Prezident Spojených států amerických na summitu G7 ve Francii prohlásil, že se nehodlá vzdát bohatství USA spočívajícího v dostatečných zásobách energetických surovin kvůli větrným elektrárnám. Donald Trump je, mimo jiné, znám svým negativním přístupem k obnovitelným zdrojům a změnám klimatu.

Donald Trump ve svém proslovu na summitu G7 opět vyjádřil svůj názor na výrobu elektrické energie z větrných elektráren, který je dlouhodobě negativní. Názorově se tak zcela neshodne se svým ministrem pro energetiku, který považuje větrné elektrárny za podstatnou součást energetiky v USA.

Podle amerického prezidenta, kterého citovala agentura Bloomberg, větrné elektrárny nefungují tak dobře. „Jsme největší producenti energetických zdrojů na světě. Tohoto bohatství se nevzdám kvůli snům o větrných mlýnech, které upřímně tak dobře nefungují,“ prohlásil Donald Trump na závěr summitu G7 (pozn. autora: Donald Trump pro větrné elektrárny převážně používá nesprávný termín windmill – větrný mlýn).

Donald Trump
Donald Trump

Není přitom žádným tajemstvím, že Donald Trump nepatří mezi velké zastánce obnovitelných zdrojů ani klimatických změn. Již dříve prezident USA oznámil, že USA odstoupí od klimatické dohody z Paříže. USA přitom mohou odstoupit nejdříve 4. listopadu 2020 (4 roky poté, co dohoda nabyla účinnosti v USA).

Argumenty Donalda Trumpa proti větrným elektrárnám, které citují světová média, přitom zpravidla nejsou postaveny na nestabilním výkonu těchto zdrojů, jak by se dalo očekávat. Donald Trump již dříve uvedl, co vše mu na větrných elektrárnách vadí: mimo to, že je nelze provozovat bez dotací, také zmínil, že zvyšují úmrtnost orlů, způsobují rakovinu a jejich přítomnost u nemovitostí snižuje cenu této nemovitosti až o 65 %.

Nedávná studie přitom poukazuje na to, že větrné elektrárny mohou snížit cenu nemovitosti o cca 7,1 % v případě, že jsou ve vzdálenosti do 1 km od nemovitosti. Studie vycházející z cen nemovitostí v USA dokonce nezaznamenala žádný statisticky významný vliv na cenu nemovitostí v blízkosti větrných elektráren.

Spojené státy přitom do roku 2017, kdy prezident Trump nastoupil do funkce, zvýšily instalovaný výkon větrných elektráren o 15 GW. Díky sektoru větrných elektráren v USA také vzniklo cca 114 000 pracovních pozic na plný úvazek.

Lze ovšem dodat, že větrné elektrárny v USA jsou i zdrojem některých problémů. Jejich typická nestabilita ve výrobě se například podílela na nedávných výkyvech v cenách elektřiny v Texasu, které oproti normálnímu stavu vzrostly až o 40 000 %. Větrné elektrárny jsou pod drobnohledem i kvůli blackoutům ve Velké Británii a Austrálii. Zatímco v Austrálii místní regulátor zažaloval provozovatele větrného parku kvůli blackoutu v roce 2016, v Británii byl výpadek výroby větrného parku jedním z důvodů blackoutu z počátku tohoto měsíce.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *