Domů
Obnovitelné zdroje
Německo vydražilo další lokality pro offshore větrné parky, developeři za ně zaplatí téměř 800 milionů eur
Offshore větrný park Saint-Nazaire
Zdroj: EDF Renewables

Německo vydražilo další lokality pro offshore větrné parky, developeři za ně zaplatí téměř 800 milionů eur

V srpnu Německo uspořádalo druhou letošní aukci pro offshore větrné parky, ve které developeři elektráren soutěžili o nabízené lokality, za které mají zaplatit stovky miliard eur. Druhá letošní aukce tak navazuje na předchozí kolo z června, které však přineslo výrazně vyšší vysoutěžené kompenzace i s přihlédnutím k jeho vyššímu objemu.

Na začátku měsíce v Německu proběhly další aukce pro výstavbu obnovitelných zdrojů, včetně aukce pro výstavbu offshore větrných parků. Na rozdíl od prvního kola se soutěžilo o lokality, které již byly prozkoumány Spolkovou námořní a hydrografickou agenturou. Celkem se soutěžilo o čtyři lokality v Severním moři, které by měly nabídnout kapacitu pro větrné elektrárny o celkovém výkonu 1,8 GW.

Podle německého spolkového regulátora Bundesnetzagentur se vůbec poprvé při aukci uplatnila kromě výše nabízené ceny i kvalitativní kritéria, včetně dekarbonizace výstavby offshore zdrojů či využití technologií základů turbín, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Větrné parky z této aukce by měly zahájit provoz do roku 2028.

Offshore větrný park Offshore větrný park. Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Podle regulátora by tyto projekty měly přinést celkem 784 milionů eur, které budou z 90 % využity na snížení cen pro koncové odběratele. Tyto platby bude provozovatel parku po zahájení výroby hradit po dobu 20 let provozovateli přenosové soustavy, který má povinnost tyto zdroje připojit do soustavy. Zbylých deset procent musí developeři parků do jednoho roku od aukce uhradit do německého státního rozpočtu, přičemž tyto prostředky budou využity na ochranu životního prostředí na moři a podporu ekologického rybaření.

První kolo přineslo výrazně vyšší kompenzace

V minulém kole, ve kterém byly draženy také především lokality v Severním moři, avšak bez předchozího centrálního průzkumu, se vysoutěžily kompenzace o hodnotě 12,6 miliard eur, tedy zhruba šestnáctinásobek objemu finančních prostředků z druhé aukce. První aukce sice nabídla více výkonu, nicméně se 7 GW se nejednalo ani o čtyřnásobek objemu druhého kola.

Otázkou tak zůstává, zda developeři z první aukce nenabídli příliš štědré kompenzace. Přecenění budoucích výnosů, či podcenění nákladů takových projektů může vést v krajním případě i k jejich zastavení, jako tomu bylo nedávno v případě plánovaného offshore parku v britských vodách, kdy i navzdory zajištěné provozní podpoře projekt kvůli růstu nákladů dle developera přestal dávat smysl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Milan Vaněček
10. srpen 2023, 19:17

Je to jak zlatá horečka kdysi v Kalifornii. Větrníky na moři jsou nevyčerpatelný zlatý důl.

Ale i naše komunitní větrníky na souši mohou být malým zlatým dolem pro komunity, které se pro ně rozhodnou.

Emil
10. srpen 2023, 20:25

Je to jako zlatá horečka, ve které výrobci ruší již vysoutěžené projekty, kvůli problémům s kvalitou hlásí obří ztráty a hodnota akcií Siemens Energy se kvůli problémům své větrné dcery Gamesa propadly za pár měsíců téměř na polovinu...

Milan Vaněček
10. srpen 2023, 20:45

Na zlaté horečce taky všichni nezbohatli, ale obrovské množství zlata se vytěžilo...

A tady je to obnovitelné, úspěšní těžit nepřestanou, "palivo zdarma", nikdo nenadává, že má "těžaře za humny" ...

Jaroslav Studnička
10. srpen 2023, 20:56

Tak hlavně, že bohatne Čína, že pane Vaněčku.

A v ČR taky budou komunity dražit lokality, nebo ten zlatý důl vidíte v dotacích skrze aukce?

Milan Vaněček
10. srpen 2023, 21:12

U nás ty obce (komunity) jsou rozhodující pro souhlas s VtE v jejich katastru a díky spoluvlastnictví VtE mají z té "těžby zlata" profit - levnou elektřinu.

A VtE se sem z Číny nedováží (a i FV panely snad bude EU taky vyrábět, je potřeba ale nejprve hodně investovat do robotizované výroby, jako to dělali Číňané), zde má EU Dánsko a Německo silnou posici.

