Domů
Obnovitelné zdroje
Siemens má v plánu porazit Teslu a vybudovat v Austrálii výkonnější bateriová úložiště
zdorj: https://www.siemens.cz/energo/fluence-globalni-lidr-v-akumulaci-energie

Siemens má v plánu porazit Teslu a vybudovat v Austrálii výkonnější bateriová úložiště

Téměř tři roky potom, co Elon Musk přijal na Twitteru výzvu na výstavbu obřího systému baterií v Austrálii, plánuje společnost Siemens v zemi vybudovat baterie s ještě větší kapacitou a výkonem. Mají umožnit další výstavbu OZE v oblasti.

Společnost Siemens oznámila, že ve společném podniku FLUENCE, který založila s americkou firmou AES, chce  postavit dvě velká bateriová úložiště na strategických místech v Austrálii, které by umožnily tamní přenosové síti integrovat více nových solárních a větrných elektráren. Podle jejich vyjádření je možné baterie vybudovat do 18 měsíců, což je mnohem rychlejší řešení, než by bylo vybudování dodatečných přenosových vedení.

AES a Siemens vyhodnotili Austrálii jako ideální místo pro budování nových prvků a zapojení velkých OZE výroben v síti. Jedná o rozvinutý trh s dostatečným větrným a slunečním potenciálem, kde se zároveň s odstavováním dosluhujících uhelných zdrojů očekává nedostatek dostupného výkonu. Navzdory tomu rozvoj OZE v Austrálii klesl loni oproti předcházejícím letům o více jak třetinu, protože se začíná projevovat nedostatečná kapacita přenosové soustavy v jednotlivých regionech a chybí jasné centrální řízení rozvoje energetiky ze strany státu.

K odstranění úzkých míst v síti má přispět vybudování bateriových systémů v daných lokalitách, které budou vytvářet „virtuální přenosová vedení“ a odebírat, či dodávat energii do sítě, a tím přispívat k udržení frekvence a napětí v síti.

Společný podnik Fluence, má v plánu vybudovat 2 bateriová úložiště, každé o výkonu 250 MW a kapacitě 125 MWh. Jedno v provincii Victoria a jedno v provincii New South Wales. Výkonem a souhrnnou kapacitou obou úložišť by tak porazil bateriový komplex od Tesly, který disponuje výkonem 100 MW a kapacitou 129 MWh. Společnost Fluence, která již v Austrálii provozuje baterie o výkonu 30 MW baterii, odmítla komentovat náklady projektu.

Austrálie má problém s integrací OZE, kdy nejlevnější a nejslunnější místa se nachází v odlehlých oblastech bez dostatečné přenosové kapacity. Například loni provozovatel přenosové soustavy AEMO u některých zdrojů OZE omezil výrobu až o 50 %, protože se obával o stabilitu sítě.

zdroj úvodního obrázku: https://www.siemens.cz/energo/fluence-globalni-lidr-v-akumulaci-energie

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
energetik
9. červen 2020, 11:28

Kdy už i ČR otevře a liberalizuje energetický trh s regulační energií a začneme těžit z těchto závodů firem a pohneme se s energetickým vývojem trochu dopředu?

St
9. červen 2020, 19:00

Tak to by bylo super. Navíc by bylo ještě lepší, kdyby se zrušily dotace, které křivý trh. Pak by se ukázalo který zdroj EE je nejlepší a nejefektivnější.

Petr Poruban
9. červen 2020, 12:18

Odhady ceny energií z různých zdrojů se značně liší (jak je možné si všimnout i ve zdejších diskuzích) a člověk si v současné době může z uváděných rozptylů hodnot vybrat tu, která se mu prostě líbí. Určité odhady cen jsou i na Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_electricity_by_source

Pokud zvolíme nějaký střed dejme tomu kolem +- 70€/MWh, jsou průměrné hodnoty řádově podobné u všech zdrojů, ale cena el. energie pro koncové spotřebitele vychází někde kolem dvojnásobku.

Primární cena energie při výrobě není parametr visící ve vzduchoprázdnu, má jen částečný vliv na konečnou cenu a musí se zasadit do kontextu. Přibližně polovinu konečné ceny tvoří doprava energie k zákazníkovi.

Zdroje je potřeba posuzovat i podle toho, jaké nároky kladou na další infrastrukturu.

Potřeba akumulace, posilování sítí apod. viz například tenhle článek.

Některé zdroje mají zkrátka tendenci přesouvat náklady jinam.

