Domů
Obnovitelné zdroje
Ve Španělsku přibylo za září 450 MW nového výkonu v OZE
Zdroj: National Grid

Ve Španělsku přibylo za září 450 MW nového výkonu v OZE

Během září se ve Španělsku povedlo uvést do provozu celkem 450 MW nového instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích energie. Zhruba 200 MW výkonu přibylo ve větrných elektrárnách, zbytek pak v elektrárnách fotovoltaických. Celkový instalovaný výkon ve větru a fotovoltaice již ve Španělsku překonal 30 GW. Do konce roku by v provozu mělo být celkem 8 GW nových OZE z aukcí, které Španělsko pořádalo minulý rok.

Španělsko během září připojilo, dle dat zveřejněných agenturou Platts, k síti 450 MW instalované kapacity v obnovitelných zdrojích energie. Země nyní disponuje celkem 24 GW instalovaného výkonu v onshore větrných elektrárnách, což je o 541 MW více než na konci loňského roku, přičemž 212 MW bylo zprovozněno právě v posledním měsíci.

Fotovoltaické elektrárny v roce 2019 zatím zaznamenaly výrazný příbytek ve výši 1,54 GW, jen během září to pak bylo zhruba 250 MW. Celkem je fotovoltaických elektráren ve Španělsku instalováno 6,26 GW.

Nové instalace z aukcí OZE

Úspěšní účastníci ze dvou španělských aukcí na instalace OZE z roku 2017 by měli do konce letošního roku zprovoznit celkem 4 GW výkonu ve větru a 4 GW výkonu ve fotovoltaice. Podle informací španělských médií však značná část projektů, odhady hovoří o zhruba 2,4-3 GW, tento termín nestihne.

Výroba z OZE spíše stagnuje

Navzdory novým přírůstkům v instalovaném výkonu v OZE se podíl na výrobě elektrické energie ve Španělsku příliš nemění. Výroba z větru dosáhla za první tři čtvrtletí letošního roku 36,6 TWh, což je jen o 0,2 % více, než činí průměr za posledních pět let. Výroba z fotovoltaických elektráren pak ve stejném porovnání zaznamenala se 7 TWh o 12 % vyšší hodnotu.

Dohromady však vyrobily větrné a solární (fotovoltaické i termální) elektrárny ve Španělsku 25,8 % elektřiny, což je sice o 3 %, respektive o 0,8 %, více ve srovnání s pětiletým průměrem, ale o 0,4 % méně než v rekordně větrném roce 2016.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid

Komentáře

(16)

Milan Vaněček

15. říjen 2019, 09:31

Španělsko je predobrazem evropské energetické budoucnosti. Zatímco Německo a Rakousko provádí energiewende z ideologických důvodů, za silné podpory obyvatelstva,

ve Španělsku a Portugalsku již vítězí energetický přechod k slunci, větru a vodě z důvodů ekonomických. Je to pro ně ekonomicky nejvýhodnější zdroj elektrické energie. Navíc energie čisté, obnovitelné a bezodpadové.

A s dalším zlevňováním to přijde i do zemí Evropy kde o pár desítek procent méně svítí slunce nebo fouká vítr.

Na tom nic nezmění ani uhelná či jaderná loby na jedné straně, ani Gretenismus či manipulace s klimatickým modelováním na straně opačné.

Emil

15. říjen 2019, 09:58

Tak jestli považujete za vítězství dlouhodobě klesající podíl vody a stagnující, zhruba čtvrtinový podíl větru a slunce...

Jan Veselý

15. říjen 2019, 11:53

Ona to se stejná "stagnace" jako v Německu u větrných elektráren mezi 2015 a 2016, kdy přibyl výkon, ale nestoupla výroba. V reálu to jen ukazuje to, že po extrémně větrném roce přišel rok podprůměrný. Rok 2017 byl mírně nadprůměrný a výroba mezi 2016 a 2017 "překvapivě", skočila o 30% nahoru.

