Domů
Obnovitelné zdroje
Počet balkonových fotovoltaik v Německu rychle stoupá, jejich výkon také
Balkonová fotovoltaická elektrárna
Zdroj: Triplec85 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Počet balkonových fotovoltaik v Německu rychle stoupá, jejich výkon také

V Německu i v letošním roce nabírají instalace balkonových fotovoltaik na obrátkách. Podle regulátora bylo jen za první polovinu letošního roku registrováno přes 200 tisíc takovýchto nových zdrojů. Za celý loňský rok se přitom jednalo o zhruba 300 tisíc nových fotovoltaik na balkonech. Kromě počtu nových zdrojů roste i jejich průměrný instalovaný výkon.

Přestože pozemní a střešní fotovoltaiky stále tvoří drtivou většinu přírůstku solárního výkonu v Německu za první letošní pololetí, balkonové fotovoltaiky nabírají na popularitě. K rychlejšímu růstu v tomto segmentu od letošního dubna pomáhá i jednodušší registrace do centrálního registru zdrojů. Dalším krokem je příprava legislativy, která má umožnit připojování těchto zdrojů i bez ohlášení distribučním společnostem.

"Pozorujeme postupný rozvoj (obnovitelných zdrojů), a to především solárních systémů. Ve srovnání s celkovým instalovaným výkonem na konci loňského roku, bylo přidáno zhruba 10 % nového výkonu v solárních zdrojích. Dvě třetiny z toho připadá na budovy, což zahrnuje i balkonové fotovoltaiky. Ke konci června jsme vůbec poprvé přesáhli 90 GW instalovaného výkonu," uvedla k růstu obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky, prezident německého síťového regulátora Klaus Müller.

Podle dat síťového regulátora bylo za letošní první pololetí v Německu registrováno na 220 tisíc nových balkonových fotovoltaik. Jejich celkový instalovaný výkon činil přibližně 200 MW, což v průměru vychází na zhruba 900 wattů na jednu instalaci. Pro srovnání, v loňském roce byly podle regulátora registrovány nové zdroje o průměrném instalovaném výkonu 800 wattů. Podle regulátora tak pokračuje trend připojování více a výkonnějších balkonových zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(107)
Roman Kosařík
25. červenec 2024, 15:10

Je zajímavé v přímém přenosu sledovat, jak diametrálně rozdílné mohou být přístupy k balkonovým FVE v sousedních zemích. Zatímco v jedné vláda doslova vybízí obyvatelstvo, aby si ji pořídilo a umetá tomu cestičku kde se dá (došlo k úpravě norem, předpisů, legislativy, odbourání veškeré byrokracie s distributorem, počítá se s přetoky, součtové měření, nulové DPH na komponenty, městské/oblastní příspěvky na nákup, naprosto není problém instalace a zapojení laikem), v té druhé je na ně naopak pohlíženo jako na něco naprosto nechtěného a na většině území spojeno s šílenou byrokracií, která je odměněna měřením po fázích a drakonickými pokutami i za drobné přetoky.

Bob
25. červenec 2024, 16:03

Pokud tam bude povinnost přidat odpovídající akumulaci (to možné je a sestavy jsou na to připraveny), tak proč ne.

Jinak je to jen rozkouskování velkého problému na hodně malých částí.

Petr prochaska
25. červenec 2024, 17:41

Balkónovka 0,9 kWp dá tak 3 kWh denně. Na obrázku je v úhlu zhruba 70 stupňů, tzn. v pravé poledne v létě dává málo. Spíše vyrábí ráno, večer a nezanedbatelné množství dá i zimě. Zhruba to bude od března do října 3 kWh denně a zbylé 4 měsíce 1,3 kWh denně. 3 kWh denně rozloženo na 8 hodin je 375 W za hodinu, což byt spotřebuje, tak proč řešit akumulaci. Kdyby nebyla balkónovka 0,9 kWp, ale třeba 2 kWp, tak pak už nějaká akumulace smysl dávat může.

Bob
25. červenec 2024, 18:20

Jenže 3 kWh denně nemůžete rovnoměrně rozpočítat na 8 hodin. Ten výkon se po hodinách bude velmi lišit. Naopak někdy je spotřeba třeba jen 100 W (lednice), jindy pustíte varnou desku 5 kW. Takže přiměřeně velký akumulátor se pro lepší využití rozhodně hodí.

Když budete mít 1 000 bytů na sídlišti s 800 W, tak to stejně naráz vyrobí 80 kW, jako by to byla jedna velká FVE s podobně natočenými panely. Jen jak jste psal, u svislého, nebo téměř svislého natočení tam bude trochu lepší rozložení v čase oproti šikmé, nebo ploché střeše.

FVE bez akumulace jsou pro síť vždy velký problém.

Bob
25. červenec 2024, 18:25

P.s. chybí nula. 1 000*800W=800 kW

Petr prochaska
25. červenec 2024, 19:12

Záleží jak je vše cenově nastavené. Akumulace by celý systém prodražila. Narozdíl od té jedné velké pozemní FVE má panelák nějakou stálou spotřebu, takže se to úplně srovnávat nedá.

Bob
26. červenec 2024, 09:15

Cenové nastavení je samozřejmě ve prospěch majitele domácí (i balkonové) FVE.

Neplatí daň z elektřiny, ani distribuční část distribučních poplatků závislých na množství odebrané elektřiny.

Přitom dimenzování sítě musí být pro něho stejné, jako by ji neměl, výroba je další nejistota, která se násobí se stávající nejistotou odběru pro obchodníka a tak zvyšuje jeho náklady na odchylku a navíc obchodní musí pro takového odběratele nakupovat dražší elektřinu. V době, kdy by mohl nakupovat levně, nebo i za zápornou cenu nebude ten s FVE elektřinu odebírat.

Je úplně jedno, jestli ty FVE budou v každém bytě, nebo bude jedna společná. Zvláště, pokud to bude na společném trafu. Bude tam v součtu pořád stejná spotřeba a stejná výroba.

Jedině by se tam mohl projevit psychologický efekt, že by se vlastník FVE mohl snažit některé odběry přesunout do doby, kdy FVE vyrábí. Ale zrovna u těchto malých výkonů FVE (max. 800 W) a bez akumulátoru to moc význam nemá.

minduton
26. červenec 2024, 13:34

Akumulace u toho být nemůže, jelikož by to posunula do nenávratna. Navíc baterku musíte někde skladovat, za určitých podmínek, nemůže být na balkoně. LiFePo4 nesnáší nabíjení při teplotách hlouběji pod bod mrazu, ničí je to.

Pokud je baterie nabíjena při teplotách pod 0 °C, může dojít k tvorbě litiových dendritů na anodě. To jsou ostré krystaly lithia, které mohou propíchnout separátor mezi elektrodami a způsobit zkrat nebo požár. Proto je doporučeno nabíjet LiFePO4 akumulátory pouze při teplotách nad 0 °C.

Každý, kdo má tu balkonovou FVE, tak je si vědom, že má balkonovou FVE a co dokáže. Takže myčku, sušičku atp. pochopitelně zapínaj do doby osvitu. I tak souhlasím, že neřízené přetoky musí být významné, někde na úrovni 30-50% instalovaného výkonu za nějaký houf takových FVE.

Petr prochaska
26. červenec 2024, 14:11

to Bob:

Takže se balkonovky chovají podobně jako velká FVE, jen s tím, že se většina elektřiny spotřebuje v rámci paneláku - ne každý panelák má balkon s dobrými podmínkami pro FVE. Ve výsledku to samozřejmě směřuje k tomu, že když bude svítit, tak si většina bude vyrábět sama a potřeba elektřiny všeobecně bude minimální, naopak budou přetoky do sítě. V noci bude akumulace a na zimu budou nové plynovky, které budou do budoucna pálit plyn. Tak je to nastavené. U nás budou funkci plynovek částečně dělat JE. Takže nebude potřeba 10 GW v nových plynovkách (číslo zhruba zaokrouhleně), ale jen 6, protože 4GW budou v JE.

Bob
26. červenec 2024, 16:08

To procházka: Už jsem to psal, je jedno, jestli je na tom sídlišti (zvláště, když jsou ty domy na společném trafu) mnoho malých FVE, nebo jedna velká uprostřed sídliště. Zásadní rozdíl by byl v tom, jestli (a jak velká) by tam byla akumulace.

Citát z Vašeho příspěvku: "V noci bude akumulace "

Ta akumulace pro noc se tam ocitne sama od sebe?

Respektive, kde bude a kdo ji zaplatí?

Protože kolega tady psal, že s akumulátory se tom těm majitelům balkónových instalací FVE nevyplatí.

Jak si to tedy představujete? Že ta akumulace bude postavena a provozována za peníze ostatních odběratelů a její výhody, nejraději zadarmo, poskytnuty těm, co mají FVE?

