Domů
Obnovitelné zdroje
Poslední britská aukce pro OZE by mohla přinést zklamání. Cenové stropy jsou nízké
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

Poslední britská aukce pro OZE by mohla přinést zklamání. Cenové stropy jsou nízké

Spojené království aktuálně vyhodnocuje letošní kolo aukcí na podporu výstavby obnovitelných zdrojů elektrické energie, přičemž výsledky by mohly být známy na začátku září. Nízké maximální soutěžní ceny však vyvolávají obavy, že by se aukce, ve které developeři soutěží o obousměrné rozdílové kontrakty (CfD), nemusela zaplnit. Ani zajištění podpory v aukci však nemusí nakonec vést k realizaci projektu, například jako tomu bylo v případě jednoho připravovaného offshore větrného parku.

Spojené království má, podobně jako řada zemí, ambiciózní cíle na poli rozvoje nízkoemisních zdrojů elektřiny, tedy především jadernýchobnovitelných zdrojů. Jedním z nástrojů podpory jsou i aukce, ve kterých mohou developeři soutěžit o zajištěnou výkupní cenu v podobě rozdílového kontraktu (CfD).

Na rozdíl od aukcí v Německu, kde developeři získají zajištěnou minimální prodejní cenu, jsou kontrakty ve Spojeném království obousměrné. Tedy v době, kdy ceny elektrické energie na trhu nedosahují zajištěné ceny, čerpají provozní podporu. Naopak v období, kdy tržní ceny převyšují zajištěné ceny, musí provozovatelé nadměrné zisky odvést.

Stropy pro letošní aukci mohou být pro investory příliš nízké

V letošním roce probíhá již páté kolo aukcí, ve kterých se soutěží o podporu ve formě rozdílových kontraktů. Podle think tanku Regen by nicméně letošní kolo mohlo zůstat nezaplněné, a to zejména z důvodu nízkých maximálních soutěžních cen.

Takzvané administrativní aukční ceny stanovují pro každou technologii maximální možnou cenu, kterou si může developer v aukci zajistit. Například v případě konvenčních offshore větrných farem se pro toto kolo jedná o 44 liber za MWh, u plovoucích větrných elektráren 116 liber za MWh. Uvedené ceny jsou v cenách z roku 2012, aktuálně by se tedy kvůli inflaci jednalo o vyšší hodnoty, které do uvedení zdrojů do provozu, i během něho, následně porostou.

"Developeři vyhlíželi administrativní ceny okolo 50 GBP/MWh a místo toho se dočkali 44 GBP/MWh. Slýcháváme, že aukce by se nemusela zaplnit, a to zejména pro offshore vítr ale i v případě plovoucích offshore větrných elektráren, což by bylo velkým problémem," řekl podle zpravodajského serveru Montel Johnny Gowdy, ředitel britské neziskové organizace Regen zabývající se obnovitelnými zdroji energie.

Spojené království chce do roku 2050 navýšit instalovaný výkon v offshore větrných zdrojích na 50 GW, z čehož by 5 GW měly podle serveru Montel tvořit plovoucí elektrárny. Neochota investorů realizovat projekty by tento cíl mohla ohrozit.

Jedním z prvních příkladů může být projekt společnosti Vattenfall, který byl v minulém měsíci zastaven. Podle představitelů švédské společnosti již "jednoduše nedávalo smysl v projektu pokračovat", jelikož očekávané náklady výrazně stouply a byl by ztrátový. Větrný park měl přitom zajištěný rozdílový kontrakt o hodnotě 37,35 liber za MWh, taktéž v cenách z roku 2012.

Spojené království je stále atraktivním trhem. Vláda ale musí jednat s průmyslem

Případná nízká účast v aukci je znepokojivá i z pohledu Faisala Wahida, seniorního konzultanta u společnosti LCP Delta. Nedostatek projektů by podle něj mohl dát britské vládě příležitost upravit parametry pro následující aukci v příštím roce.

