Vláda schválila aktivační nařízení pro provozní podporu obnovitelných zdrojů
Vláda včera schválila aktivační nařízení, které vymezuje plány pro provozní podporu obnovitelných zdrojů energie. Opatření má stabilizovat ceny tepla, podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů a posílit kapacitu pro výrobu energie v bezemisních nebo nízkoemisních zdrojích energie. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
Nařízení zahrnuje aktivaci podpory pro větrné elektrárny, malé vodní elektrárny a výrobny biometanu v letech 2025, 2026 a 2027. Dále podporuje výrobny tepla z biomasy v roce 2025 a udržovací podporu tepla z biomasy v letech 2025 a 2026. Pro výrobny elektřiny z kombinované výroby elektřiny a tepla je podpora aktivována na rok 2025.
„Ceny elektřiny a plynu od příštího roku meziročně klesnou o 8,5 až deset procent. Pro mě je zásadní, abychom udrželi také dostupné ceny tepla a v nejlepším případě je snížili. Proto jsme připravili provozní podporu pro klíčové obnovitelné zdroje energie, která stabilizuje ceny tepla zejména v menších městských teplárnách, zvýší výrobní kapacity a urychlí dekarbonizaci české energetiky,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Stát tím podle Vlčka pokračuje v podpoře transformace a dekarbonizace teplárenství, přičemž připomněl nedávnou aukci na podporu kombinované výroby elektřiny a tepla či vyhlášení výzvy na podporu výroby energie z biomasy s dotací 500 milionů korun.
Podle nařízení budou výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla nad jeden megawatt (MW) a výrobny biometanu soutěžit výši podpory v aukci a budou podporovány formou aukčního bonusu. Čerpání této podpory stát zahájí v letech 2028 až 2030, kdy budou výrobny uvedeny do provozu nebo dokončí svoji modernizaci. Výrobny elektřiny s výkonem do jednoho MW či výrobny tepla z biomasy budou pak podporovány formou úředně stanoveného zeleného bonusu. Tuto část stát zahájí od roku 2025.
Mohlo by vás zajímat:
ad: "Ceny elektřiny a plynu od příštího roku meziročně klesnou o 8,5 až deset procent." dodávám: když před tím vzrostly o více než 100%.
Takhle tu uměle vyvolanou energetickou krizi nevyřešíme v ČR.
Aspoň že pro fotovoltaiku neschválili provozní podporu; státem garantovaná provozní podpora jakéhokoliv druhu je hrobařem nízkých cen elektřiny...
Taky se divím, že provozní podpora u FVE neprošla. Dle plánů se má postavit kolem 10 GW FVE, no takto se moc nových FVE nepostaví.
Lépe, když se staví FVE s akumulací, i ty domácí, než velké solární parky bez akumulace a ještě s provozní podporou.
FVE budeme mít stejně brzo více, než budeme potřebovat (než spotřebujeme elektřiny v době, když svítí), zvláště, když budou brzo povinné na všech nových a jen o něco později i opravovaných budovách.
Fotovoltaika na RD by měla být podpořena také tou větší akumulací, pro větší efektivnější využití v místě spotřeby, v tom nejhorším případě. Když byly drahé komponenty před 15 lety, tak jsme se utrhli ze řetězů a nyní, když došlo k jejich poklesu tak, jejich budování škrtíme jak jen to jde, aby to bylo průchozí. To ani netřeba komentovat, každý si obrázek snadno udělá sám. Když je něco potřebné cenově výhodné, tak je ta nejvhodnější doba investic, což potvrdí každý úspěšný obchodník i za cenu vyšších výdajů.
Proč by na to měl stát vydávat jedinou korunu, když (jak sám uvádíte) ceny poklesly?
Drobná fotovoltaika na RD by měla být v prvé řadě podpořena férovými podmínkami a nikoliv snahou jí pokud možno co nejvíce brzdit v rozletu. Vypsat na ni jakékoliv dotace vnímám jako obrovskou chybu, která je ve výsledku naprosto všem zájemcům značně prodražila. V tomto ohledu je mnohem rozumnější přístup Německa, kde jedinou plošnou podporou pro instalaci FVE na RD je nulová DPH na komponenty s jedinou podmínkou: že budou takto nakoupené komponenty nainstalovány v Německu. To mimojiné znamená, že se tam nevyrojily sestavy 10kW/10kWp/10kWh jako houby po dešti, narozdíl od nás. Jaké jsou nabídkové ceny komponent pro koncové zákazníky v zemi kde se nedotuje a v zemi kde se dotuje se každý může podívat sám.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se