Podobně je to i s provozem plynových elektráren. Opět citát: "na zimu budou nové plynovky"

Kdo bude financovat ty drahé v budoucnu vodíkové plynovky, včetně potřebných kapacitních plateb?

Budou to všichni, nebo ti vlastníci FVE, kteří je budou převážně využívat?

Protože ti, co mají FVE tím, že méně odebírají také méně přispívají na společné náklady distribuce, nebo kapacitních plateb.

Petr prochaska
26. červenec 2024, 17:00

Akumulace budou hlavně baterky a bude fungovat tak jak fungují nyní přečerpávačky, nakupují v době nízkých cen a prodávají v době vysokých. Kdo bude tyto baterie vlastnit? Může to být ČEZ, může to být kdokoliv komu se to vyplatí. Co se týče plynovek, tak ty budou něco stát a bude se jim muset zaplatit za to, že budou v záloze. Dnes se dotují solárníci, proč by se podobně nemohla dotovat záloha na plyn/vodík?

Bob
26. červenec 2024, 18:30

Procházka:

No a kdo zaplatí ty rozdíly mezi vysokou a nízkou cenou elektřiny, aby se zaplatily ty akumulátory, jejich provoz a přiměřený zisk? Přece odběratelé a více ti, co nemají FVE.

A kdo způsobuje tak velké rozdíly: Všichni na spotřebě (i ti s FVE bez akumulace), ale k tomu ještě navíc FVE výrobou a nejvíce ty bez akumulace!

Ty kapacitní platby za plynovky a taky z nich drahá elektřina (zvláště z vodíku) budou o hodně dražší, než co platíme za provozní podporu FVE. A čím více bude v síti i samovýrobě FVE (a zvláště těch bez akumulace), tím více bude muset být taky těch plynovek.

josef zak
30. červenec 2024, 11:00

pisete bludy. a) panely jsou umistene svisle, takze instalovanych 800W nikdy nevyrobi 800W b) byty maji ruznou orientaci c) byty take maji odber ... pokud sit zvladne ranni spicku zapnuti rychlovarnych konvic apod. tak balkonova fve rozhodne neni zadny problem.

minduton
26. červenec 2024, 13:19

V Německu můžete mít až 2 balkonové FVE do 800 Wp.

Bob
26. červenec 2024, 14:02

Odkud máte tuto informaci?

Teprve vloni zvedli povolený výkon z 600 na 800 W a i v článku z 5.2024 se píše:

"Dalším opatřením na podporu BFS je navýšení povoleného limitu pro jejich výkon. Pro nově instalované BFS platí v Německu zjednodušená registrace pro zařízení s instalovaným výkonem do 2 kW celkem a výkonem střídače do 800 voltampérů celkem."

To znamená, že na střídači mají pro balkonové sety omezení do 800W.

Ivan Cizek
27. červenec 2024, 20:56

Proc se tu dohadujete o blbostech? Koulali jste se z ceho se to sklada?u nas v Rakousku to pichnes na balkon pres krabicku ktera je menic a zaroven citac to pichnes do zasuvky...u dodavatele je to jen jeden jednoduchej formular o pripojeni prijede chlapik zkontroluje pripojeni a hotovo...

Milan Vaněček
25. červenec 2024, 16:53

Romane, je to přesně tak jak píšete. U nás fotovoltaika jen posloužila velkým energetikům k obrovským penězům ve fotovoltaickém tunelu.

A nyní firmám, co instalují střešní fotovoltaiky k velkým ziskům z dotací.

Racionální přístup mají třeba Nizozemci, jak se píše v dnešním článku a v diskusi.

Nebo ve světě Číňané a Indové (a některé státy USA).

Ale jestli nějaká země blokuje některé druhy OZE, celosvětově to na drtivém vítězství obnovitelných zdrojů energie nic nezmění. Jen je nutno odstranit dotace, nespěchat, chovat se racionálně, jako třeba Holanďané. Technický pokrok vítězí.

Milan Vaněček
25. červenec 2024, 16:53

Romane, je to přesně tak jak píšete. U nás fotovoltaika jen posloužila velkým energetikům k obrovským penězům ve fotovoltaickém tunelu.

A nyní firmám, co instalují střešní fotovoltaiky k velkým ziskům z dotací.

Racionální přístup mají třeba Nizozemci, jak se píše v dnešním článku a v diskusi.

Nebo ve světě Číňané a Indové (a některé státy USA).

Ale jestli nějaká země blokuje některé druhy OZE, celosvětově to na drtivém vítězství obnovitelných zdrojů energie nic nezmění. Jen je nutno odstranit dotace, nespěchat, chovat se racionálně, jako třeba Holanďané. Technický pokrok vítězí.

intfor
25. červenec 2024, 17:06

Otázka je, který z těch přístupů je ten lepší. Respektive, zda vlastně nejsou oba špatné.

Miloslav Černý
27. červenec 2024, 18:52

Je jenom otázka času, až se tato forma rozšíří na každý vhodný balkon, či svyslou plochu s akumulací nebo bez. V každým případě se tak stane i bez dotace a jenom v našich podmínkách máme hned min. kapacitní výkon 1 temelínu a to jsem hodně skromný.

Bob
27. červenec 2024, 21:46

Já si zase myslím, že brzo se těch setů objeví hodně v bazarech.

Výkon Temelína je pomocí FVE bez akumulace, včetně těchto setů lze dosáhnout snadno, jenže po většinu času to bude výkon nadbytečný a neupotřebitelný.

Asi takto: budete mít na výběr:

1) koupit si ten set s nespolehlivým kolísajícím výkonem pro větší spotřebiče (třeba vaření) stejně nedostatečný

nebo

2) Koupit si v té době, kdy set vyrábí na spotu kolik zrovna elektřiny potřebujete za zápornou cenu.

Miloslav Černý
28. červenec 2024, 11:17

Jako by jste počítal, že u nás nejsme schopni vytvořit podmínky podobné těm v Německu. Nic netrvá věčně a třeba se to stane pro někoho z odpovědných osob více inspirativní, než samotné jaderné mamuty s nejistou bezpečnostní a ekonomickou vyhlídkou.

Bob
28. červenec 2024, 12:11

V Německu je těch hodin se zápornou cenou elektřiny především v době, kdy dodávají elektřinu FVE bez akumulace stále více i bez těch Vašich "jaderných mamutů".

Miloslav Černý
28. červenec 2024, 15:38

To jenom ukazuje jak mojí dobře našlápnuto v energetické transformaci i přes ztrátu plánovaných dodávek LNG.z Východu, což bylo pro ně brzdou pro plánovaný plynulý přechod k bezjaderné energetice..

Bob
28. červenec 2024, 17:54

Právě, že nic nevyřešili a stejně plánují (a neobejdou se bez nich) masivní stavby plynových elektráren. Akorát ten plyn budou nakupovat dráže odjinud. A to si počkejte na ty ceny, až přejdou na dovozový vodík (jestli ho vůbec dost seženou).

Vladimír Krteček
25. červenec 2024, 16:18

Nejvyssi cas, aby nemcum nekdo honem pristrihl křídla ! Treba dodavatel pro "nepredvidatelnost" jeho odberu !

Jo jo, jiny kraj, jiny mrav ...

sabi
25. červenec 2024, 16:55

Nevím, jestli je šťastné úvaha o tom, že takové zdroje nebude nutné oznámit PDS či zadat do centrálního registru.

Bob
26. červenec 2024, 09:26

Bez oznámení distributorovi není možné zapojit balkonové FVE ani v Německu.

Mimo jiné byste, jako elektrikář v bytě, nebo smluvní pracovník distributora u elektroměru nebyl rád, kdyby se najednou po rozpuštění oblačnosti a při vypnutém jističi objevilo na rozvodech plné napětí.

I když tyto malé balkonové FVE možná mají střídač blokován bez síťové frekvence. Obecně, ale některé FVE mohou pracovat i bez síťového napětí a řídící frekvence a pak jsou nebezpečné i při vypnutém hlavním vypínači.

Roman Kosařík
26. červenec 2024, 11:51

Tak mi ukážte byť i jediný mikrostřídač, který umí dodávat, i když nemá na přívodu šťávu z DS. Určitě jich znáte velkou spoustu, když tvrdíte to co tvrdíte.

Mimochodem, němci se snaží odbourat i to oznámení distributorovi, ostatně je to dokonce i zde v článku. Mimojiné i proto, aby si různí distributoři nevymýšleli různá pravidla pro to samé, tak jako je zvykem u nás v ČR.

minduton
26. červenec 2024, 08:15

Bez součtového měření a bez tolerance přebytků to nemá v ČR význam.

Bob
26. červenec 2024, 09:30

Tak zrovna u bytové balkonové FVE součtové měření vůbec nemá vliv, protože standardně je jen jednofázový rozvod. Za přebytky byste stejně nic nedostal, takže ani zde to prakticky nemá moc význam.

minduton
26. červenec 2024, 13:13

Málokterý byt má dnes 1x25A. Pokud se v bytě vaří na elektrice, tak má prakticky s jistotou už byt 3f hlavní jistič. Takže součtové měření je pro tohle kruciální věc.