"Pokud je současná aukce nedostatečně obsazená, vláda by se měla podívat na to, proč se tomu tak stalo. Pokud se ocitneme v situaci, kdy po sobě jdoucí aukce nezajistí dostatečný výkon, pak by to bylo velmi znepokojivé," řekl serveru Montel Faisal.

Země i tak podle Faisala zůstává pro developery offshore větrných parků atraktivním trhem. Vláda však podle něj musí jednat se zástupci tohoto odvětví a "přijít s lepším plánem, který by zohlednil skutečné náklady".

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(39)
Emil
23. srpen 2023, 07:57

44 GBP/MWh v cenách roku 2012 je v dnešních cenách a při dnešním kurzu 70 €/MWh.

hlpb
23. srpen 2023, 08:41

Tak to mále hezké porovnání, ve stejném roce 2012 byla také stanovená cena pro JE Hinkley poin C na 93 GBP/MWh, v dnešních cenách a při dnešním kurzu se tak cena už vyšplhala na 150 €/MWh.

Milan Vaněček
23. srpen 2023, 09:55

A kolik to bude až to snad někdy spustí?

hlpb
23. srpen 2023, 10:17

Odhadovaná cena na dobu spuštění je 200 €/MWh.

V roce 2040 už budou Britové za energii z této JE platit cca 300 €/MWh.

Emil
23. srpen 2023, 10:49

Odhadovaná kým kromě vás, Bláho? Podle odhadů inflace v následujících letech od Bank of England to bude při spuštění sotva 170 €/MWh. Inflaci do roku 2040 samozřejmě odhadnout neumí nikdo.

hlpb
23. srpen 2023, 11:46

Bank of England letos počítala s inflací 5%, dost jim odhad nevyšel, za prvních 7 měsíců je to cca 10%. To znamená, že již letos se cena na konci rokubude pohybovat cca 163 €/MWh. Vzhledem k tomu, že se spuštění opět posunulo ZATÍM o dalších 15 měsíců na konec roku 2028. Je 200 €/MWh zcela jistých.

Emil
23. srpen 2023, 14:09

Opět píšete nesmysly, Bláho, za prvních 7 měsíců není v Británii inflace 10 % ale cca 3,5 %, vy počítáte s meziroční inflací, kterou ovlivňují i loňské měsíce s vysokou inflací. Takže nic nenasvědčuje tomu, že by se Bank of England ve své predikci mýlila. Navíc těch 150 €/MWh stike-price nedosahuje ani se započtením letošní inflace, takže vaše tvrzení o 200 €/MWh stojí zjevně na špatných předpokladech.

Ostatní takových "zcela jistých" věšteb, které dopadly úplně opačně než jste tvrdil, jste tu vypustil už celou řadu. Připomínat je snad nemusím.

miro novak
23. srpen 2023, 10:00

Blahovo povestne statisticke chapanie cisel

Pavel Lukavsky
23. srpen 2023, 10:05

Tomu cenovému srovnání chybí ještě délka kontraktu. U Hinkly je to tuším 35 let. Ten finanční závazek je neporovnatelně vyšší.

Emil
23. srpen 2023, 10:19

To máte "hezké" porovnání leda tak hrušek a jablek, Bláho.

1) Článek je právě o tom, že těch 70 €/MWh je příliš málo a že o kontrakty s takovou cenou zřejmě nebude zájem.

2) Když chcete porovnávat něco co bylo stanoveno v roce 2012, tak to porovnávejte zase s tím co bylo stanoveno v roce 2012 - tam se ty ceny u větrných elektráren úplně běžně šplhají i hodně přes 200 €/MWh. Žádná další jaderná elektrárna už taky nebude mít kontrakt na těch cca 150 €/MWh v dnešních cenách.

