Domů
Obnovitelné zdroje
Solární elektrárny pomáhají regulovat britskou síť v nočních hodinách
Solární panely
Solární panely. Zdroj: public domain

Solární elektrárny pomáhají regulovat britskou síť v nočních hodinách

Pilotní projekt ve Spojeném království ukázal, že neaktivní solární elektrárny v nočních hodinách mohou pomoci regulovat přenosovou síť. Společnost Lightsource BP udělala jednoduchou modifikaci na střídačích v solární elektrárně a ty teď v noci mohou regulovat hladinu napětí v síti.

Britský zpravodajský portál The Guardian informoval o novém zajímavém pokusu ve Spojeném království. Společnost Lightsource BP použila jednu svojí solární elektrárnu v oblasti Východního Sussexu pro regulaci napětí v soustavě.

V noci jsou solární elektrárny nečinné

Solární elektrárny jsou v noci nečinné a solární panely nemají žádné využití. Nicméně velké solární farmy obsahují i velké množství střídačů. Právě tyto střídače byly během pokusu využity k regulaci napětí v síti.

„Nyní jsme prokázali, že solární elektrárny můžou hrát ještě větší roli v elektrické síti – i v noci. Nicméně se zatím jedná o začátek a náš tým bude pokračovat ve vývoji a podpoře tohoto projektu,“ sdělil k projektu Kareen Boutonnat, vedoucí provozní ředitel ve společnosti Lightsource BP.

Provozovatel britské přenosové soustavy National Grid ESO potvrdil, že poprvé v historii země byla použita solární elektrárna k regulaci napětí v síti.

Dle společnosti Lightsource BP by díky využití střídačů solárních elektráren k regulaci napětí v britské elektrizační soustavě mohli spotřebitelé ušetřit více než 400 milionů liber do roku 2050.

Zdroj úvodní fotografie: public domain

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vladimír Šťastný
29. listopad 2019, 08:38

Ještě tak do toho článku napsat, jak to ty střídače dělají.

energetik
29. listopad 2019, 11:20

Zřejmě dodávají nebo odebírají jalovinu, to umí i akumulační systémy.

Já vím o několika FVE v ČR které to už dělají někdy od roku 2010, i když ne v noci, ale jen když vyrábí. Protože díky mizerné distribuci tam tak kolísá napětí že by nemohli vůbec vyrábět, tak si musí napětí nejprve stabilizovat aby mohli dodat do sítě činný výkon. Dnes už je to v ČR povinnost a tedy zadarmo bez odměny, ale zatím jen při výrobě.

Trisa
29. listopad 2019, 10:11

Napadá mě, že se upraví firmware střídače tak, aby nečekal s přifázováním do sítě až na dobu, kdy bude mít na DC dostatečný výkon z panelů, ale nafázuje se na základě nějakého povelu. Jak píšou, je to v začátku, může to mít i negativní vliv třeba jaloviny apod. Uvidíme. Nicméně zajímavé, že někdo uvažuje i tímto směrem. FVE vs. noc

Vladimír Šťastný
29. listopad 2019, 10:51

Chápu to správně tak, že regulace spočívá v mrvení přebytečného výkonu v síti vlastními ztrátami měničů potažmo i zbytku instalace FVE?

Trisa
29. listopad 2019, 12:43

Jak jsem uvedl, napadá mě to jako jedna z možností, kterou střídače umí nebo mohou umět. Ve chvíli přifázování ze sebe střídač udělá stand-by spotřebič, při výkonných střídačích to může mít i nějaký pozitivní efekt, kromě těch známých negativních.

Filip
29. listopad 2019, 23:03

Jak už to zaznělo výše, kompenzuje se jalovina na střídači h. Z technických důvodů jsou na střídači na AC straně tlumivky a kondenzátory, kterým za provozu ovlivňuje účiník. Elektronika je napájena nezavisle z AC strany, takže v noci probíhají přetoky přes střídač. V Německu se toto ve velkém provádí již od roku 2013 v rámci stabilizace sítě. Vím to, protože jsem dělal servisního technika v SMA solar AG

Holek
29. listopad 2019, 11:50

Pokud jsem dobře počítal tak ta úspora činí cca 50 haléřů na osobu měsíčně. No není to žádná sláva.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se