A tolerance přebytků taky - pokud nejsou přebytky tolerovány, tak musíte i tak malou FVE škrtit hodnotově pod okamžitou spotřebu a navíc mezi tím střídačem a hlídacím proudovém relé v bytové rozvodnici musíte mít komunikační kabel a nebo bezdrátové spojení, po kterém se bude přenášet informace o tom, jak moc škrtit. Což je taky často nepřekročitelná komplikace. Od mikrostřídače na balkoně k bytové rozvodnici je to třebas přes 3-4 zdi, takže vám nikdo nezaručí, že projde bezdrát signál, a to, že byste natáhnul místo toho komunikační kabel, je obvykle scifi.

minduton
26. červenec 2024, 13:25

A navíc v Česku je to fikaně vymyšleno tak, že statické elektroměry jakýkoliv přetok do sítě načítají jako spotřebu. Takže i když budete držet přetok do tolerovatelného pásma (1f=115 W, 3f=300 W), natočí vám to nějakou přetékající el. práci jako odběr, která už se v množství za den, měsíc projeví. 115 W x 24 hodin = až 2,76 kWh/den... Což může být klidně polovina denní spotřeby. Takže neušetříte.

Bob
26. červenec 2024, 13:45

Jak jsem psal, FVE bez akumulace s velkým výkonem jsou spíše problém, než přínos.

Tím, že ten problém rozdělíte na velký počet menších instalací, tak nezmizí.

Ty přetoky se stejně budou muset dříve, či později blokovat.

Ano s akumulátorem je to dražší, ale i u té balkonové sestavy zase více ušetříte.

Hlavně hledáte důvody, proč to nejde. Mimochodem data jde posílat i po 220V rozvodech, pokud třeba nechcete dát datový kabel do lišty. A to může být i u podlahy, kde podobná lišta standardně bývá.

Jak vidím, počítáte s tím, že slunce svítí 24 hodin denně...

Roman Kosařík
26. červenec 2024, 11:57

Proč by ne? Zrovna v paneláku s 1F přívodem (pokud je nakloněno SVJ), to má smysl velký. Na vykrytí stálé spotřeby postačí i menší výkon, než maximální hranice. On i starší 250W polykrystal opřený až za zábradlím něco málo dodá. Dneska vám něco podobného někdo přenechá pomalu za odvoz.

Antonín Mikeš
26. červenec 2024, 15:04

Jaká může být návratnost takové investice? Pokud svítí a zrovna mám spotřebu něco ušetřím. Přetoky se toleruji, prodávají nebo je tam netmetering? Co se spotřebuje v paneláku mě nezajímá, je to už za mým elektroměrem, jedině ze by si družstvo sdílelo..

Bob
26. červenec 2024, 16:25

V Německu se tolerují přetoky do 800W, není tam ani povinnost nějakého smart, nebo obousměrného měření, takže těžko mohou prodávat, nebo sdílet.

Jedině, pokud by byl celý dům jedno odběrné místo, pak by mohli v tom domě sdílet.

Ale i ty mikrozdroje jsou připraveny na připojení akumulátoru, jen si ho musíte dokoupit zvlášť.

U nás byste ten Německý set musel doplnit hlídáním přetoků. Případně by se pro nás muselo objednat s úpravou (pravděpodobně by stačila softwarová).

Antonín Mikeš
26. červenec 2024, 17:10

Čili koupím si set, dám hobdo sítě a moji elektřinu si prodává někdo jiný? Distributor si ji odečte od ztrát nebo jak? To mi přijde jako super investice.

Milan Vaněček
26. červenec 2024, 18:41

Návratnost té investice je úžasná, těch 800 W vám za rok vyrobí=ušetří 600-800 kWh elektřiny, která by Vás stála 3 tisíce-8 tisíc Kč (podle sazby kterou máte, počítám ceny 5 -10 Kč/kWh).

Takže návratnost je mezi jedním a necelými 3 roky. Fantastické.

Takže se nedivte, že Němci, za těch jejich podmínek přátelských pro domácnosti, to kupují jak diví. A současně to propaguje fotovoltaiku, lidé si to sami mohou "ošahat", ....

Podstatné jsou ty podmínky, přátelské pro domácnosti. To je pravý opak ČR.

Bob
26. červenec 2024, 19:07

Jednak panely svisle, ani když jsou nasměrovány přímo na jih nevyrobí ročně 600-800 kWh elektřiny a pak většina jde zadarmo do přetoků. Využijí jí jen menšinu. Zvláště, pokud tam nemají žádnou akumulaci.

Typicky přes poledne ve všední dny není nikdo doma, takže odběr akorát tak lednička. S pračkou, sušičkou byste se museli odloženým startem trefit, když zrovna svítí a panely i tak pokryjí je část spotřeby a jen část doby, kdy svítí.

Ohřev vody je řešen centrálně a technicky by bylo takřka nemožné a investičně náročné využít na to balkónový set.

Je to spíše marketingový trik.

Jediný zásadní rozdíl u nás proti Německu je větší Německý povolený přetok, ale to je z pohledu majitele setu jedno. Pro něho vyjde nastejno, jestli se výkon FVE omezí, nebo to jde zadarmo do přetoků.

Milan Vaněček
26. červenec 2024, 19:18

Typický Bob, to nééjde, to je špatné pro ty a ty skupiny obyvatel,..... zbytečné kecy.

Bobe, pro důchodce, či pro ty co pracují z domova, nebo ženy s dětmi v domácnosti, to špatné není (a těch je hodně milionů).

Bob
26. červenec 2024, 19:40

Ani Vy jako důchodce nejste schopen přes den udržovat zrovna takovou spotřebu elektřiny, aby se rovnala okamžité výrobě. Zvláště, pokud nemáte tu možnost akumulace, třeba i do vody.

Takže i u vás bude praktická využitelnost toho setu sice nad průměrem obyvatelstva, ale i tak poměrně malá.

Příklad: vstáváte až později, takže už trochu svítí, ale nevyrábí to 800 W, ale jen 300 W.

Pustíte si rychlovarnou konvici 1 000W. 10 minut to bude odebírat 300 W z FVE + 700 W ze sítě. Pak se to vypne a dál už budete odebírat, jen průměrně 100 W až do oběda, kdy nastane něco podobného s varnou deskou s příkonem 5 kW (ne všechny plotýnky naplno).

Já Vám říkám, že význam to má, ale s akumulátorem.

Vy od počátku tvrdíte, že to nééjdee.

To je ten rozdíl mezi námi.

Bob
26. červenec 2024, 20:20

P.s. Malá "ochutnávka" kolísání produkce konkrétní FVE na ploché střeše. Sice celkový průběh bude u svislých panelů jiný, ale kolísání přecházející oblačností odpoledne bude velmi podobné. Aktuální výkon budu uvádět v % maximálního výkonu kWp.

Ráno slunečno

8:00 25%

až do poledne jen mírný opar, výkon pěkně hladce stoupá

12:00 65%

Pak je to jak na "houpačce"

12:30 51%

12:45 75%

14:30 21%

14:45 37%

15:00 22%

15:15 35%

15:30 18%

16:00 30%

16:15 22%

16:45 34%

17:00 20%

A pak už to jde jen strmě dolů.

Bych rád věděl, jak se pan Vaněček "popasoval" z přizpůsobením spotřeby výrobě mezi 12:45 až 17:00 bez akumulace.

Na vlastně ono by to šlo: Musel by mít po celou tu dobu zapnutý spotřebič o stálém příkonu 600 W, Potom by jen kolísal jeho odběr ze sítě od 0 do 440 W. A tím by kolísání své výroby přenesl do sítě.

Ale tak to asi p. Vaněček nemyslel, zbytečně odebírat (i ze sítě), jen aby 100% využil svou FVE.

Jirka Líska
26. červenec 2024, 20:47

@Bob 26. červenec 2024, 19:40

Vy si bohužel nedokážete připustit, že majitelé pro ty statisíce balkónovek mají své důvody a jistě to nebude jen obrázek v letáku.

Na všechny tyto domácnosti se snažíte "napasovat" vaše zjednodušené představy o jejich fungování, spotřebě a ekonomickém myšlení do budoucna.

Při ceně cca 350Eur /800W (lidl.de) a jednoduchosti instalace je to hodně lákavé na vyzkoušení.

Akumulace by to jen výrazně prodražila.

Bob
26. červenec 2024, 21:36

To Líska, na 800 Wp výkonu není třeba žádný velký a moc drahý akumulátor. I ty malé sety jsou na to z výroby připraveny. Stačí dle návodu připojit.

Na konkrétním případě jsem Vám ukázal, jak hodně dovede výkon FVE kolísat i po čtvrthodinách. Je to z dnešního dne. Bych rád věděl, jak byste se do té "správné" čtvrthodiny trefil třeba s odloženým startem pračky, nebo jak byste jinak tu elektřinu využil v bytě s centrálním ohřevem TV.