3) Nelze srovnávat cenu elektřiny disponibilního zdroje se zdrojem, který vyrábí náhodně podle počasí, a to zrovna ve chvíli kdy je všude elektřiny dostatek.

Petr prochaska
23. srpen 2023, 11:14

Pokud bude záloha ve formě plynu za rozumnou cenu, tak lze cenu JE porovnávat se zdrojem, který je závislý na počasí. Sice po roce 2035 prý má být úplná dekarbonizace, ale víme jak je to v EU s těmito nařízeními. Pokud se ušetří dostatečné množství, tak zbytek už nikoho zajímat nebude.

Omega
23. srpen 2023, 11:27

Jenže tu cenu toho "doplňkového stabilního zdroje" na plyn nikdo neuvádí.

Stejně, jako se vyhýbají uvedení kombinované ceny.

Důvod je prostý - jakmile by to uvedli dohromady, lidi by se začali ptát proč nepostavíme JE, když z nich elektřina vychází levněji.

Takže se uvede "jen" cena za 70% výroby a na ní se říká jak je to levné.

Milan Vaněček
23. srpen 2023, 11:41

Je jasné, psal jsem to zde již mnohokrát, že když bude zaručená cena z nějakého silného zdroje (zde Hinkley point 3) vysoká, třeba těch 200 EUR/MWh tak že Angličané nikdy nebudou mít levnou elektřinu. Tato vysoká cena zakotví vysokou cenu elektřiny.

A obávám se že podobnou cestu chce zakotvit i Česká republika (když bude stavět další JE).

hlpb
23. srpen 2023, 11:49

Pane Vaněčku, Hinkley Point C je ekonomický nesmysl od začátku a bude v budoucnu z nezájmu o takto drahou energii ukončen. Nikdo nebude platit v roce 2040 cca 350 €/MWh. V té době bude energie z FVE a VTE stát 1/10 této ceny.

Petr prochaska
23. srpen 2023, 12:13

to Omega:

Jenže tady máte soláry, větrníky a baterie, jejichž cena bude klesat a celé OZE se bude mohutně dotovat. K tomu plyn, který je sám o sobě levnější i s emisní povolenkou než když rozpočítáte JE. Navíc potřeba plynu bude klesat s tím čím více bude OZE. Navíc JE dotace nedostane.

Jaroslav Studnička
23. srpen 2023, 12:18

to Petr procházka: "a celé OZE se bude mohutně dotovat" To berete jako nějakou výhodu???

Veškeré dotace deformují energetický trh a hlavně ty peníze nerostou na stromě.

Petr prochaska
23. srpen 2023, 14:11

to Jaroslav Studnička:

Dotace jsou zlo, to najdete v jakékoliv kapitalistické učebnici ekonomie. Nicméně jsme v EU, takže musíme akceptovat realitu a ta je, že OZE budou mít masivní dotace. Změna v EU není reálná a vystoupení z EU také ne.

Emil
23. srpen 2023, 14:17

Pane "prochaskO", Jak jste přišel na to, že " K tomu plyn, který je sám o sobě levnější i s emisní povolenkou než když rozpočítáte JE"? Zrovna vy, který když jste posledně začal uvádět konkrétní čísla, tak se ukázalo, že jsou naprosto nereálná, protože např. počítáte celoročně se spotovými cenami plynu v červenci a s cenou emisní povolenky jako by měla plynová elektrárna 100% účinnost.

Jaderná elektrárna žádnou dotaci nepožaduje, pouze požaduje PPA nebo CfD kontrakt na stejné nebo i nižší úrovni než mají OZE a přístup alespoň k podobně drahému financování jako mají OZE. Nic víc.

