IEA: Obnovitelné zdroje si v příštích pěti letech polepší, dominovat budou solární panely a Čína
Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala svůj roční report na téma obnovitelných zdrojů. V příštích pěti letech se má dle agentury vybudovat 1000 GW nového výkonu v OZE, z toho 600 GW solárních panelů a 300 GW větrných elektráren. Lídrem na poli výstavby OZE je a nadále má být Čína.
V pondělí vydala agentura IEA svůj roční report Renewables 2018, ve kterém předpovídá, že světovému trhu s obnovitelnými zdroji budou jasně dominovat solární panely. Dle reportu se má ve sledovaném období (2018-2023) vybudovat na celém světě celkově 1000 GW nového výkonu v OZE. Pro srovnání na předchozí období 2017-2022 byl předpovídán nový výkon o hodnotě 920 GW.
IEA upravila své předpoklady pro Evropu kvůli novým oznámeným aukcím a vyšším cílům v oblasti obnovitelných zdrojů pro rok 2030. Dále také upravila údaje pro USA díky nové daňové reformě a obchodním tarifům.
Nicméně je to i nadále Čína, která jasně kraluje na poli výstavby nových obnovitelných zdrojů. V reportu je Čína zodpovědná za 400 GW nového výkonu z celkových 1000 GW pro celé pětileté období. Čína se také stane do roku 2023 největším spotřebitelem elektřiny z OZE a překoná tak Evropu.
Vládnout budou i nadále slunce a vítr
Podle technologií se bude mít nejlépe solární energetika. Solární panely budou i nadále dominovat růstu OZE výkonu, kde se na celkovém předpovídaném novém výkonu 1000 GW budou podílet novým výkonem o hodnotě 600 GW. To spolu se současným výkonem posune světovou výrobu solárních panelů v roce 2023 na jeden terawatt.
Dle reportu se ani druhé místo nemění a zůstává na něm vítr. Větrného výkonu by mělo přibýt přes 300 GW, což se shoduje s odhadem z minulého roku. Výkon offshore větrných parků by se měl za následujících 5 let ztrojnásobit. Hlavním důvodem je technologický vývoj, značné snížení ceny a výstavba projektů i mimo Evropu, například v Asii či v Severní Americe.
Přehlížená bioenergie
V reportu se také mluví o bioenergii. Ta má dle agentury obrovský potenciál, především v ekologické dopravě a ve vytápění, a je zatím přehlížena. Bioenergie je údajně životně důležitá pro udržitelný rozvoj a mohla by značně přispět k dekarbonizaci dopravy a vytápění.
Bohužel její rozvoj v příštích pěti letech je dost nejistý, protože neexistuje dostatečná legislativa, která by ji podpořila.
Autor úvodní fotografie: TAFE SA TONSLEY
Mohlo by vás zajímat:
No s tou "bioenergií" v globální dopravě se mi to nezdá.
Leda, že by skokem vysoce zdanili či zakázali jíst ten cukr a maso velmi nepravděpodobně u mnoha větších národů.
A pak by skoro celý svět začal urychleně přimíchávat biosložku do paliv dle vzoru předražené EU.
I když teda je pravda, že v teplejších krajinách by to bylo jednoduší a nezpůsobovalo tolik problémů jak u nás.
Jenže stejně ropy a plynu je ještě na mnoho desetiletí dost i za dobrou cenu, když přestane plýtvavá doprava jako jsou převozy z jednoho konce světa na druhý a zpět často na nedaněné palivo, zbytečný dovoz všemožného cizáckého zboží s krátkou zárukou a urychleným rozpadem hned po ní, či se konečně odbourá totálně zastaralé každodenní dojíždění do kanceláří.
Další předpověď podle pravítka ve stylu: Příštích 5 let bude stejných jako loňský rok.
Čína postaví v OZE za 5 let asi 400 000 MW výkonu = 40 % výkonu světového. To je dobré číslo pro stát, který kde kdo dovede dnes podezírat z těch největších možných špatností a ničemností pod Sluncem. Zdá se, že v ekonomických záležtostech minimálně mají její lídři hlavu na správném místě. Ovzduší v Číně je díky uhlí skutečně mizerné, OZE tam potřebují jako sůl.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se