Domů
Plynárenství
Biden oznámil sankce proti firmě, která budovala Nord Stream 2

Biden oznámil sankce proti firmě, která budovala Nord Stream 2

Vláda Spojených států uvalí sankce na společnost, která má na starosti budování rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, oznámil včera americký prezident Joe Biden. Opatření označil za součást úvodní odpovědi na kroky Moskvy spojené s Ukrajinou. Bidenova vláda také naznačila, že v další fázi by mohl přijít zákaz vývozu amerických technologií do Ruska, píše deník The New York Times.

Krok mířící proti společnosti Nord Stream 2 AG přichází poté, co Německo v úterý pozastavilo proces zprovoznění plynovodu vedoucího přes Baltské moře. USA s jeho stavbou od počátku nesouhlasily, loni ale nakonec Bidenova vláda od uvalení sankcí na vedení projektu upustila. Společnost Nord Stream 2 AG je registrovaná ve Švýcarsku, patří ovšem pod ruského energetického giganta Gazprom, uvádí televize CNN.

„Pověřil jsem dnes svoji administrativu, aby uvalila sankce na Nord Stream 2 AG a její řídící pracovníky,“ uvádí Biden ve stručném prohlášení.

Děkuje v něm německému kancléři Olafu Scholzovi, s nímž prý „úzce koordinoval“ snahy zastavit projekt daného plynovodu v případě vpádu ruských vojáků na Ukrajinu.

Bílý dům následně specifikoval, že sankce se netýkají bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který působí v ruských energetických společnostech a je mimo jiné předsedou představenstva firmy řídící stavbu Nord Streamu 2. Naopak terčem amerických opatření je výkonný ředitel firmy Matthias Warnig, uvádí agentura Reuters s odvoláním na web amerického ministerstva financí.

Včerejší oznámení je podle amerického prezidenta součástí stejného sankčního balíku jako kroky oznámené v úterý, které míří proti malému počtu ruských bank a „elitám“ a proti obchodování s ruským státním dluhem. Tato „prvotní dávka“ sankcí přišla poté, co se Rusko rozhodlo uznat nezávislost dvou separatistických „lidových republik“ vyhlášených před několika lety na východě Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil do oblasti vyslat vojáky, a USA či Británie proto hovoří o začátku ruské invaze na Ukrajinu.

„Jak jsem jasně řekl, nebudeme váhat s dalšími kroky, bude-li Rusko pokračovat v eskalaci,“ uvádí Biden.

V této souvislosti se spekuluje i o zákazu exportu amerických technologických výrobků.

„Rozhodne-li se (Putin) pro invazi… tak jej od toho odstřihneme,“ řekl včera náměstek z amerického ministerstva financí Wally Adeyemo.

„Odstřihneme jej od západních technologií, které jsou klíčové pro rozvoj jeho armády,“ pokračoval v rozhovoru na televizi CNBC.

Biden a jeho vláda čelí výzvám republikánských politiků, ale i některých demokratů, aby postupovali vůči Rusku ostřeji, píše agentura AP. Vláda USA sice od úterka v kontextu dění na východě Ukrajiny hovoří o ruské invazi, slibované ničivé sankce ale ihned nepřišly. Nástroje na oslabení ruské ekonomiky nyní připravuje i skupina v americkém Senátu složená ze členů obou hlavních politických stran.

Přístup Bidena včera hájila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která řekla, že vláda má v záloze připravená další opatření. „Prezident plně rozumí tomu, jaké dopady tyto sankce budou mít, a je naprosto připraven jít až do konce,“ řekla. Vyjádřila přesvědčení, že Biden vyhlašuje „rychlá“ a „závažná“ opatření.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Dřevo mizí z lesa i ze skladů. Češi se chystají na zimu bez plynu
7. srpen 2022, 23:01
Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska
5. srpen 2022, 12:28
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pavel
24. únor 2022, 07:56

Válka už začala. Navzdory všem proruskym apologetum. Mohou sepsat esej na téma jak jsme se zase spletli. Oni se z toho spíš zase vylzou.

Lukáš
24. únor 2022, 08:01

To je vsetko? Kolko sankcii na Rusko uz bolo uvalenyh a nejak moc to nezabralo, v Moskve sa z toho len smeju.

Jiří
24. únor 2022, 08:38

Tak zaprvé musíte mít vždy připraveno čím pohrozit (tvrdší sankce) v případě eskalace konfliktu, jaký se děje např. dnes a za druhé si uvědomte, že tím uvalíte do chudoby 140 milionů lidí, kteří s tím nesouhlasí a zároveň tím rozzuřífe býka. No nechtěl bych být v kůži toho, kdo o tom rozhoduje. Představte si, že by ČR odstřihli od všech zdrojů ze zahraniční kvůli dotačním podvodům (víme koho). Vím, pitomé srovnání, ale dávám ho sem proto, že vím, že s psychopatem Putinem naprostá drtina Rusů nesympatizuje a svrhnout ho tak snadné není a jak píšete, on se tomu vysměje, svou luxusní jachu neprodá a odnesou to jen všichni ostatní.

PetrD
24. únor 2022, 15:27

A podle čeho si myslíte, že s Putinem nesouhlasí? Podle výsledků voleb? Podle průzkumů? Bohužel to vypadá, že takový Rusové prostě ve většině jsou. Tak ať to pocítí.

De Carbon
24. únor 2022, 12:51

Neprijemne probuzeni vsem kteri nevideli ruskou agresi trvajici jiz 10 let. Jsem zde nepravem zablokovan.

miro novak
24. únor 2022, 22:03

Aj samotny Biden si z teba robi tymi sankciami srandu. Potrebuje udrzat cenu americkeho plynu vysoko a vy, evropani, sa tu aj postrielajte

Richard Vacek
25. únor 2022, 07:38

Takže se naštěstí na poslední chvíli podařilo překazit spolupráci Rusko - Německo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se