Domů
Obnovitelné zdroje
Švédsko chce být uhlíkově neutrální již v roce 2045

Švédsko chce být uhlíkově neutrální již v roce 2045

Původní plán Švédska byl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Parlamentní výbor přišel s návrhem na urychlení procesu o pět let. Švédským cílem je tedy uhlíková neutralita do roku 2045.

Švédsko dosáhlo v roce 2014 největšího podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie ze všech členských států Evropské unie. Jako jediná země vyrobilo Švédsko pomocí OZE více než polovinu spotřebované energie, konkrétně 52,6 %.

Švédsko urazilo na cestě k obnovitelným zdrojům energie dlouhou cestu. Ještě v 70. letech minulého století byl podíl fosilních paliv v energetickém mixu země 75 %. Důležitou úlohu v přechodu k čisté energetice hrají jedinečné přírodní podmínky a dostatečné zdroje biomasy.

„Aktuálně máme všechny technologie, které potřebujeme k tomu, abychom byli stoprocentně bez fosilních paliv. Co ale nemáme je trh. Nemáme ekonomiku, která to zvládne, zatím.“

Asa Romsonová, místopředsedkyně vlády

13 miliard Kč do obnovitelných zdrojů v roce 2016

Švédsko má nejvíce lesů ze zemí Evropské unie, přesto hlavním důvodem přeměny energetického mixu byla politika země. V roce 1991 byla zavedena uhlíková daň, která výrazně zvýšila cenu fosilních paliv, čímž se biomasa stala ekonomicky výhodnější. Od roku 2009 jsou všechny švédské čerpací stanice povinny nabízet biopalivo.

V dalších letech švédská vláda zvýší podporu solárních a větrných elektráren, akumulace energie, inteligentních sítí a čisté dopravy. Jen v roce 2016 plánuje do obnovitelných zdrojů energie investovat v přepočtu 13 miliard Kč.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.