Domů
Plynárenství
K zajištění bezpečných dodávek norského plynu do Evropy nově pomohou roboti Bike a Snake
Magnetický robot Bike, který bude pomáhat při údržbě norské přepravní soustavy. Autor: Gassco

K zajištění bezpečných dodávek norského plynu do Evropy nově pomohou roboti Bike a Snake

Norsko, druhý největší evropský producent zemního plynu po Rusku, si pořídilo dva nové roboty, kteří mají pomoci zkrátit odstávky na zařízeních přepravní soupravy. Zkrácení údržby tak zemi pomůže optimalizovat dodávky zemního plynu do Evropy.

Každoroční údržba hlavních norských zařízení pro přepracování zemního plynu Nyhamna, Kollsnes a Kaarstoe dočasně omezuje možnosti země dodávat zemní plyn do Británie a zemí střední Evropy. Pro tyto regiony jsou dodávky norského plynu důležité a jejich omezování se tradičně projevuje růstem cen na evropských trzích.

Norský provozovatel přepravní soustavy Gassco odhaduje, že nasazení nové technologie mu pomůže snížit výpadek dodávek ze zařízení Kaarstoe a Kollsnes ze 3,5 miliard metrů krychlových (bcm) ročně v posledních pěti letech na průměrně 2,5 bcm ročně v letech 2021 až 2025.

Nové technologie mají společnosti poskytnout dostatek informací pro optimalizaci údržby a roboti mohou nahradit časově a finančně náročné kontroly v současné době prováděné lidmi.

„Přípravné a následné práce, které musíte provést, aby zařízení bylo bezpečné a mohli jste tam poslat inspektora, jsou zdlouhavé a nákladné … Nyní jsme zkrátili tuto dobu o 50 až 80 %,“ řekl agentuře Reuters Haakon Hilmar Ferkingstad, senior technik u společnosti Gassco.

Součástí nové výbavy jsou především roboti Bike, malý magnetický robot, který bude provádět kontrolu tlakových nádob v zařízeních Kaarstoe a Nyhamna, a hadovitý robot Snake, který bude mít na starost průzkum potrubí v zařízení Nyhamna.

Roboti byli vyvinuti v rámci programu spolufinancovaném EU Petrobot a pro potřeby Gassco upraveni společností General Electric. K vývoji robotů přispěly i společnosti Equinor a Shell, které zajišťují technické služby na zařízeních provozovaných Gassco.

Roboti mohou být nasazeni i v průběhu neplánovaných odstávek, čímž pomohou ke zkrácení jejich trvání.

Úvodní fotografie: Magnetický robot Bike, který bude pomáhat při údržbě norské přepravní soustavy. Autor: Gassco

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko má šanci získat zemní plyn přes Nizozemsko. Může přes něj nahradit velkou část dodávek z Ruska
20. květen 2022, 05:36
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se