Siemens má v plánu porazit Teslu a vybudovat v Austrálii výkonnější bateriová úložiště

DomůObnovitelné zdrojeSiemens má v plánu porazit Teslu a vybudovat v Austrálii výkonnější bateriová úložiště

Téměř tři roky potom, co Elon Musk přijal na Twitteru výzvu na výstavbu obřího systému baterií v Austrálii, plánuje společnost Siemens v zemi vybudovat baterie s ještě větší kapacitou a výkonem. Mají umožnit další výstavbu OZE v oblasti.

Společnost Siemens oznámila, že ve společném podniku FLUENCE, který založila s americkou firmou AES, chce  postavit dvě velká bateriová úložiště na strategických místech v Austrálii, které by umožnily tamní přenosové síti integrovat více nových solárních a větrných elektráren. Podle jejich vyjádření je možné baterie vybudovat do 18 měsíců, což je mnohem rychlejší řešení, než by bylo vybudování dodatečných přenosových vedení.

AES a Siemens vyhodnotili Austrálii jako ideální místo pro budování nových prvků a zapojení velkých OZE výroben v síti. Jedná o rozvinutý trh s dostatečným větrným a slunečním potenciálem, kde se zároveň s odstavováním dosluhujících uhelných zdrojů očekává nedostatek dostupného výkonu. Navzdory tomu rozvoj OZE v Austrálii klesl loni oproti předcházejícím letům o více jak třetinu, protože se začíná projevovat nedostatečná kapacita přenosové soustavy v jednotlivých regionech a chybí jasné centrální řízení rozvoje energetiky ze strany státu.

K odstranění úzkých míst v síti má přispět vybudování bateriových systémů v daných lokalitách, které budou vytvářet „virtuální přenosová vedení“ a odebírat, či dodávat energii do sítě, a tím přispívat k udržení frekvence a napětí v síti.

Společný podnik Fluence, má v plánu vybudovat 2 bateriová úložiště, každé o výkonu 250 MW a kapacitě 125 MWh. Jedno v provincii Victoria a jedno v provincii New South Wales. Výkonem a souhrnnou kapacitou obou úložišť by tak porazil bateriový komplex od Tesly, který disponuje výkonem 100 MW a kapacitou 129 MWh. Společnost Fluence, která již v Austrálii provozuje baterie o výkonu 30 MW baterii, odmítla komentovat náklady projektu.

Austrálie má problém s integrací OZE, kdy nejlevnější a nejslunnější místa se nachází v odlehlých oblastech bez dostatečné přenosové kapacity. Například loni provozovatel přenosové soustavy AEMO u některých zdrojů OZE omezil výrobu až o 50 %, protože se obával o stabilitu sítě.

zdroj úvodního obrázku: https://www.siemens.cz/energo/fluence-globalni-lidr-v-akumulaci-energie