Švédsko chce být uhlíkově neutrální již v roce 2045

DomůObnovitelné zdrojeŠvédsko chce být uhlíkově neutrální již v roce 2045

Původní plán Švédska byl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Parlamentní výbor přišel s návrhem na urychlení procesu o pět let. Švédským cílem je tedy uhlíková neutralita do roku 2045.

Švédsko dosáhlo v roce 2014 největšího podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie ze všech členských států Evropské unie. Jako jediná země vyrobilo Švédsko pomocí OZE více než polovinu spotřebované energie, konkrétně 52,6 %.

Švédsko urazilo na cestě k obnovitelným zdrojům energie dlouhou cestu. Ještě v 70. letech minulého století byl podíl fosilních paliv v energetickém mixu země 75 %. Důležitou úlohu v přechodu k čisté energetice hrají jedinečné přírodní podmínky a dostatečné zdroje biomasy.

„Aktuálně máme všechny technologie, které potřebujeme k tomu, abychom byli stoprocentně bez fosilních paliv. Co ale nemáme je trh. Nemáme ekonomiku, která to zvládne, zatím.“

Asa Romsonová, místopředsedkyně vlády

13 miliard Kč do obnovitelných zdrojů v roce 2016

Švédsko má nejvíce lesů ze zemí Evropské unie, přesto hlavním důvodem přeměny energetického mixu byla politika země. V roce 1991 byla zavedena uhlíková daň, která výrazně zvýšila cenu fosilních paliv, čímž se biomasa stala ekonomicky výhodnější. Od roku 2009 jsou všechny švédské čerpací stanice povinny nabízet biopalivo.

V dalších letech švédská vláda zvýší podporu solárních a větrných elektráren, akumulace energie, inteligentních sítí a čisté dopravy. Jen v roce 2016 plánuje do obnovitelných zdrojů energie investovat v přepočtu 13 miliard Kč.