Evropa stále čelí výzvě v podobě závislosti na ruském plynu
Odklon Evropy od dovozu ruského plynu po invazi Ruska na Ukrajinu neprobíhá hladce. Zákaz dovozu této komodity z Ruska, a to včetně LNG, by mohl mít podle mnohých významný dopad na dostupnost plynu v Evropě, a tím i jeho ceny. Situaci na LNG trhu by však mohly zmírnit plány Donalda Trumpa na zrušení zákazu schvalování nových terminálů na vývoz LNG.
Pokud dojde k zákazu dovozu ruského zkapalněného zemního plynu (LNG), bude situace v oblasti dodávek plynu do Evropy "extrémně náročná" vzhledem k napjaté situaci na světovém trhu s tímto palivem, uvedl ve čtvrtek Alvaro Baillo, zástupce vedoucího oddělení zemního plynu a LNG společnosti Axpo Iberia. Není jasné, jak by EU mohla do roku 2027 postupně přestat odebírat ruský plyn, dodal Baillo.
Ceny plynu od začátku zimy stabilně rostou kvůli chladnějšímu počasí a obavám o dodávky plynu přes Ukrajinu . Evropa také dříve než loni začala využívat plyn ze svých zásobníků.Evropa je i přes své snahy stále závislá na ruském plynu
Od zahájení iniciativy REPowerEU, jejímž cílem je do roku 2027 postupně ukončit dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie, šetřit energii, diverzifikovat dodávky energie a vyrábět čistou energii, uplynuly již více než dva roky. Za tu dobu se podle EU podařilo mimo jiné snížit spotřebu plynu o 18 %, překonat závislost na ruských fosilních palivech a poprvé vyrobit více elektřiny z větru a slunce než z plynu.
Analýza provedená The Brookings Institution však uvádí, že navzdory rychlé a kreativní reakci Evropy na energetickou krizi způsobenou válkou si ruský plyn stále nachází cestu do EU, ať už přímo, nebo skrze jiné dodavatele. Ačkoliv má Rusko potíže s přesměrováním svého vývozu plynu, protože stávající infrastruktura neumožňuje snadný export na další významné trhy, jako je Čína, některé členské země EU ruský plyn stále záměrně dováží.V roce 2023 dovezla Evropa stále 14,8 % svých celkových dodávek plynu z Ruska, z toho 8,7 % plynovody (25,1 miliardy metrů krychlových) a 6,1 % ve formě LNG (17,8 miliardy metrů krychlových). Pro srovnání, v prvním čtvrtletí roku 2021 pocházelo 47 % celkových dodávek plynu do Evropy z Ruska, 43 % potrubím a 4 % jako LNG.
LNG z USA
Podle dvou zdrojů obeznámených s plány připravuje přechodný tým nastávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa rozsáhlý energetický balíček, který by měl být předložen během několika dní po jeho nástupu do funkce. Tento balíček by měl schválit vývozní povolení pro nové LNG terminály a zvýšit těžbu ropy a plynu.
Mohlo by vás zajímat:
Jak dobře víme, nejlepší je mít různé dodavatele a nesnažit se nahradit jednu závislost jinou, protože tím si zajistíme leda tak vyšší cenu a ohrožujeme i svou energetickou nezávislost.
Žijeme v turbulentní celosvětově energetické době a to je správná připomínka pro budoucnost. Jediný kdo dodává a nadále bude dodávat stabilně cenově neměnnou nejbezpečnější energetickou komoditu není těžké uhodnout a tou cestou je třeba ve státním zájmu prioritně se vydat i přes všechny těžkosti, které zákonitě musí takové rozhodnutí doprovázet.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se