Teplo zpomalilo obnovu zásob švýcarských vodních elektráren, horší situace je na severu Evropy

DomůObnovitelné zdrojeTeplo zpomalilo obnovu zásob švýcarských vodních elektráren, horší situace je na severu Evropy

Obnova zásob švýcarských vodních elektráren zpomalila v týdnu od 23. července o 53 % ve srovnání s předchozím týdnem v důsledku nepolevující vlny veder napříč Evropou. Zásoby vody se tak na konci června nacházely na 72,6 %. Podstatně horší je situace na severu Evropy, kde zásoby v norských, švédských a finských nádržích klesly v polovině července na 62 % své kapacity. 

Zásoby vody švýcarských vodních elektráren se na konci července pohybovaly pod 73 %, což představuje potenciál pro výrobu zhruba 6,4 TWh elektřiny. Přestože došlo v týdnu od 23. července ke značnému zpomalení obnovy zásob vody, stále je pro švýcarské vodní elektrárny letošní rok příznivý. Loni touto dobou byly nádrže naplněny z 66,1 %.

Horší situaci zažívají provozovatelé vodních elektráren na severu Evropy, zejména pak v Norsku. Neobvykle suché a teplé počasí způsobilo propad výroby norských vodních elektráren ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 22 % na 11,5 TWh. Situace se navíc nadále zhoršovala i v průběhu července a v době, kdy má docházet k postupnému doplňování zásob vody, tak poklesly zásoby v norských, švédských a finských nádržích na 62 % své kapacity, což je o 10 procentních bodů méně než loni.

Vlna veder trápí také jaderné elektrárny

Vlna veder napříč Evropou způsobuje problémy také jaderným elektrárnám. Vysoká teplota vody v řece Rhoně zapříčinila odstavení tří jaderných bloků ve Francii. Konkrétně se jednalo o první 1335MW blok elektrárny St Alban a dva 910MW bloky elektrárny Bugey.

Již začátkem týdne byl kvůli vysoké teplotě mořské vody využívané k chlazení odstaven jeden z bloků švédské jaderné elektrárny Ringhals. Naopak imunní vůči vysokým teplotám má být dle slov svého mluvčího švédská největší jaderná elektrárna Oskarshamn. Přívodní kanál chladicí vody pro tuto elektrárnu se totiž nachází v hloubce 18 metrů pod mořskou hladinou a ani současné extrémní teploty tak provoz této 1450MW elektrárny nijak neovlivňují.