Emil
10. srpen 2023, 21:38

Celé VtE zatím nedováží, ale při takových výsledcích evropských výrobců je to jen otázka času. Už dávno ale dováží velkou část materiálů pro VtE, takže na nich bohatne tak jako tak.

Zatím to na žádný velký návrat výroby FV panelů do Evropy nevypadá, před dvěma týdny např. oznámil Meyer Burger, že svůj závod místo Německa postaví v USA...

Milan Vaněček
10. srpen 2023, 22:07

Meyer Burger tu fabriku už v Německu má, ale malou, má ji podstatně rozšířit (a udělá to) a zřejmě licituje o podporu, v USA mu ji dají pomocí jejich IRA, tak staví tam ale bude dodávat výrobní zařízení kamkoliv do světa, kde nabídnou nejvíc.

Meyer Burger je firma dodávající výrobní linky a know how na nejúčinnější křemíkové FV články s heteropřechodem, část know how a výzkumnou laboratoř mají v Neuchatelu ve Švýcarsku, kam jsem 20 let dojížděl učit ...

Emil
10. srpen 2023, 22:20

Měl ji podstatně rozšířit, místo toho "shifts capacity from Europe to the USA and announces losses". Pokud se (přesněji řečeno Evropany) EU zase pořádně nepraští přes kapsu, žádné návraty výroby FV panelů do Evropy se konat nebudou.

Milan Vaněček
10. srpen 2023, 22:56

Když chcete na fotovoltaice vydělávat, musíte nejprve hodně peněz investovat. To dělají Číňané, USA zase pomocí IRA podporují výrobu v USA a uvalují cla na dovoz z levné Číny.

No a EU jen ideologicky kecá, ztratila levnou energii, ztratila "drajv".

Emil
11. srpen 2023, 06:39

Vy máte pocit, že se v EU dotuje fotovoltaika málo a měla by se dotovat ještě víc? Výrobci mají továrny jinde kvůli drahým energiím, levnější pracovní síle, nižším ekologickým standardům apod., rozhodně ne kvůli malým dotacím.

Milan Vaněček
11. srpen 2023, 08:27

EU a ČR především vůbec nedotují výrobu fotovoltaických panelů, střídačů, ... Kdežto USA přes IRA ano,

IRA je určena pro pokročilé technologie jako fotovoltaika, baterie, (taky Vaše jaderné reaktory nové generace, ale ne ty stará monstra co k nám mají přijít).

A Čína velmi levně financuje obrovský rozvoj fotovoltaických továren, dbá na nízkou cenu elektřiny, ...

EU a především ČR dělá vše naopak.

Emil
11. srpen 2023, 08:52

Žádná "stará monstra" sem přijít nemají, už zase si vymýšlíte, Vaněčku. Mají sem přijít "jaderné reaktory nové generace" III+. Definici pokročilého reaktoru podle IRA splňují:

"The Clean Electricity ITC is drafted in a way that allows investments for advanced reactors to qualify for the credit. A qualified facility includes those that (1) are used for the generation of electricity; (2) are placed in service after December 31, 2024; and (3) produce a greenhouse gas rate of zero."

EU a především ČR nedělá vše naopak, musela by ale přeplatit Čínu a USA nejen v dotacích do výroby, ale ještě kompenzovat podstatně vyšší ceny energií a v případě Číny ještě podstatně nižší cenou práce a nižších ekologických standardů. Úplně nereálné.

Michael Sanitrnik
11. srpen 2023, 15:19

Když koupíte panel, tak je váš a s ním i všechna elektřina co vyrobí. Když koupíte ropu, tak ji spálíte a můžete si jít pro další. Jestli někdo umí vyrobit panel levněji, tak se tomu neříká závislost ale komparativní výhoda. Pokud by Čína zakázala vývoz panelů, jediný co se stane, že je začneme vyrábět v Evropě (pravda o něco dráž)...

Emil
11. srpen 2023, 16:07

Nepsal jsem nic ani o ropě ani o závislosti ani o zákazu vývozu.

Pravoslav Motyčka
11. srpen 2023, 00:06

Myslím ,že pro stát jako ČR jsou OZE hlavně FVE.

Antonín Mikeš
11. srpen 2023, 08:34

Jak souvisí tyto aukce s aukcemi na dotovanou výstavbu VTE?

Je to tak, že se nejdříve vysoutěží podpora VTE a pak si VTE musí v této aukci zajistit místo kde ji postaví? Mohou úspěšní soutěžící bez pokuty odstoupit ze záměru (stejně jako v aukcích na výstavbu VTE)?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se