Petr prochaska
23. srpen 2023, 14:43

to Emil:

PPA nebo CfD kontrakt je v podstatě dotace. Plyn je nyní i v dlouhodobých kontraktech zhruba za 50 EUR/MWh. I s emisní povolenkou se v pohodě vejdete do cen EE 150 EUR/MWh. To je zhruba částka, za kterou by JE musela EE prodávat, aby se zaplatila. Jenže než by se JE dostavěla, což je minimálně 10 let, tak tady budou OZE pokrývat spotřebu minimálně v polovině roku, navíc jejich cena bude klesat vlivem technologického vývoje, což nelze u JE čekat. I mimo těch 6 měsíců bude OZE tvořit velkou část výroby EE, bude potřeba sice trochu plynu, ale při průměrování s OZE bude celková EE relativně nízká.

Emil
23. srpen 2023, 15:15

1) PPA ani CfD kontrakt sám o sobě "v podstatě dotace" není. To záleží na výši toho kontraktu a na tržní ceně elektřiny po dobu toho kontraktu. Chcete tvrdit že když si firma koupí elektřinu z fotovoltaiky přes PPA, tak tím tu fotovoltaiku dotuje?

2) 150 €/MWh je výrazně více než kolik stojí elektřina z nové jaderné elektrárny, která nemá tak neuvěřitelně předražené náklady financování jako má neustále dokola omílaný Hinkey Point.

3) OZE nebudou pokrývat spotřebu minimálně polovinu roku, to je vzhledem k nízkým koeficientům využití nemožné. Možné je to v kombinaci OZE+akumulace, ale tato kombinace je zase podstatně dražší než jaderná elektrárna.

4) Klesání vlivem technologického vývoje zásadním způsobem zvrátil nedávný růst cen materiálů, takže se ceny u některých technologií vrátily i o deset let zpátky.

5) Plynu tedy nebude potřeba jen "trochu" a cena nebude "relativně nízká", je a bude naopak relativně vysoká.

Petr prochaska
23. srpen 2023, 15:58

1) JE přes PPA samozřejmě beru jako dotaci. Kontrakt přes PPA si nikdo kromě státní společnosti nekoupí z důvodu vysoké ceny.

2) Náklady na financování nevíte. Nyní jsou úrokové sazby také vysoké, což může být i v době kontraktu na JE. Navíc vysoké úrokové sazby nyní prodražují i OZE, které by jinak byly o mnoho levnější. Současné stavěné JE v EU jsou drahé a každá nová JE bude drahá, cena nad 150 EUR/MWh a protesty všemožných aktivistů jsou více než jistota.

3) Na akumulaci se pracuje, baterie zlevňují, existují přečerpávačky, vodní elektrárny, Rakousko a Norsko jsou další baterie, v jižních zemích EU dají soláry dobrý výkon i v zimě, ...

4) Cena solárních panelů sice před pár lety vzrosla, nyní je ale nominální cena solárních panelů nejnižší v historii a to i přes vysokou inflaci. Dalšímu zvyšování účinnosti a snižování cen nic nebrání. Navíc zlevňují baterie.

5) Pokud se dostatečně předimenzují OZE, tak plynu nebude tolik potřeba.

Emil
23. srpen 2023, 16:11

Ad 1) Takže jen vaše ničím nepodložené dojmy.

Ad 2) Náklady na financování nevíme ale jistě víme že ani zdaleka nebudou tak vysoké jako u HPC, a o nich je cena elektřiny především. Tušíte vůbec jaké (jak nízké) náklady na financování mají OZE a jaké (jak vysoké) jsou u HPC? Zjevně ani náznakem. Vaše "více než jistota" není nic jiného než další váš ničím nepodložený dojem.

Ad 3) Že se na něčem pracuje vůbec nic neříká o ceně, z jižních zemí EU sem není jak tu elektřinu dostat, takže nám je tato informace k ničemu.

Ad 4) Zkuste místo podobných neurčitých dojmů publikovat nějaká konkrétní čísla.

Ad 5) Pokud se dostatečně předimenzují OZE, tak tím dostatečně vzroste i jednotková cena elektřiny z nich. Situaci kdy nefouká a nesvítí to ale stále nijak neřeší.

