Domů
Plynárenství
Emise CO2 z výroby elektřiny v USA rekordně klesají díky proměně mixu
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

Emise CO2 z výroby elektřiny v USA rekordně klesají díky proměně mixu

Emise energetického sektoru USA klesly nejníže za posledních 22 let. K poklesu emisí napomohly zejména nízké ceny zemního plynu a rozvoj obnovitelných zdrojů. Plynové elektrárny díky levnému plynu vytlačují z trhu elektrárny spalující uhlí.

Podle Energetické agentury USA byly loňské emise dokonce o 21 % nižší než v roce 2005. Celkové emise poklesly na hodnotu 1925 mil. tun CO2 a k meziročnímu poklesu došlo i ve srovnání s rokem 2014, kdy se celkové emise pohybovaly nad hodnotou 2050 mil. tun CO2.

K poklesu emisí dochází i přes to, že spotřeba elektřiny je v posledních letech relativně stálá. Tomu napomáhají mimo jiné energeticky úsporná opatření, která zajišťují stálou spotřebu elektřiny i při růstu počtu obyvatel.

Sektor výroby elektřiny prochází zásadní změnou, kterou umožnily nízké ceny plynu způsobené jeho přebytkem. Díky tomu se zemní plyn na výrobě elektřiny významněji prosazuje a vytlačuje výrobu elektřiny z uhlí, jehož podíl během posledních deseti let klesl z 51 % na 34 %.

Porovnání plyn a uhlí na výrobě elektřiny USA
Srovnání výroby elektřiny z uhlí a plynu v USA Zdroj: eia.gov

Pokles americké výroby elektřiny z uhlí vyplnil zejména zmíněný zemní plyn, jehož podíl se během stejného období zvedl o 14 % na téměř třetinu. Druhou část poklesu výroby elektřiny z uhlí nahradily obnovitelné zdroje energie, které zvýšily svůj podíl o 5 % a nyní produkují 13 % elektřiny v USA.

Podíl uhlí na výrobě elektřiny bude dále klesat

Pokles výroby z uhlí bude zřejmě nadále pokračovat, minulý měsíc jedna z amerických společností oznámila uzavření třech uhelných elektráren.

Uhelná elektrárna Eggborough ve Spojeném království. Zdroj: biomassmagazine.com
Uhelná elektrárna Eggborough ve Spojeném království. Zdroj: biomassmagazine.com

Například v Texasu již výroba z plynu předběhla výrobu z uhlí, které v Texasu často vyrábí ve ztrátě kvůli poklesu velkoobchodních cen elektřiny způsobených nízkými výrobními náklady plynu. Výhodou pro výrobu z plynu je i vyšší účinnost elektráren a téměř poloviční emise.

Cena emisí se do výroby elektřiny bude i nadále výrazněji podepisovat, což ukazuje i příklad z Velké Británie, kde výroba z uhlí ustupuje zemnímu plynu s nižšími emisemi. Díky tomu plynové elektrárny dosahují nižších výrobních nákladů, jelikož cena tuny vypuštěných emisí se ve Velké Británii pohybuje na úrovni 23,6 EUR/t.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
2. červen 2016, 16:24

Tohle jsou loňská data. To letošek je teprve divoký: https://oenergetice.cz/nazory/usa-zeme-s-uhelnou-energetikou-ve-fazi-volneho-padu/

Josef
3. červen 2016, 00:18

Pokles těžby uhlí je v Americe velmi silný , jenže jak to tak bývá , nižší cena zvyšuje produktivitu práce a proto se rentabilita cen uhlí posune směrem dolů. Spotřeba energie v USA dolů rozhodně nepůjde, klima a životní styl Američanů a levné energie vedou na ohromnou spotřebu , kterou tato země má. Spotřeba plynu v USA velmi rychle roste v roce 2014 byla Amerika stále čistým dovozcem plynu a rok 2015 ještě nejsou data uvidíme. V každém případě dříve nebo později narazí těžba plynu v USA na strop, produkují sice 22% světové těžby plynu, jenže prokázané rezervy byť rostou jsou jen 2% celosvětových zásob. Jak dlouho může ještě jejich těžba růst ? Jak se narazí na vrchol půjdou ceny prudce nahoru, protože nastoupí monopoly a konkurence nebude mít kde vrtat. Současné odhady zásob břidlicového plynu v USA hovoří o zásobě na 39 let, při současné těžbě na druhou stranu se prokázalo ,že těžařské firmy záměrně údaje o zásobách plynu zveličují. Pokud to vezmeme prakticky, pak při dobývání je obtížné udržet vyšší tempo než 3% těžitelných zásob ročně. Růst těžby zemního plynu se v USA se proto zastaví za 3 a nejdéle za 5 let. Pak bude těžba stagnovat a ceny začnou růst , čím vyšší ceny tím déle těžba nebude klesat , protože firmy budou více investovat do vrtů , ale ve výsledku to povede k rychlejšímu pádu těžby v budoucnu.

V žádném případě nebude v USA nahrazeno uhlí plynem. V delším časovém horizontu může být uhlí nahrazeno v USA jen OZE nebo jádrem. Největším problémem Američanů je v současnosti asi to, že nepochopily , že mají plynofikovat nákladní dopravu a tím umožnit aby se jejich země dříve vymanila z dovozní závislosti na ropě, místo toho použili plyn na výrobu el. energie , což jim sice umožní instalovat mraky FV panelů , ale z hlediska bezpečnosti a nezávislosti státu je to chyba.

Jan Veselý
3. červen 2016, 15:50

Spotřeba energií v USA už 10 let mírně klesá.

Souhlasím s Vámi, že bublina břidlicového plynu může kdykoliv splasknout. Důsledkem ovšem nebude uhelná renesance, protože současně s poklesem těžby uhlí dochází v USA i k zavírání elektráren. Za posledních 5 let bylo odstaveno 100 GW (z ~340 GW) instalovaného výkonu uhelných elektráren, další to brzo čeká a nové se nestaví.

Pokud podraží plyn jenom to více povzbudí výstavbu toho, co tvoří 99% letošních instalovaných kapacit a ~70% v minulých letech - FV+vítr.

Plynofikace dopravy z nějakého záhadného důvodu vůbec v USA nefrčí, i když i tam má několik hlasitých propagátorů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se