zisky .. jelikož majitelé kotlů na pelety jsou rukojmími výrobců pelet (nejspíš je tam už teď kartelová dohoda), nemají na výběr a už teď platí přes 7000 kč za tunu zatímco normálními kamny na dřevo (s jedním topením vyvedeným do druhé místnosti )se dá dům vytopit za 5x méně (nejspíš i proto chce EU zakázat topení kamny ,dřevo si může člověk sehnat sám narozdíl od pelet )

Jirka94535
4. únor 2022, 14:38

Nakupoval jsem předloni/loni do zásoby minimálně na 10roků kalamitní po 8prm/4000Kč včetně daně . Musíš nechat vyschnout. Z 8prm jsou po vyschnutí zhruba 4tuny do zplynovacího kotle. Brikety dnes stojí 5000/tuna. Údaj 5x méně sedí. Ale strašně bolí ruce, někdy i celý člověk. Za tohoto počasí s teplotou kolem nuly topím v jedné místnosti s vývodem do vedlejší, přesně jak píšeš. 2x týdně zatopím v kotli, podlahové a akumulační nádrž pro ložnici, záchod.... na maximum. Vidím to letos maximálně na 6tun (6000Kč + 1000 za el pro kotel). Asi nejlevnější, ale jak zmiňuji výše, nestloustnu. Kdo se cítil na samovýrobu, měl kubík za 150, doprava vlastní.

Výběrové řízení nekomentuji, nerozumím a též mám informaci, že to někdy je šílená byrokracie.

JVr
7. únor 2022, 08:45

Pelety ze štěpky moc vyrábět nejdou (nevyplatí se). Na palety potřebujete dost suchý materiál, protože nemohou být vlhké, muselo by se to tedy vysušit namlet na poměrně malé části, pak zase lisovat a v kombinaci s tím, že ty dřevní zbytky často obsahují i kůru a hlínu. Ve výsledku byste z toho měl málo kvalitní pelety, které neprodáte tak draho. Tedy při troše snahy ano, ale ta kvalita je nízká. Navíc trh s peletami není v ČR stále tak velký, aby se tam umořilo 5,5 milionů m³, tzn ještě by to musel vozit různě po EU a doufat, že to prodá. Dnešní certifikované pelety se vyrábí z odpadu na pilách - tedy z pilin, které se takto zužitkují (co s tím?) a vstupní materiál má vysokou kvalitu.

Popravdě nemá smysl s tím dělat něco jiného, než to naštěpkovat a prodat do teplárny popř. nějakého jiného provozu, co využívá štěpku. Cena za štěpku není nízká a odběratelů bude dostatek, hlavně si to vezmou ve velkém.

BTW, skladování štěpky je také problematické, hrozí tam samovznícení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se