Jaroslav Studnička
23. srpen 2023, 16:36

Koukám, že tu v osobě Petra prochasky máme dalšího "experta" argumentující fakty jako "rozumná cena, v podstatě, relativně" apod. :-)

Milan Vaněček
23. srpen 2023, 16:46

Vidím, že Emil nedokáže vyvrátit ani jedno z tvrzení pana Procházky, a ještě dnes si "naběhl se svým prvým příspěvkem na vidle".

Emil
23. srpen 2023, 17:10

1) Tak to byste si měl asi pořídit silnější brýle, Vaněčku, jestli tohle "vidíte".

2) Podle Vaněčka jsem si prý "naběhl na vidle" tím, že jsem si v článku o větrných elektrárnách "dovolil" přepočítat uvedenou cenu v librách a cenách roku 2012 na současné ceny v Eurech. Načež se tu slétli místní jaderní hejtři s Vaněčkem v čele, jako obvykle začali srovnávat nesrovnatelné, omílat své stokrát omleté mantry o Hinkley Point C a házet vybájenými ciframi, ač to s článkem ani mým příspěvkem nijak nesouvisí.

Omega
23. srpen 2023, 17:16

Pořád se vracíme k stejným variantám - a ekonomická realita je pořád stejná.

V podmínkách ČR nejlevněji pro konečného spotřebitele je mít 6GW výkonu jaderné energie, a zbytek kombinace všech ostatních zdrojů.

A všiml si někdo, že se pořád ještě nezačala řešit akumulace - kde jsou ty desítky/stovky GW v elektrolyzérech pro výrobu vodíku. O tom se na úrovni EU taktně mlčí, protože ceny takto vyrobeného vodíku jsou tak vysoké, že by to lidem hned došlo.

Pokud shrnu situaci - bez dotace nikdo OZE nestaví - nikdo se neobtěžuje pokud dotace je pod 70EUR/MWh - takže tohle beru jako základní cenu elektřiny z "levných" zdrojů. K tomu se ovšem musí postavit buď silné propojovací vedení, nebo silné zálohy. Takže výsledná realita je, že takto vyprodukovaná MWh má koncovou cenu nad 150 EUR/MWh

A pro pana Vaněčka - když si přečtu historii Vašich příspěvků, jak OZE bude zadarmo, že elektrika bude za 20EUR/MWh a porovnám to s realitou - tak bych Vás doporučil jako dobrý zdroj pro rozhodování. Poslechnout si Vaše doporučení a potom udělat přesný opak

Petr prochaska
23. srpen 2023, 17:29

JE se staví 10 let, takže je nutné predikovat vývoj za 10 let a následujích 40 let životnosti, takže je jasné, že konkrétní čísla, kolik bude v tu dobu stát elekřina, nemůžu. Nicméně je jistota, že EU bude dotovat OZE a nutit stavebníky, aby si dávali na střechy soláry. Od roku 2028 budu muset být domy bezemisní a toho se docílí solárními panely. Prostě nejsou solární panely není stavební povolení ani kolaudace.

Emil
23. srpen 2023, 17:43

Takže pane "prochasko", odpověď na otázku "Tušíte vůbec jaké (jak nízké) náklady na financování mají OZE a jaké (jak vysoké) jsou u HPC" je: ani v nejmenším. Všechno co jste napsal je založené jen na vašich dojmech, protože sám uznáváte, že predikovat nic nelze, a ta zmiňovaná čísla neznáte.

Petr prochaska
23. srpen 2023, 18:23

Už dnes je kombinace OZE+plyn levnější než výstavba nové JE a za 10 let než by byla JE postavena bude rozdíl ještě větší. Uvidíte sám.