Emil

15. říjen 2019, 12:32

To tedy není, protože "Výroba z větru dosáhla za první tři čtvrtletí letošního roku 36,6 TWh, což je jen o 0,2 % více, než činí průměr za posledních pět let".

Martin Pácalt

15. říjen 2019, 10:26

Tak hlavně Španělé si to mohou zatím ještě stále dovolit, protože mají dvě přírodní okolnosti velmi výhodné - relativně hodně slunce a délku pobřeží, kde uplatnit offshore větrné zdroje a současně v zemním plynu téměř 30GW a v uhlí 9GW, tedy dobře regulovatelné zdroje v pásmu 40-100% výkonu.

Milan Vaněček

15. říjen 2019, 11:11

Martine souhlas. Energetický přechod nastane buď z ideologických důvodů, ve velmi bohatých zemích,

nebo z důvodů ekonomické výhodnosti u ostatních. A ta se nejdříve uplatní v zemích, které mají optimální podmínky.

A s dalším zlevňováním využití slunce a větru bude těch zemí přibývat, budou to i země které mají tyto podmínky trochu horší. Ve Španělsku například 10 kW FV systém vyrobí za rok 16-17 MWh elektřiny, u nás pak "jen" 10-11 MWh.

Ivan Novák

15. říjen 2019, 12:30

Je pravda, že mesety se lépe asi zužitkovat nedají, bez vody žádná zahrádka. Ale nemohu si odpustit rýpnutí poukazem na nutnost vybilancování soustavy v každém okamžiku: Španělsko má sice nevýhodu, že s ostatním kontinentem je elektricky propojeno relativně slabě, na druhou stranu však má mezery v nasazení třídičů elektronů čistý/špinavý na profilu s Marokem.

Jan Veselý

15. říjen 2019, 11:50

Ono se to obecně moc neví, ale oblasti podél západního a severního pobřeží Španělska (Galicie, Asturie, Kantábrie, Navarra) jsou celkem hodně větrné, takže i onshore VtE se uplatní..

Josef

15. říjen 2019, 13:15

Pane Vaněček z 1 kW výkonu v FV elektrárny dostanete v lednu 40kWh el. energie. Při spotřebě 7TWh to máme potřebu 175GW výkonu v FV panelech pro pokrytí lednové spotřeby. To platí při 100% účinnosti akumulace a protože taková není , tak bude třeba i ta energie ,kterou dávají naše vodní a větrné zdroje. Pro jižní státy prosím, ale pro nás to prostě není.

Milan Vaněček

15. říjen 2019, 14:07

Pane Josef, já o voze Vy o koze. Nikdy jsem já ani nikdo jiný nedoporučoval řešit lednovou (zimní) spotřebu elektřiny u nás fotovoltaikou. (To jen v lednu v Austrálii ji tak řeší).

Fotovoltaika může být v ČR nejvýznamnější zdroj elektřiny mezi jarní a podzimní rovnodenností, to píši neustále. Čtěte, přemýšlejte.

Ale v zimě u nás topíme. A protopíme více TWh elektrické energie (když se vše přepočte na stejné jednotky) než je naše spotřeba elektřiny v tomto období.

Takže proč více nerozšířit kogeneraci elektřiny a tepla?

Víte jak obrovské množství tepla jde v zimě nevyužito do ovzduší, z uhelných a jaderných elektráren??

Víte že v zimě fouká víc než v létě?

Víte, že v budoucnu budete pálit v plynu i přidaný vodík, vyrobený v létě z přebytků fotovoltaiky?