Ostatně jakékoliv další úpravy (třeba ohřevu vody) by zrušily to "kouzlo" : koupíš, rozbalíš, pověsíš na zábradlí a zapneš do zásuvky.

Samozřejmě, někdo má své důvody ke koupi, třeba zvědavost.

Bohužel dnes dovede reklama a davové šílenství prodat ještě daleko absurdnější produkty. Svého času se v Rakousku prodával hromadně a úspěšně "filtr jaderné elektřiny" do zásuvky.

Jaroslav Studnička
27. červenec 2024, 08:02

Typický Vaněček, který tu mnohokrát sám dokázal, že v rámci FVE je expert na "to nééjde"

Jirka Líska
27. červenec 2024, 08:55

@Bob 26. červenec 2024, 21:36

Malý AKU vás nevytrhne, větší nenabíjete a bude drahý, oproti ceně toho setu.

Já moc dobře vím, jak dokáže výkon FVE kolísat:-)

Lidi, co si koupí tento set to přišroubují na balkon, zapojí kabely, strčí do zásuvky, nainstalují apku na mobil a budou to možná sledovat.

A pak si sami vyhodnotí, zda to pro ně má přínos nebo ne.

Sorry, přirovnání s podvodem na "filtr jaderné elektřiny" do zásuvky je mimo.

Petr Hariprasad Hajič
27. červenec 2024, 10:53

Pokud bych si ty FVE na balkón pořizoval, tak určitě ne bez bateriového úložiště. Odhadl bych to na smysluplnou kapacitu 1-2x hodnotu výkonu. Pod stolem mi věčně vrní UPS. Tohle je prostě jen další, trochu větší baterie do rodiny.

Jirka Líska
27. červenec 2024, 11:56

@Petr Hariprasad Hajič 27. červenec 2024, 10:53

V pohodě, je to každého svobodná volba.

Když si spočítáte, že se vám vyplatí zaplatit 2-3x tolik za balkonovku s AKU 2kWh:-)

minduton
26. červenec 2024, 23:55

Za "německých" podmínek se ta FVE balkonovka vyplatí fest a ne že ne, a vyplatí se i bez baterky.

Počítejte s tím, že takový byt má spotřebu přes léto 7 kWh denně, z toho je rozbor:

A - 2 kWh/den té elektřiny spotřebujete na ohřev TUV bojlerem s tepelným čerpadlem, co má příkon 400 W a honí to 5 hodin denně

B - 2 kWh/den spotřebujete na stand-by, mrazák, ledničku a vinotéku (83 Wattů v zásadě setrvale a rovnoměrně).

C - 1,5 kWh/den je 1 cyklus myčky nádobí a 1 cyklus pračky

D - zbytek, 1,5 kWh/den je nahodilá těžko definovatelná spotřeba

Co můžete ušetřit FVE 800 Wp?

z A můžete ušetřit 2/3 prostě to pustíte na 5 hodin největšího svitu, tj. 1,4 kWh/den

z B můžete ušetřit cca 1/3, tj. 0,6 kWh/den

z C ušetříte tak 1/3, tj. 0,75 kW/den

z D ušetříte tak 1/4, řekněme 0,5 kWh/den

Celková úspora za den je 3,25 kWh. FVE 0,8 kWp vyrobí přes léto (900 h užití rok) průměrně právě 3,25 kWh/den. Takže tu FVe požerete celou. Za rok to máte 720 kWh. Při průměrné ceně elektřiny 7 Kč/kWh a ceně FVE 15 tisíc Kč, je návratnost 15000/(720x7)= 3 roky.

I kdybyste na to kašlali, tak max. 5 let.

Bob
27. červenec 2024, 09:30

Ad A) Kolik typických bytovek s balkony (paneláků) má svůj ohřev TV na elektřinu s TČ?

Mizivé množství u nás i v Německu. Nejčastější je (i v Německu) centrální zásobování teplem. A v Německu ho chtějí dále rozšiřovat na více domácností, viz. nedávný článek zde.

ad B) Lednička ok, to je s náhodnou spotřebou těch cca 100W o kterých vždy píšu. Vinotéka též není standardním vybavením průměrného bytu.

Ad C) Pračka asi není v průměru každý den (zrovna pro důchodce p. Vaněčka), ale dejme tomu. Problém bývá často "trefit se", když dostatečně svítí a i tak při ohřevu bere více, než se vyrobí. Ale dejme tomu, máte tam ten koeficient využití.

ad D) započítávám k ledničce s mrazákem a máte to trochu předimenzované.

Největší chyba je ale zde: Počítáte spotřebu "panelákového" bytu na 7 kWh denně!

Ze statistik lze zjistit (citát): "Pokud se jedná o menší až střední rodinný dům, ve kterém se elektřina používá pouze na svícení a běžné spotřebiče, je spotřeba energie v rozmezí 2 000-3 200 kWh."

Pro byt tedy počítejme dolní hranici a i to bude předimenzovaní, s rezervou. To je za rok průměrně 5,48 kWh denně. V létě to bude ještě méně, počítejte 5 kWh denně.

Hlavně, Vy ale zase (jako Vaněček) nakonec počítáte 100% využití výroby, což je úplné sci-fi.

Skutečné využití výroby bude tak v nižších desítkách % a to ještě jen, když si to budete aktivně hlídat. Třeba nezapínat myčku večer, ale jen když bude dost svítit (třeba až za několik dnů deštivého počasí?). To samí pračka: Přijdete domů zablácení za deště, ale s praním počkáte třeba až za dva dny? Většina výroby půjde do přetoků!

Ale já nikde nenapsal, že se to nemůže vyplatit. Zvláště, když si přidáte malý, levný akumulátor.

minduton
27. červenec 2024, 14:31

Když nemaj bojler s TČ, maj něco jiného, třeba klimatizaci. Nebo i obyč ventilàtor. Šlo mi v zásadě o to že v hodně domácnostech máte nějaký spotřebič, který je možné/vhodné zapnout v době svitu, pak v zásadě ustálenou spotřebu stanby charakteru. Při troše snahy není problém vytěžit z té balkon FVE víc než polovinu, i 5 let je velmi příjemná návratnost.

Bob
27. červenec 2024, 21:27

Pochopte, že výkon FVE kolísá v průběhu dne (někdy i během 1/4 hodiny) tak moc, že žádný běžný spotřebič se té výrobě nedovede přizpůsobit. Ani ten bojler.

Inteligentní regulátory mohou být součástí větší FVE, ale v těchto balkónových setech nejsou. Co tam je, je příprava na akumulátor.

A zapínat nějaký spotřebič(e) s příkonem 800 W celý den jen proto, abyste měl využit balkonový set je úplně mimo. Stačí pás oblačnosti, ráno, nebo navečer a to, co FVE nevyrobí bude odebráno ze sítě.

Bob
27. červenec 2024, 09:46

P.s. Tu se příznivci FVE pěkně "odkopali"

Protože to o akumulaci platí obecně pro všechny FVE.

Oni píšou: "s akumulací se to nevyplatí."

Jenže ta akumulace je pro smysluplné využití FVE nutná.

Odbočka:

Další možnost je pak záložní fosilní zdroj s kapacitní platbou, což ale není levnější a navíc ty emise a závislost na dovozovém plynu.

Vlastně nám říkají: FVE se vyplatí jen jejich vlastníkům, když tu potřebnou akumulaci zaplatí někdo jiný (čti ostatní spotřebitelé bez FVE).

V případě střešních FVE s akumulací výše napsané platí jen částečně, protože bývá nedostatečná. I tak ovšem platí méně na daních a distribučních poplatcích, a ten rozdíl se také rozpočítá mzi ostatní.

Jirka Líska
27. červenec 2024, 11:19

@Bob 27. červenec 2024, 09:46

Vyžadujete k FVE akumulaci.

Drtivá většina domácích FVE jí má, tak se vám zase zdá nedostatečná.

Moje byla v červenci naprosto dostečná, ze sítě jsem odebral celých 5kWh.

A představte si, že i za měsíce, kdy mám téměř nulovou spotřebu stále platím paušální poplatky.

Bob
27. červenec 2024, 21:37

Pokud Vím máte akumulaci nadprůměrnou, ale stejně nedostatečnou po většinu roku.

Že platíte celý rok poplatky je správné. Musela pro Vás být vybudována distribuční síť, jako byste FVE neměl a navíc musí být pro Vás kdykoliv připraven záložní zdroj, kdyby svítilo málo a vaše aku už byla vybita. Máte "téměř nulovou", ale ne nulovou spotřebu ze sítě některé měsíce. Ten zbytek roku pak "jedete" stejně ze sítě.

Hlavně ale zde se píše a diskutuje především o balkonových setech, které jsou v základu bez jakékoliv akumulace a já píšu, že i ty by alespoň nějakou akumulaci měly mít.

minduton
28. červenec 2024, 15:40

K akumulaci. Ta FVE má 800 Wp. Ideální aku by k ní bylo tak řekněme 3násobek, tj. 2,5 kWh.

2,5kWh aku stojí cca 30 tisíc, k tomu musí být mikrostřídač zpět do sítě s hlídáním, kdy má prdět, který bude stát baj oko řekněme 5 tisíc i s ostatním. Takže budete mít FVE s baterkou za 50 tisíc Kč. Zužitkování té FVE zvednete řekněme z 45 % na 90 % (zbytek se netrefíte nebo to požerou dodatečné ztráty).

FVE bez baterky - roční výroba 720 kWh, zužitkováno 45% á 7 Kč/kWh, návratnost 15 000 / 2268 = 6,6 let

FVE s baterkou - roční výroba 720 kWh, zužitkováno 45% á 7 Kč/kWh, návratnost 50 000 / 4536 = 11,0 let

Abyste se dostal na srovnatelnou návratnost, tak by vás aku a s tím související, muselo přijít na doplatku na 15 tisíc Kč. A za 15 tisíc 2,5 kWh LiFePo4 baterii s komplet vším (tlakový futrál, BMS,...) neseženete.

Bob
28. červenec 2024, 18:38

Už jsem Vám psal v příspěvku: Bob 27. červenec 2024, 21:27

Bez akumulace je využití výroby toho setu při běžném kolísání výkonu panelů 45% úplné sci-fi. To byste tam musel mít k dispozici kdykoliv spotřebič s příkonem 800 W a inteligentní polovodičový spojitý regulátor. To byste dosáhl i na více, než 45%. Už kdybyste neměl smart spojité řízení, ale jen "hloupý" řízený spínač, měl byste problém těch 45% dosáhnout. Musel byste totiž mát spotřebič(e) menší, třeba 400 W a ten(ty) by se zapnul(y) jen, když by výkon FV byl větší, než 400W. Kdyby to bylo méně, šlo by do přetoků a vše nad 400W též do přetoků.

Průměrné využití odhaduji tak na 10-20%. Horní hranice, když v tom bytu kolem poledne někdo je. Zbytek půjde pro Vás bez užitku do přetoků.

Viz. mé příspěvky:

Bob 26. červenec 2024, 20:20

Bob 26. červenec 2024, 19:40

Mikrostřídač v tom setu je na připojení AKU připraven, nic dalšího netřeba, jen zasunete kabel do zdířky na něm. Aku 2,5 kWh pro karavan koupíte za 23 169 Kč.

Když s tím zvednete využití setu někde z 10 na 90% tak se to zaplatí, ještě dříve, než ten set.

P.s. Tomu chytrému regulátoru se říká watrouter a pokud vím, tak se běžně nedává ani k domácím střešním FVE. Navrhoval jsem ho pro větší FVE (99 kWp), kde spojitě (plynule) dorovnává ohřev TV topnými tělesy v rozsahu 0-82 kW přesně podle aktuální nadvýroby FVE, když nejméně 20 kW spotřebuje za každých okolností ta budova v elektřině.

Milan Vaněček
28. červenec 2024, 18:51

Bobe, je úplně jedno co napíšete. Když někdo bude chtít, dokáže využít balkonovou fotovoltaiku na 90%, když někdo, jako Vy, nebude chtít, tak ji využije třeba jen na 20%. Lidi jsou různí, přátelé fotovoltaiky ji využijí na maximum a ještě mají radost z technické hračky. Přátelé jádra si počkají na ty Vaše věčné jaderné minibaterie. Ať si klidně počkají...

Bob
28. červenec 2024, 19:16

Bez těch přídavných zařízení a případně předělání celé instalace bytu nikdo s tím setem nedosáhne smysluplné 90% využití té elektřiny doma.

Dokonce ani, kdyby tam celý den seděl a ručně zapínal spotřebiče podle aktuální výroby panelů podle mobilní aplikace.

Při vhodné konstelaci spotřebičů byste toho mohl dosáhnout přidáním akumulátoru za 23 000 Kč.

Bez ohledu na to, co tu Vy napíšete.

Přesně tohle jsem společně s energetickými specialisty řešil na několika variantách studie větší FVE.

A na rozdíl od Vás, který jste si ten set ještě ani neobjednal, ta FVE co jsme ji navrhovali už vyrábí.

Milan Vaněček
29. červenec 2024, 10:14

Bob nepochopil, že obyčejní lidé i EU průmysl potřebují LEVNOU elektřinu. A cokoliv umožní levnou elektřinu, tak je vítáno a rychle se to rozšíří. Návratnost balkonové energetiky pro miliony Němců či Čechů je zřejmá, může to být 1-3 roky a pak 20 let mají část elektřiny zdarma.

Cokoliv co vede k drahé elektřině v EU by občané neměli tolerovat, drahá elektřina ničí EU.

Úmyslně EXTRÉMNĚ zdražovat elektřinu z fosilu (Zbytek světa to nedělá, dělají to jen symbolicky, jako to dělala EU před kovidem) je zločin.

Pokrok= čistá a současně LEVNÁ elektřina, jako je například fotovoltaika a začíná být (v 2030 už bude) i fotovoltaika plus multifunkčí baterie.

Antonín Mikeš
29. červenec 2024, 11:17

Kolik už mají instalací které už jsou alespoň 2 roky? O kolik zákazníkům skutečně klesla spotřeba? Data, data, data. Osobně si myslím, že reklamní sdělení o tom kolik lze ušetřit jsou nereálně přehnané. Plné využití toho setu je možné pokud nechám trvale (zbytečně) běžet zátěž větší nežje výkon FVE, ale spotřeba pak bude enormní a jde proti smyslu úspor.

minduton
29. červenec 2024, 12:44

V různých německých novinách k tomu byly odbornější články. Využití obvykle uvažují na úrovni 60 % (např. 350/560 kWh) s tím, že doba návratnosti je 4-6 let. Aku k tomu nedoporučují z důvodu, které jsem již popisoval, navíc aku vykazuje podstatně nižší životnost než samotná FVE.

Jirka Líska
29. červenec 2024, 13:04

@minduton 29. červenec 2024, 12:44

Já těch 60% viděl u systémů s AKU, bez AKU to byla něco kolem 30%.

Bob
29. červenec 2024, 14:07

Podívejte se na nejaktuálnější článek na tomto webu: Spotové ceny elektřiny se na českém trhu dostávají během víkendů pravidelně do záporu.

Je tam graf ceny elektřiny minulou neděli.

Jednoznačně, když svítí a vyráběl by i ten balkonový set, je spotová cena elektřiny od cca 9 - 16 hod. záporná.

To znamená minimálně v So a Ne, ale časem nás to čeká i v pracovní dny za slunečného počasí je výhodnější tu elektřinu koupit na spotu, než si pořizovat FVE bez akumulace.

Jirka Líska
29. červenec 2024, 15:06

@Bob 29. červenec 2024, 14:07

Jasně, zní to logicky, ale.......

Ne každý má možnost nakupovat na spotu.

Je to rizikovější produkt a není určen pro každého.

Domácí FVE vyrábí i mimo dobu nízkých cen na spotu.

Podmínky na spotu se mohou změnit, ale domácí FVE jede stejně:-)

A co hlavně, zapomínáte na cenu distribuce, častá chyba:-)

Bob
29. červenec 2024, 15:50

Na spotu je to rizikovější, ale předpokládám, že v budoucnosti bude většina prodeje elektřiny vázána na spotové ceny. Třeba ne přímo, ale prostě cena elektřiny bude v čase rozdílná.

To se váže na zaváděné chytré měření.

Distribuci musíte platit částečně i když nic (nebo málo) v daném měsíci neodebíráte. Sám jste si na to stěžoval. Jak to bude zpoplatněno v budoucnu, to se teprve uvidí. Nicméně nyní by Vám ten set na distribuci moc neušetřil. V budoucnu předpokládám ještě méně.

Zkuste najít ten odkaz na studii úspor balkonovým setem v Německu.

Jirka Líska
29. červenec 2024, 16:10

@Bob 29. červenec 2024, 15:50

Předpokládat můžeme, ale co bude nikdo neví.

Stěžoval jsem si na paušální platby, nezávislé na spotřebě.

Distribucí teď myslím poplatky spojené se spotřebovanou MWh.

Sice máte silovku za nulový spot, ale stejně ve VT u D25d zaplatíte např. u ČEZu cca 3,50 /kWh poplatky.

Takže potřebujete spot alespoň za -133 Eur/MWh abyste měl EE úplně zadarmo a to rozhodně často není.

Bob
29. červenec 2024, 17:19

A napadlo Vás, že až budou všude chytré elměry a spousta FVE, tak bude úplně mimo prodávat za slunečného poledne nejdražší elektřinu (VT)?

