Domů
Obnovitelné zdroje
Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se v USA za posledních 10 letech zdvojnásobila
Obnovitelné zdroje, Ilustrační foto
Zdroj: Ilustrační foto

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se v USA za posledních 10 letech zdvojnásobila

Americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) zveřejnila informaci, že USA od roku 2008 zdvojnásobily výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2008 bylo z obnovitelných zdrojů vyrobeno 352 TWh elektřiny, v roce 2018 to bylo 742 TWh. Nárůst je způsoben zejména podpůrnými politikami a klesajícími náklady. 

USA podle dat EIA od roku 2008 více než zdvojnásobily výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. V roce 2008 bylo v USA z obnovitelných zdrojů vyrobeno 352 TWh elektřiny a v roce 2018 to bylo 742 TWh. V loňském roce tak podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v USA dosáhl 17,6 %.

Téměř 90 % nárůstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů mezi lety 2008 až 2018 pochází z větrných a solárních elektráren. Výroba elektřiny ve větrných elektrárnách vzrostla z 55 TWh v 2008 na 275 TWh v roce 2018. Celkem má elektřina z větru v energetickém mixu USA podíl 6,5 %. Více elektřiny z obnovitelných zdrojů je vyráběno pouze v konvenčních vodních elektrárnách. Přesně se jedná o 292 TWh (6,9% podíl v energetickém mixu země).

Výroba elektřiny v solárních elektrárnách poté vzrostla z 2 TWh v 2008 na 96 TWh v 2018. V roce 2018 činil podíl těchto elektráren na výrobě elektřiny 2,3 %. Pod termín „solární elektrárny“ EIA v tomto případě zahrnuje jak malé solární elektrárny (například střešní instalace), tak i rozsáhlé farmy solárních elektráren s výkonem v řádů jednotek až stovek MW, které tvoří převážnou část této kategorie (69 %).

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v USA v letech 2008 – 2018. Zdroj: EIA

V případě větrných i solárních elektráren je nárůst výroby elektřiny způsoben nárůstem celkového výkonu instalovaného v těchto zdrojích. Ve sledovaném období vzrostl instalovaný výkon větrných elektráren z 25 GW na 94 GW a solárních elektráren z 1 GW na 51 GW.

Rozvoj OZE je v USA podporován na federální i státní úrovni

Rostoucí kumulativní instalovaný výkon elektráren vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů je způsoben zaprvé podporou na federální i státní úrovni a zadruhé klesajícími náklady. Na federální úrovni jsou implementovány politiky v podobě daňových úlev poskytnutých za samotnou realizaci projektu, nebo za vyrobenou jednotku elektřiny (což cílí na realizaci co nejefektivnějších projektů, ne pouze na instalovaný výkon).

Na úrovni některých amerických států jsou pak implementované standardy minimálního podílu elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů. Tyto standardy se průběžně zvyšují. Pozitivní vliv na rozvoj těchto elektráren má také pokračující pokles nákladů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
21. březen 2019, 09:11

Amerika staví a podporuje větrné a solární elektrárny, Čína staví a podporuje větrné a solární elektrárny, "stará" EU, Japonsko, Indie staví a podporují větrné a solární elektrárny, zkrátka všechny významné ekonomiky podporují a staví VtE a FVE,

Ale bývalé RVHP země se drží jádra jako klíště. Je vidět že stará generace RVHP soudruhů má v nich stále obrovský vliv na energetické směřování a že si staří soudruzi vychovali nové nástupce.

Ondra
21. březen 2019, 09:47

Čína staví všechno, stará EU se postupně zbavuje energeticky náročnýho průmyslu Japonsko se snaží dostat do provozu co nejvíc bloků odstavenejch po Fukušimě a Indie jedná o výstavbě novejch jadernejch bloků s Ruskem, USA, Francouzi. Todle asi nebyly nejlepší příklady ...

Carlos
21. březen 2019, 10:43

Stará EU se zbavuje neekonomického a ekologicky drahého průmyslu, moc nemá důvod vyrábět ocel, pokud je jí na světě přebytek a navíc lidé ocelárny v blízkosti třeba nechtějí. Navíc zkouší modernější postupy.

Čína je totalitní velmoc, takový stát si bude s JE hrát stále, byť bychom měli třeba ZPM, čistě protože to potřebuje i z vojenských důvodů, Indie sice tak totalitní není, ale mentálně jsou tam na úrovni tak 19. století, takže bude trvat minimálně 50 let než se tam vzpamatují a možná to nebude hezké, víte co jsme museli protrpět abychom se z konceptů vytvořených romantismem vyhrabali. Jestli bude 3. světová, tak to rozpoutají lidé kdesi na východě.

Japonsko je zkostnatělé a pomáhá tomu i jejich kultura, takže tam klidně mohou jet, podobně jako u nás, podle myšlenek "starých kádrů", myslím že by udělali násobně lépe pokud by se začali věnovat výzkumu buď GtE, konvenčních, nebo HDR, eventuálně obnovili jejich výzkum hydrátů methanu a plovoucích větrníků. Také si vemte že v roce 2011 vyplulo v obecnou známost že jejich flotila tepelných elektráren je ze velké části zastaralá a neekonomická, nevím, a zkusím to dohledat, jestli je vůbec modernizovali nebo postavili nové. Rozhodně tam tehdy strašilo i celkem dost elektráren na topné oleje/mazut, což se ve světě nepoužívá nějak výrazně od 80. let.

Milan Vaněček
21. březen 2019, 12:23

Ondro, co se týče jaderné energie tak prvé hlavní využití bylo ve vojenství. Takže jaderné mocnosti: USA, Rusko, Čína, Indie, Francie, Anglie musí mít know how jádra.

A Japonsko je obraz toho co se stane ve vyspělé zemi po jaderné havarii.

Petr
21. březen 2019, 11:41

Tak hlavně jsou všechny tyhle oblasti světa kromě Indie superpředlužené. Fakt je hodně zvrácená ta kulturně primitivní strategie, že když má nejúspěšnější a nejbohatší člověk ve okolí vyhřívaný bazén, tak nejlepším receptem k úspěchu se nejblbějším zjevně zdá zadlužit se, a taky si nechat postavit vyhřívaný bazén na dvorku.

Carlos
21. březen 2019, 12:25

Tak vyhřívané bazény na úvěr... to je tak hit před třiceti lety, ne?

Předlužení ekonomik (nejen států), je problém něčeho trochu jiného než bazénů, ale naprosto zbytečného projídání a neschopnosti účinných reforem systémů z doby kdy populace opravdu připomínala pyramidu a ne hranol či pyramidu hore nohama. Pokud se nepletu, tak se v ČR asi 400mld dává na transferové platby, to je celkem dost. Jenže taková reforma bude stát dost politických bodů.

Milan Vaněček
21. březen 2019, 13:58

Nevím co Petrovi vadí na vyhřívaných bazénech v zahradě/na dvorku. To má každý v mém okolí kdo má malé děti či vnoučata. Voda ze studny, vyhřívání sluníčkem (skleníkový efekt při průhledném zakrytování bazénu, když je léto jako vloni tak máte vodu teplou po půl roku, v létě i 30 stupňů a pak musíte víc větrat). Provozní výdaje v ceně pár návštěv akvaparku. Bez chemie. Zcela ekologické. Investice 50-500 tisíc.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se