Prosím, nevymýšlejte si neexistující problémy

Josef

15. říjen 2019, 15:38

Pokud vezmu celkovou účinnost výroby vodíku z FV el. v létě a jeho upotřebení v zimě, pak množství takto vyrobené el. energie z FV panelů je ještě nižší než v lednu. Tomu odpovídá i cena. Jinak samozřejmě kogenerace je nesmysl, protože přes tepelné čerpadlo získáte vyšší účinnost. A představa ,že jaderné zdroje, které potřebujeme 1/2 roku budou přes léto stát , jen proto aby se mohly uplatnit FV panely povede jen k tomu že se cena el. energie zdvojnásobí....

Martin Pácalt

15. říjen 2019, 16:01

Pane Vaněčku, jsem rád, že uznáváte nutnost jistého podílu jaderné energetiky v mixu. Zrovna Španělsko ho má v 20%ním zastoupení.

Milan Vaněček

15. říjen 2019, 16:06

Já, stejně jako Španělé se nechci jádra zbavit okamžitě, ve Španělsku má taky myslím skončit až v 2035, nic nového jaderného stavět nebudou.

A nám vydrží až do 2052 či 2062.

Josef

15. říjen 2019, 22:28

Člověk mu vysvětlí ,že potřebuje 175GW v FV panelech a on na to napíše , že se nechce zbavit jádra okamžitě.... Přitom na budovy se vejde tak 8GW 167 bude stát na polích to by byla paráda....

petr

15. říjen 2019, 23:16

Všechny názory i ta čísla jsou zajímavá, ale z pohledu energetiky třeba jen ČR je spotřeba výkonu mezi květnem až září někde mezi 4,300 - 8000 MW. To minimum je někdy k ránu, tedy lze bezpečně usoudit, že výkon JE mezi 4000 - 65000 MW je optimálním výkonem ( po započtení PVE). Ostatní musíme pak dohnat třeba OZE a v zimě uhlí-plyn.

Tedy závěrem 2 * 1400 MW třeba od Korejců a jedem....

ostatní představy jsou dost naivní...

dobrou noc všem

Martin Pácalt

16. říjen 2019, 08:11

Souhlasím. Vedle nutné obnovy elektrárenský sektor na sebe vezme v budoucnu velkou část (ne-li celou) výroby :

- energie pro dopravu (VRT, osobní a nákladní doprava, letecká paliva, některé země i paliva do raket :-) )

- pro chemický průmysl (CH4, vodík, čpavek apod.),

- teplárenství

Z toho vyplývá několik scénářů, jeden bych hrubě načrtnul:

- odstavené výkony v uhlí by se mohly zaplnit do úrovně cca 6GW jadernou výrobou, plus obnovou flotily staré. Nikoliv ale v Temelíně velkými bloky, tam už by měly stavět SMR, na léto by byly plánovány odstávky velkých bloků, malé modulární v budoucnu postavené by se odstavovaly v topné sezóně,

- nárůst spotřeby prostřednictvím výroby všech druhů (nyní fosilních) paliv vykrýt částečně nočními odběry z JE , částečně určitě solární výrobou přes den.

- větrnou energii v nějaké gigawattové míře rozvinou u nás v Krušných horách, Vysočině a Nízkém Jeseníku (nebude to snadné), spíše se dohodnout s Poláky a Němci na pomoci odebírat přebytky z Baltu. Toto řešení doplnit špičkovými paroplynovými nebo kogeneračními plynovými zdroji poblíž měst, aby byla zajištěna poptávka po jejich "odpadním" teple (typicky např. Dětmarovice, Mělník).

- v Krušných horách postavit dvě PVE, protože tam jsou předpoklady jak v síti, tak v krajině (zatopené lomy) a sloužily by jak jaderné, tak solární části energetiky,

- solární energetiku podporovat (neházet klacky pod nohy v zákonných předpisech) u soukromých majitelů, aby byla výkonově rovnoměrně rozložena po celém státě a došlo k částečné decentralizaci výroby,

- bateriové systémy mít rozložené po celém státě v každém z 76 okresů jako doplněk z fluktuujícím zdrojům a jako doplněk z soustavě PVE.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.