Domů
Obnovitelné zdroje
Teplo zpomalilo obnovu zásob švýcarských vodních elektráren, horší situace je na severu Evropy
Vodní přehrada Kölnbrein, Rakousko, zdroj: Verbund
Zdroj: Verbund

Teplo zpomalilo obnovu zásob švýcarských vodních elektráren, horší situace je na severu Evropy

Obnova zásob švýcarských vodních elektráren zpomalila v týdnu od 23. července o 53 % ve srovnání s předchozím týdnem v důsledku nepolevující vlny veder napříč Evropou. Zásoby vody se tak na konci června nacházely na 72,6 %. Podstatně horší je situace na severu Evropy, kde zásoby v norských, švédských a finských nádržích klesly v polovině července na 62 % své kapacity. 

Zásoby vody švýcarských vodních elektráren se na konci července pohybovaly pod 73 %, což představuje potenciál pro výrobu zhruba 6,4 TWh elektřiny. Přestože došlo v týdnu od 23. července ke značnému zpomalení obnovy zásob vody, stále je pro švýcarské vodní elektrárny letošní rok příznivý. Loni touto dobou byly nádrže naplněny z 66,1 %.

Horší situaci zažívají provozovatelé vodních elektráren na severu Evropy, zejména pak v Norsku. Neobvykle suché a teplé počasí způsobilo propad výroby norských vodních elektráren ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 22 % na 11,5 TWh. Situace se navíc nadále zhoršovala i v průběhu července a v době, kdy má docházet k postupnému doplňování zásob vody, tak poklesly zásoby v norských, švédských a finských nádržích na 62 % své kapacity, což je o 10 procentních bodů méně než loni.

Vlna veder trápí také jaderné elektrárny

Vlna veder napříč Evropou způsobuje problémy také jaderným elektrárnám. Vysoká teplota vody v řece Rhoně zapříčinila odstavení tří jaderných bloků ve Francii. Konkrétně se jednalo o první 1335MW blok elektrárny St Alban a dva 910MW bloky elektrárny Bugey.

Již začátkem týdne byl kvůli vysoké teplotě mořské vody využívané k chlazení odstaven jeden z bloků švédské jaderné elektrárny Ringhals. Naopak imunní vůči vysokým teplotám má být dle slov svého mluvčího švédská největší jaderná elektrárna Oskarshamn. Přívodní kanál chladicí vody pro tuto elektrárnu se totiž nachází v hloubce 18 metrů pod mořskou hladinou a ani současné extrémní teploty tak provoz této 1450MW elektrárny nijak neovlivňují.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
loudil
6. srpen 2018, 11:57

Ano, žádný zdroj elektřiny není imunní vůči počasí, všechny můžou mít problém.

Atomovkám vadí teplá voda na chlazení

Větrníkům, když nefouká vítr

Slunečníkům vadí noc a zatženo

Vodním el., když je sucho a klesá voda v nádržích

Uhelkám, když silně mrzne a uhlí nejde "odmrazit" od vagonů

Bioamasa =když je sucho a biomasa přestává "přirůstat"

P.S. Že by snad jen plynové elektrárny nic nerozházelo?? Možná ano.

.
6. srpen 2018, 12:13

Plynové elektrárny rozhází to, až v Rusku zavřou kohout, což může být za každého počasí...

Pájaja
6. srpen 2018, 13:26

Ovšem brzy poté v tom Rusku pochcípaj hlady, neb nerostné bohatství je kromě zbraní asi to jediné, o co je ve světě zájem...

loudil
6. srpen 2018, 16:05

Rusko je ten poslední, kdo by zavíral kohouty. Není třeba se Rusku posmívat za jeho "druh" ekonomiky. Demokratická a velmi!! vyspělá Austrálie je na tom prakticky stejně. Její export i výkon ekonomiky je prakticky založen na vývozu : uhlí, ropy, plynu, zlata, železné rudy, hliníku, obilí, ...apod. Rusko navíc vyváží atomové reaktory a výtečné zbraně. Zajímavé, Austrálii se nikdo nesměje a přitom je na tom s Ruskem stejně. Myslím si, že z nás Čechů čiší vůči Rusku tak trochu závist z jeho nerostného bohatství.

P.S.Jedna otázka nakonec :" Jak by asi vypadala česká ekonomika , kdyby se na Jižní Moravě ročně těžilo na 150 milionů tun ropy a 100 miliard metrů krychlových plynu ?? Odpověď : Jako ta ruská. Jenom naprostí magoři by totiž v této situaci toužili v plechových montovnách něco pájet, lisovat či svářet na tři směny pro německé automobilky ze velmi hubenou mzdu !! Z pokořených německých otroků by se rázem stali Saudskoarabští šejci střední Evropy !! Všichni by měli zájem se přiživit na našem obřím exportu energií.

Pavel
13. srpen 2018, 00:00

poslední ... vždy když se to rusácko politicky hodí. Evropa již pocítila puťkovy vyděračské praktiky vůči Ukrajině a Bělorusku.

Carlos
13. srpen 2018, 01:25

A proto Ukrajinec dělá co může aby se od Ruska odpojil, i od slavné IPS/UPS, pomalu se na tom pracuje a nedivil bych se kdyby se na to vykašlal i Lukašenko. Bude zajímavé jak se při přepojení projeví velká PVE na Dněstru, až bude hotová, výkon kolem 2,2GW.

manasek
7. srpen 2018, 11:06

Jen by se z "německých otroků" stali otroci těch šejků. Čím víc ropy a zemního plynu země těží, tím horší tam jsou lidská práva. V Rusku není blahobyt, taktéž není blahobyt na Středním Východě a už vůbec není blahobyt ve Venezuele. Raději budu "otrokem" Němce, který mi zajistí životní úroveň na dobré úrovni s lidskými právy, než otrokem Čecha či Moravana, který mi dá sotva na vyžití a když si na něj otevřu hubu, tak se budu muset obávat o vlastní život, jako je tomu v tom Rusku.

Jan Skalický
6. srpen 2018, 17:23

Slunečníkům vadí i vysoká teplota.

pedro
6. srpen 2018, 21:15

clanek totalne o nicem...

Vinkler
7. srpen 2018, 06:21

Celkem o ničem. A navíc, teplá voda obvykle málo vadí elektrárně s kondenzací, na 90% jde o problém ekologický. Nelze uvařit 30-40°C vodu řeku, jezero, fjord.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se