Emil
23. srpen 2023, 19:24

Není "kombinace OZE+plyn levnější než výstavba nové JE", když srovnáme srovnatelnou cenu peněz, a vaše věštby co bude za 10 let mě absolutně nezajímají.

hlpb
23. srpen 2023, 11:38

Emile, není potřeba se rozčilovat. Ty jsi se rozepsal o ceně za VTE v roce 2012 a přepočítal jsi to na dnešní cenu v €. Já jen pro porovnání přidal údaj ceny ze stejného roku za nový blok JE. Chápu, že se ti to porovnání nelibí, ale to si musíš postěžovat v Británii.

Emil
23. srpen 2023, 14:11

Bláho, já pouze upozorňuji na to, že porovnáváte jablka a hrušky. Nic víc. kde vidíte nějaké rozčilování?

Milan Vaněček
23. srpen 2023, 14:45

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pane hlpb, já to také vím, že elektřina z nových JE bude velmi drahá a elektřina z FVE a VtE je levná a bude stále levnější. Myslím, že to ví i Emil, ale musí psát to co píše. Ve světě je to již rozhodnuto ve prospěch OZE, v ČR se o tom ještě diskutuje a zastánci staré energetiky (jádro, uhlí) mají u nás ještě velkou sílu. Jde jen o to, udělat energetický přechod rozumně, rušit staré kapacity jen potom, co je vybudován nadbytek nových OZE kapacit spolu s transformací distribuce.
.

Milan Vaněček
23. srpen 2023, 14:52

Tohle je jeden závěr ekonomů ze Švédska a Německa, Emile přečtěte si to

pv-magazine.com/2023/08/22/new-research-shows-renewables-are-more-profitable-than-nuclear-power/

ocituji aspoň něco:

"the researchers show that in terms of cost and speed, renewable energy sources have already beaten nuclear and that each investment in new nuclear plants delays decarbonization compared to investments in renewable energies."

hlpb
23. srpen 2023, 16:51

Jen pro dokreslení JE zoufalé těžkopádnosti: Německo za prvních 7 měsíců tohoto roku již zprovoznilo:

8 GW nových FVE = 8 TWh/rok

2 GW nových VTE = 4 TWh/rok

Při tomto tempu jen letos nahradí Německo 20 TWh/rok odstavených JE, nebo fosilu.

Než se otevře HP C ve Velké Británii cca 5-9 let, tak Německo do té doby zprovozní OZE, které vyrobí za rok 10x víc elektrické energie.

Emil
23. srpen 2023, 19:39

Ty nesmysly v PV-magazínu jsem četl, Vaněčku, autoři jen ukazují že energetice vůbec nerozumí. Účelově si vybírají tři "vhodné" projekty a zcela ignorují desítky těch úspěšných, dále ignorují fakt že nejrychlejší způsoby dekarbonizace dosud byly provedeny buď pomocí stavby vodních nebo jaderných elektráren. Větrnými ani solárními elektrárnami se dosud žádnou zemi dekarbonizovat nepovedlo a nic ani nenasvědčuje tomu, že se to změní. Typickým příkladem jak dekarbonizaci dělat a jak ji nedělat je srovnání Francie a Německa.

Milan Vaněček
23. srpen 2023, 20:57

pro informaci: čína již bude mít instalováno půl terawatt výkonu fotovoltaiky. To je polovina z 1 TW celosvětových instalací dosažených na přelomu 2022/23

pv-magazine.com/2023/08/21/chinese-pv-industry-brief-china-set-to-reach-500-gw-milestone/

Tady je vidět, jak se Číně vyplatilo být světovou jedničkou ve fotovoltaice (a i v bateriích).

Jaroslav Studnička
23. srpen 2023, 21:13

Místo studu nad tím, kam to dopracovala EU potažmo západní svět, tu Vaněček bude oslavovat komunistickou Čínu.

Jste ostuda!

Milan Vaněček
23. srpen 2023, 21:11

pro informaci: ceny fotovoltaických modulů pokračují v poklesu

pv-magazine.com/2023/08/23/solar-module-prices-continue-to-fall/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se