K cenám energie ze solárních a větrných elektráren je potřeba přičíst i náklady, které tyto nestabilní zdroje mají a budou mít na rozvoj energetické soustavy. Dnes nikdo neví, jestli, jak a s jakými náklady se podaří využívat převisy produkce el. Energie, například na výrobu vodíku.

Vzhledem ke všem nejistotám na měnícím se trhu, ale i budoucímu vývoji technologií, představují jaderné elektrárny jakousi sázku na poměrně známou a na rozvoj sítí nenáročnou jistotu.

Měly by tvořit páteř energetiky minimálně na přechodnou dobu.

energetik
9. červen 2020, 14:14

Píšete zavádějící nesmysly. Centralizované zdroje zvláště pak JE jsou na zálohu ještě náročnější než ty decentralizované. Každou chvíli tyto centralizované zdroje mohou nečekaně vypadnout jak se již mnohokrát stalo. Není žádná jistota že v příští minutě nebude v síti chybět např. 1GW z Temelína. A proto musí neustále běžet horká záloha toho nejvýkonnějšího zdroje v síti.

Přechodné doby už bylo přes 60 let dost. Přehlížení škod, zotročování lidí a všemožné dotovaná snaha o komerční rozvoj jaderné energetiky, nepovedlo se to, slepá cesta vývoje.

Bob
10. červen 2020, 22:01

Pokud nečekaně vypadne 1 GW reaktor v Temelíně (i to se občas stane), rozhodně není výpadek za 1 minutu. Reaktoru klesá výkon poměrně pomalu, systém je natlakován párou a i ta turbína se po zastavení páry točí o dost déle, než 1 minutu setrvačností, než musí být odpojena od sítě. Ale hlavně kvůli tomu a akumulaci noční výroby byly spolu s JE stavěny PVE, které startují v minutách a výpadek nahradí na několik hodin. Takže žádná horká záloha není potřeba.

Navíc nečekaně vypadne max. tak 25% z výkonu jádra.

Oproti tomu třeba FV vypadne každý den ze 100%. A že o tom víme dopředu nám moc nepomůže. Zvláště, když bude výkon ve FV překračovat výkon v JE. Ona i střídavě přecházející oblačnost nad velkou FVE dokáže své. A chtěl bych vidět tu předpověď počasí, která to předpoví na minutu přesně a s pravděpodobností blížící se 100%.

energetik
9. červen 2020, 16:15

Snad jim nechcete vzít i tu mizernou práci co mají aby mohli jíst, nebo jak to chcete řešit? Poslat je na těžbu zirkonia nebo uranu? Vždyť je to tam napsáno „Hladovět, nebo kvůli jídlu riskovat život. To jsou možnosti, které tam tito lidé mají,“ V Jáchymově byly rádi že dostali najíst aby si někteří dodnes mohli nacpávat břicha a rozkrádat to co není jejich.

Poč to tak je? Protože Evropa a USA vyrabovala a vykrádá Afriku a okupovala tyto území, nikdo tam Španěly a Angličany nezval. Před Komubem jim tam bylo dobře.

Já posílám na organizace které pomáhají těmto lidem v zahraničí ušetřené peníze i za elektřinu (díky změny tradičního dodavatele na dodavatele skutečně čisté a bezemisní energie z OZE) ročně mi do dělá kolem tisícovky. Kdyby to udělal v ČR každý, tak nebudeme mít zbytečný jaderný tunel a v Kongu už děcka nebudou muset do konce života pracovat.

Pro akumulátory není klobal nutný, jsou i bez kobaltu, nebo VRB atd.. nebo nová lithiová Ultium od General Motors je také bez kobaltu.

Hobit
11. červen 2020, 17:55

Slavomil Vinkler:

Myslím v tak velkém množství jako je 100 tisíc zdrojů je to velice snadné. Využije dobře známá funkce rozložení zátěže z Internetu, respektive využití mnoha zdrojů kdy výpadek určitého daného procenta např. 10% nezpůsobí výpadek celé sítě. Takto funguje internet už hodně dlouhou dobu a využití tohoto principu konečně přerůstá i do jiného odvětví.

Odpovědnost je také velmi jednoduchá.

Stačilo by nastavit podmínky pro tu elektrárnu tak aby měla vlastní zálohu a kvalitní fázování.

Pakliže nesplní podmínky pro připojení tak se s ní do této virtuální elektrárny nebude počítat a nebude moci získat za prodej peníze ale ani se nebude od ní očekávat nějaký dodávky.

