Domů
Plynárenství
Evropská komise finančně podpoří rozšíření polského LNG terminálu
Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA

Evropská komise finančně podpoří rozšíření polského LNG terminálu

Evropská komise finančně podpoří rozšíření polského LNG terminálu ve Svinoústí. Současná kapacita terminálu v výši 5 bcm za rok má po rozšíření v roce 2022 vzrůst o polovinu. Polská společnost PGNiG zároveň podepisuje dlouhodobé kontrakty na dodávky zkapalněného plynu z USA.

Zpravodajský portál Platts informoval o plánovaném rozšíření LNG terminálu v Polsku. Evropská komise uvedla, že rozšíření terminálu by mělo přispět ke zlepšení bezpečnosti dodávek plynu v oblasti Polska a Pobaltí. Rozšíření terminálu by mělo být dokončeno v roce 2022.

Polský LNG terminál ve Svinoústí, který slouží ke zpětnému zplyňování zkapalněného zemního plynu (LNG), má v současné době kapacitu 5 miliard metrů krychlových (bcm) za rok. Ta má být rozšířena o 50 % na 7,5 bcm za rok. Terminál získá podporu 128 milionů euro z fondu Evropské Unie na podporu energetické bezpečnosti v Evropě.

„Tento projekt přispěje skrz větší diverzifikaci dodávek a podpoření dalších přepravních tras v regionu k zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu v Polsku a v pobaltských zemích,“ prohlásila k projektu Evropská komise.

Zkapalněný plyn z USA

Polostátní společnost PGNiG na začátku měsíce uvedla, že má v úmyslu během následujících let čtyřnásobně zvýšit nákup zkapalněného plynu z hodnoty 2,8 bcm v roce 2018 na hodnotu 10,5 bcm v roce 2024. Napomoci tomuto plánu mají i dodávky LNG z USA, které by do země měly začít intenzivněji proudit v roce 2022 či 2023.

Plánovaný import LNG v objemu 10,5 bcm za rok překračuje i budoucí plánovanou roční kapacitu LNG terminálu 7,5 bcm v roce 2022. Společnost PGNiG proto plánuje některé LNG dodávky z USA přeprodat na globálním trhu s LNG. PGNiG v minulém roce podepsala čtyři dlouhodobé kontrakty s USA na dodávky LNG.

Nahrazení ruského plynu

Polský terminál zahájil provoz v roce 2016 a PGNiG začala ihned importovat LNG od společnosti Qatargas na základě dlouhodobých kontraktů. PGNiG se od té doby snaží navyšovat LNG importy, aby mohla částečně nahradit dodávky plynu z Ruska.

V rámci nahrazování dodávky plynu z Ruska a rozšiřování možnosti dodávek, PGNiG spolupracuje na výstavbě nového plynovodu z Norska do Polska přes Dánsko, který by měl být uveden do provozu v říjnu 2022.

Autor úvodní fotografie: Jan Arrhénborg

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.