Data ke spotřebě budou k dispozici v kroku 1/4 hodiny, každý obchodník si bude moci nacenění silovky udělat podle okolností. Třeba těch "tarifů" bude více, nebo třeba něco jako NT bude v létě 6 hodin kolem poledne + 6 hodin v noci a v zimě jen 6 hodin v noci. Jen velké platby za distribuci při přetížené síti v poledne by tu výhodnost spotu přes poledne mohly snížit.

Do těch Vašich výpočtů jste ale nezapočítal odpisy za tu FV.

Hlavně, ale v typickém panelákovém bytě je největší příkon a spotřeba elektřiny sice kolem poledne na vaření, ale příkonem, který ten set navíc bez akumulace není ani za ideálních podmínek schopen dát. Většinu té elektřiny na vaření stejně musíte nakoupit ze sítě. Pokud nebudete na spotu, tak za značnou cenu.

Pokud budete na spotu, okamžitý příkon Vás nezajímá (vše nakoupíte za mínus) a můžete tak na tom odběru i vydělat.

Zrovna v bytě, kde je zajištěno topení a ohřev TV jinak, než elektřinou nákupem elektřiny na spotu moc neriskujete.

Jirka Líska
29. červenec 2024, 17:49

@Bob 29. červenec 2024, 17:19

Až tyto vaše předpoklady budou, můžeme se o nich pobavit, zatím nevíme kdy, jaké a u koho nastanou.

---

Tyto sety nejsou určeny k tomu, aby "utáhly" sami sklokeramiku, ale aby o jejich výrobu snížily nákup potřebné EE.

---

Je úsměvné, že tu upozorňujete, jak je téměř nemožné přizpůsobit spotřebu do maximální výroby FVE, ale u spotu je to stejný předpoklad (je tam významná korelace) a tam vám to najednou nevadí a dokonce ho doporučujete:-)

Bob
29. červenec 2024, 17:55

Zkusím si trochu "zahrát na křišťálovou kouli", ale zakládá je to částečně na zkušenostech minulých.

Po vypnutí uhelných elektráren a stále většího podílu FVE bude nejen u nás elektřiny nedostatek a její cena daleko více volatilní.

Taková menší obdoba situace před 2 roky v energetické krizi.

Nakupoval jsem elektřinu (ne pro RD) a všichni obchodníci byli jednotní: jestli vůbec prodáme, tak za spotovou cenu s pevnou a ne malou marží/MWh. Blížil se konec roku, kdy nám končil minulý kontrakt a oni nám "položili nůž na krk". Ber, nebo nechej být.

V takové turbulentní době jsou v zásadě dvě pro obchodníky zcela bezpečné a výdělečné strategie:

A) Obchodník s dlouhodobými nákupy. Má nakoupenu všechnu elektřinu, kterou prodá na celý rok dopředu za stálou známou cenu. To pak už rozpočítá na své odběratele + zisk. P.s. Kolik má nakoupit pro maloodběratele ví podle jejich minulé spotřeby, ti větší musí své požadavky doložit spotřebou pro každé OM, což je součástí smlouvy o odběru (závěrkový list). Riziko neshody nákupu a prodeje je malé a přebytky/nedostatek lze dokoupit/prodat.

B) Obchodník spotový. Vše nakupuje na spotu přeprodá za cenu spotovou + marži. Zde je to pro obchodníka absolutně bez rizika, riziko vysoké ceny zcela přenese na zákazníka, marži má vždy jistou.

No a potom jsou variace "něco mezi tím". Když se to dělá dobře, může být větší zisk pro obchodníka a něco z toho "kápnout" i pro odběratele. Ale to je riskantní. Když se to udělá špatně a spoléháte na stále klesající ceny nákupu na spotu a současně dáte nízké stálé ceny zákazníkům (abyste je přetáhli k sobě), dopadne to jako s Bohemia energy.

V době turbulentní budou obchodníci preferovat nejvíce B), potom A) a možná někdo zkusí i něco úplně nového.

Bob
29. červenec 2024, 18:04

To Jirka Líska 29. červenec 2024, 17:49

Při využití setu a pokud nebudete chtít odebírat drahou (ne nízkou spotovou) cenu ze sítě jste vázán maximálním příkonem 800 W (a to ještě jen za ideálních podmínek). Při odběru ze sítě můžete kdykoli odebírat do hodnoty hlavního jističe a to je mnohonásobně více.

Antonín Mikeš
29. červenec 2024, 18:29

Pane Líska, jen poznámka k těm poplatkům. Majitel meho bytu po me chce najem i když jsem na dovolené a v bytě nejsem, měl bych se s ním zkoušet domluvit, že na dobu kdy jsem v práci a o víkendech mu platit nájem nebudu? Elektroměr si přece také pronajímate celý rok, stejně jako ostatní služby za které platíte.

Jirka Líska
29. červenec 2024, 18:31

@Bob 29. červenec 2024, 17:55

Klidně, kdo si hraje, nezlobí:-)

---

Nejsem obchodník s EE, tedy mně je upřímně jedno, čím dokáže realizovat zisky, je to jeho boj.

Můj boj je, poslat mu peněz co nejméně.

---

A kolegovi, co se někdy v roce 2020 divil, že jsem ještě u ČEZu a on šetří s Bohemkou, se pěkně protáhl obličej, když spadl k DPI a čekal pěkné nové vyúčtování.

Jirka Líska
29. červenec 2024, 18:44

@Bob 29. červenec 2024, 18:04

Proč drahou, co když má výhodný fix na 3 roky?

Často tu varujete, že bude EE v zimě drahá, tedy žádný nízký spot, co potom?

Bude uzavírat v nevýhodné době nevýhodný jiný tarif nebo platit drahý spot?

Odebírat do hodnoty hl. jističe samozřejmě můžete, ale sám jste argumentoval, že věcí v bytě moc na velkou spotřebu není:-)

Jirka Líska
29. červenec 2024, 19:03

@Antonín Mikeš 29. červenec 2024, 18:29

Předpokládám, že vám do bytu majitel nemůže nastěhovat jiného nájemníka, když jste na dovolené.

Platíte za to, že ten byt máte pro sebe a je jedno, jestli tam jste nebo ne, nikdo jiný ho využít prostě nemůže.

Moji kapacitu "drátů" (až do hodnoty hlavního jističe) několik měsíců může využívat někdo jiný, ale já si je platím stejně.

A ve zbývající době je využívám maximálně stejně, jako bych je využíval bez FVE.

Bob
29. červenec 2024, 19:56

To Jirka Líska 29. červenec 2024, 18:44

Fix můžete mít max. na 3 roky, předpokládám, že u toho setu chcete životnost delší.

Že chcete platit co nejméně Vám věřím. Ale budete limitován produkty, co Vám nabídnou obchodníci po skončení fixace. Teď se toho bude měnit hodně najednou. Stále porostou FVE, nově do toho samostatné akumulátory, nová tarifní struktura, průběhové měření, uzavření značné kapacity výroby (uhlí) a tím způsobený nedostatek regulační kapacity i výkonu.

Pro obchodníky bude velmi obtížné nabídnout v tomto hektickém období fix s cenou dopředu za dobrou cenu. Riziko si když tak nechají zaplatit. Budou nás spíše tlačit do spotových cen. Ale jak jsem psal, je tu místo na různé předem dané ceny elektřiny v různé době, něco jako lepší HDO s VT a NT založené na chytrých elměrech.

Právě proto, že v tom bytě mají i v zimě nízkou spotřebu elektřiny, je pro ně spot méně nebezpečný. Horší to mají ti, co v RD topí TČ.

Emil
29. červenec 2024, 20:05

@Líska: dráty se neoušoupou tím že je používáte, takže ani skoro nic neušetříte tím že je nepoužíváte. Náklady vyvoláváte téměř stejné, ale platíte podstatně méně. A navíc vám tu vaši kapacitu musí distributor stále držet, nikde nemá zaručeno, že ji třeba za pět minut nebo pět hodin nezačnete využívat.

Antonín Mikeš
29. červenec 2024, 21:12

Pane Líska, tak napíšte distributorovi, že přípojku nepotřebujete ať si odveze elektroměr a nemusíte platit. Chcete říct, že distributor může na patě vašeho pozemku na tu dobu než budete vy mít požadavek na EE připojit někoho jiného se stejnou hodnotou jističe? Asi stejné jako vytížení společné chodby v našem domě, když jsem na dovolené může místo mě chodbu někdo využívat...

Jirka Líska
29. červenec 2024, 21:17

@Emil 29. červenec 2024, 20:05

Pokud nevíte, tak distributor není schopen držet všem celou možnou kapacitu každého OM podle hlavního jističe.

Garantuji vám, že tady v ulici ten 160kVA transformátor neustojí, když všichni zapnou maximální spotřebu, dokonce ani když jich bude polovina.

Ono by stačilo několik BEV s wallboxem na 11kW a topením TČ při zimním víkendovém vaření oběda a bude o zábavu postaráno:-)

Takže i v tom případě platí vaše:

"kapacitu musí distributor stále držet, nikde nemá zaručeno, že ji třeba za pět minut nebo pět hodin nezačnete využívat" ?

