Gazprom potvrdil spuštění plynovodu TurkStream do konce letošního roku

DomůPlynárenstvíGazprom potvrdil spuštění plynovodu TurkStream do konce letošního roku

Nový plynovod Gazpromu z Ruska do Turecka by měl být zprovozněn do konce roku. Celková přepravní kapacita TurkStreamu bude 31,5 miliard metrů krychlových za rok (bcm), polovina bude určena primárně pro Turecko a polovina pro Evropu. Ruská část je již kompletně hotová.

Zpravodajský portál Platts informoval o prohlášení ruského giganta Gazprom. Dle tvrzení Vitalyho Markelova, místopředsedy Gazpromu, je ruská část plynovodu TurkStream (TS), na souši i ve vodách Ruska, již hotová a část plynovodu na území Turecka je hotová ze 75 %.

„Předpokládáme, že budeme mít plynovod připraven k testování v listopadu. Takže míříme k času spuštění během posledních 10 dnů v prosinci,“ sdělil Vitaly Markelov, čímž udal velice přesné časové okno pro spuštění plynovodu.

Plynovod TS má plánovanou kapacitu 31,5 bcm za rok. Polovina kapacity plynovodu je primárně určena pro Turecko a druhá polovina pro jihovýchodní Evropu. Nicméně plyn by měl přímo z TS proudit do JV Evropy v roce 2021. Bulharsko i Srbsko již začaly s patričnými úpravami ve svých plynových soustavách, aby mohly nově příchozí plyn v pořádku přijmout.

Co s Ukrajinou?

Nový plynovod TurkStream by měl umožnit Gazpromu dodávat větší množství plynu do Turecka a také částečně nahradit současnou trasu přes Ukrajinu. V rámci obcházení stávající trasy plynu přes Ukrajinu doufá ruský gigant v plánované spuštění svého druhého velkého projektu Nord Stream 2. Nord Stream 2 se v současné době potýká s mnoha problémy ze strany Dánska, EU a především USA.

Rusko původně plánovalo zcela nahradit své dodávky přes Ukrajinu. Podle posledních zpráv je Gazprom ochoten přepravovat přes Ukrajinu zhruba 20 bcm plynu za rok po roce 2020. V minulém roce poslalo Rusko přes Ukrajinu celkem 87 bcm plynu, který poté dále směřoval do Evropy a Turecka.

Dle Markelova má Gazprom v plánu vytěžit v letošním roce 495,1 bcm zemního plynu. Markelov dále sdělil, že oproti plánu jsou již 8 bcm plynu v plusu, ale že výsledné číslo bude záležet spíše na tržních podmínkách. Gazprom pravidelně přehodnocuje své plány každý kvartál. V minulém roce Gazprom celkově vytěžil 498 bcm, z čehož šlo rekordní množství 201 bcm do Evropy.

Zdroj úvodní fotografie: www.gazprom.com