Domů
Plynárenství
Američtí republikáni obnovují tlak na zavedení sankcí na Nord Stream 2
Pozemní část plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2 AG

Američtí republikáni obnovují tlak na zavedení sankcí na Nord Stream 2

Skupina amerických senátorů sdělila, že představila legislativu, která by zajistila nucené sankce vůči plynovodu Nord Stream 2. Americký prezident Joe Biden přitom letos došel ke smířlivému řešení s Německem. Plynovod v současné době prochází certifikačním procesem v Německu, následovat má certifikace ze strany Evropské komise.Dle zpravodajského portálu EURACTIV nabídlo šest amerických zákonodárců v čele se senátorem Jimem Rischem, který je předním republikánem v senátním výboru pro zahraniční vztahy, možnost opětovných sankcí na plynovod Nord Stream 2.

Senátoři přidali doplněk k zákonu o národní bezpečnosti (National Defense Authorization Act), což je obsáhlý zákon, který americký kongres každoročně schvaluje.

„Nepřekvapivě pokračuje Bidenův kabinet v ignorování vůle kongresu ohledně projektu Nord Stream 2 a tím zavrhuje Ukrajinu a dává Rusku energetickou páku na naše spojence Evropskou Unii. Abychom to zastavili, předkládám doplněk k zákonu o národní bezpečnosti, který ukládá sankce na Nord Stream 2,“ napsal senátor Jim Risch na sociální síti twitter.„V době, kdy Rusko energeticky omezuje Evropu, je nutné, aby Bidenův kabinet dbal zákona uložením sankcí na Nord Stream 2,“ sdělil další republikánský senátor z státu Wyoming pan John Barrasso. „Víme, že ochrana ruské pasti není v zájmu naší národní bezpečnosti. Náš doplněk oprávněně obnoví dvoustranné sankce na Putinovu geopolitickou zbraň.“

Navržený doplněk předpokládá zavedení sankcí na jakoukoliv entitu zodpovědnou za plánování, výstavbu či provoz plynovodu Nord Streamu 2 a jakéhokoliv firemního úředníka či hlavního akcionáře. Cizinci spadající do těchto kategorií nebudou způsobilí pro získání amerického víza.

Biden dal projektu zelenou v květnu

V květnu Bidenova vláda vyloučila developera projektu spolu s jeho výkonným ředitelem ze seznamu subjektů, na které by mohly být vzhledem k jejich činnosti uvaleny sankce. Podle Bidena byl projekt již „téměř zcela dokončen“, než se ujal své funkce, proto se raději zaměří na zlepšení vztahů s Evropou.

Mnoho politiků a energetických společností v Německu podporuje Nord Stream 2 v době, kdy největší Evropská ekonomika dokončuje odklon od jaderné energetiky a zároveň začíná uzavírat své uhelné elektrárny.

Německo již delší dobu tlačí na USA, aby neoponovaly plynovodu, protože jejich vzájemné vztahy jsou příliš důležité, než aby se zničili kvůli jednomu soukromému projektu.

Certifikace Nord Stream 2

Plynovod v současné době prochází certifikačním procesem v Německu, který by měl trvat čtyři měsíce. Po něm bude následovat obdobná certifikace ze strany Evropské komise. Ukrajina se nevzdává naděje, že výsledkem certifikace bude zjištění, že Nord Stream 2 je v rozporu s právem EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516