Domů
Obnovitelné zdroje
IEA: Obnovitelné zdroje si v příštích pěti letech polepší, dominovat budou solární panely a Čína
Obnovitelné zdroje energie. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/99206485@N02/12648929455

IEA: Obnovitelné zdroje si v příštích pěti letech polepší, dominovat budou solární panely a Čína

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala svůj roční report na téma obnovitelných zdrojů. V příštích pěti letech se má dle agentury vybudovat 1000 GW nového výkonu v OZE, z toho 600 GW solárních panelů a 300 GW větrných elektráren. Lídrem na poli výstavby OZE je a nadále má být Čína.

V pondělí vydala agentura IEA svůj roční report Renewables 2018, ve kterém předpovídá, že světovému trhu s obnovitelnými zdroji budou jasně dominovat solární panely. Dle reportu se má ve sledovaném období (2018-2023) vybudovat na celém světě celkově 1000 GW nového výkonu v OZE. Pro srovnání na předchozí období 2017-2022 byl předpovídán nový výkon o hodnotě 920 GW.

IEA upravila své předpoklady pro Evropu kvůli novým oznámeným aukcím a vyšším cílům v oblasti obnovitelných zdrojů pro rok 2030. Dále také upravila údaje pro USA díky nové daňové reformě a obchodním tarifům.

Nicméně je to i nadále Čína, která jasně kraluje na poli výstavby nových obnovitelných zdrojů. V reportu je Čína zodpovědná za 400 GW nového výkonu z celkových 1000 GW pro celé pětileté období. Čína se také stane do roku 2023 největším spotřebitelem elektřiny z OZE a překoná tak Evropu.

Vládnout budou i nadále slunce a vítr

Podle technologií se bude mít nejlépe solární energetika. Solární panely budou i nadále dominovat růstu OZE výkonu, kde se na celkovém předpovídaném novém výkonu 1000 GW budou podílet novým výkonem o hodnotě 600 GW. To spolu se současným výkonem posune světovou výrobu solárních panelů v roce 2023 na jeden terawatt.

Dle reportu se ani druhé místo nemění a zůstává na něm vítr. Větrného výkonu by mělo přibýt přes 300 GW, což se shoduje s odhadem z minulého roku. Výkon offshore větrných parků by se měl za následujících 5 let ztrojnásobit. Hlavním důvodem je technologický vývoj, značné snížení ceny a výstavba projektů i mimo Evropu, například v Asii či v Severní Americe.

Přehlížená bioenergie

V reportu se také mluví o bioenergii. Ta má dle agentury obrovský potenciál, především v ekologické dopravě a ve vytápění, a je zatím přehlížena. Bioenergie je údajně životně důležitá pro udržitelný rozvoj a mohla by značně přispět k dekarbonizaci dopravy a vytápění.

Bohužel její rozvoj v příštích pěti letech je dost nejistý, protože neexistuje dostatečná legislativa, která by ji podpořila.

Autor úvodní fotografie: TAFE SA TONSLEY

Komentáře

(3)

Petr

12. říjen 2018, 18:05

No s tou "bioenergií" v globální dopravě se mi to nezdá.

Leda, že by skokem vysoce zdanili či zakázali jíst ten cukr a maso velmi nepravděpodobně u mnoha větších národů.

A pak by skoro celý svět začal urychleně přimíchávat biosložku do paliv dle vzoru předražené EU.

I když teda je pravda, že v teplejších krajinách by to bylo jednoduší a nezpůsobovalo tolik problémů jak u nás.

Jenže stejně ropy a plynu je ještě na mnoho desetiletí dost i za dobrou cenu, když přestane plýtvavá doprava jako jsou převozy z jednoho konce světa na druhý a zpět často na nedaněné palivo, zbytečný dovoz všemožného cizáckého zboží s krátkou zárukou a urychleným rozpadem hned po ní, či se konečně odbourá totálně zastaralé každodenní dojíždění do kanceláří.

Jan Veselý

13. říjen 2018, 10:35

Další předpověď podle pravítka ve stylu: Příštích 5 let bude stejných jako loňský rok.

loudil

15. říjen 2018, 10:27

Čína postaví v OZE za 5 let asi 400 000 MW výkonu = 40 % výkonu světového. To je dobré číslo pro stát, který kde kdo dovede dnes podezírat z těch největších možných špatností a ničemností pod Sluncem. Zdá se, že v ekonomických záležtostech minimálně mají její lídři hlavu na správném místě. Ovzduší v Číně je díky uhlí skutečně mizerné, OZE tam potřebují jako sůl.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.