A zkuste prosím něco jiného než soudobost.

Děkuji

Jirka Líska
29. červenec 2024, 21:28

@Antonín Mikeš 29. červenec 2024, 21:12

Ale já ji potřebuji, ale ne tolik jako bez FVE.

Jestli si myslíte, že vedení distributora zaručuje, že každý si může pustit ve stejný okamžik maximální možnou spotřebu, tak jste na omylu.

Ta kapacita se sdilí.

Pan Bob by vám vysvětlil, že zatěžováním tranformátorů klesá jejich životnost, tedy když je méně používám, tak je šetřím:-)

Emil
29. červenec 2024, 21:32

@Líska: Nikde jsem ani netvrdil, že distributor je schopen držet všem celou možnou kapacitu každého OM podle hlavního jističe, tak mi to laskavě nepodsouvejte a ani mi nemusíte nic "garantovat". Říkám jen to, že i ta vaše poměrná část představuje prakticky stejné náklady, ať ji používáte čtvrt roku, půl roku nebo celý rok, ale vy ty stejné náklady platit nechcete, chcete aby je za vás platili ostatní.

Ano, platí to pro všechny, že "kapacitu musí distributor stále držet", proto by taky měli všichni platit náklady které vyvolávají.

Nemáte zač.

Jirka Líska
29. červenec 2024, 21:38

@Bob 29. červenec 2024, 19:56

No rozhodně fix na 3 roky je nyní jistější než se spolehnout na spot, který nikdo neví co bude dělat za pár měsíců.

U setu chci samozřejmě delší životnost, ale stojí jen cca 9000,- Kč, když se něco rapidně změní v jeho neprospěch, tak to není velká ztráta a sundá se.

Vy stále o něčem spekulujete, co a jak bude.

Vždyť nejsou ani schopni posunou jednoduché spínání HDO NT do špíčky s přebytkem EE, pokud by někdo opravdu věděl, proč to nejde, tak by mě to zajímalo.

Jirka Líska
29. červenec 2024, 21:45

@Emil 29. červenec 2024, 21:32

Jasně, takže platí:

"kapacitu musí distributor stále držet, nikde nemá zaručeno, že ji třeba za pět minut nebo pět hodin nezačnete využívat"

Ale jen pokud nebudou všichni chtít využít, že za těch pět minut vše zapnout.

Nebo to mohou všichni zapnout?

Emil
29. červenec 2024, 21:54

@Líska: Samozřejmě že to platí, že musí držet tu vaši poměrnou část. Jako pro kohokoliv jiného. Tak nevím proč zrovna vy byste to platit neměl a měli by to za vás platit ostatní.

Bob
29. červenec 2024, 22:01

To Jirka Líska 29. červenec 2024, 21:28

Jenže to vy tu přípojku a celou část distribuce pro Vás potřebujete stejnou, jako byste tu FVE neměl. Kritická doba pro spotřebu je v době, kdy ta Vaše FVE nic nevyrábí a Vy celou spotřebu berete ze sítě.

Trochu byste tu nejhorší špičku spotřeby (na pár hodin) mohl "ořezat" jedině svým akumulátorem, ale na to se distributor nemůže spolehnout.

Když už píšete o přehřívání transformátorů, tak k tomu dochází také v létě (v součtu s nynějšími tropickými teplotami) přetoky z FVE. Vsadím se, že občas máte přetoky blízké 10 kW, což bude více, než Váš největší odběr v zimě. A jak roste na našich vesnicích počet a výkon FVE budou přetoky stále více problematičtější pro síť, než zimní odběry.

Jirka Líska
30. červenec 2024, 07:27

@Emil 29. červenec 2024, 21:54

Já jsem se vás ptal, že když drží tu kapacitu pro každého a neustále, jak vy tvrdíte, tak jestli může každé OM v ulici/vesnici/městě zapnout ve stejný okamžik maximální spotřebu.

Stačí jednoduše ano může zapnout, ne nemůže nemůže.

Děkuji

Jirka Líska
30. červenec 2024, 07:42

@Bob 29. červenec 2024, 22:01

To právě není pravda, já přípojku cca 6 měsíců v roce využívám minimálně a ve zbytku také o něco méně, než bez FVE.

Tu vaši "kritickou dobu" když FVE nevyrábí, má každé OM bez FVE celý rok.

Jsem rád, že se mnou souhlasíte, že větší zatížení má na síť vliv a že to není jedno.

Trochu jste zapomněl, že v létě při maximech má panel cca o 15-20% menší účinnost kvůli teplotě - vlastní spotřeba domu + mám omezené přetoky:-)

Takže byste sázku prohrál.

Tedy pokud za blízké k 10kW nepovažujete cca 6-7kW, které v zimě udělá občas skoro každý majitel elektrokotle nebo TČ:-)

Emil
30. červenec 2024, 07:46

@Líska: Já ale netvrdím, že drží celou kapacitu pro každého a neustále, ale jen její poměrnou část. To tvrzení jste se mi snažil do úst vložit vy.

Nemáte zač.

Jirka Líska
30. červenec 2024, 09:08

@Emil 30. červenec 2024, 07:46

Toto tvrzení jste poslal:

"A navíc vám tu vaši kapacitu musí distributor stále držet, nikde nemá zaručeno, že ji třeba za pět minut nebo pět hodin nezačnete využívat"

---

Takže toto vaše tvrzení platí jen pro mě a poměrnou část, ale ne pro vždy pro každého:-D

To jste k tomu měl dopsal ještě losovací klíč, při kterém to platí.

Jak sám zmiňujete, distributor neví, že za pět minut nebo za pět hodin, nebudu chtít využít celou svou kapacitu a stejně tak další lidé vedle v ulici.

Jen se spoléhá na to, že to nenastane.

Emil
30. červenec 2024, 09:23

@Líska: Ano, toto tvrzení jsem poslal, a v tomto tvrzení není nikde napsáno, že ji musí držet pro každého celou, jak se mi snažíte podsouvat. Naopak jsem vám hned v dalším příspěvku poslal, že musí držet "tu vaši poměrnou část. Jako pro kohokoliv jiného." Takže toto moje tvrzení neplatí jen pro vás ale vždy a pro každého a žádný losovací klíč potřeba není. Zjevně se opět za každou cenu snažíte tahat někoho za slovo. Váš požadavek je podobně absurdní, jako bych si koupil roční dálniční známku a pak se domáhal vrácení části její ceny proto, že ji "cca 6 měsíců v roce využívám minimálně a ve zbytku také o něco méně" než je obvyklé.

Distributor nespoléhá na to, že "za pět minut nebo za pět hodin, nebudete chtít využít celou svou kapacitu", klidně to udělat můžete a distributor si s tím poradí. A za to si právě platíte, není žádný důvod, proč byste za to platit neměl. O dalších lidech vedle v ulici jsem vůbec nic nepsal, tak mi to laskavě nepodsouvejte.

Jirka Líska
30. červenec 2024, 09:54

@Emil 30. červenec 2024, 09:23

Je sranda co dokážete tvrdit současně:

-

A navíc vám tu vaši kapacitu musí distributor stále držet, nikde nemá zaručeno, že ji třeba za pět minut nebo pět hodin nezačnete využívat.

--

v tomto tvrzení není nikde napsáno, že ji musí držet pro každého celou

-

Takže toto moje tvrzení neplatí jen pro vás ale vždy a pro každého

---

Moje kapacita je hodnota hl. jističe, tedy celá, ne jen poměrová.

Stejně tak pro ostatní.

---

A na tahání za slovíčka jsem tu expert vy:-)

Emil
30. červenec 2024, 10:02

@Líska: "Sranda" je, že tato tvrzení nejsou vzájemně nijak v rozporu, zvlášť když jsem vám jasně několikrát vysvětlil, že když píšu o vaší kapacitě, píšu tím samozřejmě o vaší poměrné části a ne o celé, jak jste se mi snažil podsouvat.

Žádám citovat nějaká konkrétní tvrzení, kde někoho tahám za slovíčka, zvlášť poté, co ten druhý jasně vysvětlil, co tím přesně myslel, jako to neustále děláte vy.

Bob
30. červenec 2024, 10:13

To Jirka Líska 30. červenec 2024, 07:42

Citát z Vašeho příspěvku: "Tu vaši "kritickou dobu" když FVE nevyrábí, má každé OM bez FVE celý rok." Logicky, když FVE nevyrábí (jako by nebyla), tak platí i pro Vás ta druhá část: " kritickou dobu....má každé OM bez FVE ." Akorát tam nepatří "celý rok".

Takže předem děkuji, že uznáte, že pro Vás jsou náklady na síť v tuto kritickou dobu stejné, jako pro ostatní.

I s těmi Vašimi omezenými přetoky (většina FVE je omezené nemá) také můžete mít ten "elektrokotel 6-7 kW". Dokonce majitelé FVE mají statisticky častěji elektrické topení.

