Domů
Plynárenství
Evropská komise finančně podpoří rozšíření polského LNG terminálu
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Evropská komise finančně podpoří rozšíření polského LNG terminálu

Evropská komise finančně podpoří rozšíření polského LNG terminálu ve Svinoústí. Současná kapacita terminálu v výši 5 bcm za rok má po rozšíření v roce 2022 vzrůst o polovinu. Polská společnost PGNiG zároveň podepisuje dlouhodobé kontrakty na dodávky zkapalněného plynu z USA.

Zpravodajský portál Platts informoval o plánovaném rozšíření LNG terminálu v Polsku. Evropská komise uvedla, že rozšíření terminálu by mělo přispět ke zlepšení bezpečnosti dodávek plynu v oblasti Polska a Pobaltí. Rozšíření terminálu by mělo být dokončeno v roce 2022.

Polský LNG terminál ve Svinoústí, který slouží ke zpětnému zplyňování zkapalněného zemního plynu (LNG), má v současné době kapacitu 5 miliard metrů krychlových (bcm) za rok. Ta má být rozšířena o 50 % na 7,5 bcm za rok. Terminál získá podporu 128 milionů euro z fondu Evropské Unie na podporu energetické bezpečnosti v Evropě.

„Tento projekt přispěje skrz větší diverzifikaci dodávek a podpoření dalších přepravních tras v regionu k zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu v Polsku a v pobaltských zemích,“ prohlásila k projektu Evropská komise.

Zkapalněný plyn z USA

Polostátní společnost PGNiG na začátku měsíce uvedla, že má v úmyslu během následujících let čtyřnásobně zvýšit nákup zkapalněného plynu z hodnoty 2,8 bcm v roce 2018 na hodnotu 10,5 bcm v roce 2024. Napomoci tomuto plánu mají i dodávky LNG z USA, které by do země měly začít intenzivněji proudit v roce 2022 či 2023.

Plánovaný import LNG v objemu 10,5 bcm za rok překračuje i budoucí plánovanou roční kapacitu LNG terminálu 7,5 bcm v roce 2022. Společnost PGNiG proto plánuje některé LNG dodávky z USA přeprodat na globálním trhu s LNG. PGNiG v minulém roce podepsala čtyři dlouhodobé kontrakty s USA na dodávky LNG.

Nahrazení ruského plynu

Polský terminál zahájil provoz v roce 2016 a PGNiG začala ihned importovat LNG od společnosti Qatargas na základě dlouhodobých kontraktů. PGNiG se od té doby snaží navyšovat LNG importy, aby mohla částečně nahradit dodávky plynu z Ruska.

V rámci nahrazování dodávky plynu z Ruska a rozšiřování možnosti dodávek, PGNiG spolupracuje na výstavbě nového plynovodu z Norska do Polska přes Dánsko, který by měl být uveden do provozu v říjnu 2022.

Autor úvodní fotografie: Jan Arrhénborg

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko má šanci získat zemní plyn přes Nizozemsko. Může přes něj nahradit velkou část dodávek z Ruska
20. květen 2022, 05:36
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se