Kdo podmínky Dolní např 10kW výkon plus 50kWh baterie s kvalitním přifázováním tak se připojí do clusteru a bude dodavatel elektřiny s jasně danými právy a povinnostmi.

Mezi jinými i to že řídící systém může jejich elektrárnu odpojit když je potřeba.

Takovýto systém bude v budoucnu například dělat i 1 milion elektromobilů. Protože vesměs každá automobilka už dnes dělá na připojení V2V nebo V2grid.

Trenér všechny auta 90% svého času stojí, takže se přímo nabízí využití jejich kapacity baterie která by jinak stála jen tak naprosto nevyužitá.

Slavomil Vinkler
9. červen 2020, 16:57

Rozumím vám, když to funguje, je to výborné. Nyní zodpovídá za síť de fakto stát. Bude-li 100 tisíc nezávislých malých zdrojů. bez zálohy, kdo bude de za bezpečnost odpovídat? Blackout na týden = rozpad sítě = rozpad státu a jakýkoli stát je lepší než bezuzdné rabování.

xoor
9. červen 2020, 17:01

Co to zase meleš ty popletený jelito. Záloha FVE a VtE znaména mít téměř 100% zálohy ve "fujky" horkých zálohách.

Pokud máš v sítí dominantní výkonové prvky, tak se zálohují výkonem jen tyto. Pro nás tedy cca 2+GW.

St
9. červen 2020, 19:03

Pane Energetik v čem pan Poruban nemá pravdu. Které jeho myšlenky, chcete rozporovat?

Jaderná energetika rozhodně není slepá cesta vývoje.

Bizon
9. červen 2020, 16:57

Vidím to velice podobně. Jak píšete, čísla mají takový rozptyl že každý si to může vyložit po tom svojem=/ Jestli se ale má přejít na velký podíl OZE, tak bude nutná obrovská akumulace nebo hodně záloh, což výslednou cenu takové energie o dost zvýší.

Baterkové projekty jako ten z článku jsou za mně technicky zajímavé, pro výrobce je to vynikající PR, a budou konečně reálná data o provozování a ekonomice takového systému. Ale v měřítku velké energetiky je i největší baterie dnes na světě jen kapka v moři. Nedokážu si představit v současném systému kdo postaví baterie které by opravdu podržely velkou síť víc než pár hodin. Každý provozovatl radši pořídí elektrárnu která elektřinu opravdu vyrábí, než baterku která ji musí předtím nakoupit.

Neříkám že hodně OZE není reálné, ale myslím že by to vyžadovalo i změnu sociálně-ekonomického uspořádání naší společnosti. A lidi nemají rádi změny....

Hobit
11. červen 2020, 18:10

Ano dnes je největší baterie jen kapka v moři, ale to neznamená že zítra jich bude stejně jako jako dnes.

Všechno chce svůj čas nic nejde udělat přes noc.

A vybudovat baterie schopné zálohovat celou Českou Republiku tu může být za x desítek let.

Stejně jako když začínalo FVE elektrárny taky nikdo moc nevěřil tomu že jednou budou dodávat víc než JE.

A kolik je jich dnes? A další se stále staví. Na svěřte jich za pár let bude tolik že JE nebude potřeba, protože každá bude mít u sebe záložní akumulátor, který bude dodávat elektřinu za celou noc.

Další Aku bude v bateriích v elektromobilech.

I jen 1 mil. elektromobilu v budoucnu kdy dá majitel například 20-50 kWh do"pronájmu" do virtuální elektrárny dá tak velkou kapacitu, o kterých se současným bateriím ani nesnilo.

Navíc perfektně rozloženou na mapě republiky.

20-50 kWh x 1 mil. = 20-50 GWh !

Jan Veselý
11. červen 2020, 18:23

Ve Wroclawi staví LG Chem fabriku na baterie s výrobní kapacitou 70 GWh Li-ion článků za rok. Roční produkce téhle továrny by utáhla ČR na 6-12 hodin.

V bateriích problém není.

St
9. červen 2020, 19:05

Lidé mají rádi změny. Ale k lepšímu. Myslíte, pokud se jim zlevní plyn, EE, teplo či nafta, že se jim takové změny nelíbí? Naopak. Pokud jim chcete nutit, že se mají vzdát výdobytků civilizace, tak se jim to pochopitelně líbit nebude, páč většina lidí nejsou masochisté.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se