Potom majitel "elektrokotle" má kolísání odběru 0 až 7 kW, Vy s "elektrokotlem" -7 až +7 kW a průměrný majitel FVE s "elektrokotlem" -10 až +7 kW a maximalista FVE (který chce pokrýt co nejvíce topení svou FVE -49 kW až +7 kW.

Takové rozdíly (v maximální variantě 56 kW) a velikost toku elektřiny také vyvolávají vícenáklady v síti.

A to nemluvím o tom, že jste si účelově zvolil zrovna tu kombinaci -7 a +7 kW, aby ty toky byly stejné.

Bob
30. červenec 2024, 10:30

Líska: Vy to vždycky dokážete tak "zašmoulit", že člověka svedete z někam jinam, jak se Vám to hodí.

Vy jste vlastně přiznal, že v zimě velkou spotřebu nemáte: nemáte ten "elektrokotel 7 kW"

Takže distribuční soustavu zatěžujete ke svému prospěchu (pochybuji, že dodáváte elektřinu zadarmo) nejvíce přetoky Z FVE v létě i když je máte omezené na 7 kW.

Běžný odběratel více zatěžuje síť jen v zimě, vy po většinu roku.

Z tohoto pohledu jsou "nejhorší" majitelé FVE s virtuální baterií. Sice to není zadarmo, ale pochybuji, že ten poplatek pokryje všechny náklady na síť i ten zdroj elektřiny připravený pro ně na zimu, až ho budou potřebovat.

Jirka Líska
30. červenec 2024, 11:53

@Emil 30. červenec 2024, 10:02

Že nejsou v rozporu je váš názor.

A to, že jste začal dodatečně psát o poměrné části je sice hezké, ale irelevantní.

Já nikde žádnou poměrnou část ve smlouvě s distributorem nemám uvedenou, vy ano?

Jirka Líska
30. červenec 2024, 12:10

@Bob 30. červenec 2024, 10:30

"Zašmoulit"? Vy mě bavíte:-)

Ano, nemám topení na elektřinu:-)

A vy distribuční soustavu nezatěžujete ke svém prospěchu, pro dodávku EE pro své potřeby? Tak to je tedy hodně zvláštní uvažování.

No pletete se, asi polovinu EE přetoků jsem daroval ČEZu zadarmo, mám virtuální baterii:-)

Pochybovat o VB můžete a já vám zase řeknu, že si jsem naopak velice jistý, že to ČEZ má velice dobře spočítané a že se mu to vyplácí, jinak by ji totiž stále nenabízel.

Opět se pletete, za rok 2023 šly přes můj elektroměr tam i zpět celkem cca 4MWh, méně než polovina toho co před instalací FVE.

Emil
30. červenec 2024, 12:14

@Líska: A že v rozporu jsou zase váš názor. Takže?

Vůbec mě nepřekvapuje, že je pro vás "irelevantní", když se vám někdo pokusí vysvětlit, co myslel tím co napsal. To jen dokládá to vaše tahání za slovíčka, o kterém jsem psal. Žádný příklad toho mého údajného tahání za slovíčka, poté co ten druhý vysvětlil co tím myslel, jako to tu předvádíte vy, pochopitelně nemáte. To je "překvapení".

O smlouvě s distributorem zde opět vůbec řeč není, řeč je o tom, jaké distributorovi vyvoláváte náklady, a že není žádný důvod, proč by ty náklady za vás měl platit někdo jiný. Tak neodvádějte řeč jinam.

Bob
30. červenec 2024, 13:36

To Jirka Líska 30. červenec 2024, 12:10

Ne, já opravdu za zatěžování distribuční soustavy nic nedostávám. Já za to platím.

Nedostanu za to dokonce ani levnější elektřinu, jako Vy ve formě VB.

Za využití distribuční soustavy tokem z výroby se historicky neplatí, protože ta výroba byla na objednávku a ku všeobecnému prospěchu (odběratelů), kteří platí za distribuci.

Problém s s některými OZE (FVE) je, že ony nedodávají, když tu elektřinu potřebují (objednají si ji) zákazníci. Naopak často (a v budoucnu ještě častěji) budou dodávat, když tu elektřinu nikdo nepotřebuje. Potom je otázka, jestli mají odběratelé platit za distribuci takové elektřiny, kterou nechtějí a nespotřebují a budou se kvůli tomu dělat ještě regulační kroky s dalšími náklady. Neměli by tyto náklady (včetně distribuce) platit spíše FVE, které nárazové přebytky způsobují a nechtějí se přizpůsobit spotřebě?

Distribuční soustava se nebuduje a rozhodující náklady nejsou podle toho, kolik za rok někam pošlete. Ta musí být dimenzovaná na maximum spotřeby (podle soudobosti spotřeby) a na maximum přetoků FVE (podle soudobosti přetoků).

Co se týká VB, je to únosné dokud není moc FVE a je i v zimě dost přebytku výkonu řiditelných zdrojů (mimo jiné uhelných). Až nám za několik roků ubude 45% výkonu v řiditelných zdrojích, tak si můžeme znovu popovídat o VB.

Jirka Líska
30. červenec 2024, 14:18

@Emil 30. červenec 2024, 12:14

No takže nic:-)

Tak zase někdy

Jirka Líska
30. červenec 2024, 15:12

@Bob 30. červenec 2024, 13:36

Samozřejmě, že dostáváte.

Tu EE, kterou si plníte své ostatní potřeby a za to platíte, tak jako ostatní.

Já když si koupím EE, tak také platím, dokonce nákup MWh je u VB dražší než "normálně".

Já si do VB "uložím" EE, za to platím poplatek a následně si ji vezmu a zaplatím za její distribuci.

Distribuční soustava byla budovány v nějaké době a situaci, ty se rychle mění a musí se měnit i provoz DS.

Zase vaše věštění budoucnosti.

Až se změní podmínky VB nebo ji zruší, tak fajn, přizpůsobím se tomu.

Do té doby se řídím stávajícími podmínkami:-)

Bob
29. červenec 2024, 13:06

Dejte sem (i p. Líska) odkaz na nějakou studii využitelnosti těch setů. Samotného by mne to zajímalo.

Bob
29. červenec 2024, 22:20

A ještě pro p. Lísku

Třeba já mám NT v době kolem poledne, tedy v době přebytků z FVE. Dokonce v SO a Ne místo 2 hodin 4.

A soudobost se do toho na rozdíl od Vašeho názoru "plést" musí.

Jasně, že nemáte dimenzován hlavní jistič na situaci, že zapnete všechny spotřebiče, protože je nikdy včechny najednou nezapnete.

Stejně není síť za dimenzována na to že všichni odběratelé zapnou všechny své spotřebiče a ještě k tomu současně.

Ale Váš hlavní jistič musí být dimenzován na celý Váš povolený přetok. A celá síť musí být dimenzována na všechny povolené přetoky, které ale nastanou všechny současně! Respektive u FVE s akumulací v podobné době a téměř všechny současně. Standardní FVE 10 kWp s 10-20 kWh akumulace jsou kolem poledne dávno nabité a plný přetok jde většinou do sítě.

Jirka Líska
30. červenec 2024, 15:01

@Bob 29. červenec 2024, 22:20

Já se bavím o zapnutí maximální spotřeby ve výkonu odpovídajícímu hl. jističi.

Můj hlavní jistič je s bohatou rezervou dimenzován na můj povolený přetok, jeho hodnota zůstala původní.

Psal jsem vám to mnohokrát.

O možnost připojení FVE s přetoky musíte předem požádat.

Distributor může schválit nebo nemusí nebo vás nějak omezí.

A následně po realizace zase žádáte o přípojení.

Takže jestli to síť zvládne nebo ne, posuzuje on a ne vy nebo já.

Bob
30. červenec 2024, 16:01

A já Vám už několikrát psal, že nikdy na spotřebě nezapnou všichni své spotřebiče v hodnotě hlavního jističe.

Ale na rozdíl od spotřeby všichni majitelé FVE mají max. výrobu a většinou i max. přetoky najednou.

Že jim ty přetoky distributor povolil ještě neznamená, že na to nejsou náklady. On jim to totiž kromě vyjmenovaných případů povolit musí ze zákona.

Jirka Líska
30. červenec 2024, 16:30

@Bob 30. červenec 2024, 16:01

Nemusí všichni a ani nemusí všechno:-)

To možná platí u velkých FVE, ale ne tak docela u domácích.

Náklady jsou spojené i s dodávkou EE pro OM bez FVE a těch je mnohonásobně více:-)

Pokud by nová FVE ohrozila DS, tak ji nepřipojí.

Antonín Mikeš
30. červenec 2024, 09:26

Tyto sety nemůže distributot řídit, jak jebpotom vypne nebo omezí v případě potřeby? Nebo napětí poroste až dosáhne hodnoty vypnutí ochran sítě?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se