Evropský cíl klimatické neutrality do roku 2050 zasáhne kromě uhlí i plynárenství
Nové klimatické cíle Evropské unie budou znamenat přísnější pravidla nejen pro uhlí, ale také pro plynárenský sektor. Podle zástupkyně Evropské komise zaměřené na energetickou politiku bude třeba řešit například problémy s emisemi metanu či zvyšující se úrovní takzvaného flérování.
Dosažení klimatické neutrality Evropské unie do roku 2050 je jedním z hlavních cílů, na které se plánuje zaměřit nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Leyenová při zářijovém představení jendotlivých komisařů uvedla, že tzv. „Evropský zelený úděl“ (European Green Deal) bude v centru jejího zájmu při vykonávání pozice nejvyšší představitelky Unie.
Podle zástupkyně Evropské komise zaměřené na energetickou politiku by při transformaci evropské energetiky mohl hrát ústřední roli zemní plyn, avšak pouze za předpokladu, že zlepší svoji klimatickou bilanci.
Problémy, které by měl podle Zsigriové plynárenský sektor řešit, jsou například emise metanu či rostoucí úroveň tzv. flérování (kontrolované spalování přebytečného plynu ).
„Vím, že vyvrtání nového vrtu je více ziskové než zaměření se na emise metanu, ale pokud to plynárenský sektor myslí se svojí účastí na transformaci energetiky vážně, bude s tím muset něco dělat,“ uvedla podle zahraničního serveru Montel Monica Zsigriová na konferenci LNGgc v Londýně.
LNG pod drobnohledem
Slova zástupkyně Evropské komise přicházejí v době, kdy zemní plyn získává stále větší roli v evropském energetickém mixu, ve kterém zejména díky nízkým aktuálním cenám LNG nahrazuje uhlí.
Americký exportér LNG Chenier očekává, že import LNG do Evropy vzroste letos meziročně o 30 milionů tun na 80 milionů tun (109 mld. m3).
Prudký nárůst exportu LNG z USA je nicméně doprovázen zvyšující se úrovní flérování, jelikož produkce plynu předčila exportní možnosti. Společnost Rystad Energy odhadla, že loni bylo ve Spojených státech takto znehodnoceno zhruba 12 mld. m3 zemního plynu, což je o 50 % více ve srovnání s rokem 2017.
„V USA flérujeme 1-1,5 mld. kubických stop plynu denně (27-41 mil. m3/den), což je neakceptovatelné,“ řekl Octavio Simoes, seniorní poradce výkonného ředitele amerického producenta LNG Tellurian.
Uhlíkové certifikáty
David Ledesma, konzultant v energetice z Oxfordského institutu pro energetická studia podle zahraničního serveru Montel uvedl, že roste pravděpodobnost zavedení uhlíkových certifikátů pro dodavatele plynu. To by mělo za následek změnu hodnoty LNG vůči potrubím dopravovanému zemnímu plynu do Evropy.
Podle odstupujícího šéfa ropného gigantu BP Boba Dudleyho je však zemní plyn pouze cíleně „pošpiňován“. Dudley trvá na tom, že zemní plyn bude pro energetickou transformaci nepostradatelný.
Mohlo by vás zajímat:
No hlavně aby ho kupovali z USA , pak bude všechno zelené tak jak má být...
Situace v Evropě už začíná být schizofrenní. Nejdříve se útočilo na jádro a na uhlí, nyní už se útočí i na plyn. Přitom dovozy plynu z USA stále rychle rostou a z Ruska se právě zprovozňuje také několik nových trubek. Do roku 2050 zbývá jen 30 let a kolem možností dlouhodobého ukládání elektřiny z OZE se stále jen teoretizuje. Co jsou nám platné současné bateriové systémy schopné dodávat elektřinu 4, 6 nebo 8 hodin, když vítr nemusí foukat třeba týden ? Po zdevastování uhlí i jádra bude plyn nakonec Evropě ještě dobrý !
O to přeci posledních 20 let šlo. Jako u americké prohibice, spuštěno spojenými silami sociálních revolucionářů, romantických naivů a chamtivých cyniků. Teď někteří z nich prožívají nepříjemný údiv, jiní zabezpečují pozice, a další se rozhlíží, jakou rozjet novou přímou akci.
Pokud si uvědomíte, s jakou spotřebou energie je spojeno zkapalnění a opětovné odpaření plynu a započtete jeho různé úniky v rámci řetězce s faktorem GWP 28 tak snadno dojdete k závěru, který už mají environmentální organizace - plyn není z pohledu klimatu lepší než uhlí. Možná je i horší, záleží to na množství úniků, které jsou pouze odhadované a měří se z principu velmi těžko. Plyn navíc EU dováží z více než 80 %. Pokud by někoho skutečně zajímalo klima a postupoval by ekonomicky racionálně, tak by začal nahrazováním LNG.
"plyn není z pohledu klimatu lepší než uhlí" . Bez jízlivosti, mám za to, že na CO2 paniku kašlete.
Osobně dávám přednost zaměřit se na znečištění životního prostředí. Spalováním zemního plynu (původ nechme stranou) vznikají jen dvě sloučeniny a jeho těžba způsobí někde zemětřesení (Nizozemsko), jinde o ní nikdo neví (Jamal). Spalováním uhlí má důsledky pro krajinu , o kterých nemá cenu se bavit, všichni je notoricky znají. A uhlím neumí topit 90% Čechů, z tohoto pohledu u zemního plynu otočením/stisknutím ovladače na kondenzačním kotli nemůžou tolik zkazit ani nejjednodušší "láčkovci".
NA tom nic schizofreního není. Jen si musíte uvědomit, že pro "Evropu" neplatí "Ein Volk, ein Riech, ein Führer". Ve hře je prostě více hráčů a každý z nich hraje za sebe a za svoje zájmy. Plynu se ještě leccos toleruje, protože ten má jít "pod sekyru" jako poslední a plynárenská infrastruktura se možná bude ještě hodit.
Ono není divu, když na veřejnosti nechají prezentovat názory tu bláznivou puberťačku ze Švédska.
Problém znečištění životního prostředí není dnes problémem EU ale ČLR a Indie a taky i USA...
Vyvézt výrobu do zemí, kde se nic nedodržuje znamená zničit si naši planetu. Není to přece jen o zisku a lenosti pracovat že?
A nebo nemám pravdu a je to tak ?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se